nasiona marihuany

N-P-K w odchodach: kurzych, krowich, końskich, itd.

Wyszukiwarka Forumowa:
N

Najdor

Guest
Tytuł org.How common manures measure up​

Z czego składa się zwyczajny gnój.

N-P-K


  • Gnój:Kura1.1 .80 .50
  • Krowa Mleczna.25 .15 .25
  • Koń .70 .30 .60
  • Wół.70 .30 .40
  • Królik 2.4 1.4 .60
  • Owca.70.30 .90
Źródło: Całkiem Nowa Encyklopedia Organicznego Ogrodnictwa Rodale’a, Ilustrowany Poradnik Organicznego Ogrodnictwa, przez Sunset Publishing, i Poradnik Kompostowanie Rodale’a.


Pamiętaj: Ilość składników odżywczych różnego gnoju bardzo się różnią, zależnie od diety i wieku zwierząt, oraz naturalności i różnorodności siana w paszy.


Rodzaje gnoju​

Naturalnym produktem ubocznym hodowli zwierząt jest gnój, który może stanowić cenny nawóz rolniczy w postaci gnojowicy. Różne gatunki zwierząt produkują inne rodzaje gnoju, z których każdy ma swoje unikalne właściwości i zastosowania w uprawie roślin. W tej części przyjrzymy się bliżej różnym rodzajom gnóju, a także omówimy, w jaki sposób mogą być one przydatne.


Gnój Kurzy

Gnój drobiowy (w szczególności kurzy) jest najbogatszym w N-P-K, nawozem zwierzęcym. Kurzy gnój jest określany jako „ostry” i musi być poddany kompostowaniu przed użyźnieniem nim ogrodu. W innym wypadku, spaliłby wszystkie rośliny z którymi by się zetknął.

Gnój krowi (krowa mleczna)

”Gnój krowy mlecznej może być najbardziej użytecznym, pojedynczym, łatwo dostępnym wzmacniaczem gleby” mówi Ann Lovejoy, cało życiowa pisarka oraz właścicielka organicznych ogrodów, pochodząca Seattle, w Waszyngtonie. „Można powiedzieć że oczyszczony gnój krowi od zdrowych krów jest idealny do nawożenia ogrodów; może być używany jako ściółka oraz dla użyźnienia gleby.” dodaje. Krowi gnój jest zdecydowanie bardziej preferowany od „ulicznego” gnoju, który zawiera więcej soli oraz nasion chwastów. Mimo ze krowi gnój ma małą zawartość składników odżywczych, przez co właśnie może być używany w nieograniczonych ilościach..

Gnój koński

Gnój koński jest mniej więcej w połowie tak bogaty jak gnój kurzy, ale bogatszy w azot bardziej niż gnój krowi. Tak samo jak kurze odchody jest określany jako „ostry”. Gnój koński zazwyczaj zawiera ziarna chwastów, dlatego dobrym pomysłem jest kompostowanie go przy użyciu metody ciepłego kompostowania.

Gnój wołowy

Gnój wołowy jest jednym z najstarszych, rezerwowych nawozów, aczkolwiek nie jest zbyt lubiany ponieważ często zawiera niechciane w gnoju sole i nasiona chwastów.

Gnój króliczy

Gnój króliczy jest jeszcze bogatszy w azot niż niektóre z gnojów drobiowych oraz zawiera duże ilości fosforu, ważnego w rozwoju kwiatów i owoców.

Gnój owczy

Gnój owczy jest kolejnym „ostrym” gnojem. Jest nieco suchy oraz bardzo bogaty. Gnój od owiec karmionych sianem i ziarnami będzie silniejszy niż ten od zwierząt karmionych paszą lub na pastwisku.

Jak używać gnoju


Nie ma znaczenia jakiego gnoju używasz, używaj go jako wzbogacenia ziemi, a nie jako okładu. Innymi słowy, nie kładź surowego gnoju prosto na ziemie w ogrodzie. Surowy gnój zazwyczaj wydziela związki azotu oraz amoniak które to mogą spalić korzenia roślin, młode rośliny i zakłócić rozwój nasion. Właściwie, zalecane jest aby każdy gnój zwierzęcy używany był dopiero po sześciu miesiącach. Wielu ogrodników rozprzestrzenia świeży gnój podczas jesieni po czym na miesiąc przed wiosennym sadzeniem miesza go z pierwszymi sześcioma calami gleby.

Aby lepiej potraktować rośliny dobrze jest użyć metody gorącego kompostowania gnoju, przed dodawaniem go do gleby. Gorące kompostowanie, gdzie temperatura sięga co najmniej 150 stopni Fahrenheit’a, pomaga zredukować możliwość przekazywania groźnych patogenów ludziom którzy maja kontakt z owym gnojem lub jedzą produkty z roślin które rosły na nim. (Więcej informacji znajdziesz w moim artykule - Compost Happens!)

Mimo ze szansa skażenia jest znikoma, mogą wystąpić rożne zatrucia lub nawet śmierć, jeżeli zjedzony zostanie skażony produkt. Aby być bezpiecznym, gnój powinien kompostować lub być dodany do gleby od razu po jesiennych zbiorach. Umyj się po kontakcie z gnojem i nie zapominaj porządnie umyć warzyw i owoców przed jedzeniem, - nawet jeśli w glebie nie było gnoju.


Podsumowanie​


Od 75 do 90 procent z roślinnych składników odżywczych dawanym zwierzętom w paszy, wydzielane jest z ich gnoju, wiec nie powinno nas dziwić ze jest on doskonałym nawozem. Zgadza się z tym nawet E.B, White, autor Pajęczyny Charlotty (ang.Charlotte's Web). „Nie ma wątpliwości, ze podstawową pociecha w rolnictwie jest właśnie gnój”

Najlepszy gnój z zoo? Gnój słonia![/quote] Cytat:
Composting Chicken Manure — Seattle Tilth
Cytat:
„Co to układ składników odżywczych i minerałów kurzego gnoju, I jak tego używać?” zapytasz. Łączny, średni procent (na całą wagę) starszego kurzego gnoju i odchodów (Tak! Możesz używać starszych kurzych odchodów z kurnika jako nawozu.) wynosi mniej więcej 1,8 azotu, 1,5 fosforanu, i 0.8 potażu.
Z taką ilością azotu, fosforanu i potażu, ile gnoju drobiowego powinieneś używać? Roczna doza 45 funtów (około 21.20kg) kurzego gnoju i odchodów, lub więcej, na każde 100 stóp kwadratowych (ok. 30,50m kwadratowych), będzie idealnie działać w twoim warzywniku oraz zwiększy nawożenie gleby. 45 funtów to tyle ile mniej więcej wydali jedna kura rocznie. Zatem, przeciętne małe stado 5 – 10 kurczaków powinno wystarczyć aby zająć się całym twoim warzywnikiem i reszta gleby!
Z mojego doświadczenia, korzenie roślin rosnących w ‘otwartej’ glebie, rozrastają się gdzie chcą i biorą z ziemi ci potrzebują, używają tylko tego co jest im potrzebne a resztę zostawiają. Jest bardzo trudno przedawkować nawóz jeżeli wszystkie składniki są odpowiednio zmieszane… Kilogram odchodów wystarczy. Sam, zazwyczaj mieszam ich dwie duże garści dla każdej rośliny, plus dodatkowo jedna duża garść zostawiam na spodzie dołka (oczywiście nie musicie tego robić) dla korzeni które w końcu tam dotrą.


ŹRODLO: http://www.greenpassion.org

------------------------------------------------------------------------
+ ink do tematu w ''Do przetłumaczenia'' - http://www.forum.haszysz.com/n-p-k-odchodach-kurzych-krowich-t11028.html
 
N

Najdor

Guest
Robiłem to z wielką przyjemnością i z chęci niesienia pomocy
ale oczywiście nie pogardze pestkami, więc do kogo mógłbym się zgłosić w owej sprawie?
 

*cough*

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Lis 12, 2008
Postów
303
Buchów
5
kurzy gnój w proporcjach 1-10 z wodą (najlepiej aby jak najdłużej się kompostował) czyni cuda
stosowałem z powodzeniem przez cały okres życia roślin ;]
 
0

000000000008

Guest
*cough* 1 do 10 z wodą -ale to wagowo czy objętościowo?1 kupa na 10 ml wody?jak ułożyć proporcje tą co ty mówisz?jak często podlewać na jak dużą roślinke?raz w tygodniu styknie?ja zebrałem 30 kupek i wrzuciłem je do 1,5 l butelki z woda(muszynianka:D)i sie to komposuje minimum 2 tygodnie,jak ide podlewać moje kwiatuszki to biore 1l wody i do tego wlewam 1-2 kieliszki tego roztworu kurzaka,jak narazie nic mi nie przypala roślinek..
pozdroo
 
Ostatnia edycja:

PHENOTYPE

Active member
Rejestracja
Mar 30, 2016
Postów
41
Buchów
0
Gnój mieszamy z ziemią. 1-10 to znaczy np. jeden szpadel gnoju i 10 szpadli ziemi albo 1 litr gnoju i 10 litrów ziemi.
Kompostowanie gnoju to NIE mieszanie go z wodą!
 

_LALUŚ_

NIE LICZ NA FARTA ^^ Rekord 1,55G/W
Weteran
Rejestracja
Lut 1, 2017
Postów
1,310
Buchów
2,616
Odznaki
8
Ktoś używał gnoju króliczego? Jak tak proszę opinie.
 

Nowy farmer

Member
Rejestracja
Maj 7, 2020
Postów
5
Buchów
0
Obornik koński w granulkach

Witam ? co sądzicie tak jak w tytule o końskim suszonym granulowanym oborniku? Chciałem na spocie wymieszać glebę że spotu z kupną mniej więcej 1:1 dodać ten obornik, perlit i dolomit. Co o tym myślicie? I czy sens jest jeszcze na to walić azofoske? Dziewczyny to AF. Proszę o merytoryczne wypowiedzi bo jestem w sumie początkujący ? pozdrawiam
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół