nasiona marihuany

Panel LED własnej produkcji

Wyszukiwarka Forumowa:

Gruby__Lolek

Member
Rejestracja
Gru 28, 2018
Postów
10
Buchów
0
Napełniwszy się z każdej strony postami, w których mowa o oświetleniu LED vs tradycyjne sodówki zamierzam doświadczalnie zbudować własny panel oparty na COB'ach. Wersja ekonomiczna oparta na dobrze zapowiadających się diodach produkcji z dalekiego wschodu.

Otrzymałem właśnie przesyłkę z zakupionymi ledami COB i cała resztą:
- 4 x 82,9W; 13015 lm; 4000K + 2 x 4 x 82,9W; 12684 lm; 3000K (producent TongYiFang), charakterystyki podobne do COBów podobnej mocy Citizena.
- Diody zamierzam umieścić na radiatorze aluminiowym 100 x 16,5 x 3,5 cm
- Chłodzić będą 4 wentylatorki 12 cm z regulacją prędkości.
- Prąd płynący przez diody będzie płynnie regulowany.
- Dla celów pomiarów umieszczę zintegrowany woltomierz z amperomierzem oraz miernik temperatury umieszczony w radiatorze blisko COBa.
- Do pomiarów zakupiłem również luxomierz
3.gif


Panel ma oświetlać Boxa o wymiarach 150 x 150 x 200 cm.
8 COB'ów powinno dać wg. kalkulatora :
  • Ilość światła wytwarzanego przez panel (max): 103000 Lumenów (*duży nadmiar - będzie regulowany tak aby zmniejszyć grzanie sie COB'ów oraz pobór prądu]
  • Oświetlony obszar: 2,1 m2
  • Strumień promieniowania (max): 1274W
  • PAR (max): 543,74W
  • Strumie promieniowania (max): 49179 lux
  • DLI (max): 51,7 mol/day [period 12/12] (*wystarczający min 20 mol/day)

Według moich obliczen panel powinien pobierać do 500W i być równoważny 1200W HPS

Zapraszam wszystkich zainteresowanych do zamieszczania uwag oraz do śledzenia co z tego wyjdzie.
 

oczykobry

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Lut 12, 2014
Postów
747
Buchów
473
Masz to wszystko z Ali Ali? A zasilacz jaki masz? po jednym na coba czy łączysz je w całość i mega duzy zasilacz. Chcesz to wszystko zamontować na jednym radiatorze metrowym??? Mhmm. Powodzenia :p masz to wszystko fizycznie? Pokaz zdjecia tego wszystkiego. Caly zestaw.
 

Gruby__Lolek

Member
Rejestracja
Gru 28, 2018
Postów
10
Buchów
0
Wszystko kupione w Polsce, COBy od polskiego dystrybutora, reszta z allegro.
Wrzucę na dniach fotki tego co kupiłem, narzędzi, które będą używane do montażu, i pomiary.
Tak samo tego co będzie pod lampą.

---------- Post Zaktualizowany 20:42 ---------- Data pierwszego postu 20:40 ----------

COBy będą zasilane z sieci 230V przez mostek prostowniczy i regulator napięcia.

---------- Post Zaktualizowany 21:23 ---------- Data pierwszego postu 20:42 ----------

Koszty:
COBy - 526zl

Z allegro (numery aukcji):
Kabel zasilacz przedłużacz na 2 wentylatory 3 pin (7383687399)
za sztukę 4,99 zł

Wentylator komputerowy Mistral 120mm 1500 obr./min za sztukę
20,99 zł

Zasilacz do wentylatorów 12V z regulacją obrotów (7440218146)
35,69 zł

radiator profil aluminiowy A4291 165x35, 1000 mm (7235276000)
170,00 zł

Amperomierz Woltomierz DC * LED 0-100V 10A cyfrowy (7311119453)
za sztukę 24,99 zł


Pasta Silikonowa Termoprzewodząca H 7g Tubka AG (7649053487)
za sztukę 3,90 zł

REGULATOR OBROTÓW MOCY NAPIĘCIA SILNIKA 2000W 230V (7301482074)
za sztukę 12,90 zł


TERMOMETR PANELOWY TABLICOWY LCD Z SONDĄ DO110C (7308330557)
9,20 zł

Mostek prostowniczy MPG-03 230V, F&F (7465931981)
za sztukę 48,00 zł

MIERNIK LUKSOMIERZ , luxomierz (7255547281)
48,00 zł

Do tego wtyczka, kabelki - 25 zł
 
M

Marti

Guest
na innym forum podajesz wiecej informacji ;) no to czekamy bo sam jestem ciekaw czy sobie takiego czegos podobnego nie zmontowac
 

Deus"

Well-known member
Rejestracja
Gru 25, 2018
Postów
326
Buchów
694
Odznaki
3
na innym forum podajesz wiecej informacji ;) no to czekamy bo sam jestem ciekaw czy sobie takiego czegos podobnego nie zmontowac

Mówiłeś wczoraj ,że tylko MH i HPS , co cię przez 15 godzin skłoniło do zmiany noworocznych postanowień?<peace>
 
M

Marti

Guest
Mówiłeś wczoraj ,że tylko MH i HPS , co cię przez 15 godzin skłoniło do zmiany noworocznych postanowień?<peace>

I nadal zostaje przy MH i HPSach ale nie ukrywam ze temat mnie ciekawi i to bardzo. Zastanawia mnie realna moc i stosunek swiatla LED vs HPS bo jak ktos pisze ze 500W daje tyle co 1200W HPS to jest to lekko zastanawiajace. Na razie dokoncze te moje dwa projekty i pomyslimy :crazy:

Pozdrawiam i z fartem :freak2:
 

Forteca

Błyskotliwy
Rejestracja
Kwi 21, 2018
Postów
532
Buchów
54
Ciekawy projekt, ostatnio przestawiłem się na ledy i jestem zadowolony choć wiadomo ze hps to klasyk i zawsze będzie w modzie ale trzeba iść drogą postępu i oszczędnościami .
 

Gruby__Lolek

Member
Rejestracja
Gru 28, 2018
Postów
10
Buchów
0
na innym forum podajesz wiecej informacji ;) no to czekamy bo sam jestem ciekaw czy sobie takiego czegos podobnego nie zmontowac

Zgadza się, jestem także na tym drugim.
Chcę podzielić się projektem z jak najszerszym gronem.
Czytam na wielu forach o oświetleniu LED, niby sa jakieś przykłady i wyliczenia, filmiki... jednak jakoś nie do końca jestem pewien co jest prawdą a co marketingiem.
Dlatego postanowiłem sam spróbować.
Dotychczas uprawiałem na HPSach, sprawdzone i pewne.
Jednak zakupiłem boxa 150x150 i koszt oświetlenia HPSami wydaje się zbyt wielki...
Schodzi mi się ze złożeniem do kupy panelu, ednak mam nadzieję żena dniach będę wrzucał fotki gotowego oświetlenia.
Proszę wszystkich o uwagi... cenne.
 

Gruby__Lolek

Member
Rejestracja
Gru 28, 2018
Postów
10
Buchów
0
I nadal zostaje przy MH i HPSach ale nie ukrywam ze temat mnie ciekawi i to bardzo. Zastanawia mnie realna moc i stosunek swiatla LED vs HPS bo jak ktos pisze ze 500W daje tyle co 1200W HPS to jest to lekko zastanawiajace. Na razie dokoncze te moje dwa projekty i pomyslimy :crazy:

Pozdrawiam i z fartem :freak2:

W teorii 500W LED to nie to samo co 1200W HPS, pomysł jest taki aby rośliny otrzymywały z panelu LET tyle światła co z HPSa 1200W.
Rozwiązanie tkwi w odległości oświetlenia od roślin oraz od wydajności COB... kupiłem chińskie, które nie sa tak dobrze opisane jak firmowe... jednak podawana wydajność jest zastanawiająca i kusząca... zobaczymy.
Moc zależna jest od napięcia i prądu... jeśli COBy będą wydajne myślę że jest spora szansa.
Panel będzie zbudowany ze sporym nadmiarem mocy, więc myślę że warto pokombinować.
 

panpedro

New member
Rejestracja
Paź 11, 2018
Postów
2
Buchów
0
Nie wiem czy już zrobiłeś, ale jeśli nie to rozważ kupienie gotowego zasilacza. Do ledów powinno się używać zasilaczy prądowych - wynika to z ich wykładniczej charakterystyki prądowo-napięciowej (mała zmiana napięcia może powodować bardzo dużą zmianę prądu) i jej przesuwania "w lewo" wraz z temperaturą. W skrócie: bardzo łatwo je spalić sterując napięciowo.
 

Gruby__Lolek

Member
Rejestracja
Gru 28, 2018
Postów
10
Buchów
0
Niestaty mąddry Polak po szkodzie.
Złożyłem całość, dla pewności aby nie spalić COBów dałem minalne napięcie, jednak układ odpowiedzialny za regulację napięcia okazał się na tyle niestabilny że w momencie delikanego pokręcenia potencjometrem dawał skoki napięcia... w efekcie diody uległy przepaleniu i poszły się j**ać. Najlepszym rozwiazaniem jest tak jak stwierdził panpedro zasilacz do zasialania diód, o ustabilizowanych parametrach.

W drugim podejściu idę na łatwiznę i zastosuję diody z zintergowanym układem zasilającym.
Myślę o 12-14 diodach 50W GROW Epistara.
Proszę o sugestie i ewentualne reflekcje na ich temat - może ktoś ma z nimi jakieś doświadczenia...
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół