nasiona marihuany

Mała powierzchnia i wydajność

Wyszukiwarka Forumowa:

merbayate

New member
Rejestracja
Wrz 23, 2018
Postów
4
Buchów
0
Siemanko! Na wstępie witam wszystkich i podaje lonta dalej!

Mam szafę 55x55, do której planuje wepchnąć Herbgardena 50x50x130 białego albo srebrnego, ponoć biała folia lepsza, ale 10 centymetrów wysokości przy takim metrażu to na pewno parę bobasów więcej, zakładam, że mniej więcej się to wyrównuje. Planuje 4 pełnosezonowe sadzonki w 10l. Od dłuższego czasu nie mogę się zdecydować pomiędzy HPSem, a LEDem. Celem jest minimum 100 suchego.
Box będzie stać w kamienicy, mogę go postawić w pokoju ogrzewanym, bądź nieogrzewanym.

Celem jest stówa suchego, więc skłaniam się ku LEDom, które ponoć są wydajniejsze. Jednakże, martwi mnie problem zbyt niskiej temperatury w boxie, którą raczej ciężko będzie podnieść. Z kolei do HPSów dochodzi cooltuba, która jest opcjonalna. Jeśli chodzi o koszta, to nie widziałem elektronicznego zapłonu do HPSa poniżej 250W, więc suma lepszej lampy HPS+MH z zapłonem, do tego odbłyśnik wychodzi mniej więcej tyle samo, co moduł Luckygrow z dwoma osobnymi panelami na veg/flo, albo MarsHydro 240W. HPS/MH wleciałby wiadomo 150W. Jestem otwarty na propozycje, ale też na pierwszy grow nie będę kupować Spectrolighta za 1,6k :sunny:Zastanawia mnie również wydajność światła uniwersalnego względem oświetlenia na konkretne fazy. Nie znalazłem konkretnych fotorealcji, ale może kiedyś ktoś przeprowadzał eksperyment, ta sama odmiana, te same wymiary, HPS+MH/LED uniwersalny/LED veg i flo?

Kwestia wentylacji, przy liczeniu kubatury wychodzi mi, że powinienem w środku mieć generator huraganu :/ Czytałem, że w przypadku HPSów stosuje się zasadę 3/4 mocy. Sugerując się tym, obstawiałbym jakiś wentylator 150m3/h, żeby mieć zapas, z LEDami rozumiem, że jakieś 100m3/h by wystarczyło? Widziałem, że niektórzy w boxach 40x40 mają wentylatory o wydajności rzędu 250+m3/h, ma to jakieś racjonalne uzasadnienie? Myślę tutaj o wytwarzaniu silnego ciągu, dzięki czemu nie trzeba dokupywać wentylatora wtłaczającego? Szafa nie jest szczelna, ale powietrze ma ograniczony przepływ, więc zastanawiam się, czy po prostu robić dziurę wlotową pasywną, czy z pasywnej zrobić aktywną i wsadzić do niej wtłaczający, czy może po prostu wstawić wtłaczający, który będzie zasysał z prześwitów szafy?

Doczytałem też, że w przypadku LEDów, rośliny często mają niedobory bodajże fosforu. Jak to się ma do uprawy na BioTabsach?


Jeśli chodzi o szafę, polecacie jakiś tani sposób na wygłuszenie jej? Myślałem, żeby obłożyć ją matą wyciszającą albo zostawić wewnętrzną półkę górną i zrobić z niej pomieszczenie filtrująco/wygłuszające. Widział ktoś może takie projekty?
Kamienice mają to do siebie, że jak odpalę działo :bongo4:, to sąsiad krzyczy, że woda mi się gotuje :sunny:
 

Honza

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Cze 26, 2017
Postów
2,624
Buchów
5,265
Odznaki
2
Sporo pytan i dylematow masz. To twoj pierwszy grow, wiec zakladanie planu minimum 100g troche bez sensu - z takiej powierzchni mozesz zebrac 50, mozesz 150+. No ale do pytan:
1. Swiatlo: ja bym wybral hps - latwiejszy w uprawie na poczatek i lepszy niz najtansze ledy. Moc? 150w albo 250w. Mozesz wybrac leda, bedzie oszczedniej i ciszej (slabszy wentylator)... a jak juz led to zmajstruj go samemu, na forum jest sporo o budowie panelu.
2. Namiot bialy czy srebrny? Podobno bialy lepszy, ale srebrny tez sie nada.
3. Wentylacja - 150-200m3 powinien byc ok, ale ja bym bral cos wiekszego z regulacja. Skrecony wentylator zawsze bedzie bardziej cichy niz mniejszy dzialajacy na maxa.
4. Wytlumienie wentylacji - obicie gabka akustyczna dobry pomysl, to samo z wentylatorem na oddzielnej polce (tez z izolacja akustyczna). Do tego zastanow sie nad tlumikami akistycznymi. Jezeli masz problem z dyskrecja i halasem to tutaj bedziesz mial najwiekszy problem i troche roboty.
5. Wlot zostawilbym pasywny, ale wywierc jakas dziure, bo przez szczeliny duzo powietrza nie wpadnie.
 

merbayate

New member
Rejestracja
Wrz 23, 2018
Postów
4
Buchów
0
Dzięki za wypowiedź, Honza. Wychodzę z założenia, że lepiej wiedzieć więcej niż mniej ;)

Co do planu, tutaj ciężko się nie zgodzić. Sugerowałem się opisami plon na m2, wziąłem poprawkę na potęgę reklamy i wyszło mi, że przy odpowiednim prowadzeniu uprawy ta setka powinna wpaść, plus przejrzałem sporo relacji na takim metrażu. Uściślając, jak już będę wiedział co i jak, to chciałbym celować w ten pułap, w praktyce metraż jedynym mym ograniczeniem.

Jeśli chodzi o światło, przychylam się do Twojej wypowiedzi. Dzisiaj ze swoją kobietą stwierdziliśmy, że lepiej zacząć od lamp wyładowczych i najwyżej wraz z postępem przerzucimy się na porządnego LEDa.
Niezwiązane z tematem pytanko co do mocy - 250W to nie za dużo? Czytałem sprzeczne opinie, niektórzy twierdzą, że lumeny to zdrowie, inni, że planty można prześwietlić. Nie mam nic przeciwko porządkowaniu dżungli w boxie, ale czy faktycznie jedynym minusem nadmiernych lumenów jest wyższa temperatura? Jak już wspominałem, w przypadku HPS/MH zaopatrywałbym się w 4 stopniowy elektroniczny zapalnik, a na takich najwyżej poeksperymentuję na ustawieniach, zaczynając zapewne od pośredniego 175.

Wentylacja, tak jak piszesz, w moim przypadku jakiś 220-280 z regulatorem. Gąbka akustyczna+uszczelnienie całości, do tego wlot pasywny. Tłumik dojdzie, jeśli w praktyce okaże się, że dalej jest za głośno.

Jeszcze raz dzięki za odpowiedź, bardzo mi pomogłeś się ukierunkować.
 

delavega

Administrator
Obsługa forum
Administrator
Weteran
Rejestracja
Kwi 17, 2015
Postów
7,230
Rozwiązań
1
Buchów
15,894
Odznaki
4
Do tej powierzchni ja bym jednak celował w 150W. Miałem kiedyś na 0.36m2 i byłem zadowolony ale oczywiście ostateczny wybór należy do Ciebie.
 

merbayate

New member
Rejestracja
Wrz 23, 2018
Postów
4
Buchów
0
Aż mi się nie chciało wierzyć, kiedy okazało się, że pomiary zostały zrobione lewą metrówką i miejsca mam o 5 centymetrów za mało :freak2: Namiot wymieniany będzie na Homelaba 40x40.

Potrzebuję 8000 lumenów, czyli z oświetleniem identyczna sytuacja jak wcześniej, tylko zamiast 150W i 250W mam do wyboru 100W i 150W. Skłaniałbym się ku mniejszej mocy, ale tutaj napotkałem problem: HPSa 100W znalazłem, ale metahalogenkowej lampy o takiej mocy już nie. Nie chcę lecieć wega na HPSie. Dostanę gdzieś MH o tak małej mocy? Biorę też pod uwagę zamontowanie 2 CFLi na wzrost, a potem wymieniłbym je na dwa CFLe na flo (łącznie po ~11000lm). Z drugiej strony, naczytałem się reakcji osób, które przesiadły się na HPSy z CFLek, na dodatek zestaw takich lampeczek też do najtańszych nie należy, jeśli mówimy stosunku wydajności do ceny (a i tutaj wolę wydać więcej na cflki na konkretne fazy, niż lecieć po najniższej linii oporu i brać uniwersalne). Plusem tutaj będzie na pewno równomierniej oświetlony box i wiadomo, temperatura. Ewentualnie mogę zaopatrzyć się w Marsa 48 za 100 dolków, który realnego zużycia ma ~100W i zdaje się być pico bello pod taki metraż. Ostatnia opcja, to zostaję przy 150W, bo cały sprzęt już jest u mnie, poza boxem wymienić także odbłyśnik, bo cooltuba o ile się mieści, to już wentylacji nie podłączę. Tutaj jednak zdążyłem wyrobić sobie zdanie i raczej wystrzegałbym oświetlania plantów oświetleniem ponad 2 razy mocniejszym niż optymalne.

Dzięki z góry za sugestie.
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół