nasiona marihuany

Promieniowanie UV - co i jak?

Wyszukiwarka Forumowa:

RobRoy

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Maj 9, 2009
Postów
667
Buchów
1
UVB (w przeciwieństwie do UVA) dość głęboko wnika w ludzką skórę. (bo im krótsza długość fali świetlnej, tym większa energia fotonów) Trudno powiedzieć (nie widziałem żadnych badań) jak bardzo UVB przenika przez liście i jak głęboko dociera do rośliny.
Konopie rosną pod różnymi szerokościami geograficznymi, przystosowały się do różnych dawek UV, ale hodowlane krzyżówki międzygatunkowe IMO dość skutecznie pomieszały geny. Może być tak, że jedna odmiana będzie dobrze rosła pod określoną mocą UV, a inna odmiana w tych samych warunkach będzie potrzebowała innej mocy UV. Wtedy tylko doświadczanie plantatora pozwoli dobrać odpowiednią moc świetlówki UV. Inna moc dodatkowego UV będzie potrzedna pod HPS bez szyby, inna z CoolTube, a jeszcze inna przy świetlówkach. Świetlówki na veg. 6500K też częścią widma wchodzą w UV, gdy świetlówki 2700K już mniej.

IMHO skoncentrowałbym się na zaleceniach UVB [od-do] a wszelkie dobowe zmiany natężenia UV lub też przesuwne źródła światła zostawił dla bezrobotnych pasjonatów z nadmiarem kasy.
Bo przecież światła widzialnego też nie włączamy stopniowo (tak jak w naturze, rano mniej światła, w południe max, i wieczorem spada), tylko albo ciemno albo max. I jakoś rośliny dobrze rosną.
 

Joincik

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Gru 11, 2005
Postów
947
Buchów
0
wyżej niż lampa
Promieniowanie UVB przenika przez materiał z którego jest wykonany odbłyśnik? Bo jeśli nie, to boczne rośliny by były z "dopalaczem", a te pod lampą bez (dośc skromny box), więc kombinuje jak wszystkie dobrze doświetlić. Chyba padnie na to, ze przerobię odbłyśnik, że żarówa HPS będzie 15cm pod odbłyśnikiem, a UVB przy samym odbłyśniku. Spadnie efektywność HPS, ale i tak mam nadwyżkę lumenów, to nic nie powinno się dziać, chyba, że to odpada, trudno mi powiedzieć, to moja 1 uprawa z HPS'em...
 

RobRoy

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Maj 9, 2009
Postów
667
Buchów
1
jeżeli odbłyśnik to blacha metalowa, to UV nie przejdzie.
 

doniwanesko

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Mar 16, 2009
Postów
547
Buchów
6
bardzo ciekawa i pouczająca lektura. mam tylko jedno pytanie, możliwe że przeoczyłem w artykule odpowiedź na nie. czy nadaje się klasyczna rura do naświetlania? wiecie taka co jest w dyskotece co przy niej białe ubrania świecą:) pozdrawiam i dzięki za ten artykuł:)
:yeahh:
 
0

00000000001

Guest
bardzo ciekawa i pouczająca lektura. mam tylko jedno pytanie, możliwe że przeoczyłem w artykule odpowiedź na nie. czy nadaje się klasyczna rura do naświetlania? wiecie taka co jest w dyskotece co przy niej białe ubrania świecą:) pozdrawiam i dzięki za ten artykuł:)
:yeahh:

Ta lampa to UV a nie UVB. Coś tam B pewnie ma ale to mało by stosować jako dodatkową UV-b z resztą nie wiadomo jaki syf z tego leci.


No i przybliżone powierzchnie policzone.

Kształt luminescencji. Czerwona krecha to górny poziom płaszczyzny oświetlanej powierzchni. Po lewej świetlówki po prawej kompakty.



Pamiętajcie aby dobierać świetlówki wg mocy bo wyjdzie wtedy taniej na układ zasilający. I uzupełniać brakujące przestrzenie kompaktami.



Przy użyciu tej tabelki i tabelki mocy skorygowanej źródeł - zamieszczonej wyżej w temacie (zielony kolorek) można obliczyć powierzchnię stosowania.

Czyli najpierw liczymy powierzchnię jaką mamy. Teraz dzielimy ją i dopasowujemy do źródeł. Tj jak box 0,5m na 0,5m to świetlówki nie dłuższe niż 45cm czyli tylko 15W. Teraz jak wiemy że wejdą tylko 15W i dowolne kompakty kombinujemy i wybieramy moce. Czyli box 0,25m^2. Patrzymy na powierzchnię i 3 z 4 powierzchni nam pasują i nie będą świecić mocniej niż rozmiar naszej powierzchni. Teraz kombinujemy 15W 5.0 to 0,230 W a 15W 8.0 to 0,398 W. Czyli 2x8.0= 0,796w i 2x5.0=0,460w czyli razem 1,256W. Górna granica jakiej nie powinna przekroczyć moc całkowita to 1,3W
Teraz wystarczy poukładać świetlówki tak by włączały się w odpowiedniej kolejności i kombinacji.

Za kilka dni wyliczę jeszcze dane dawki dobowe UVB i postaram się uprościć dobór źródeł światła aby nie trzeba było UVB cały dzień świecić tylko zapodać w odpowiednim czasie maxymalną dawkę bez minimalnych na końcach okresu oświetlenia.
 
Ostatnia edycja:
0

00000000001

Guest
Dawki dobowe dla poszczególnych miesiecy i połówek miesięcy. Na ich podstawie wyliczona średnia dzienna dla całego okresu + tabelki z danymi z wykresów.








Czyli za pomocą danych powyżej można kupując 1 źródło światła o danej mocy podzielić dawkę dobową np majową przez moc źródła z tabeli (tam gdzie zielone) i wyjdzie ile godzin można max oświetlać. Pamiętajcie dawka godzinowa nie powinna przekraczać 1,3 wata.!!!

Najlepiej na wegu dać tą średnią 7,7Wat a na kwitnienie przez ok 2 miechy 9Wat a po tych 2 miechach ok 7Wat
 

Nara

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Sie 10, 2008
Postów
1,220
Buchów
44
Wyrazy uznania za ambitne podjecie "niezbadanego" tematu :D .

Fajne info o samej naturze UV, naprawde masa informacji ktorymi mozna błysnąć nie tylko w towarzystwie h.com . Bardzo interesujące dla mnie jako dla wielbiciela natury i poszerzania wiedzy.Muszę przyznać , że forma , czytelność, podejście są godne uznania.Naprawdę ostre. Brak mi informacji dla growera , tym tematem sam sie nie interesowalem bo poprostu skupialem sie na innych aspektach.
O ile o uv dowiedzialem sie mnostwo , to o samych swietlowkach tym co jest na rynku, co wlasciwie stosowac, jak to sie zasila , jak z odległościami od lamp , na weg/na flo?, jak maja sie do tego rozne info z allegro (skuteczne do odleglosci/ilosci watow/wydajnosc z wata) i w wielu innych kwestiach czuję niedosyt.
Chętnie dowiedziałbym się doświadczeń z typami żarówek , UV a Konopie, fotosiki ,jakies wrażenia pionierów technik UV.
Mysle ze skoro temat jest ruszony tak estetycznie i naprawde ładnie to można by i takie kwestie dorzucic.
Prosze tylko niech nikt nie napisze: "wszystko jest na forum w relacjach etc." - bo wtedy nie ma po co zakladac takich topow.Jak to jest z tymi świetlówkami z allegro co są na takich 2 bolcach?
 
Ostatnia edycja:

aim001

Active member
Rejestracja
Lip 22, 2009
Postów
42
Buchów
0
Bardzo fajny temat.
Zebrales kupe ciekawych informacji w jednym miejscu.
Przyjales wskaznik odbijalnosci w odblysniku jako 15% zaczalem sie zastanawiac nad materialem, ktory dobrze odbijalby promienie uv.
Chwile poszperalem na googlach i znalazlem ciekawe materialy, ktorymi mozna by wylozyc odblysnik takiej swietlowki tudziez kompakta.
Okazuje sie, ze folie samochodowe, ktorymi przyciemnia sie szyby wykazuja transmisje promieniowania ultrafioletowego na poziomie 1%.
Czyli wylozony odpowiednia folia odblysnik znacznie zwiekszy skutecznosc naszych lamp.



Nigdy nie mialem doczynienia z takimi lampami jak repti glo, jestem ciekaw jak bardzo one sie nagrzewaja.
Znalazlem jeszcze troche informacji o takich foliach jesli kogos interesuja, moge wrzucic je tutaj do tematu.
Niedlugo sam planuje wykonac maly eksperyment.
1-2 rosliny af w boxie 0,16m2 oswietlenie kompaktami + kompakt reptiglo.



 

RobRoy

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Maj 9, 2009
Postów
667
Buchów
1
Przyszła mi do głowy taka luźna myśl, aby porównać geograficzny obszar występowania jakiegoś "UV-lubnego" naziemnego zwierzaka terrarystycznego z obszarem występowania konopi.
Jeżeli obszary będą się pokrywały, to skorzystać z doświadczeń tego zwierzaka i ile oni dla tego zwierzaka stosują UV.

Wychodzę z założenia, że skoro zwierzak i konopie ewoluowały w tych samych warunkach UV, więc to co jest dobre dla zwierzaka, będzie też odpowiednie dla konopi.
Może nie będą to najlepsze warunki dla konopi, ale da nam wyobrażenie o skali naświetleń UV i pozwoli sprawdzić obliczenia.
 

RobRoy

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Maj 9, 2009
Postów
667
Buchów
1
Podsumowanie (dla tych co im się czytać nie chce)
Tak na początek obliczeń to kiedyś już próbowałem liczyć – cytuję:

„Bo maksymalnie wg atykułu występuje w ciągu dnia ok 270 microwatów
Microwat to jedna milionowa wata.
box to 4300 cm2 - tak? (0,43m^2)
Czyli skoro 270 microwatów to 0,000270 Wata to na w/w powierzchnie potrzebowałbym 1,161Wata aby oddać warunki panujące w przyrodzie ale nie naszego klimatu.

Ej no !!! Ktoś tu oszukuje <coolpalacz>
270 microwatt na 1cm2 to NIE JEST tyle samo, co 270 mW/m2 (miliwatt na m2)
[na powyższych mapkach 270mW/m2 mieści się w zakresie czerwonym)

1m2=10`000cm2. (bo 1m=100cm, 100x100cm=10`000cm2)
270microW/cm2=0,000270x10 000=2,7W/m2
a 270mW/2 = 0,27W/m2
Różnica 10x.
 

Wild Strawberry

Well-known member
Rejestracja
Wrz 19, 2009
Postów
302
Buchów
0
Ej no !!! Ktoś tu oszukuje <coolpalacz>
270 microwatt na 1cm2 to NIE JEST tyle samo, co 270 mW/m2 (miliwatt na m2)
[na powyższych mapkach 270mW/m2 mieści się w zakresie czerwonym)

1m2=10`000cm2. (bo 1m=100cm, 100x100cm=10`000cm2)
270microW/cm2=0,000270x10 000=2,7W/m2
a 270mW/2 = 0,27W/m2
Różnica 10x.

Jego już nie ma!

Może nie wiem gubię się bo jestem zarąbany ale - gość ma 4300 cm2 a potrzebuje na każdy 270 microwatów. to mnoży 4300 x 0,000270W i dostaje wynik 1,161W. A nie 0,1161W. Nie chce być inaczej.
 

Wild Strawberry

Well-known member
Rejestracja
Wrz 19, 2009
Postów
302
Buchów
0
Pomnożone jest dobrze. Sęk w tym, że jeden podał 270miliwatt/m2, a drugi 270microwatt/cm2.
A to różnica jest 10`krotna.

No ładne rzeczy. Taki błąd. Poprawię go w swoim czasie.
Żal mi wszystkich którzy się mocno zasugerowali.
Żal mi wszystkich którzy przeczytali a nie sprawdzili.
Jasne że tak. na 1m a nie cm.
Chyba sam się wprowadziłem w błąd albo ten obcojęzyczny artykuł to zrobił. Część obliczeń jest do podzielenia przez 10 część zostaje.
A potem nie spojrzałem na jednostkę tylko leciałem z danymi.

Proszę wybaczyć.

Na szczęście najprawdopodobniej dobór oświetlenia jest tylko albo aż 2-krótnie za duży pomimo obniżenia wydajności do 15% i dodaniu reszty z odbitego. Ponadto na szczęście zalecałem jeszcze mniej niż z wyliczeń i bałem się tezy że jest jak wyliczyłem teraz po ponownym przeliczeniu wszystko będzie już ok.

Raz jeszcze przepraszam.
 

RobRoy

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Maj 9, 2009
Postów
667
Buchów
1
Skoro obliczenia potrzebnej mocy UV są do podzielenia przez 10, to malutko wychodzi tego potrzebnego UV. Tak mało, że aż trudno będzie dobrać jakąś sensowną żarówkę do niedużego box.

Zastanawia mnie inna rzecz.
Skoro do osiągnięcia dawek UV bliskich maksymalnym występującym na Ziemi (270 mW/m2), wystarcza (nawet jest za duża) świetlówka Repti Glo 2.0 13W w box 0,43m2, to po co są świetlówki Repti Glo 10.0 26W.
Jak się patrzy na charakterystyki widmowe Repti Glo 2.0 i Repti Glo 10.0 na http://www.exo-terra.com/en/products/compact_fluorescent_bulbs.php
to różnica między tymi świetlówkami w zakresie promieniowania 290-380nm jest kolosalna.

Z powyższych mapek wynika, że natężenie UV na pustyniach (żółty kolor) jest max. 360, a w klimacie umiarkowanym (kolor zielony) max.180.
Skoro do osiągnięcia natężenia uv odpowiadającego kolorowi czerwonemu na mapce wystarcza Repti Glo 2.0, to Repti Glo 10.0 musi dawać takie natężenie UV, jakie nigdzie nie występuje naturalnie na Ziemi.
A jednak stosuje się ją w terrariach z dobrym skutkiem.

Coś czuję, że w przypadku UV, obliczenia swoje - a praktyka swoje.

Szczególnie, że UV szybko rośnie wraz z wysokością npm. (nad poziom morza). Wystarczy że konopie będą w naturze rosły na jakimś płaskowyżu np. 3000 m. npm. i już dostają kilkukrotnie więcej UV. A przecież od tego nie giną.

Więc w przypadku UV tylko doświadczenie hodowcy pozwoli ocenić właściwą dawkę UV.
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół