nasiona marihuany

Wyliczenie PPF/PPFD

Wyszukiwarka Forumowa:

Fidex

Member
Rejestracja
Cze 16, 2015
Postów
23
Buchów
0
Witam forumowiczów,

Chce złożyć panel NA DWÓCH radiatorach sztangach 25/70/3-5cm. (Po 3coby na sztange)
Zastosować:

6x CLU048-1212C4-353M2M2-F1 145l/w (na weg puszczone na 1,4A [~300W ]. Na flo zwiekszając potencjometrem do 2,1A[~450W])

6x soczewka spectrolight 120°

36x Cree RED (po 6 pod soczewke, po
3 jednego rodzaju [ XPEEPR-L1-0000-00C01 650-670nm /
XPERED-L1-0000-00801 620-630nm (szukalem i nie ma diody 630-650nm.. chyba - tak to by byly 3rodzaje po 2 diody pod soczewką XD ] ~30-60W
NIE.WIEM CZY DOBRZE TO KOMBINUJE, Z TYMI LEDAMI POD SOCZEWKAMI CZY LEPIEJ ZDECYDOWAC SIE NA JEDEN RODZAJ DIOD I ROWNE ROZMIESZCZENIE ICH NA RADIATORZE? ?

2x Zasilacz MW HLG-240H-C2100B (po jednym na sztange)

1x Zasilacz MW ELG-75 -700B

6x Wiatraczek chłodzący panel 12x12 (moglby ktoś podpowiedziec jaki bedzie najlepszy pod wzgledem wydajnosci co do hałasu, AAB? Noctura? - puszcze na 9V dla zachowania troche ciszy xD

Moc panelu ~ 500w

Moje pytanie brzmi w na jaką powierzchnie bedzie optymalne PPF I PPFD uzyskiwane z tego panelu, myslalem nad boxem 1m2 ale coś mi sie zdaje ze za dużą mocą to będzie władać i bedzie to 1,44m2 ;D
Nie moge pobrac z roll tego kalku, wiec proszę was;)
Oraz czy nie będzie problemu z temperaturą na radiatorach (tak zastosuje dobrą pastę..)
Myślę że na marzec bedzie mozna sie spodziewac fotorelki jak wszystko skomplememtuje xd (outa nie chciałem fotografowac a był naprawdę owocny jak na 4 sezonowki)
Z fartem mordeczki;)
 
S

sub

Guest
Nie moge pobrac z roll tego kalku, wiec proszę was;)

Mogę Ci policzyć - zasymulować - osiągi PPF panelu o ile dostane w miarę realne osiągi zastosowanych diod - data sheet.
Bez kalkulatora z roll - także go nie mam.
Konkretna konfiguracja + bardziej szczegółowe dane.

Dla jakich nastaw: białe mają iść na zmiennych: - czy czerwone mają pracować cały czas?
Czy w trybie weg - i full power na białych:
etc: dla jakich nastaw liczyć?

ps: PPFD jest trudno symulować - poza podzieleniem PPF przez powierzchnie boksa i jakimś tam wynikiem średnim przy założeniu równomiernego rozłożenia światła wiele się nie zrobi.

te diody: https://www.tme.eu/pl/details/clu04...y-biale-cob/citizen/clu048-1212c4-353m2m2-f1/ temperatura widmowa 3500 K
oraz:36x Cree RED 660 - bin?

CZY LEPIEJ ZDECYDOWAC SIE NA JEDEN RODZAJ DIOD I ROWNE ROZMIESZCZENIE ICH NA RADIATORZE? ?

Niezależnie od tego czy jeden czy kilka - równomiernie tak aby uzyskać możliwie równomierne rozłożenie strumienia fotonów w pomieszczeniu.

ps: przy obliczeniach można swobodnie korzystać z pomocy tego kalkulatora: https://www.osram.us/cb/tools-and-resources/applications/led-colorcalculator/index.jsp
 

Fidex

Member
Rejestracja
Cze 16, 2015
Postów
23
Buchów
0
Datasheet tych citi czy to nie tych? :eek:
http://ce.citizen.co.jp/lighting_led/dl_data/datasheet/en/COB_6/CLU048-1212C4_P3811_1116.pdf
Myślałem zeby te wszystkie 6 białych 3500k na wegu puścić na 1,4A a po przełączeniu 12/12 co 2, 3 dni im troche kręcić białe i czerwone odpalić na 350mA i tez je kręcić do 700mA równo i zeby z 2tygodnie przed kosą zaj***ć im max power z tego wszystkiego;) To jest taka rozkmina no ale pewnie wyjdzie w praktyce ze za***ie juz power max od poczatku flo xD
W sumie.moge wziąść jakiś maly zasilacz na.kilka.diod i.mozna troche "porozciagac" to spectrum jeszcze jakos, nie tylko czerwonymi ale to czy jest sens?

A to te czerwone: https://www.rapidled.com/cree-xp-e-he-photo-red-660nm-led/

XPEEPR-L1-0000-00C01

No i zakładając 1m2 lub1,44m2
 
S

sub

Guest

Już mam - przydało by sie abym znał konkretną sprawność tych które miałbym symulować.

Myślałem zeby te wszystkie 6 białych 3500k na wegu puścić na 1,4A a po przełączeniu 12/12 co 2, 3 dni im troche kręcić białe i czerwone odpalić na 350mA i tez je kręcić do 700mA równo i zeby z 2tygodnie przed kosą zaj***ć im max power z tego wszystkiego;) To jest taka rozkmina no ale pewnie wyjdzie w praktyce ze za***ie juz power max od poczatku flo xD

Strasznie chcesz mieszać. ;)

Nie prościej 2 nastawy ?
na wegu czerwień np: na 350 - i COB na 1,4

Na kwitnieniu białe i czerwone na max ?
Mniej liczenia będzie ;)

obrysowałem jak na razie spectrum 3500K do obliczeń.

mniej więcej taki przebieg:

3500K_spectrum.jpg


teraz tylko prze-interpolować to aby było co 1 nm.

W sumie.moge wziąść jakiś maly zasilacz na.kilka.diod i.mozna troche "porozciagac" to spectrum jeszcze jakos, nie tylko czerwonymi ale to czy jest sens?

Imo nie ma - ale zawsze można się bawić - IR? UV?

Proszę o konkretne specyfikacje na jakim prądzie dla 2 trybów.
W miarę możliwości bin diod 660 - tak aby można było wpisać założoną sprawność.
Jeśli miałbyś informacje o konkretnej sprawności diod białych także było by miło.
coś ponad : min 5,017 typ 5,702 i sprawność 155 lm/W [ bardzo zacna sprawność] Binują je tak jak cree?

Późnym wieczorkiem zasiądę do excela. i tych kilku innych programów co trzeba użyć.
Wolę liczyć dla cree - wszystko podaje ich baza ;]
 

Fidex

Member
Rejestracja
Cze 16, 2015
Postów
23
Buchów
0
Tak, tak może byc jak mówisz ze 2 tryby, 350/1,4 i 700/2100 tylko czerowne tez.na wegu ale na mniejszym? Nic sie nie stanie? XD
No wlasnie widzialem tą IR czy UV 720-740nm
Mozna kilka dodac, nie.mam wiedzy az takiej po co one są stosowane, ale szybko sie ucze xd
 
S

sub

Guest
Tak, tak może byc jak mówisz ze 2 tryby, 350/1,4 i 700/2100 tylko czerowne tez.na wegu ale na mniejszym? Nic sie nie stanie? XD

Można na całym gro lecieć ze wszystkim na max:
popatrz: dawne BML teraz nie robią kolorowych a dokładnie coś w tym guście co ty chcesz:
3500K - same lub z niewielkim dodatkiem 660. Wersja widma szklarniowa na zimniejszych diodach: https://fluence.science/ Mają panele o podanych absu****nie wysokich sprawnościach - diody muszą puszczać bardzo nisko.
Białe diody 3500K - się sprawdzają - bez i z dodatkiem 660 .. gra i huczy niezależnie od fazy wzrostu.

Można by zrobić rewolucje w konfiguracji i na wegu np: odpalać 3 grupę ledów - royal blue tak aby CCT światła wyszło powyżej 4000K.
Wiele rzeczy można ale czy to ma sens?
Bardziej zwarte by szły i z nieco większą tendencją do krzewienia się.
W czasach HID na wega dawało sie dosyć zimnego MH - a na kwitnienie HPS - przy czym czasem w takim trybie:
Weg 250 W MH - kwitnienie 400W HPS. Przy mniejszym strumieniu ale z dużą ilością niebieskiego w widmie pod MH rosło zwarte - przy mniejszym zużyciu prądu. Byli i tacy co zmienali 400W MH na 400W HPS - ale w tym wypadku nie wiem jaki to miało głębszy sens? Pokrój roślin? chyba tylko to.
Równie dobrze można lecieć na samym HPS od początku do końca.. ;]

No wlasnie widzialem tą IR czy UV 720-740nm
Mozna kilka dodac, nie.mam wiedzy az takiej po co one są stosowane, ale szybko sie ucze xd

W celach regulacyjnych IR => miało lepiej kwitnąć - miało a czy ma to przełożenie na realnie lepsze wyniki .... IMO nie warto sie w to bawić.
UV miało zwiększać ilość żywicy - ale to także takie - może tak a morze bałtyckie.

dobra pora na odtwarzanie danych z wykresów dla diod białych - nie chce mi się - może na jutro ;)
Dziś może mi się nie chcieć tego dokończyć.

============================================================================
Mam większość danych problem jest z tym http://pct.cree.com/dt/index.html dam słabsze biny niż te co podałeś: wyniki i tak będą bardzo przybliżone dla diod citizena.
============================================================================

Widok symulowanego SPD - dla założonego układu diod: 1,4 A i czerwone na 0,350 A
temperatura pracy jak się nagrzeje.
Przyjąłem na palę kapke założeń co do temp pracy i spadku sprawności białych diod. Nieco sufitowej natury ;}

Moc około 330 W sprawność: same diody bez stat na zasilaniu 1,86 strumień 614,8 mikromola/sek


Untitled-2~0.jpg


popatrzmy jakie wyniki dałby kalkulator forumowy z danymi wpisanymi na zasadzie połowa lumenów na diodą 3000K i połowa na 4000K - dosyć podobnie..podaje wyższą sprawność. SPD dla białej 3500 jest na krzywy "pysk".. może to stąd.

323232.jpg

============================================================================
Pora na wysoki prąd 2,1 A i 0,700 A

strumień: PPF 911,8 mikromola/s

Tym razem bez forumowego kalkulatora.
I bez reszty danych wywalił mi się arkusz a nie zapisałem danych ;]
nie mam w zawiązku z tym mocy ;]

Te dane strumienia przy założeniach spadku sprawności po nagrzaniu się panelu - niestety nie ma takiego narzędzia jak dla cree i trzeba kombinować nieco na oko - bo i w data sheet nie ma wszystkiego - odrobinę na "czuja"

============================================================================
Ciekawe jaki wynik podałby kalkulator CITI z wiadomego forum.

============================================================================

Btw: nie wolałbyś panelu z większym udziałem diod czerwonych? samych 660 np.
 
Ostatnia edycja:

Fidex

Member
Rejestracja
Cze 16, 2015
Postów
23
Buchów
0
Ale sie postarałeś, jestem w szoku.. DZIĘKUJĘ!
Jeśli to będzie lepsze niz to co juz "mamy" to w sumie czemu nie zdecydowac sie na 660nm tylko ;)

---------- Post Zaktualizowany 22:18 ---------- Data pierwszego postu 22:06 ----------

A ten taki "uchył" na 640-650 na nic nie wplywa? Na oucie wszystko było takie proste, a tu juz sie gubie powoli w tym wszystkim ??
 
S

sub

Guest
Ale sie postarałeś, jestem w szoku.. DZIĘKUJĘ!

Nie ma za co - pamietaj tylko, że to jest bardzo niedokładne szacowanie.

Jeśli to będzie lepsze niz to co juz "mamy" to w sumie czemu nie zdecydowac sie na 660nm tylko ;)

Imo będzie lepsze. Nie chcesz zwiększyć udziału dodatkowych diod czerwonych - tak do 10-15 na każdy COB? Było by to bardziej widać w widmie.. Z drugiej strony mógłbyś także z nich zupełnie zrezygnować.

A ten taki "uchył" na 640-650 na nic nie wplywa? Na oucie wszystko było takie proste, a tu juz sie gubie powoli w tym wszystkim

Nie wpływa to za bardzo na cokolwiek - mająć "dopałkę" czerwoną możesz dodać nieco strumienia - podczas kwitnienia np. Nieco zwiększyć strumień. Ty zakładasz raczej mały dodatek czerwonych diod - nie wiem na ile odmiennie będzie to szło z nimi w porównaniu do wersji bez. Wielkiej różnicy to raczej nie zrobi:
 

Fidex

Member
Rejestracja
Cze 16, 2015
Postów
23
Buchów
0
Oki oki, ale ważne że chcesz pomóc to sie liczy;)
Nie.wiem czy az taka ilość tych diod będzie oplacalna w kosztach przekladających sie na g/w (same czerwone z zasilaczem wyniosą w takim.wypadku z 700-1000zł)
Wiadomo, zwróci sie w towarze ale czy watro? Jak myślisz?
To wtedy bym potrzebował okolo 80 photo redow 660nm
 
S

sub

Guest
Oki oki, ale ważne że chcesz pomóc to sie liczy;)

Raczej pobawić się w liczenie i pogadać.

Nie.wiem czy az taka ilość tych diod będzie oplacalna w kosztach przekladających sie na g/w (same czerwone z zasilaczem wyniosą w takim.wypadku z 700-1000zł)
Wiadomo, zwróci sie w towarze ale czy watro? Jak myślisz?
To wtedy bym potrzebował okolo 80 photo redow 660nm

Nie wiem czy warto - ja bym pewnie dał - ale nie zakładałbym budowy takiej kolumbryny a może coś do 100W łącznie.
Czy się zwróci w towarze - może? Będzie można dodać trochę strumienia przy kwitnieniu - konieczności nie ma - można by sie zastanowić czy nie bardziej się opłaci dodać do tego 2 diody COB - także da to wzrost strumienia - a na takich diodach wiadomo, że rośnie ok.

ps: brać chcesz diody o umiarkowanie wysokim CRI - czemu nie te o bardzo wysokim? Ludzie chyba bardziej je cenili.
 

Fidex

Member
Rejestracja
Cze 16, 2015
Postów
23
Buchów
0
CRI 90 chyba wybralem o ile dobrze pamietam, z tego co widzialem to było 97 jeszcze ale podobno z rozmowy z jednym panem na polskim sklepie są ciezko dostepne:eek:
 
S

sub

Guest
CRI 90 chyba wybralem o ile dobrze pamietam, z tego co widzialem to było 97 jeszcze ale podobno z rozmowy z jednym panem na polskim sklepie są ciezko dostepne:eek:

Ja liczyłem dla CRI minumum 80: sekundę linki doprowadziły mnie do tej data sheet CLU048-1212C4_P3811.pdf
Jeszcze raz zobaczę: ... policzyłem nie dla tej co trzeba diody ;]

podałeś: CLU048-1212C4-353M2M2-F1 link pierwszy co wyskakuje: https://www.tme.eu/pl/details/clu04...y-biale-cob/citizen/clu048-1212c4-353m2m2-f1/

https://www.tme.eu/pl/Document/0b94925b50bf87d5929a58eea74373b0/CLU048-1212C4_P3811.pdf

A w środku: minimum 80 CRI ...

Policzyć dla samych 90 CRI? poszukam zaraz data sheet.
Może ktoś się zlituje i poda linka do CITI calkulator ;)

Może jednak panel bez dopałki z czerwieni? Działa i bez niej - w tej cenie co dodatkowo trzeba by zabulić chyba da się 2 dodatkowe COB dołożyć?
 

Fidex

Member
Rejestracja
Cze 16, 2015
Postów
23
Buchów
0
Wlasnie dziwnie na tym sklepie podali, gdzies mialem data sheet do tej CLU 048 1212C4-M2M2-F1 to wersja 6 chyba
A co do tych bialych to są inne z tej serii z cri 97 np ale o mniejszesz skuteczności swietlnej l/w (stad to 155l/w) tu chyba tylko 80 jest ale nie jestem tego pewny xd
Trzeba by bylo 3 dołożyć (razem by bylo 9 sztuk) w takim wypadku bo zasilacz hlg-240-2100 pasi idealnie na 3 sztuki;)
No.i wtedy zrezygnowac z tych redów ale za to radiator dłuższy (drozyszy) by troche był tez xd
Jeszcze.nie dzwonilem do piekarza co i jak ale to nic chyba wezme ten 8kg/m
 
S

sub

Guest
Wlasnie dziwnie na tym sklepie podali, gdzies mialem data sheet do tej CLU 048 1212C4-M2M2-F1 to wersja 6 chyba
A co do tych bialych to są inne z tej serii z cri 97 np ale o mniejszesz skuteczności swietlnej l/w (stad to 155l/w) tu chyba tylko 80 jest ale nie jestem tego pewny xd

Mam data sheet dla minimum 90 CRI zaraz się obrysuje.
I coś spłodzi.

Trzeba by bylo 3 dołożyć (razem by bylo 9 sztuk) w takim wypadku bo zasilacz hlg-240-2100 pasi idealnie na 3 sztuki;)
No.i wtedy zrezygnowac z tych redów ale za to radiator dłuższy (drozyszy) by troche był tez xd
Jeszcze.nie dzwonilem do piekarza co i jak ale to nic chyba wezme ten 8kg/m

Czyli co? ;) liczyć dla 9 sztuk COB 3500K CRI minimum 90 - bez dopałki czerwieni?
akurat zabawa przed snem: do dzieła ...
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół