nasiona marihuany

CRI a spektrum

Wyszukiwarka Forumowa:

Trias

Member
Rejestracja
Cze 8, 2018
Postów
24
Buchów
0
Czołem.

Będę budował panel na 0.25m2 z CODów Citizen CLU048, na cały czas trwania uprawy (AF, w przyszłości może sezonówki).

Na celowniku mam modele CLU048-1212C4 - te ~37W (1080ma, 31.2-36.8V) - chcę dać więcej LEDów mniejszej mocy, żeby bardziej równomiernie oświetlić boxa.

Rozważałem te modele z wydajnością rzędu 150lm/W, czyli CRI 70 lub 80. Przeglądałem jednak spreadsheety i dotarło do mnie, że modele z dokładniejszym odwzorowaniem (CRI 97) mają co prawda większe straty (wydajność ok. 120lm/W), ale dużo więcej światła w okolicach 660nm.

CLU048-1212C4-40*H7M5-F1 - CRI 97, 4403lm @85*C, 4000K
CLU048-1212C4-40*M2M2-F1 - CRI 80, 5748lm @85*C, 4000K



Nie wiem czy takie szacunki są miarodajne, ale mnożąc wartość procentową odczytaną z wykresów dla 660nm przez deklarowane wartości w lumenach:

CRI 97 - 65% * 4403lm = 2862lm @660nm
CRI 80 - 25% * 5748lm = 1437lm @660nm

Tak czy inaczej, mojego boxa potrzebuję 12500lm, więc 3*4403lm = 13209lm wydaje się idealne, rozmieściłbym je równomiernie na planie trójkąta. Proszę o weryfikację mojego toku myślenia i adekwatności LEDów to rozmiarów boxa.

Z góry dziękuję
 
S

sub

Guest
Rozważałem te modele z wydajnością rzędu 150lm/W, czyli CRI 70 lub 80. Przeglądałem jednak spreadsheety i dotarło do mnie, że modele z dokładniejszym odwzorowaniem (CRI 97) mają co prawda większe straty (wydajność ok. 120lm/W), ale dużo więcej światła w okolicach 660nm.

A dlaczego chciałbyś mieć więcej światła z tych okolic?
To raczej nie ma większego wpływu na wzrost roślin.

popatrz na krzywą wykorzystania światła do fotosyntezy i ten wątek: https://www.forum.haszysz.com/showt...ity-and-duration-on-photosynthesis-and-growth

53.gif

ta krzywa to: -> http://www.wiki.haszysz.com/index.php/Krzywa_McCree

Nie wiem czy takie szacunki są miarodajne, ale mnożąc wartość procentową odczytaną z wykresów dla 660nm przez deklarowane wartości w lumenach:

CRI 97 - 65% * 4403lm = 2862lm @660nm
CRI 80 - 25% * 5748lm = 1437lm @660nm

Te szacunki są zupełnie nie miarodajne.
Lumeny liczy się zupełnie inaczej - przez krzywą fotopową. Te Twoje liczby nie mają żadnego sensu.

Tak czy inaczej, mojego boxa potrzebuję 12500lm, więc 3*4403lm = 13209lm wydaje się idealne, rozmieściłbym je równomiernie na planie trójkąta. Proszę o weryfikację mojego toku myślenia i adekwatności LEDów to rozmiarów boxa.
Z góry dziękuję

Powinieneś bardziej się interesować nie fotopowymi lumenami dla ludzi -> a strumieniem fotonów który dostarczasz do boksa.

http://www.wiki.haszysz.com/index.php/PPFD
http://www.wiki.haszysz.com/index.php/PPF

Można mniej więcej policzyć mając SPD dla diod - która z nich dostarczy większy strumień fotonów.
Zwykle wychodzi to tak - te o gorszym CRI dają z jednego lumena nieco mniej strumienia fotonów niż te o wysokim CRI. Gorszy wynik w fotopowych lumenach nie musi oznaczać gorszego strumienia fotonów.
Z jakiś tam dawnych wyliczeń - wychodziło chyba, że końcowy w wartości strumienia efekt jest zbliżony.

Jakbyś dał linki - lub wysokiej jakości zdjęcia SPD mogę Ci policzyć coś na kształt symulowanych wartości strumienia fotonów w różnych sytuacjach - udziału fotonów niebieskich - największy wpływ na pokrój roślin etc. Albo choć informacje które konkretnie - nie podajesz CCT dla wybranych diod? Jaki 3500K - 3000K?

Swego czasu powstał na forum kalkulator do obliczeń dla diod kolorowych: http://www.wiki.haszysz.com/index.php/Konfigurowanie_panelu_led_DIY do porównywania COB się on raczej nie nadaje niestety.
 
Ostatnia edycja:

Trias

Member
Rejestracja
Cze 8, 2018
Postów
24
Buchów
0
Cześć, dziękuję za odpowiedź.

Ostatecznie kupiłem, kierując się tamtymi przemyśleniami i dostępnością w sklepie, 4 x CLU048 z pierwszego wykresu - CRI 97, 4000K (CLU048-1212C4-403H7M5-F1). Puściłem je na 0.75A zamiast nominalnego 1.08A (chciałem mieć równomierne oświetlenie i ew. zapas na większego boxa).

CLU048-1212C4-40_H7M5-F1_-_12500lm.png


Lampa będzie użyta podczas weg i flo, pierwsza roślina pod nią właśnie wyszła z ziemi, będą 4. Trzymam je ok. 35cm od lampy. Box 50x50.

Gdybyś podpowiedział czy puścić przez nie większy prąd, i/lub obniżyć/podwyższyć, będę niezmiernie wdzięczny, a tymczasem spróbuję sam to ogarnąć korzystając z Twoich linków.

Co do 660nm, dobierając rzeczy do boxa (m.in. do lampy) przekopałem forum i widziałem że wiele osób dokłada diody w stronę czerwieni, więc pomyślałem że jeśli COD będzie miał więcej światła w tym zakresie spektrum, to wpłynie to korzystnie na rośliny.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:
S

sub

Guest
Cześć, dziękuję za odpowiedź.

Nie ma za co lubie sobie pogadać

Ostatecznie kupiłem, kierując się tamtymi przemyśleniami i dostępnością w sklepie, 4 x CLU048 z pierwszego wykresu - CRI 97, 4000K (CLU048-1212C4-403H7M5-F1). Puściłem je na 0.75A zamiast nominalnego 1.08A (chciałem mieć równomierne oświetlenie i ew. zapas na większego boxa).

Wziąłeś CCT raczej na weg niż na kwitnienie. Przynajmniej nie polecaną. Zazwyczaj przyjęło się, że na kwitnienie w okolicy 3000K - a jako uniwersalny 3500K.

Lampa będzie użyta podczas weg i flo, pierwsza roślina pod nią właśnie wyszła z ziemi, będą 4. Trzymam je ok. 35cm od lampy. Box 50x50.

Pójdzie pod tym dosyć zwarto - przez spory udział światła niebieskiego w spektrum. Światło z zakresu niebieskiego ma największy wpływ na pokrój roślin im go więcej tym bardziej zwartego pokroju krzaków należy oczekiwać.

Gdybyś podpowiedział czy puścić przez nie większy prąd, i/lub obniżyć/podwyższyć, będę niezmiernie wdzięczny, a tymczasem spróbuję sam to ogarnąć korzystając z Twoich linków.

Nie wiem ale puszczałbym diod na maxa - mniej problemów z chłodzeniem i wyższa trwałość całości.

Popatrzmy ile mniej więcej Ci światła wychodzi..
Zaraz się policzy... 4 sztuki.
na 0,75A

chwilkę potrwa...

na początek spektrum odtworzone z obrazka:

spektrum.jpg


o ile dobrze liczę (w color calkulator sylvani) wychodzi 1,752 mikromola z każdych 100 lm
Ty masz lumenów: chwila.
To nie cree trzeba .... jakoś oszacować.
przy 1,080 A - około 120 lm/W

przy 0,75 .. pi razy oko 23,8 W dioda: powiedzmy, że 129,5 lm/W - mniej więcej pi razy drzwi

z każdej 3070 lm 4 sztuki 12280 lm

Całkowity strumień fotonów. 215,14 mikromoli/sek

box 50x50 wiec obliczeniowo zakładając równomierne rozłożenie tego na powierzchnie bez żadnych strat
860,56 mikromola/m2/sek - szału nie ma - ludzie w wypadku białych diod dają i więcej -ale jest ok. Wszystko powyżej 500 powinno dawać dobre szczyty.

Co do 660nm, dobierając rzeczy do boxa (m.in. do lampy) przekopałem forum i widziałem że wiele osób dokłada diody w stronę czerwieni, więc pomyślałem że jeśli COD będzie miał więcej światła w tym zakresie spektrum, to wpłynie to korzystnie na rośliny.

To jest popularne ale nie jest niezbędne. Choć w twoim przypadku dosyć zimnych diod można w ten sposób doprowadzić do zwiększenia ilości czerwieni oraz obniżenia obliczeniowego CCT.
 
Ostatnia edycja:

Trias

Member
Rejestracja
Cze 8, 2018
Postów
24
Buchów
0
Wziąłeś CCT raczej na weg niż na kwitnienie. Przynajmniej nie polecaną. Zazwyczaj przyjęło się, że na kwitnienie w okolicy 3000K - a jako uniwersalny 3500K.

Pójdzie pod tym dosyć zwarto - przez spory udział światła niebieskiego w spektrum. Światło z zakresu niebieskiego ma największy wpływ na pokrój roślin im go więcej tym bardziej zwartego pokroju krzaków należy oczekiwać.

Gdy lata temu uprawiałem pod świetlówkami, na weg miałem 6400K, więc teraz uznałem że 4000K to jednak bliżej tych uniwersalnych 3500K. Tym bardziej że na Wiki znajduje się m.in. taki fragment:

4.000 Kelvin: Neutral Metal Halide
Idealne pojedyńcze źródło swiatła, rosliny rosną gęste i silnie rozgałęzione.

(http://www.wiki.haszysz.com/index.php/Podstawowe_informacje_o_oświetleniu - sam dół)

Na tej samej stronie jest też taki fragment, w kontekście bardziej niebieskiego światła:

można użyskać zwarte rozkrzewione rośliny

Dla mnie to jest oksymoron... Mógłbym Cię prosić o opisanie wpływu niebieskiego światła z użyciem słów innych niż "zwarty"? Bo już nie jestem pewien czego się spodziewać... Pamiętam m.in. wypowiedzi na forum na temat stosowania oświetlenia z większą ilością światła niebieskiego w przypadku niższego boxa... Czyli rozumiem że efektem, którego ktoś wtedy oczekiwał, były niższe, ale bardziej rozgałęzione wszerz rośliny.

Mój box to 50x50x120, więc 4000K wydało mi się idealne (tym bardziej przy CRI 97, dosyć bogato w zakresie czerwieni).

Nie wiem ale puszczałbym diod na maxa - mniej problemów z chłodzeniem i wyższa trwałość całości.

(...)

860,56 mikromola/m2/sek - szału nie ma - ludzie w wypadku białych diod dają i więcej -ale jest ok. Wszystko powyżej 500 powinno dawać dobre szczyty.

Mam regulację prądu w zasilaczu i amperomierz włączony w szereg, więc mogę w pół minuty podkręcić je nieco np. do 0,85A. Zakładając że utrzymam temperaturę powietrza w dopuszczalnym zakresie to myślisz, że warto?

30-35cm od roślin - myślisz, że to odpowiednia wysokość?

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
 
S

sub

Guest
Gdy lata temu uprawiałem pod świetlówkami, na weg miałem 6400K, więc teraz uznałem że 4000K to jednak bliżej tych uniwersalnych 3500K. Tym bardziej że na Wiki znajduje się m.in. taki fragment:

To jest tłumaczenie fragment z dawnego FAQ overgrow. Tak mi się przynajmniej wydaje.
Strasznie stare to jest - ponad 10 lat? Czasy gdy o ledach nikt nie mażył. Raczej sie to odnosiło do lamp MH.

Dla mnie to jest oksymoron... Mógłbym Cię prosić o opisanie wpływu niebieskiego światła z użyciem słów innych niż "zwarty"?

Krótsze internody mniej wyciągnięty, nieco mniejsze ale grubsze liście [ znowu oksymoron?]

Bo już nie jestem pewien czego się spodziewać...

Nieco innego wyglądu roślin niż pod diodami 3000K ;) Wiesz czego mniej więcej - mniej wyrośniętych up roślin niż pod panelem 3000K.

Pamiętam m.in. wypowiedzi na forum na temat stosowania oświetlenia z większą ilością światła niebieskiego w przypadku niższego boxa... Czyli rozumiem że efektem, którego ktoś wtedy oczekiwał, były niższe, ale bardziej rozgałęzione wszerz rośliny.

Mniej więcej tak to ma działać.

Mam coś na kształt ilustracji - zdjęcia - nie wiem czy dobrze to oddaje efekty - i czy je chce widzieć czy są - być może dorabiam sobie teorie do czegoś co nie miało miejsca.. - poza tym to nie klony - same z siebie były zróżnicowane genetycznie co także miało wpływ na pokrój. Ale .. lepszy obrazek niż gadanie

Lampa led z nierównomiernie rozłożonymi ledami - na końcach niebieskie głównie w centrum same czerwone. Rośliny dostawały nieco nie wyrównane przestrzennie widmo.
https://www.forum.haszysz.com/showthread.php?49521-LED-120w-0-15m2-SOG-8x-Skunk-Special/page10

normal_panel_led_zuz.JPG

100_2593.JPG


Moim zdaniem ;-> Widać które rośliny stały w którym miejscy... Ale to chyba nie jest najlepszy z możliwych przykładów. Niestety lepszego nie mam - nie było chyba na forum zdjęć porównawczych pod diodami 3000K - 3500K - 4000K.

tryb weg tamtego panelu:
led_veg.jpg


Na wegu rośliny były bardzo zwarte - aż zadziwiająco. Dawno dawno to było - wykopuje starocie.

możesz popatrzeć na tego arta: https://www.semanticscholar.org/pap...gbee/46d8c70b9237cde3837076c53cfeae2314d3fad6

a w nim:https://ai2-s2-public.s3.amazonaws....7cde3837076c53cfeae2314d3fad6/4-Figure4-1.png

23232323~1.jpg


Diody białe warm white, neutral white i cool white - różnica w wyglądzie siewek.

Mój box to 50x50x120, więc 4000K wydało mi się idealne (tym bardziej przy CRI 97, dosyć bogato w zakresie czerwieni).

Pewnie będzie dobrze - ale nieco na opak - ludziska raczej nie używają paneli 4000K

Mam regulację prądu w zasilaczu i amperomierz włączony w szereg, więc mogę w pół minuty podkręcić je nieco np. do 0,85A. Zakładając że utrzymam temperaturę powietrza w dopuszczalnym zakresie to myślisz, że warto?

Sam będziesz musiał ocenić. Moimi szacunkami strumienia się za bardzo nie przejmuj - robię je nieco na oko mogą być błędne. Kiedyś pewnie sprawdziłbym 3x czy wyniki są prawidłowe - ale teraz mam strasznego lenia i po prostu nie chce mi się do tego wracać. Wydaje mi się, że jakoś tak dużo wyszło jakby te diody były "kosmicznie" sprawne.

30-35cm od roślin - myślisz, że to odpowiednia wysokość?

Raczej tak.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

W sumie w niczym Ci nie pomogłem... miałem okazje aby sobie pogadać.
 
Ostatnia edycja:

Ziaba

Well-known member
Rejestracja
Kwi 15, 2009
Postów
209
Buchów
261
Faktycznie ludzie nie używają diod 4000k, nie jest to popularne. Aczkolwiek uważam, że teraz to naprawdę świetna opcja. Ludziom straszne habezie rosną pod ciepłymi COB. Ja lubię zwarte, porządnie prowadzone rośliny.

Sam używam diod 5600k uzupełnionych o diody 610nm, 630nm i 660nm.

PS. Czerwone diody są oczywiście włączane dopiero w trakcie kwitnienia, przy czym 610nm w połowie okresu flo.
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół