nasiona marihuany

Nasiona Regularne Konopi Indyjskiej - jak je sadzić? Poradnik

Wyszukiwarka Forumowa:

#

Obsługa forum
Administrator
Weteran
Rejestracja
Maj 30, 2009
Postów
15,224
Rozwiązań
1
Buchów
16,363
Odznaki
1
Powitać,

Niżej poradnik, jak sadzić nasiona regularne.

Słowem wstępu, bo czasem widać, że nie dla wszystkich to jest jasne - konopia należy do rodziny roślin dwupiennych (rozdzielnopłciowych), co oznacza, że występują u niej zarówno rośliny męskie, jak i żeńskie i nasiona, z których obie płcie nam wyrosną, nazywamy regularnymi.

Nasiona feminizowane, z których wyrosną tylko żeńskie osobniki, są tworzone przy ingerencji człowieka - w naturze nie występują.

Do celów konsumpcyjnych nadają się tylko rośliny żeńskie.


Zdecydowana większośc użytkowniko naszego forum, sadzi tylko nasiona feminizowane, właściwie, to chyba więcej niż 99% growerów, niezmiernie rzadko widujemy tu uprawy z nasion reguarnych. Osobiście odwiedzam również inne miejsca skupiające społeczność konopną (niepolskojęzyczne) i na tych znanych mi, proporcje są niemalże odwrotne - bardzo rzadko widuję uprawy z nasion feminizowanych, zdecydowana większość użytkowników sadzi nasiona regularne.

Poradnik ma na celu "odczarowanie" uprawy nasion regularnych, bo naprawdę nie ma się czego bać.


Feminizowane vs Regularne - podstawowe różnice w uprawie.

Zakładając, że mamy setup na 10 roślin, przy nasionach feminizowanych po prostu sadzimy 10 nasion do donic docelowych (na ogół używa się rozmiaru ok. 10 litrów) i czekamy aż urosną, bo wiemy, że będą same żeńskie.

Przy nasionach regularnych nie możemy zrobić jak wyżej, bo nie wiemy ile będzie roślin męskich, a ile żeńskich. Proporcje są na ogół w okolicach 50/50, czasem może się zdarzyć, że wszystkie będą żeńskie, albo wszystkie męskie, ale to rzadkie przypadki, tak że zakładamy, że bedą i takie, i takie.
Tak więc jeśli chcemy mieć 10 roślin żeńskich z nasion regularnych, musimy wysadzić conajmniej 20 nasion (ja zalecałbym 25). Jeśli wsadzimy je do donic 10l, to będziemy potrzebowali 2 razy tyle miejsca, a setup mamy na 10 krzaków, więc nie możemy tak zrobić. Wobec tego nasione regularne wysiewamy w małych doniczkach- ok. 3l (ja używam 2,5l). Na standardowy okres wegetacji (ok 4 tygodnie) plus czas indukcji, kiedy rośliny już pokażą płeć (do 2 tygodni) rozmiar 3l w zupełności wystarczy, będzie to w sumie ok. 5-6 tygodni życia rośliny - na tym etapie konopie nie są jeszcze duże i najczęściej nawet bryła korzeniowa nie przerasta donicy w 100%. W momencie jak już jasno widzimy płeć roślin, usuwamy osobniki męskie, a żeńskie przesadzamy do donic 10l. I to zasadniczo cała główna różnica.

W dużym skrócie, w razie gdyby powyższe jeszcze nie do końca było dla wszystkich jasne - nasiona regularne wysadzamy w doniczkach 3l, wegujemy 4 tygodnie, przełączamy światło na 12/12, czekamy kolejne 2 tygodnie na pokazanie płci, męskie wyrzucamy, żeńskie przesadzamy do donic 10l.


Po co się z tym brandzlować i jakie są zalety?


Jedną z zalet nasion regularnych jest to, że mają znacznie mniejsze skłonności do pokazywania cech obojnaczych (hermienia), co nierzadko występuje przy nasionach feminizowanych.

Robiąć selekcję w doniczkach 3l, oprócz usunięcia męskich, możemy usunąć również kilka żeńskich sztuk, jeśli widzimy, że rosną słabiej niż inne żeńskie, są nadmiernie powyciągane, blade, albo ogólnie coś im się nie podoba, po prostu oprócz wyrzucenia męskich, mamy możliwość usunięcia kiepskich żeńskich i wybieramy tylko najładniejsze na tym etapie. Dlatego wyżej napisałem, że chcąc mieć docelowo 10 roślin żeńskich z nasion regularnych, najlepiej jest posadzić ze 25 sztuk, wtedy powiedzmy wyrzucamy 12 męskich i 3 najsłabsze żeńskie, zostawiamy 10 najładniejszych żeńskich.

Następna sprawa - o ile dla przeciętnego użytkownika zrobienie własnych nasion feminizowanych może wydawać się zbyt skomplikowane i nie do końca przewidywalne, to zrobić własne nasiona regularne jest niezmiernie łatwo - wystarczy zostawić jeden męski krzak, zebrać z niego pyłek i zapylić wybraną żeńską czy żeńskie. Średnio z przywoicie wyglądającego zapylonego w pełni krzaka zbierzecie ok. 1000 nasion. Oczywiście można zapylić tylko gałązkę czy dwie jeśli chcemy tylko garstkę nasion na własne uprawy.
Dodam na dole info, czym się sugerować przy wyborze męskiej rośliny jeśli zamierzamy robić własne nasiona regularne.

Ostatnia kwestia, w której detale nie wejdę, bo po prostu nie są mi do końca znane, to taka, że wszyscy hodowcy-debeściaki (mam tu na myśli prawdziwych hodowców, nie jakieś Dutch Passiony czy GreenHousy) od Skunkmana czy Nevilla, po Shantibabę i DJ Shorta robią/robili tylko nasione regularne. Do tego jak przejrzycie oferty seedbanków w USA, to te najlepsze mają tylko nasiona regularne, zdarzają się i feminizowane w ofercie, ale to już bardziej wśród ich mainstreamowych seedbanków typowo komercyjnych.



Niżej kilka fotek jak wygląda sadzenie regów w praktyce. Fotki są z mojego growloga, jeszcze możecie przejrzeć fotorelki usera [MENTION=33194]Zacier[/MENTION] - on również regularnie sadzi nasiona regularne.

Parodniowe siewki w doniczkach 2,5l



Parotygodniowe krzaczki.




Tutaj już wkrótce przed ostateczną selekcją.


Wybrane żeńskie trafiają z donic 2,5l do 10l. Te na fotkach niżej są jakoś z tydzień po przesadzeniu.


I to by było na tyle. Wielkiej filozofii w tym nie ma, troszeczkę więcej pracy przy regach trzeba wykonać z uwagi na przesadzanie, ale praca z roślinami, to sama przyjemność :)

Tak że jeszcze raz napiszę - nie bójcie się sadzenia regów, bo naprawdę nie ma czego :)



Ok, jeszcze krótkie info dla tych, którzy chcieliby zrobić swoje nasiona regularne.

Jak wybrać męską roślinę?

O ile sprawa z wybraniem najładniejszej żeńskiej jest prosta, bo wszystkie cechy są widoczne i do sprawdzenia - od smaku i zapachu, po wigor, plon i haj, o tyle przy roślinach męskich sytuacja jest nieco bardziej złożona, bo na oko ciężko coś powiedzieć, niemniej niżej kilka wskazówek czym się kierować.

Co może wydać się dziwne - na dzień dobry eliminujemy najpierwsze, największe i najładniejsze męskie. Męski krzak rosnący szybko, intensywnie i ostro do góry, to jest dobry materiał na włókna konopne do produkcji sznurków, nie do robienia dobrego palenia. Zasadniczo szukamy gęstych i kompaktowych męskich, z grubą łodygą i z gęstymi kiściami bananów. Należy też potrzeć łodygę i powąchać - eliminujemy te, o zielonym i trawiastym zapachu, szukamy takiej, co pachnie jak konopia do konsumpcji - mocno i żywicznie. Warto ***ać po małym listku z górnych partii i obejrzeć pod mikroskopem - jeśli są widoczne ślady żywicy, to oczywiście dobry znak. Czasem żywica jest widoczna gołym okiem, to już bardzo dobry znak. Oczywiście wszystko zależy od skali na jakiej pracujemy, przy większej ilości męskich, kierujemy się tym co wyżej, jak macie zaledwie parę sztuk, a żadna się szczególnie nie wyróżnia, to zatrzymajcie tą, która jako ostatnia pokaże banany. Może się zdarzyć, że i męska roślina pokaże cechy obojnacze - najszybciej pojawią się na samym czubku, gdzie obok bananów z pyłkiem pojawiają się też pistile (te białe włoski, które znamy z żeńskich) - taki krzak też usuwamy, gdyż może się zdarzyć, że cechy obojnacze zostaną przekazane na nowe pokolenie.

To wyżej to oczywiście tylko wskazówki, tak naprawdę potencjał męskiej rośliny można w pełni ocenić dopiero po wysianiu nasion, gdzie była ona użyta. Wśród hodowców robiących regulary, dobry męski krzak jest ceniony wyżej, niż dobry żeński, bo znacznie trudniej jest go znaleźć.

Jak ktoś chce się zagłebić bardziej w temat selekcji męskich roślin, to polecam wpisać sobie w Google: The art of selection and breeding fine quality cannabis - DJ Short - tekst jest oczywiście po angielsku.

To by było na tyle, jak mi się coś jeszcze przypomni, to dopiszę.

Pozdro.
 

Chory Królik

Well-known member
Rejestracja
Kwi 29, 2017
Postów
609
Buchów
4
Nie wiem czemu, ale czuje jakby ten poradnik byl stworzony dla mnie :D. Dobra robota!
 

Świeżaczek1

Banned
Rejestracja
Maj 12, 2016
Postów
859
Buchów
0
Nie wiem czemu, ale czuje jakby ten poradnik byl stworzony dla mnie :D. Dobra robota!
Może i dla Ciebie ale założę się że dzięki mnie powstał pomysł na ten poradnik :D
Wystarczy spojrzeć w moją fotorelację i już wiadomo kto kocurowi dał bodziec :)
 

#

Obsługa forum
Administrator
Weteran
Rejestracja
Maj 30, 2009
Postów
15,224
Rozwiązań
1
Buchów
16,363
Odznaki
1
Heh, szczerze mowiac, to juz jakis czas temu Ponury Zniwiarz mnie o to prosil, ale jakos nie mialem melodii dopoki nie zobaczylem, ze rzeczywiscie niektorzy maja problem jak to ugryzc, tak wiec w koncu sie zmotywowalem.
 

JOS

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Sty 16, 2015
Postów
1,503
Buchów
30
Odznaki
1
Tego mi brakowało
 

#

Obsługa forum
Administrator
Weteran
Rejestracja
Maj 30, 2009
Postów
15,224
Rozwiązań
1
Buchów
16,363
Odznaki
1
Gdyby ktoś chciał się zmierzyć z regami, to poproszę o PW i mogę zmontować pakiet. Oferta skierowana do użytkowników z jakimś forumowym stażem i uprawami na forum. I jak ktoś chętny się znajdzie, to poproszę o info czy sativy, czy indyje, czy jakość, czy tylko plon, czy długokwitnące odmiany etc.
Pzdr.
 

fazogastor

Balcerowicz rulez
Weteran
Rejestracja
Mar 13, 2018
Postów
890
Buchów
481
Ja bym się chciał za parę miesięcy zmierzyć / spróbować bo lubię eksperymentować, ale mam inne pytanie: z jakiego seedbanku warto kupić nasiona regularne?
 

Football Manager

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Sie 28, 2012
Postów
4,047
Buchów
6,469
Odznaki
3
Mam pytanie Kocie jak wiesz pracuje na systemie autopot (zestaw na osiem donic 8.5l) i stosując się do twoich rad dopiero po indukcji musiałbym przesadzać krzaki do autopotow to nie za późno nie będzie, żeby bryła korzeniowa rozrosła się na dobrym poziomie ?
 

#

Obsługa forum
Administrator
Weteran
Rejestracja
Maj 30, 2009
Postów
15,224
Rozwiązań
1
Buchów
16,363
Odznaki
1
Ja bym się chciał za parę miesięcy zmierzyć / spróbować bo lubię eksperymentować, ale mam inne pytanie: z jakiego seedbanku warto kupić nasiona regularne?

Nie jestem w stanie odpowiedzieć, bo od lat nie kupuję nasion, ale na moje oko, dobra oferta jest tu:

https://www.seedsherenow.com/

---------- Post Zaktualizowany 16:58 ---------- Data pierwszego postu 16:54 ----------

Mam pytanie Kocie jak wiesz pracuje na systemie autopot (zestaw na osiem donic 8.5l) i stosując się do twoich rad dopiero po indukcji musiałbym przesadzać krzaki do autopotow to nie za późno nie będzie, żeby bryła korzeniowa rozrosła się na dobrym poziomie ?

Raczej nie, korzenie tak przyzwoicie rozrastają się na flo, jak roślina już solidnie zaczyna masę łapać. Cały grow, to minimum 15 tygodni, a przesadzasz po ok. 5 tygodniach, tak że większość zycia roślina już w docelowych donicach spędza.
 

fazogastor

Balcerowicz rulez
Weteran
Rejestracja
Mar 13, 2018
Postów
890
Buchów
481
Jeszcze takie pytanie które może innych zainteresować: jeżeli wezmę rega męskiego i wsadzę do namiotu gdzie kwitną zfeminizowane nasiona, to pestki rozumiem będą regularne? Są jakieś minusy takiej operacji w stylu, że pestki mogą odziedziczyć jakieś złe cechy odmian feminizowanych?
 

#

Obsługa forum
Administrator
Weteran
Rejestracja
Maj 30, 2009
Postów
15,224
Rozwiązań
1
Buchów
16,363
Odznaki
1
Jeszcze takie pytanie które może innych zainteresować: jeżeli wezmę rega męskiego i wsadzę do namiotu gdzie kwitną zfeminizowane nasiona, to pestki rozumiem będą regularne? Są jakieś minusy takiej operacji w stylu, że pestki mogą odziedziczyć jakieś złe cechy odmian feminizowanych?

Tak, będą regularne. Jak żeńska z femek nie hermiła i była w porządku, to nie powinno nic złego się wydarzyć, ale ostateczny werdykt można wydać dopiero po ich wysianiu.
 
Rejestracja
Lip 6, 2017
Postów
422
Buchów
2
[MENTION=75896]TNR™[/MENTION] jaka metoda zapylasz rosliny? Moze moglbys jakas krotka notke dodac odnosnie tego?

A tak poza tym to bardzo dobry temat, jak tylko bede mial wiekszy metraz do uzytkowania to na 100% przerzucam sie na regularne nasiona!
 

#

Obsługa forum
Administrator
Weteran
Rejestracja
Maj 30, 2009
Postów
15,224
Rozwiązań
1
Buchów
16,363
Odznaki
1
[MENTION=75896]TNR™[/MENTION] jaka metoda zapylasz rosliny? Moze moglbys jakas krotka notke dodac odnosnie tego?

Jakiejś jednej metody się nie trzymam, ostatecznie chodzi o to, żeby pyłek trafił na żeńskie topy. Jak chcę tylko garstkę nasion, albo mam mało pyłku, to na paluchy biorę i macam topy na żeńskiej.

Ostatnio przy zapylaniu dziczek Pakistańskich, zabrałem rośliny z namiotu i wstawiłem do szafy żeńskie razem z męską, jak już męska solidnie sypała pyłkiem, to potrząsnąłem nią nad żeńskimi, poczekałem z tydzień czy dwa i jak już widziałem, że nasiona się zawiązują, to zapylone rośliny poszły pod solidny prysznic, żeby zmyć z nich resztki pyłku i wróciły do namiotu do reszty roślin.
 

fazogastor

Balcerowicz rulez
Weteran
Rejestracja
Mar 13, 2018
Postów
890
Buchów
481
Wiatrak mieszający nie zrobi tutaj roboty? Roślina męska i żeńska w jednym namiocie, plus ciągły ruch powietrza, to chyba zadziała(?). No i filtr węglowy - co by pyłek nie uciekał z namiotu, i nie zapylał rośliny w innych namiotach.
 

#

Obsługa forum
Administrator
Weteran
Rejestracja
Maj 30, 2009
Postów
15,224
Rozwiązań
1
Buchów
16,363
Odznaki
1
Mieszający zrobi robotę, zapyli się wszystko. Ja mam jeden namiot na główną uprawę plus szafę do jakichśtam mniejszych rzeczy, coś powegować, zrewegować, zapylić, ukorzenic klony etc., w szafie mam tylko wiszące ledy, brak wentylacji czy mieszającego. Generalnie pyłek z regów jest dużo bardziej pylny i lekki niż ten po rewersji, więc mimo zachowania środków ostrożności, co raz tu i tam jakieś pojedyncze nasionko znajduję w bobkach.
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół