nasiona marihuany

COB Budowa własnego panelu full spectrum

Wyszukiwarka Forumowa:

maruda90

Member
Rejestracja
Sty 4, 2018
Postów
10
Buchów
0
Witam, zabieram się za zbudowanie swojego panelu. Początkowo chciałem budować z diód 1/3w. Jednak trafiłem na ciekawą alternatywę jaką są diody COB 50w pod 230v. Panel ma docelowo trafic do boxa 0.45m 90x50. Myślałem o zastosowaniu diód full spetrum ktore mają w sobie driver pod 230v mianowicie coś takiego:

Nie umieszczaj, proszę, odnośników do portali aukcyjnych. Patrz: regulamin


Chciałem zamontować 5 takich diód, z tego co czytałem w prawdzie składają cię z czerwonych i niebieskich diód, czyli spectrum - zimne by trafiało na wega i ciepłe na flo. Czy zle rozumuję? Widzę, że ludzie składają też panele na diodach COB o barwie ciepłej białej 3000~3500K - na cały cykl uprawy. Prosze podpowiedzcie jak chłopu z jakich diod poskładać panel do tego boxa. Myślałem też o sekwencji 3 x full spectrum + 2 x ciepłe białe. Oczywiście planuję diody rozmieścic wzdłuż boxa (po długości), co jakies 12cm dioda. Manualnie dam sobie rade, bez problemu. Kewstia doboru strumienia swiatła nie jest dla mnie do końca jasna i mocy naswietlania bo taka dioda ma ok 4k lumenów.
Generalnie elektronika to dla mnie czarna magia i nie rozumiem czy to jest ok
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

maruda90

Member
Rejestracja
Sty 4, 2018
Postów
10
Buchów
0
Jako, że nie wychodzi mi edycja wątku rozwinę sie troche. Dokonałem dziś poważnego przemeblowania. Docelowo miał byc box 90x50, po nowych pomiarach wychodzi mi, że spokojnie wejdzie mi 80x80. Tylko to przemeblowanie wstrzymywało mnie od zamówień, bo chciałem mieć pewność, co do wielkości boxa. Mam za sobą kilka mikro upraw, możliwości się trochę powiększyły tak więc idę krok dalej. Niestety nie stac mnie na tą chwilę na inwestycję w dobrej jakości coby, dlatego planuje zamontować chinole. W przyszłości tj. za 2~3 miesiące mam zamiar wymienić je na coś konkretnego.

Na rynku pojawiły się diody o mocy 50W podłączane bezposrednio do 230v. Chciałbym skonstruować 2 panele po 3 diody, co da łączną moc na poziomie 300w. W tym celu zamówiłem również 2 radiatory o wymiarach 12,5cmx47cmx4cm, na każdym z nich planuje umieścic po 3 diody.

Teraz kilka moich pytań, refleksje pozniej pytania:

- Na rynku dostępne są diody full spectrum, które emitują niebieskie i czerwone swiatło. Dosyć pasujące do każdej fazy wzrostu, owe diody mają podobno około 4000lumenów zakładając 6 sztuk wyszło by ok 24000 lum.
- Znalazlem również diody białe o barwie ciepłej ok 2800-3200k czyli zbliżone do HPS, mają one około 5000-6000lum, 6 sztuk daje 30000-36000.
- Z jednej strony czytam, że nie istotne jest jak dużo lum dostarczymy w boxie - a par? PFF? jest do dla mnei czarna magia, kilkukrotnie czytałem poradniki na forum i dalej do mnie nie dociera do konca o co chodzi. Próbowałem kalkulatora, ale też mi nie bardzo wychodzi.


No i teraz mam dylemat, czy zastosowac 6 sztuk białych ciepłych, czy może 4sztuki i 2 sztuki full spectrum. a może odwrotnie? Przy każdym z założeń mamy wahania od 24000 do ok 32000 lum gdzie mój box bedzie potrzebował dokładnie tyle. Przeglądałem forum i tak na prawde na tych chińskich cobach 230v nie znalazłem zadnego panelu. Prawde mówiąc bardziej ciągnie mnie do rozwiązania 6x full spectrum w koncu to 300w swiatła o dobrych barwach, ale boje sięze 24000 lum to bedzie za mało. Jak patrzeć na to par? do takiego boxa wystarzył by hps 250w, ja planuje wsadzić 300w w ledach także jakich diód bym tam nie wsadził raczej powinno być dobrze? Proszę podpowiedzcie mi, bo w drodze do mnie box w zestawie, radiatory wiatraki, pechy i tak na prawde zostało zamówić mi coby złożyć panel i odpalic boxa. Jednak nie chce dać dupy, bo jak by nie patrzeć oswietlenie to chyba jedna z najważniejszych kwesti.

Bardzo mnie cieszy, że odkryłem te 50w diody bo zbierałem sie do budowy paneli z 1/3w diód i byłem tym wrecz przerażony, tam ze spectrum bym sobie poradził w poradnikach jest wyraźnie okreslne ile diod deep red, cool white i royal blue.

Pozdrawiam
 

Burmistrz

Well-known member
Rejestracja
Lut 25, 2017
Postów
356
Buchów
0
To ci powiem tak te chińskie badziewia to to wywal do kosza! skąd to wiem a proszę cie bardzo niżej masz link do mojej fotorelacji i budowy panelu z tym 50w full spectrum, to jest nic innego jak zwykły cob 6000k tyle ze ma wylany na diode inny silikon- powlokę i niby to ma dawać pełne widmo światła? jak stać cie na cos lepszego to kupuj bez zastanowienia, ja po zakupie już jestem przekonany ze plon będzie na równi ze zwykłymi świetlówkami, albo jeszcze gorzej, czas pokarze.
https://www.forum.haszysz.com/showthread.php?133392-fotorelacja-1-automat-i-led-za-20zł-TANIO!

Jak masz w planach projekt i box 80x80 to nie baw się w badziew tylko walnij hps 250 albo porządnego Leda.
 

sputter_green

Well-known member
Rejestracja
Lis 25, 2015
Postów
1,479
Buchów
1
Hps 250w na teraz a potem sprzedaj albo doloz led. Polsrodki sie mszczą. Chce Ci sie je**c z panelem teraz i za 3 miechy? Po ile sa te diody? Ilema wyjsc panel?
 

maruda90

Member
Rejestracja
Sty 4, 2018
Postów
10
Buchów
0
Szczerze z racji braku odpowiedzi już zakupiłem diody 4x full spectrum i 4x ciepłe białe po 3000k. Na całość z radiatrami, pastą etc wyszło mi około 400pln-450pln. Niestety sytuacja mnie do tego zmusza, w przyszłym miesiacu oc za auto przeglad tech, no i niestety brakuje paru groszy żeby złożyć coś porządnego. Składam panel ktory bedzie miał 400w tak więc mysle, że mimo tego, ze to chinole to jakoś dadza rade pociągnac mi wegai wszczesne kwitnienie. Jak ogarne się finansowo to wymienię diody na jakies konkretne. Radiatory wiatraki wszystko zostanie. Tylko wypolerować radiatory po starych diodach nałożyć nowa paste i polutować. Dzisiaj powinny przyjść mi paczki z diodami i radiatorami także na pewno zabiorę się za składanie. Wrzucę jakies foto jaki powstał efekt.

Co do twojej fotorelacji to za dużo nie widać w sumie to nic. Jak dużego masz boxa? Z tego co widzę masz 2 diody full spectrum po 50w zgadza się?

Nie chciałem inwestować w hpsa bo to pieniądze wyrzucone w błoto. Chcę działać na ledach. Jest po prostu taniej, a kupowanie sprzedawanie to mija się z celem - tu tak jak wspomniałem wszystko zostaje prócz samych ledów ktore zostaną wymienione - nie sadze żeby zajęło mi to więcej niż godzinę ;).

Nic Panowie po południu pochwalę się co tam "ulepiłem"
 

Bałtyk

Kapitan
Rejestracja
Wrz 18, 2017
Postów
88
Buchów
0
Maruda90 masz racje trzeba samemu sprawdzić bo na tym forum nitk tego nie zrobił. Burmistrz powiedział co wiedział ale nic nie pokazał, po za tym nie wdziałem żadnej ładnej rosliny z pod jego ręki juz pomijając rodzaj światła. Więc jak ktos nie ma doswiadczenia to z pod najlepszych ledów moze zrobic kiepski wynik. Najepiej jak ktos z doświadczeniem pod Cobami by zrobił FR z tymi tanimi diodami.
 

maruda90

Member
Rejestracja
Sty 4, 2018
Postów
10
Buchów
0
Mam już wszystkie elementy układanki, dzis musze skoczyc jeszcze po szlifierke bo moja zdechła niestety, nie mam jak kątowników dociac. Wieczorem postaram się pokazać moje efekty pracy. Finalnie bedzie 4x full specturm i 3x 3000k ciepłe białe po 50w każda. Załączane w standardzie będa full spectrum + 2 dopalki 2 skrajne i 1 srodkowa na 2 przełaczniki.
 

maruda90

Member
Rejestracja
Sty 4, 2018
Postów
10
Buchów
0
Troche mi się przeciągnęło, za składanie panela zabrałem się dopiero dzisiaj i zabrało mi to ponad 8 godzin z przerwa na obiad. Jak na moje oko dają bardzo dużo światła jednak białe 3000k zabijają swiatło z full spectrum i nie wiem czy to był dobry pomysł, żeby zastosować 2 rodzaje diod. Jutro w dzień zrobię zdjęcia i pokażę co tam udało mi się ulepić. Mam pytanie jednak, dlaczego przy dotykaniu radiatora wali mnie prąd? Coś gdzieś kiedyś czytałem, że 3ci kabel od wtyczki powinien być przymocowany do radiatora. Czy to prawda? Czy to jest przyczyną obecności napięcia w radiatorze? Żadne inne kable nie dotykają radiatora nigdzie przebicia na radiator niema. Bardzo mnie to dziwi, że jest tam prąd i nie chce już robić prób czy kabelek cos pomoże czy nie bo tak serio to mnie zdrowo pie****neło.
 

maruda90

Member
Rejestracja
Sty 4, 2018
Postów
10
Buchów
0
Panel ma 350w, 200/250/350w. Wymiary 25x40cm, na razie w fazie testów chciałbym, żeby zostało samo chłodzenie pasywne, jednak 2 wiatraki 12x12 leza w pogotowiu mysle, że w razie potrzeby wystarczą w zupełnści. Na mojego boxa 80x80 wystarczy na pewno. Dam znac za jakiś czas jak na tym bazylia rosnie. Pozdro












 

maruda90

Member
Rejestracja
Sty 4, 2018
Postów
10
Buchów
0
Panowie pytanie, dlaczego wali prąd jak dotkne radiatora i to całkiem sporo tego prądu jest tam bo jak mnie ***ło to przez poł dnia mialem wrazenie odretwienia klatki kolo serca - akurat lewa reka złapałem żeby sprawdzic tempreature radiatora, w sumie nie wiem jak radiatory sie miały ale mi zrobiło sie całkeim goraco. W kablu jest zółto zielony przewód to jest uziemienie tak zwane. jak go przytwierdzam do radiatora i wlaczam lampy to wywala mi korki w mieszkaniu i nigdzie kable nie dotykaja radiatorów. Czy same ledy jakos przewodzą prąd? bo już zgłupiałem.
 

Bałtyk

Kapitan
Rejestracja
Wrz 18, 2017
Postów
88
Buchów
0
nie ma innej opcji jak faza na radiatorze, jak wywala korski z zerem i kopie prąd. Przygladam sie twoim zdjecią i myśle ze jak kable nie dotykaja nigdzie radiatora przy ledach to moze te włączniki z drugiej strony albo jakas metalowa śrubka tej kostki dotyka gdzieś radiatora. Sprawdz to
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół