nasiona marihuany

Zalety i wady włókna kokosowego

Wyszukiwarka Forumowa:

Forteca

Błyskotliwy
Rejestracja
Kwi 21, 2018
Postów
532
Buchów
54
Włókno kokosowe. Czy rzeczywiście warto je stosować do uprawy ?

7432c93e42658230ee7b461f60d3.jpg


Największe zalety włókna kokosowego to doskonała, niemal nieograniczona chłonność, jałowość pozwalająca na "ustawienie" pH podłoża, oraz fakt, że jest ono naturalne.

Podłoże kokosowe nie jest całkowicie inertne - ulega biodegradacji, jest też środowiskiem życia bardzo użytecznych grzybów z rodzaju Trichoderma, które chronią roślinę przed innymi grzybami.

Włókna kokosowe doskonale pobierają wodę i zatrzymują ją sprasowane po zalaniu wodą zwiększają swoją objętość pięciokrotnie, ponadto nie zbrylają się, dzięki czemu podłoże cały czas przepuszcza powietrze. Włókno nie wymaga utylizacji, bo ulega rozkładowi w 100 proc. Nie wymaga sterylizowania jest wolne od patogenów obecnych w podłożach. Ma obojętny odczyn pH €“ łatwo można go zmienić w bardziej kwasowy, bądź bardziej zasadowy dosypując dolomitu lub dostępnych środków na bazie wapnia .

Jeszcze jedną zaletą włókna kokosowego jest możliwość używania go przez 2 do trzech sezonów. Po wykorzystaniu do uprawy można go spalić, nawieźć nim ogródek, lub po prostu wyrzucić.
Wadą podłoża z włókna kokosowego jest wysoka zawartość sodu, potasu, chloru, często różna w zależności od danej partii towaru.
Włókna są zasolone, ponieważ płukane są przeważnie w wodzie morskiej (palmy rosną na wybrzeżach). Ta wada niwelowana jest w produktach oferowanych dla profesjonalistów.

Zasolenie można też zniwelować uprzednio wypłukać dobrze w zimnej wodzie i następnie wysuszyć po czym wymieszać z ziemią przystosowaną do uprawy roślin lub uprawiać w samym włóknie jeśli preferujemy taką uprawę .



Woda w takim podłożu rozprzestrzenia się w całej objętości podłoża, co jest istotne gdy podlewamy kropelkowo oraz ma dobre stosunki powietrzno-wodne które sprzyjają optymalnemu rozrastaniu się systemu korzeniowego be użycia perlitu, chyba ze zachodzi taka potrzeba to nie jest to naganne .

ffee2447b152494b43d9816faaea83c8_L.jpg


Ma też drobną wadę przyswajania pierwiastków pokarmowych, co trzeba brać pod uwagę podczas karmienia roślin .
W związku z tym, że drenaż włókna kokosowego jest bardzo dobry, w normalnych warunkach jest to prawie niemożliwe, żeby przelać sadzonki. Utrzymują one związek między wilgotnością a powietrzem w proporcjach 70:30, co powoduje, że korzenie nigdy nie znajdują się w odstałej i biednej w tlen wodzie. Tak długo, jak nie całkowicie nie zasuszymy włókna, będziemy zawsze czerpać z nich same korzyści.



Od tego czasu zdobywa coraz większą popularność, ponieważ ma wiele zalet i niewiele wad.


Zródło - niejednorodne, wiele różnych tematów do wspólnej debaty.





 

WeedBaron

Emeryt
Rejestracja
Lut 13, 2020
Postów
515
Buchów
515
Fajny poradnik, krótki i na temat.
Początkującym pomoże w zyskaniu podstawowej wiedzy na temat tego podłoża.

Indoor moim zdaniem to tylko kokos albo pełna hydroponika, w sumie hybrydy też nie są złe :)
Ziemia indoor to marnowanie potencjału posiadania wszystkiego na miejscu.
 

Chaplin

Well-known member
Rejestracja
Sty 22, 2020
Postów
222
Buchów
1
a COCO można stosować z autopotami i biotabsami jednocześnie ?
nigdy nie uprawiałem w ten sposób ale skoro mam autopoty to może wygodniej byłoby połączyć to z kokosem ?
tylko że mam wątpliwości, otóż autpoty dopuszczają wodę z dołu, z podstawki.
czy kokos nie będzie mieć problemu z zaciągnięciem odpowiedniej ilości dla rośliny ?
stosował już ktoś takie połączenie ?
i od którego producenta polecilibyście włókna ?
 
O

OdcieńZieleni

Guest
a COCO można stosować z autopotami i biotabsami jednocześnie ?
nigdy nie uprawiałem w ten sposób ale skoro mam autopoty to może wygodniej byłoby połączyć to z kokosem ?
tylko że mam wątpliwości, otóż autpoty dopuszczają wodę z dołu, z podstawki.
czy kokos nie będzie mieć problemu z zaciągnięciem odpowiedniej ilości dla rośliny ?
stosował już ktoś takie połączenie ?
i od którego producenta polecilibyście włókna ?

5sek szukania ....



https://www.forum.haszysz.com/showt...48-easy2grow-coco-Od-nasiona-do-Diamond-Sauce
 

Chaplin

Well-known member
Rejestracja
Sty 22, 2020
Postów
222
Buchów
1

widziałem ten temat ale autor tematu nie jechał na biotabach tylko dopiero na sam koniec dokupił zestaw do barneyowskich pestek, praktycznie nie ma tam odpowiedzi na żadne z moich pytań.
jakbyś chciał dorzucić kolejne 5 sekund ze swojego cennego czasu to poproszę o odpowiedź tutaj

jedyna rzecz jakiej się dowiedziałem to taka, że kolega ciągle musiał buforować ten kokos a rzekomo nie trzeba więc zagadka w dalszym ciągu jest nierozwiązana, poza tym szukam rozwiązań dla typowych nygusów - zamknąć boksa i otwierać tylko do treningu lub w razie konieczności.
dopiero od teraz mam autopoty i czytam coraz więcej o tych biotabsach, stąd takie moje zainteresowanie.
teraz jeszcze doszedł temat o kokosie, po to jest chyba forum i tematy zbiorcze żeby nie latać po wszystkich kategoriach, nie ? tym bardziej że tutaj są same zalety i wady opisane tego produktu a mnie zależy na konkretach.
 

Powidok

Well-known member
Rejestracja
Maj 26, 2020
Postów
316
Buchów
89
Cześć, wygrzebałem z dna szafy resztę kokosa Canna Professional Plus, zaświeciłem do wora i zobaczyłem jedne małe błyszczące się skrzydełka, był to jakiś mały owad latający, z uwagi że moje domowe rośliny mają komary grzybowe z którymi ciągle walcze, mam pytanie... Jak przezornie oczyścić ten kokos żeby pozbyć się ewentualnego robactwa czy też szkodliwych chorób grzybowych które robaki mogły wprowadzić ? Bo jeśli dostał się tam komar grzybowy to może być nieciekawie, macie jakieś pomysły jak to zrobić nie tracąc na jakości samego podłoża kokosowego?
 

lsdhehe

Well-known member
Rejestracja
Gru 8, 2022
Postów
46
Buchów
19
Jak masz z nimi problem to lepiej nie ryzykować chyba... jedyne co mi przychodzi do głowy to je wygotować bo mróz im pewnie nic nie zrobi.
 

Powidok

Well-known member
Rejestracja
Maj 26, 2020
Postów
316
Buchów
89
Tak myślałem, ale gotować w garze? Czy przelać wrzątkiem, na koniec zbuforować to wodą ale już z pokojową temp i pH ok 5.5 - 6 .
 

lsdhehe

Well-known member
Rejestracja
Gru 8, 2022
Postów
46
Buchów
19
wygotowanie raczej pewniejsze ale czy to nie zaszkodzi temu podłożu to nie wiem...
 

druh nabuhah

jak moge to pomoge
Rejestracja
Lis 30, 2020
Postów
1,596
Buchów
6,947
Odznaki
11
Ja tam sie nie znam ale z robactwem mialem doczynienia raz, dokladnie z przedziorkami i osoboscie w tej sytuacji wywalil bym ten worek na smietnik bo niby straty nie wielkie patrzac na to ile moze byc z tego biedy :D
 

Powidok

Well-known member
Rejestracja
Maj 26, 2020
Postów
316
Buchów
89
Rzecz w tym że na magazynach w sklepie nie jest czyściej niż w mojej szafie 😅 ziemia, kokos i perlit były trzymane w zamkniętym kartonie i na tym kartonie stały jeszcze 3 inne kartony, worki były zawinięte, nie ukrywam też że kiedy zacząłem moje próby z "tą " Rośliną to zawsze miałem problem, nigdy nie doszedłem do 7 piętra liści... Natomiast ogarniam w pełni hydroponike, problem jest zawsze z pomidorem i Cannabis stąd moje uczulenie na robaka, ludzie mają skoczogonki i komary grzybowe i uprawa rośliny nie cierpi, ja wolę być przezorny.
 

Śmieszek420

World Wide Weed
Obsługa forum
Moderator
Weteran
Rejestracja
Paź 29, 2013
Postów
7,112
Buchów
7,838
Odznaki
5
Rzecz w tym że na magazynach w sklepie nie jest czyściej niż w mojej szafie 😅 ziemia, kokos i perlit były trzymane w zamkniętym kartonie i na tym kartonie stały jeszcze 3 inne kartony, worki były zawinięte, nie ukrywam też że kiedy zacząłem moje próby z "tą " Rośliną to zawsze miałem problem, nigdy nie doszedłem do 7 piętra liści... Natomiast ogarniam w pełni hydroponike, problem jest zawsze z pomidorem i Cannabis stąd moje uczulenie na robaka, ludzie mają skoczogonki i komary grzybowe i uprawa rośliny nie cierpi, ja wolę być przezorny.
Co to jest komar grzybowy? Już wiem, ziemiórka. Pojęcia nie mam skąd wytrzasnąłeś tą nazwę.
W każdym razie, ja bym sadził i nic nie robił. Widziałem naloty ziemiórek w różnym natężeniu, różnych podłożach i jeszcze nie widziałem żeby zrobiły roślinom zauważalną szkodę.
 
Ostatnia edycja:

Powidok

Well-known member
Rejestracja
Maj 26, 2020
Postów
316
Buchów
89
Okazało się że ziemiórki opanowały resztę ziemi biobizz i canny... I jakoś sobie wychodziły z wora, kartonu i szafy. Dobrze ze to totalne resztki, może 4 litry, ziemia już gotowa do wyrzucenia i co bardzo mnie smuci, w kokosie widziałem skoczogonki... Szukam info czy kokos można gotować lub mrozić i nic nie znajduje, mam 70% worka od canny i żal wyrzucać, wolałbym zamrozić z litr kokosa bo wydaje się to mniej inwazyjne, ale jestem gotów go nawet gotować byle tylko nie popsuć tego kokosu i zabić to cholera ale nic o gotowaniu nie znalazłem...
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół