nasiona marihuany

Promieniowanie UV - co i jak?

Wyszukiwarka Forumowa:

Wild Strawberry

Well-known member
Rejestracja
Wrz 19, 2009
Postów
302
Buchów
0
Jak się wyśpię po napisaniu części dyplomówki to sprawdzę. Ale wygląda na to że 2krotnie ten sam błąd popełniłem i wszystko jest gitarra.
 

Parapeciarz

Well-known member
Rejestracja
Kwi 21, 2008
Postów
496
Buchów
39
Skoro obliczenia potrzebnej mocy UV są do podzielenia przez 10, to malutko wychodzi tego potrzebnego UV. Tak mało, że aż trudno będzie dobrać jakąś sensowną żarówkę do niedużego box.

Zastanawia mnie inna rzecz.
Skoro do osiągnięcia dawek UV bliskich maksymalnym występującym na Ziemi (270 mW/m2), wystarcza (nawet jest za duża) świetlówka Repti Glo 2.0 13W w box 0,43m2, to po co są świetlówki Repti Glo 10.0 26W.
Jak się patrzy na charakterystyki widmowe Repti Glo 2.0 i Repti Glo 10.0 na http://www.exo-terra.com/en/products/compact_fluorescent_bulbs.php
to różnica między tymi świetlówkami w zakresie promieniowania 290-380nm jest kolosalna.

Z powyższych mapek wynika, że natężenie UV na pustyniach (żółty kolor) jest max. 360, a w klimacie umiarkowanym (kolor zielony) max.180.
Skoro do osiągnięcia natężenia uv odpowiadającego kolorowi czerwonemu na mapce wystarcza Repti Glo 2.0, to Repti Glo 10.0 musi dawać takie natężenie UV, jakie nigdzie nie występuje naturalnie na Ziemi.
A jednak stosuje się ją w terrariach z dobrym skutkiem.

Coś czuję, że w przypadku UV, obliczenia swoje - a praktyka swoje.

Szczególnie, że UV szybko rośnie wraz z wysokością npm. (nad poziom morza). Wystarczy że konopie będą w naturze rosły na jakimś płaskowyżu np. 3000 m. npm. i już dostają kilkukrotnie więcej UV. A przecież od tego nie giną.

Więc w przypadku UV tylko doświadczenie hodowcy pozwoli ocenić właściwą dawkę UV.

Ja miałem repti glo 10.0 w małym boxie. Zdecydowanie za mocne. Teraz ładuje 2.0, powinno być mniej stresu.
 

Parapeciarz

Well-known member
Rejestracja
Kwi 21, 2008
Postów
496
Buchów
39
Znalazłem bardzo ciekawy artykuł o wpływie UVB na insekty.

LINK

Podsumowanie można wysnuć z tego wykresu:
19.jpg
 

luszyn

Well-known member
Rejestracja
Mar 18, 2010
Postów
317
Buchów
0
super artykuł ale :| jak to policzyć jeden błąd i po roślinkach? czy ma ktoś taką żarówkę w pcboxie ? big tower 65 x 19 x 42 cm ? czy jest wogóle sens w takim małym boxie wrzucania takiej żarówki ? Najbardziej interesuje mnie czy ktoś to miał w pcbox i czy sie sprawdziło
 

Fidel Gastro

Stary wyjadacz cukierasków...
Weteran
Rejestracja
Cze 25, 2011
Postów
4,327
Buchów
4
znalezione na icmagu
Originally Posted by Phaeton w tym wontku https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=221520&page=16

LED have been played with a few years and hash has been made, as well as oil extracts and bud.

When doing supplements with IR and UV separately the extra tips came from the IR growing. More than a single factor is involved but IR most definitely increased tip growth.

The UV pretty much slowed growth overall, the more UVB the slower the growth.
There was a benefit in three out of four strains tested: The UVB intensified the "creeper weed" effect.

On another note, the plants thrived much better when the UV portion was not on top but rather a diffuse ambiance from the sides. When the Reptisun 10 (10% UVB) fixtures were taken down from over head and set vertically alongside the plants health increased while the creeper effects remained the same. The UVB meter reads 100 to 180 microwatts at the plants for maximum effect on the strains affected.
UVA (365 nm) and Actinic blue (420 nm) had identical effects on the plants, UVB right at 315 nm had most effect versus least damage.
 
K

klos2

Guest
Ciekaw jestem jak naświetlać automaty w BOXIE 60x60x180 gdy lampa HPS250 działa 20godzin to ile powinna działać lampa UVB i jaką dobrać lampę do tego boxa
 

bolus1

Active member
Rejestracja
Lis 18, 2013
Postów
26
Buchów
0
siemka,na forum juz gdzies widzialem artykul o badaniach amerykanskich naukowcow na temat uvb, wniosek byl taki ze najlepiej jest stosowac 2x23w 10.0 na 1m2 , ja mam box ok.0.45 i mam zamiar wrzucic jedna 23w 10.0 ,pozdro
 

Dawidziorrex

Well-known member
Rejestracja
Maj 6, 2021
Postów
236
Buchów
140
Szanowni państwo mnie to jakoś te wykresy trochę tak ch*j obchodzą. Kupiłem promiennik uvb 160w. ***itna żarówka. Później wrzucę link. Chcę na flo na timer ja w***ac. Od 3h zacznę i co tydzień po 1h up. A bynajmniej taki plan. Może macie jakieś rady?
 

uho666

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Sie 21, 2008
Postów
3,434
Buchów
7,959
Siemka , Jak mam uv światło Mantis od Grow the Jungle pobiera 25 watt , używa się ją 4 godziny na flo ,czyli jak masz 12/12 to w środku sobie właczasz miedzy miedzy 4 godziną a 8 ,uważać na oczy trzeba bo można zrobić z siebie kaleke ,pozdro

 

TommyChong

DIY Grower.
Weteran
Rejestracja
Lip 14, 2012
Postów
1,162
Rozwiązań
1
Buchów
1,799
Odznaki
6
Informacje o promieniowaniu UV z hortiONE


UVR8-Absorption@2x.png
W skrócie.
UVB można stosować (nie napisali, że jak już to na koniec flo i po 2-3h na dobę)
UVA nie ma sensu bo działa jak zwykle niebieskie światło z białych diod tylko słabiej.
UVC - niech Was nie korci bo się spalicie
 

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,182
Buchów
5,071
W skrócie.
UVB można stosować (nie napisali, że jak już to na koniec flo i po 2-3h na dobę)
UVA nie ma sensu bo działa jak zwykle niebieskie światło z białych diod tylko słabiej.
UVC - niech Was nie korci bo się spalicie
Absorption-Curves-Plants_1@2x-768x408.png


Modliszka panel z uva kosztuje swoje.
Patrząc na pochłanianie uvr8 .. człowiek się zastanawiać zaczyna jaki sens to w ogóle ma. Była opinia rodem z zewnątrz forum.. doświadczenie czyjeś nie art naukowy, że uva także coś daje ale słabiej.

Świetlówka od migrow.
Emisja. Zaczyna się tam gdzie na wykresie praktycznie kończy się "czułość"uvr8. Efektywność tego według czułości receptora jest gówniana... Cokolwiek

MIGRO-UVB-spectrum-Insta-100.jpg


Uva dla much. W ogóle nie wchodzi. Nawet w minimalnym zbliżonym do zera stopniu.

emisja-mniej-wiecej.jpg


Dla gadów. Ta końcówka ogonka mało co. Inne typy ? Środkowa około 280 nm. Koniec czułości około 300 nm. Tu około 300 zaczyna się emisja.

full3


Dopiero ten mały pypeć LED dla gadów... Mimo tego że ma niską emisję jest ona ładnie wpasowana w czułość uvr8

obrazek-UVB.jpg


Chyba najbardziej racjonalnie jest brać pypcia a nie świetlówki według tego.

To emisja taka jak tej ? 3.3 w. Bajecznie droga. I realnie tego uvb jest tyle co kot napłakał. Trzeba sprawdzić na.



Terrario-Reptiles-LED-UVB-10-0-3W-zarowka-LED-UVB_191615_480.jpg

Ale w kombinacjach marki żyrandol LED w mikro pewnie że dwie z jakimś cyklem... Hmmmm....


Panele LED są pełne diod uva teraz...
Świetlówki dla much. Ciekawe bo nawet nazwa modliszka by sugerowała...podobna emisja w każdym razie jest często dodana. Cokolwiek.

To: z przytoczonego linka. Tam up.

Multiple effects are known to be induced by UV-B radiation which are not classified or triggered by defects like the induction of flavonoid synthesis.

Also, some processes are indeed triggered by the plant’s DNA repair mechanis.
As an example, is the inhibition of cell cycle progression and the included cell division induced by UV. This is meant to give the cells time to repair their DNA damage before duplication.

Rośliny rosnące bez uvb mają kapkę inne wykorzystanie niebieskich fotonów w fotosyntezie. Lepsze szczególnie przy krótszej fali zalatujacej uva. Uvb po prostu przede wszystkim indukuje mechanizm obronny przed nim.

Produkcję selektywnych filtrów anty.
Było coś na forum o. Wieki temu. Starożytny temat pod tekstem UV konopie i ja ? O abberacji chromatycznej trichomow. Napisany przez jakiegoś szalonego aktywistę konopnego z Kanady. Fajnie wykopalisko gdzie ktoś wmawiał, że THC powstaje fotochemiczne z cbd? Albo pisał o postrzeganiu jako takim. Ciekawe z punktu widzenia miłośników odkopywania staroci.

Jest i art od którego cały szal się.... Pełna wersja.
( Nie temat pierwotny. On jest tak stary że trudno go wykopać na f# )

Pomijając gadanie 3 po 3 jest doniesienie naukowej natury pierwsze. O hipotezie plate nikt pewnie nie pamięta, zresztą została z 40 lat temu w kosz wrzucona.


Po drodze pojawiło się co nieco doniesień i nie zawsze wyniki były jednoznacznie w stronę. Odmiana np.

Jeśli chodzi o uva to rzeczywiście prawdopodobnie działa podobnie do samych niebieskich fotonów. I np. przy 15% czy około 20% ich udziale w strumieniu jest więcej THC niż pod lampami sodowymi mającymi może 6% fotonów z zakresu.

W wypadku czegoś zalatujacego uva mówiono o możliwym efekcie synergicznym. Ale.... Wszystko to było raczej takie trochę patykiem po wodzie pisanie.

Art był sponsorowany przez producenta jednego ze spektrum, do tego diody chyba były bardzo na skraju uva. Dobrego w jednym powtórzeniu i z największym udziałem % niebieskich fotonów w strumieniu. Poza tym jest bardzo ciekawy... Choć niczego na 100% nie dowodzi. Poza pewnym wpływem niebieskich fotonów na ilość THC

Forum... Jejku 2010.


Pierwszy trza znaleźć był fajnie trolowany.

Chyba przed tym. Jeszcze?
Ten jest z 2009 r.

120 PLN za lampkę to trochę dużo. Jest test.


To włazi w bardzo ładnie.
Tyle że część emisji na końcówce uvc siedzi.
Coś za coś wkleić się w max. Absorpcji i odpowiedzi receptora.

W porównaniu do świetlówki tam.. to idealnie. Tam mały ogonek w. A tu świetnie w max czułości.

Perfect. Już przy bardzo niskich wartościach powinno dać silną odpowiedź receptora, bez pakowania wysokiej emisji poza zakresem. A emisja ta raczej obojętna nie jest.
Tylko czy ta emisja uvc lekka nie nadrabia...

( Uva zapewne jest prawie obojętne jeśli chodzi o wpływ negatywny na wzrost... Ale tego receptora to nie aktywuje wcale. Cały ten szal na modliszki z uva i potencjalne zastepowanie wabikiem na muchy tanim, i te dodatki uva do paneli komercyjnych... Jeśli się spojrzy na wykresie.. to wydają się zwykłym ... Wciskaniem kitu ? Ha.. a może uva troszkę daje. Opinie z zewnątrz + panele komercyjne teraz ponaptchane minimalnymi ilościami uva cokolwiek )

full3


Ala. Wątek ma 13 lat i odgrzewanie go na siłę... Chyba sensu nie ma.
 
Ostatnia edycja:



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół