nasiona marihuany

Podłączenie wiatraków PC - przetwornica, molex, zasilacz

Wyszukiwarka Forumowa:

mercedesevo

Well-known member
Rejestracja
Sie 10, 2010
Postów
354
Buchów
1
Przedstawiam moją propozycje która została przetestowana z powodzeniem w praktyce, tym razem jest to sposób podłączenia wiatraków pc 12V do sieci 230V z zastosowaniem zasilacza i przetwornicy "step down".

Na schemacie widzimy:
1. Gniazdko 230V
2. Zasilacz do 36V (polecam zakres 12-18V to wystarczy)
3. Przetwornica dc/dc step down xl4015
4. Końcówki zaciskowe do kabli
5. Złącze molex 4pin żeńskie z czterema 3-pinowymi gniazdami które obcinamy i odizolowujemy z gumowej osłony montując końcówki *4.
6. Złącze molex 4pin męskie z przejściem na cztery małe gniazda 3-pinowe męskie
7. Wiatraki PC 12V zakończone małym 3-pinowym gniazdem żeńskim (chyba standard)


Podłączając zasilacz do 36V do przetwornicy typu step down uzyskamy możliwość regulacji napięcia i natężenia prądu co umożliwi bardzo dokładną kontrole obrotów oraz dobór prądu na odpowiednią ilość wiatraków w obwodzie. Zapewni nam ona bardzo stabilne napięcie wyjściowe.
Złącza 3-pinowe i molex ułatwią montaż i demontaż systemu.
Dobór zasilacza w zasadzie skupiać będzie się jedynie na napięciu równym bądź wyższym niż napięcie zasilania wiatraków.


Co o tym sądzicie?
 
Ostatnia edycja:

Ravahr

Member
Rejestracja
Lip 31, 2018
Postów
19
Buchów
0
Pomysł ciekawy, warty analizy i być może zastosowania.
Pytanie - czy konieczne jest zastosowanie molexów?
Czy mógłbyś zaprezentować jak wygląda podłącz takich wiatraków do przetwornicy? (rysunek lub foto)
 

mercedesevo

Well-known member
Rejestracja
Sie 10, 2010
Postów
354
Buchów
1
Mogą być inne gniazda niż molexy jeśli znajdziesz zamienniki na podłączenie się pod gniazda 3-pinowe. Ważne żeby to w miarę wygodnie móc rozłączyć i podłączyć.

Schemat podłączenia całej instalacji z ominięciem podłączenia zasilacza do gniazdka 230V (chyba z wiadomych powodów).



Nie przejmuj się gdy wiatraki będą posiadały trzy przewody, po prostu nie będziesz mógł nimi sterować np. za pomocą programu na komputerze i chyba sczytywać danych dotyczących parametrów w czasie rzeczywistym. Tym przypadku to i tak bez różnicy czy są 2 lub 3 przewody z wychodzące z wiatraka.

Do tej instalacji nadaję się praktycznie każdy rodzaj wiatraków zasilanych napięciem od 3V do 36V i wyposażonych złącze 3-pin.
 
Ostatnia edycja:

GardenicPower

( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■
Weteran
Rejestracja
Lip 18, 2015
Postów
2,230
Buchów
2,046
Odznaki
1
Wystarczy ladowarka ac/dc 12V 5A (5zl) kostka(1zl), trochę kabla i ewentualnie złączki IDC ze sklepu z elektronika za kilka groszy, każdy went i tak posiada takową wiec na upartego wystarczy doprowadzic 2 kabelki z kostki.

20170224_013726.jpg
 

geraldzik

Well-known member
Rejestracja
Sie 17, 2016
Postów
1,050
Buchów
3
a co to ,to po prawo ? wlaacznik ? czy dwonek nie wiem po co dzwonek
 

GardenicPower

( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■
Weteran
Rejestracja
Lip 18, 2015
Postów
2,230
Buchów
2,046
Odznaki
1
Włącznik do panelu led.
Musiałem coś zamontować zanim odkopalem programator z kartonów.
 

mercedesevo

Well-known member
Rejestracja
Sie 10, 2010
Postów
354
Buchów
1
Stosowałem takie rozwiązanie wcześniej podłączając wiatraki bezpośrednio do zasilacza 12V ale ma ono pewne wady.
Zmierzyłem napięcie jakie daje taki tani transformator za 5zł i okazało się że waha się od 13 do ponad 14V co powoduję gorszą prace, a dodatkowo przepuszczając wyższe napięcie z zasilacza przez przetwornicę, dam nam to silniejszy prąd o stabilnym napięciu jakie możemy regulować, umożliwiając tym samym rozszerzenie układu o kolejne podzespoły wiatraki itp. Ogólnie zapomniałem dodać, że gdy zdecydujemy się na podłączenie wiatraka wtłaczającego to warto zastosować moduł z regulatorem obrotów np. MH-LM317 tuż przed tym wiatrakiem w celu uniknięcia przedmuchów z boxa zmniejszając odpowiednio jego prędkość obrotową. Da nam to w tym przypadku ładny ciąg systemy wentylacyjnego i "szczelność".
Moja propozycja tego jest takim udoskonaleniem tego co GardenicPower wstawił.

stabilizator regulowany LM317 TO220

 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół