nasiona marihuany

mały, growbox [0.24m2] - zanim zacznę...

Wyszukiwarka Forumowa:

Ravahr

Member
Rejestracja
Lip 31, 2018
Postów
19
Buchów
0
Cześć!
Przymierzam się do budowy pierwszej skrzyni
wymiary:
60x40x80 [cm]
0.24 m2
box wykonany z płyty OSB
całość w środku oklejona kocem ratowniczym

oświetlenie:
- faza ukorzeniania i wzrostu - 150W MH
- faza kwitnienia - 150W HPS
zasilacz do lamp poza boxem
lampy wiszące pionowo, montaż u góry boxa na linkach - tutaj pytanie czy te lampy są do tego odpowiednie, czy musi być poziomo i muszę przemyśleć sprawę?

wentylacja:
- wlot na dole, wiatrak komputerowy 120mm ~115m3
- wylot na górze, wiatrak komputerowy 120mm ~115m3, przed wiatrakiem filtr węglowy can 100mm (75-100m3)
- środek boxa - wiatrak komputerowy jako mieszający 92mm ~76m3 skierowany w stronę roślin
- jeżeli lampa pionowo: wiatrak komputerowy 80mm pod lampą wydmuchujący powietrze w górę
każdy wentylator na jednym zasilaczu impulsowym (1,4A wyjście [potrzeba 0,4A lub 0,55A)

dodatkowo:
termometr + higrometr
programator czasowy

otwieranie boxa na boku 60x80, na drzwiach uszczelka



proszę o porady czy pomyślałem wszystko, zwłaszcza interesuje mnie kwestia wiszących pionowo lamp MH i HPS
 

mercedesevo

Well-known member
Rejestracja
Sie 10, 2010
Postów
354
Buchów
1
Myślę że lepszym materiałem do budowy boxa będzie sklejka o grubości 10mm-12mm (ewentualnie budowa szkieletu z kwadratowych listewek 2-3cm i obić sklejką 5-8mm) którą łatwo pomalujesz białą farbą akrylową
Koc ratunkowy to zły pomysł:
1. Ma znacznie gorszy współczynnik odbijania i rozpraszania światła.
2. Koce ratunkowe ulegają łatwym rozdarciom już podczas samego montażu a co dopiero użytkowanie ich miesiącami

Jeżeli zdecydujesz się budowę z płyty OSB to nie maluj jej bo faktura wiórów będzie paskudnie sterczeć spod farby a oklej specjalną mocną folią przystosowaną to tego ale NIE używaj koca ratunkowego.
Moim zdaniem co do budowy boxa jeżeli kupujesz dopiero materiał to zakup sklejkę i farbę a jeśli masz już płytę OSB to dokup tylko folie refleksyjną.

Co do wymiarów boxa to lepszym rozwiązaniem będzie sprowadzenie długości boków do wymiaru 50x50 co poprawi ustawność w środku, kwadratowe są po prostu wygodniejsze. Weź pod uwagę to że jeżeli używasz lampy HPS to podnosi ona dodatkowo temperaturę co wymusza większe odległości szczytów roślin od samej żarówki.
Jeżeli nie użyjesz cool tuby to minimalna wysokość boxa powinna wynosić co NAJMNIEJ 1-1,2m! Z cooltubą MOŻE 80cm ale nie wiem jak ty tam jeszcze filtr węglowy chcesz zmieścić ile po czasie nie zacznie Ci palić szczytów, nawet przy mocnym treningu jeżeli za wczas nie ograniczysz długości trwania wega. Więc sam widzisz że dodatkowe kilka dziesiąt cm wysokości pozbywa ewentualnego problemu z "kombinowaniem". celuj bardziej w rejon 1-1,2m wysokości ale weż sprzęt do ręki i po przymierzaj sobie jak to będzie wyglądać i czy rośliny się pomieszczą. Nie pakuj HPS'ów do niskich boxów bo będziesz miał piekarnik a nie gorwbox tym bardziej, że jeszcze mamy sierpień.
Pionowy sposób zawieszenia lampy nie jest dobrym pomysłem, rozumiem że nie chodzi o uprawę wertykalną a o powieszenie żarówki tak jak np. w pokoju? Bez odpowiedniego odbłyśnika do tego typu podwieszania nie podziałasz i pogorszysz tylko efekty oraz zmniejszysz sobie jeszcze potrzebne miejsce na szczyty roślin.

Dobry pomysł z uszczelką na drzwiach. Fajnie że pomyślałeś o odpowiednich barwach światła na weg i flo. Nie wiem jak te wiatraki spiszą się w połączeniu z filtrem węglowym, sam jestem ciekaw jaki będzie efekt i będę czekał aż dasz znać co do skuteczności tego systemu filtracji.

Czy planujesz fotorelacje?
Pozdrawiam
 

Ravahr

Member
Rejestracja
Lip 31, 2018
Postów
19
Buchów
0
Dzięki za konstruktywny wpis!
Na razie gromadzę sprzęt, a z uwagi na okres urlopowy box będzie powstawał powoli i budowa zakończy się dopiero we wrześniu (prawdopodobnie)- fotorelacja jak najbardziej powstanie - na bieżąco, aby dać sobie szansę na uwagi.
Po złożeniu - testy wydajnościowe - nie mam ciśnienia z tematem i chce aby wszystko było dobrze przygotowane - safety first.

W takim razie do budowy wykorzystam sklejkę + farbę, masz rację, te koce rwą się, zwłaszcza na ostrych krawędziach, a zależy mi również na estetyce konstrukcji.

Rozmiar 60cm chciałem dać ze względu na chęć wstawienia dwóch donic 23cm + doliczyłem wiatraki, to dało równanie 23+23+12=58 ~ 60
Jednak to było raczej dla lampy ustawionej wertykalnie (jak żarówka w pokoju). Ustawienie lampy horyzontalnie + odbłyśnik sprawia że mogę rozmiar nieco zmienić.

Przy założeniu zmiany rozmiaru boxa na 50x50x100 i zawieszenia lampy HPS bez cooltube wertykalnie (poziomo) + odbłyśnik, muszę umożliwić możliwość regulacji wysokości oświetlenia? Czy mogę ją powiesić 'na sztywno' u szczytu boxa?
Rozmiar filtru węglowego to 125x250 (walec), także z powodzeniem powinienem być w stanie go zamontować razem z lampą - być może lampę będę musiał nieco obniżyć, ale to dopiero wyjdzie "w praniu" gdy będę wszystko składał.

Od samego początku pojawienia się pomysłu jestem ustawiony na mocny trening LST krzaków.

---------- Post Zaktualizowany 14:35 ---------- Data pierwszego postu 09:14 ----------

Wstępna i tylko pobieżna wizualizacja boxa, rozmiary dobrane mniej więcej do rzeczywistych (bez lampy, tutaj strzelałem, nie znam dokładnego rozmiaru)
+ przy lampie poziomej - odbłyśnik (prawdopodobnie z puszek po piwie, odpowiednio wygiętej)

5.jpg

6.jpg

7.jpg
 

mercedesevo

Well-known member
Rejestracja
Sie 10, 2010
Postów
354
Buchów
1
Przy tak niskim boxie lampa mogłaby zostać zamocowana na "sztywno". W sumie to przy hpsie nie wiem czy będzie sens podnoszenia plantów bliżej światła, jeżeli już do podstawienie 2-3 książek pod doniczki wystarczy. Jak dobrze wytrenujesz to się pomieści wszyściutko i będzie mega wydajnie. Zrób boxa na tyle wysokiego aby nie było problemów z temp. bo hps to "grzejnik". Unieść żarówkę i odbłyśnik w standardowej pozycji, najlepiej się to sprawdzi. Fajny projekcik tak swoja drogą.
 

Honza

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Cze 26, 2017
Postów
2,624
Buchów
5,265
Odznaki
2
Rzuce ci kilka uwag, bo widze, ze chcesz poleciec po kosztach i jednoczesnie sam te koszty tworzysz.
1. Zrezygnuj z wentylatora wtlaczajacego, nie bedzie potrzebny.
2. Mozesz tez odpuscic MH - na samym HPS mozna uprawiac od pestki po scinke.
3. Lampa zdecydowanie poziomo - chyba, ze rzeczywiscie chcialbys uprawiac horyzontalnie.
4. Odpusc sobie odblysnik z puszek po piwie. Kup blache do pieczenia, podluzna (do makowca czy cos). Z niej bez problemu zrobisz cooltube diy, o ile masz dwie rece, leb na karku i wiertarke/wkretarke ;). Do blachy montujesz oprawke, na gorze dajesz okragly wylot i podlaczasz wiatrak (np ten, ktory mial byc na wlocie). Dokladasz.na dole szybe zamontowana na wkrety i drut. Jak cos niejasne to ci rozrysuje ;)
 

mercedesevo

Well-known member
Rejestracja
Sie 10, 2010
Postów
354
Buchów
1
Rzuce ci kilka uwag, bo widze, ze chcesz poleciec po kosztach i jednoczesnie sam te koszty tworzysz.
1. Zrezygnuj z wentylatora wtlaczajacego, nie bedzie potrzebny.
2. Mozesz tez odpuscic MH - na samym HPS mozna uprawiac od pestki po scinke.
3. Lampa zdecydowanie poziomo - chyba, ze rzeczywiscie chcialbys uprawiac horyzontalnie.
4. Odpusc sobie odblysnik z puszek po piwie. Kup blache do pieczenia, podluzna (do makowca czy cos). Z niej bez problemu zrobisz cooltube diy, o ile masz dwie rece, leb na karku i wiertarke/wkretarke ;). Do blachy montujesz oprawke, na gorze dajesz okragly wylot i podlaczasz wiatrak (np ten, ktory mial byc na wlocie). Dokladasz.na dole szybe zamontowana na wkrety i drut. Jak cos niejasne to ci rozrysuje ;)

"1. Zrezygnuj z wentylatora wtlacajaego, nie bedzie potrzebny." - Niby dlaczego NIE będzie potrzebny? Oczywiście że będzie potrzebny.
"2. Mozesz tez odpuscic MH - na samym HPS mozna uprawiac od pestki po scinke." - Jeżeli chce kupić dwie barwy to niby dlaczego nie? to jego pieniądze, sam koszt to raptem ok. 100-150zł a roślinkom wyjdzie to tylko na dobre. Tak powinno się robić ZAWSZĘ! Światło to w końcu podstawa.
"3. Lampa zdecydowanie poziomo - chyba, ze rzeczywiscie chcialbys uprawiac horyzontalnie."- Dokładnie, zdecydowanie poziomo
"4. Odpusc sobie odblysnik z puszek po piwie. Kup blache do pieczenia, podluzna (do makowca czy cos). Z niej bez problemu zrobisz cooltube diy, o ile masz dwie rece, leb na karku i wiertarke/wkretarke ;). Do blachy montujesz oprawke, na gorze dajesz okragly wylot i podlaczasz wiatrak (np ten, ktory mial byc na wlocie). Dokladasz.na dole szybe zamontowana na wkrety i drut. Jak cos niejasne to ci rozrysuje ;)" - Blacha do pieczenia, gniazda na żarówe, kilka profili do wykonania mocowań i gotowe jest masa tanich rozwiązań chyba że chcę kupić ale w tym przypadku blacha do pieczenia wystarczy na 100%
 

Honza

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Cze 26, 2017
Postów
2,624
Buchów
5,265
Odznaki
2
"1. Zrezygnuj z wentylatora wtlacajaego, nie bedzie potrzebny." - Niby dlaczego NIE będzie potrzebny? Oczywiście że będzie potrzebny.
"2. Mozesz tez odpuscic MH - na samym HPS mozna uprawiac od pestki po scinke." - Jeżeli chce kupić dwie barwy to niby dlaczego nie? to jego pieniądze, sam koszt to raptem ok. 100-150zł a roślinkom wyjdzie to tylko na dobre. Tak powinno się robić ZAWSZĘ! Światło to w końcu podstawa.

Wtlaczajacy na takim metrazu zdecydowanie do pominiecia, wyciag bedzie zasysal powietrze. Co do MH to odpuscilbym przy takim projekcie, bo widac u autora chec zaoszczedzenia kilku zlotych - lepiej te 100-150pln wydac na cooltube, dobra ziemie, nawozy czy inne rzeczy. Przy szerszym budzecie MH jak najbardziej.
 

mercedesevo

Well-known member
Rejestracja
Sie 10, 2010
Postów
354
Buchów
1
Wtlaczajacy na takim metrazu zdecydowanie do pominiecia, wyciag bedzie zasysal powietrze. Co do MH to odpuscilbym przy takim projekcie, bo widac u autora chec zaoszczedzenia kilku zlotych - lepiej te 100-150pln wydac na cooltube, dobra ziemie, nawozy czy inne rzeczy. Przy szerszym budzecie MH jak najbardziej.

Nie bierzesz pod uwagę kilku rzeczy. Wyciągający nie będzie już tak dobrze działał jako pasyw "in" gdy dojdzie mu zasysać powietrze przez filtr a dodatkowy wiatrak dobrze zrobi rośliną eliminując kilka niekorzystnych czynników. A drugą sprawą o której jak widać nie masz pojęcia jest to, że powietrze wtłaczane pod jakimś ciśnieniem ulega rozproszeniu równomiernie rozchodząc się po całym boxie a zasysane leci po najkrótszej linii do źródła ciągu i powstają "martwe pola". Mieszający też niewiele wtedy da, gdyż ciąg rwie wszystko od razu do góry. Kiedyś rozmawiałem na ten temat z doświadczonym kolegą.

Moim zdaniem najodpowiedniejszą osobą do zarządzania budżetem tego projektu jest sam Ravahr. Jeśli już w grę wchodzi oszczędność to znalazłem ostatnio mega TANI komplet nawozów na growboxpl za 33zł Hesi TNT Complex 250ml,Hesi Bloom Complex 250ml, Hesi Phosphor Plus 250ml, Hesi Boost 100ml (https://www.growbox.pl/product-pol-3396-Kompletny-zestaw-nawozow-do-gleby-MINI.html).

Cztery koksy z cenie trzech biohumusów. Sam zaopatrzył bym się w ten zestaw bo cena jest super! Szkoda że kiedyś nie mieli tego w ofercie (z użyciem biohumusa, hesi bloom i phesi phosphor plus i ripenem na końcu gorw uzyskałem prawdopodobnie nieoficjalny REKORD ŚWIATA pod względem ilości plonu z pc boxa 43g!) Dobra ziemia to koszt 5zł plus dolomit 10zł i perlit 8-10zł albo gotowa mieszanka 25l canna terra professional za 25zł lub inna.

No jeżeli nie zamontuje żarówki MH to też nic wielkiego się nie stanie ale lepiej mu panny porosną na wegu jak kupi obie, takie hobby i nic nie poradzisz.
 

Honza

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Cze 26, 2017
Postów
2,624
Buchów
5,265
Odznaki
2
Nie bierzesz pod uwagę kilku rzeczy. Wyciągający nie będzie już tak dobrze działał jako pasyw "in" gdy dojdzie mu zasysać powietrze przez filtr a dodatkowy wiatrak dobrze zrobi rośliną eliminując kilka niekorzystnych czynników. A drugą sprawą o której jak widać nie masz pojęcia jest to, że powietrze wtłaczane pod jakimś ciśnieniem ulega rozproszeniu równomiernie rozchodząc się po całym boxie a zasysane leci po najkrótszej linii do źródła ciągu i powstają "martwe pola". Mieszający też niewiele wtedy da, gdyż ciąg rwie wszystko od razu do góry. Kiedyś rozmawiałem na ten temat z doświadczonym kolegą.
.

No to teraz smocz.do dzialu fotorelacji i wytlumacz mi jakim cudem inni growerzy (w tym ja) uprawiaja z wyciagiem + mieszajacymi? Ja tu nie widze zadnego problemu i nie jest to moj wymysl. Martwe pola to mam w aucie jak patrze przez lusterka do tylu. A druga sprawa, o ktorej widac nie masz pojecia jest szczelnosc boxa - przy mocniejszym wtlaczajacym niz wyciag z filtrem powietrze bedzie spie****alo kazda szpara i w pomieszczeniu bedzie po prostu je**c.

Pokaz ten rekord z pc boxa, bo pisac to sobie mozemy...
 

mercedesevo

Well-known member
Rejestracja
Sie 10, 2010
Postów
354
Buchów
1
Widzę u Ciebie niepotrzebną irytacje i ignorancje oraz kompletny brak umiejętność argumentowania swoich decyzji. Oczywiste jest, że mocniejszy wtłaczający wiatrak spowoduje przedmuchy, dlatego jego obroty powinny być odpowiednio mniejsze niż wyciągającego. Niczym nowym mnie nie zaskoczyłeś.

Podam taki przykład żeby Ci to dobrze zobrazować: To że część gowerów sadzi na zwykłej ziemi z marketu oraz podstawowych nawozach (biohumusy, plargony, florovuty) i coś tam zbiorą ze swoich pomidorków, nie znaczy że każdy ma się do tego ograniczać. W uprawie powinno dążyć się do zapewniania jak najlepszych warunków.
Dlaczego starasz tu postępować jak "złotówa", jeśli kolega ma fajny plan na rozwój boxa? Nie ograniczaj go z pomysłami a staraj podrzucać jak najbardziej efektywne rozwiązania. To że wielu ludziom pasywny wlot się sprawdza nie znaczy że należy oszczędzać te parę złoty za każdym razem montując system wentylacyjny do boxa. Będzie on znacznie wydajniejszy chociażby przez dodatkowo wtłaczane powietrze za pomocą went. wtłacz. co wiąże się wszystkimi zaletami posiadania KOMPLETNEJ instalacji wentylacijnej. Jeśli tego nie rozumiesz to nie wiem... a mogę jedynie odesłać do książek na ten temat i poszukiwania dalszych informacji do rozwijania się w swoim hobby.

Moim zdaniem lepiej jak postąpi standardowo, książkowo niż będzie liczyć na to że komuś się tak udało kiedyś. Ty nawet gówno nietoperza kupiłeś swoim roślinom a koledze odradzasz wiatrak wtłaczający... a to ciekawe hahahaha

PS. Twój brak wiary w wynik z pc boxa jest mnie najlepszą formą komplementu :)
 
Ostatnia edycja:

bisek

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Cze 8, 2017
Postów
1,742
Buchów
104
Odznaki
1
bo ten wiatrak nie jest mu potrzebny i nie wiem po co Ty mu go doradzasz, pieniądze w błoto Panie inzyniezeeeee

99% boxów tutaj na forum ma tylko wyciągający, każdy używa filtra i jakoś działa, nawet w dużych namiotach a Ty twierdzisz, że nie będzie
 

mercedesevo

Well-known member
Rejestracja
Sie 10, 2010
Postów
354
Buchów
1
Nie twierdzę że nie będzie działać taki system.... tylko wyraźnie napisałem że będzie mniej efektywny od standardowego, trzeba nauczyć się czytać ze zrozumieniem i wyciągać wnioski w tekstu.

Cześć informacji którymi się posiłkuje pochodzi z książki pt. Jak uprawiać "INDOOR" która wyraźnie zaleca użycie dwóch wiatraków "in" i "out". Argument "NIE bo inni tak mają" do mnie nie przemawia.

Można przytoczyć również argument, że część użytkowników mająca ograniczony budżet robi fotorelacje na samej wodzie i też mają palenie więc... rozumiesz co mam na myśli?

Po prostu wstrzymajmy się z dalszą dyskusją do momentu aż Ravahr napisze, na zakup czego może sobie pozwolić a na czym woli oszczędzić. Może faktycznie skorzysta z rozwiązania z pasywnym wlotem, może postanowi dołożyć do projektu albo wymyśli inne ciekawe rozwiązanie. Czekajmy na jego zdanie bo to ono w jest tutaj najważniejsze.
 

bisek

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Cze 8, 2017
Postów
1,742
Buchów
104
Odznaki
1
uwierz mi, że sporo osób nie zwraca uwagi na koszta, ale mimo to nie stosuje wentylatorów wtłaczających bo po prostu nie są potrzebne a już na pewno nie w takim małym boxie jaki planuje kolega

wystarczy się rozejrzeć po forum
 

Honza

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Cze 26, 2017
Postów
2,624
Buchów
5,265
Odznaki
2
Widzę u Ciebie niepotrzebną irytacje i ignorancje oraz kompletny brak umiejętność argumentowania swoich decyzji. Oczywiste jest, że mocniejszy wtłaczający wiatrak spowoduje przedmuchy, dlatego jego obroty powinny być odpowiednio mniejsze niż wyciągającego. Niczym nowym mnie nie zaskoczyłeś.

Podam taki przykład żeby Ci to dobrze zobrazować: To że część gowerów sadzi na zwykłej ziemi z marketu oraz podstawowych nawozach (biohumusy, plargony, florovuty) i coś tam zbiorą ze swoich pomidorków, nie znaczy że każdy ma się do tego ograniczać. W uprawie powinno dążyć się do zapewniania jak najlepszych warunków.
Dlaczego starasz tu postępować jak "złotówa", jeśli kolega ma fajny plan na rozwój boxa? Nie ograniczaj go z pomysłami a staraj podrzucać jak najbardziej efektywne rozwiązania. To że wielu ludziom pasywny wlot się sprawdza nie znaczy że należy oszczędzać te parę złoty za każdym razem montując system wentylacyjny do boxa. Będzie on znacznie wydajniejszy chociażby przez dodatkowo wtłaczane powietrze za pomocą went. wtłacz. co wiąże się wszystkimi zaletami posiadania KOMPLETNEJ instalacji wentylacijnej. Jeśli tego nie rozumiesz to nie wiem... a mogę jedynie odesłać do książek na ten temat i poszukiwania dalszych informacji do rozwijania się w swoim hobby.

Moim zdaniem lepiej jak postąpi standardowo, książkowo niż będzie liczyć na to że komuś się tak udało kiedyś. Ty nawet gówno nietoperza kupiłeś swoim roślinom a koledze odradzasz wiatrak wtłaczający... a to ciekawe hahahaha

PS. Twój brak wiary w wynik z pc boxa jest mnie najlepszą formą komplementu :)

Irytacja u mnie? Jestem od tego daleki - nie moja sprawa jak ktos zbije boxa i poprowadzi rosliny - ale po to jest forum, zeby komentowac, nie? To komentuje. Pisalem juz, ze u autora widac chec zaoszczedzenia paru zlotych to daje rozwiazanie jak to zrobic. Nie mam zamiaru cie zaskakiwac a i przekonywac to swojego zdania. Autor watku zrobi jak bedzie chcial.

Przyklad podales z dupy, porownujesz plagron do florovitu... no i nie zgodze sie, ze brak markowych nawozow rowna sie ze slabymi warunkami.

Dla mnie standardowe rozwiazanie wentylacji to wyciag plus mieszaki. Wtlaczajacy ma sens jezeli doprowadzasz powoetrze z chlodniejszych pomieszczen, w innym wypadku dla mnie jest on zbedny. Nie komus kiedys udalo sie tak uprawiac tylko jest to powszechna praktyka stosowana nie tylko na tym forum. Pokaz te cytaty z ksiazek skoro jestes tami oczytany. a moze podrzucisz porownanie chujowych wynikow bez wtlaczajacego i za***istych z "pelna" wentylacja ;)

A co do wyniku w pc boxie - patrzac po fotach w twojej galerii i po tym co tu (i nie tylko tu) piszesz - smiem watpic.
 
Ostatnia edycja:

mercedesevo

Well-known member
Rejestracja
Sie 10, 2010
Postów
354
Buchów
1
Jesteś totalnym ignorantem... Weź pod uwagę wysokość jego boxa i użycie lampy HPS? Problemy z temp itp. a dodatkowe powietrze nie zaszkodzi w takim przypadku czy więc teraz rozumiesz? Sam o tym teraz napisałeś... Plagron do florovitu porównałem bo to przynajmniej kiedyś uchodziło za podstawowe nazwy dla początkujących, proste i tanie w stosowaniu. Zauważ że fotki w galerii pochodzą a okresu gdzie prawdopodobnie nie słyszałeś o tym forum więc daruj sobie...

Nie jestem tu aby udowadniać swoją zdobytą wiedzę bo ktoś ma taki kaprys, to tylko godzi w Twoją inteligencje :crazy:
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół