nasiona marihuany

Jak to jest z tym swiatlem, lumeny czy barwa?

Wyszukiwarka Forumowa:

byolo96

Member
Rejestracja
Lis 15, 2013
Postów
6
Buchów
0
witam,
siedze tygodnie, czytam, obserwuje i zglupialem.
Co wreszcie jest wazne barwa czy lumeny?
Wiem ze to i to ale z czego wyciagnac najwiecej lumenow? Wiem ze na weg zimna barwa powyzej 4500k, na flo ciepla tak ok. 2700k. kalkulator na forum liczy tylko lumeny nie barwe.
Lampy na grow 600w led pelne spektrum podobno wystarcza na 1,5 m2. Oczywiscie w opisie nikt nie podaje ile maja lumenow, tylko ze 600w w led to tak jak bys zuzywal 1200w. Tylko czego? Chodzi o zwykla zarowke co ma pewnie mniej lumenow niz HPS.
Porownanie:
-zarowka HPS, Sylvania SHP-TS 600w, 2050K daje 90000 lumenow.
-LED Citizen clu085 2700K, przy 600w mozna wycisnac 75600 lumenow.

To po co bawic sie w tak droga elektronike led?

Chyba ze chodzi o energie? Tak mi sie wydaje ze przy hps 600w zuzyje w ciagu godziny 0,6kWh.
A ile przy led citizen clu058, zasilana 52v 600w. Ile kWh na godzine pociagnie?
Oswiedzcie mnie o co zu chodzi? W jakim kierunku isc, oczywiscie chodzi o uprawe pomidorow.

pozdrawiam i dzieki!!!
 

Total Kozak

Buja taka muza!
Weteran
Rejestracja
Lip 5, 2015
Postów
3,175
Buchów
6,583
Odznaki
2
Na małą skalę led jak najbardziej(szafki, chujamuja) Nie wydziela dużo ciepła, a jak chcesz na większą skalę to bym się nie pie****ił tylko zestawy, balast cyfrowy i do tego dwie żarówki, na vega i na flo.
 
S

sub

Guest
witam,
siedze tygodnie, czytam, obserwuje i zglupialem.
Co wreszcie jest wazne barwa czy lumeny?

PPF nie lumeny - lumeny są dla ludzi PPF jest dla roślin
A barwa CCT skorelowana temperatura widmowa o tyle, że na kwitnienie używa się źródła ciepłe a na weg zimne.

Wiem ze to i to ale z czego wyciagnac najwiecej lumenow? Wiem ze na weg zimna barwa powyzej 4500k, na flo ciepla tak ok. 2700k. kalkulator na forum liczy tylko lumeny nie barwe.

Kalkulator ten jest zabawką i nie należy sie nim za bardzo przejmować.

Lampy na grow 600w led pelne spektrum podobno wystarcza na 1,5 m2. Oczywiscie w opisie nikt nie podaje ile maja lumenow,

Powinni podawać PPF wtedy można by było zweryfikować sobie jaką realnie mają sprawność. Tyle, że producentowi na tym nie zależy - gdyby podawali wszyscy to łatwo było by oceniać panele i od razu było by wiadomo który z nich jest lepszy.

tylko ze 600w w led to tak jak bys zuzywal 1200w. Tylko czego? Chodzi o zwykla zarowke co ma pewnie mniej lumenow niz HPS.
Porownanie:
-zarowka HPS, Sylvania SHP-TS 600w, 2050K daje 90000 lumenow.
-LED Citizen clu085 2700K, przy 600w mozna wycisnac 75600 lumenow.

W wypadku ledów jest tak, że im niżej sie je puszcza tym większe osiąganą sprawności - 600W ledów puszczonych nisko da znacząco większy strumień od 600W puszczonych wysoko.

Te lumeny co podałeś idzie przeliczyć na PPF

To po co bawic sie w tak droga elektronike led?

Można budować samemu - taniej niż zakupione - można mieć system oświetleniowy zdecydowanie lepszy, sprawniejszy od HPS - tyle, że wszystko ma swoją cenę. Ledy są drogie. A porządne bardzo drogie - popatrz na te np: https://fluence.science/ mają kosmicznie wysokie sprawności podane, powyżej 2 mikromoli z J - zupełnie nieosiągalne dla HPS - gdzie najlepsze dwu trzonkowe 1000W lampy mają około 1,7.

Chyba ze chodzi o energie? Tak mi sie wydaje ze przy hps 600w zuzyje w ciagu godziny 0,6kWh.
A ile przy led citizen clu058, zasilana 52v 600w. Ile kWh na godzine pociagnie?

Panel i HPS o tej samej mocy zużyją tą samą ilość prądu.. nie wiem o co ci biega.

Oswiedzcie mnie o co zu chodzi? W jakim kierunku isc, oczywiscie chodzi o uprawe pomidorow.

Chodzi o PPF - PPFD i sprawność na strumień z mocy.

W jakim kierunku iść - zależy w jakim się chce - przy niewielkich uprawach - IMO w stronę DIY led - taniej od gotowych kupnych - i zdecydowanie większe sprawności od lamp HPS niskich mocy.
A w innym wypadku - analiza kosztów - nikt raczej nie kupi 10 lamp po 5 koła za sztukę.

Na małą skalę led jak najbardziej(szafki, chujamuja) Nie wydziela dużo ciepła, a jak chcesz na większą skalę to bym się nie pie****ił tylko zestawy, balast cyfrowy i do tego dwie żarówki, na vega i na flo.

Dokładnie dobrze gada ;)
 
Ostatnia edycja:

byolo96

Member
Rejestracja
Lis 15, 2013
Postów
6
Buchów
0
Ok,
panie i panowie prosba o konfiguracje oswietlenia. Poczytalem o PPF-PPFD i to juz wzsza jazda.
Jest tak, Box 1,3 m2, wys 1,85m, na start 4x8,5litra easy2grow, w donicach tylko keramzyt i air dome, nawoz komplet od Plagron Hydro.
Zamierzam 4xCitizen clu058 3500k z optyka 120stopni z regulowanym zasilaczem tak zeby szly 4x160w, + do tego 2xCob led 100w 6500k optyka 120 st., 2x Cob led 100w pelne widmo 380-840nm optyka 120st.
Na weg bym lecial 2xcob 100w 6500k i wspomaganie clu058 (ile wat?), na flo clu058 4x160w (ew. podkrecic na wiecej wat) + 2xCob 100w pelne widmo i ew. 1xCob 100w 6500k (dla lepszego ukorzenienia rosliny).
Co o tym sadzicie? co ew. zmienic?
Mam elektronike 3x150w z lamp HQI, czy poleci to na zarnikach HPS? ew. cos z tego dolozyc, a z led odjac?
Pomozcie temat mocno skomplikowany, nie chce sie pchac w koszty ktore niczego nie wniosa, no ale tez by sie przydalo niskie zuzycie energi. I czy pchac sie w ledy (koszt), czy zostac przy HQI i HPS, czy gra warta swieczki? Kiedy sie zrekompensuje instalacja Led i czy w ogole?
 
Ostatnia edycja:



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół