nasiona marihuany

Pomoc w tuningu lampy monoled 120W

Wyszukiwarka Forumowa:
P

Piję Mleko

Guest
Zasilacze są dwa, prąd skacze ze 119W do 120,5W, w tym zasilacz pod dwa małe wiatraczki chłodzące.


zacznijmy zatym od początku ;)

box 90x90 daje:
Powieszchnia 0.81 m2
Optymalnie: 40500 Lumenów

i to obieramy jako punkt wyjścia czyli ile potrzeba w sumie na przeprowadzenie całego cyklu

dzisiaj marnowałem czas na zestawienie wszystkich zaproponowanych cobów i uzyskaniu tych 40tyś
2* clu058 1825c4 360W 270zł 15000lm *2 540zł 30000lm
2* cxb3590 hcd35g 137W 230zł 12000lm *2 460zł 24000lm
2* cxb3070 hbb35h 190zł 9000lm *2 380zł 18000lm
4* clu046 1212c1 353m2g2 103W 60zł 4700lm *4 240zł 16000lm
2* clu048 1818c1 353m2g2 232W 95zł 10000lm *2 180zł 20000lm
2* clu56 1825c1 353m2g2 320w 195zł 15000lm *2 390zł 30000lm

W sklepie z zasilaczem, babka zaproponowała tą ostatnią clu056 zamiast cxb3590 hcd35g, zapomniała zaproponować zasilacza. Proszę o opinię.

Mam też pytanie. Z tego co wyczytałem to moc się zmniejsza przez słabszy zasilacz a jak to się ma do reszty parametrów? Zmniejszając CLU058 do 120W ile będzie tych lumenów?

Jak niema prostej odpowiedzi to lepiej nie tłumaczcie. Cały czas sobie kalkuluję ilość prądu jakie mogę zużyć wydaje mi się że dodatkowe 240W będzie optymalnie. Mogę jeszcze dorzucić ze 200zł do lampy.
 
Ostatnia edycja:
O

old_school

Guest
a z kąd brałeś te dane do zestawienia?
dlaczego CLU058 ma większy pobór niż CLU056 a tyle samo lumenów? to sugeruje tak jakby CLU056 było wydajniejsze a tak nie jest...
jeżeli możesz dorzucić do budżetu dodatkowe 200 PLNów i zamknąć go wkwocie 1K to w tym przypadku zdecydowanie powinieneś odrzucić inne modele i wybierać pomiędzy CXB3590 a CLU058
pamiętaj że moc diody zależna jest od binu diody oraz prondu zasilania, bin diody określa jej sprawność im lepszy bin tym większa sprawność tego samego modelu diody na tym samym prądzie zasilania, zmieniając prąd zasilania też zmieniasz parametry diody, zmniejszasz napiecie to zmniejsza się pobór ale i ilość światła za to rośnie (w pewnym stopniu) jej sprawność, jest to pewna siatka zależności między pewnymi parametrami
dlatego pytam o szczegóły aby móc podpowiedzieć coś sensownego, nie ma potrzeby doboru COBów na 40K lumenów jeżeli nie rezygnujesz z oświetlaczy na monochromach bo tyle potrzebujesz w sumie tak jak pisałem wcześniej, jeżeli jednak rezygnujesz z nich i chcesz te 40K lumenów z COBów to proponuję kupno czterech sztuk CXB3590 od Jerego z Chin
https://kingbriteled.en.alibaba.com...mp_CXB_leds.html?spm=a2700.8304367.0.0.6CWGzw
a tu masz to zobrazowane dla konkretnego binu z ofert Jerego jak zmieniają się parametry i sprawność w zależności od prondu zasilania



przemyśl to i zastanów się czy:
- chcesz dołożyć do tego co masz czy zamienić to co masz,
- podaj dokładny budżet na całość,
- nie sugeruj się materiałami promocyjnymi sprzedawców,

to postaram się podpowiedzieć sensowne zestawienie sprzętu
pozdrawiam
 
P

Piję Mleko

Guest
Zestawienie robiłem ze stron mauser, alldatasheet, tme, cree, citizen widocznie zrobiłem błąd.
Lampa będzie działała z kolorofonem ale przyjdzie czas że kolorofon oddam, wtedy tą co tu składamy będę dublował. Kwota to 1000zł na wszystko.

Jeszcze nie wiem co to bin i zależności między parametrami diody ale się uczę. Ktoś wrzucił link do tutorialu o lampach i nie wiem czy dobrze go rozumie

Youtube.com – growmau5

część 1/7
Są dwa sposoby kompletowania lampy
1. W oparciu o diody
2. W oparciu o zasilacz

1 Diody
Napięcie, np. 36V lub 72V- czyli minimalna liczba Voltów aby dioda świeciła
Maximum Drive Current- Maksymalny prąd (A, mA), który może przez nie płynąć
Np. 3,6A (36V) lub 1,8A (72V). Jeżeli będzie wyższy to dioda się spali.
Efficacy czyli stosunek światła do wytwarzanego ciepła. Skuteczność zależy od chłodzenia diody. Producenci podają ją przy 25*C i 85*C.

2 Zasilacz
Wat – Moc która pójdzie w diody.
Input - To jakie masz napięcie w budynku
Output - Napięcie (V) przy danym natężeniu (1A to 1000mA) – mówi ile diód można połączyć, np. przy 200V-700mA można połączyć 100*2V; 10*20V; 2*50V etc., gdy napięcie zostanie przekroczone to diody nie będą świecić
mA to siła prądu.

Przykład na zasilaczu serii MeanWell HGL-185 (200W)
HGL-185-c700 – output: 286V-700mA 8*36Vcob - dużo diód, mała siła
skuteczność 60-65%
HGL-185-c1050 – output: 179V-1050mA 5*36Vcob – średnio
skuteczność 60%
HGL-185-c1400 – output: 143V-1400mA 4*36Vcob – mało diód, duża siła
skuteczność 56%
 
Ostatnia edycja:

FarmerSAM

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Wrz 2, 2014
Postów
797
Buchów
865
Jak decydujesz się na cree to wez sobie 2szt 3590 36v 3500k
Do tego zasilacz 150w 1750 lub 2100mA.
Radiator 60cm 124x35mm
Do tego dwa dobre wentylatory
Około 900 wychodzi
 
P

Piję Mleko

Guest
Siemanko.
Tak jak dnx napisał "...jak juz sie bawic w citizeny to najnowsze clu058 bo nam wszystkim chodzi o zbliżenie sie do lamp spectrolight"
więc biorę clu058 m2k2, czekam na wiadomość od Jerrego czy wyśle 2 sztuki, jak nie to będę szukał dalej, najlepiej Ra90.

Zrobiłem szkic jak to ma wyglądać i mam parę pytań co do pierwszych zakupów


Skorzystam z rady i wezmę radiator 190,5mm x 50mm i czy 2x 20cm długości wystarczy? i do tego po wiatraku 140mm/ 400 obr.?
 

FarmerSAM

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Wrz 2, 2014
Postów
797
Buchów
865
Jedna Ci tam wystarczy, ale jak chcesz dwie to raczej nie na 2,1A.
I raczej ustawiłbym to tak ze w środku citi a na każdym rogu swoje mono.

Radiator na wyrost, sama jego waga to ponad 4kg...
Wiatrak 120 styka byle by kręcił odpowiednio. 400 obr/min to nie wiele... celuj w taki który jest w miarę cichy i ma te ~70 cfm /100m3 .

Zapewne znajdzie się ktoś kto obali moje rady... chyba przestane się tu udzielać jak tyle mądrych głów.
 
P

Piję Mleko

Guest
Dlaczego nie 2.1A? Chcę kupić hgl240h-2100 do tego potencjometr 1050mA-2100mA, kalkulator mówi min. 100W, max. 220W. Nie wspomniałem ale kiedyś box będzie wymagał wymiany i będzie min. 1m2.
Radiator trochę mniej bo 2x1,6kg, kalkulator mówi- Passiv cooling 120cm2, aktiv cooling 40cm2 a ten ma powierzchnię 0,04m2
proszę tłumaczyć jeżeli się pomyliłem
 
O

old_school

Guest
Chcę kupić hgl240h-2100 do tego potencjometr 1050mA-2100mA

dobry zestaw, przyszłościowy :thumright:
dobra rada do radiatora to bierz jaknajwiększy, wagą się nie przejmuj jak masz jak to zamocować w BOXie, szczegulnie jeśli byś chciał w przyszłości to puszczać bliżej 2,1A ale wtedy to 20cm tego radiatora będzie przy mało
nie lepiej dać je na jednej sztandze centralnie umiejscowionej tak jak wcześniej wspominałem za to dłuższej, 50-60cm i ze dwa wentylatory jak 14x14cm to może takie to wtedy taki konfig ogarnie też wyższy prąd i nie będzie trzeba za chwilę znowu zmieniać i wydawać kasy od nowa... im wyższa temperatura tym bardziej sprawność diody spada na pysk, szkoda trochę by było wywalić kasę i nie mieć tego odpicowane przy groszowych oszczędnościach, różnica w radiatorze to 1,5cm na wysokości czyli najważniejszym wymiarze generującym jego sprawność!
AAB Cooling Silent Force Fan14 600RPM 100m3/h 8,6 dB - niesłyszalny dla paranoika http://www.aab.com.pl/product-pol-226-AAB-Cooling-Silent-Force-Fan-14.html
AAB Cooling Black Silent Fan14 1000RPM 104m3/h 18,6 dB - słabo słyszalny dla paranoika http://www.aab.com.pl/product-pol-211-AAB-Cooling-Black-Silent-Fan-14.html
proponował bym też rozważenie nie 14x14cm a 12x12cm bo są znacznie wydajniejsze i zawsze można je puścić na komuterowym regulatorze obrotów lub PWM wedle potrzeby a wydatek jeden i ten sam
AAB Cooling Silent Jet Fan12 1100RPM 104 m3/h 12,9 dB - prawie niesłyszalny dla paranoika http://www.aab.com.pl/product-pol-227-AAB-Cooling-Silent-Jet-Fan-12.html
AAB Cooling Black Jet Fan12 1600RPM 170m3/h 20,9 - słyszalny ale nieuciążliwy, nawet dla paranoika dB http://www.aab.com.pl/product-pol-228-AAB-Cooling-Black-Jet-Fan-12.html

ja tu, ani nigdzie indziej nikogo nie chejtuje i nie wbijam się ze swoimi teoriami gdy ktoś przedstawia jakąś racjonalną, uzasadnioną koncepcję jak nie mam czegoś sensownego do dodania, przykro mi jeżeli ktoś mógł się poczuć urażony, nie miałem takiego zamiaru a przynajmniej nie bezpośrednio :p
trzeba też uważam patrzyć na zagadnienie całościowo a zarazem indywidualnie dla każdego zagadnienia i potrzeb, budżetu i całej reszty... z racjonalnego punktu widzenia
to nie walka na promowanie swoich teori w stylu: "wygrałem bo mam większe poparcie tłumu" tylko albo jakieś rozwiązanie ma sens w danym przypadku, albo ma go inne i po to karzdy ma prawo zawarcia głosu aby autor zapytania mógł sie na coś zdecydować, mniej lub bardziej rozsądnie, ale to karzdy przecież bardzo subiektywnie podchodzi do tego i oby krytycznie ;)
pozdrawiam
 
P

Piję Mleko

Guest
Chcę wziąć ten ostatni 2x black jet fan.
Napisałem do nich w sprawie regulacji obrotów ale nie dostałem jednoznacznej odpowiedzi.
2x wentylator, złącze Y, 1x regulator (FC1 lub FC3) i zasilacz pod 230V? tak to ma wyglądać? trzeba kupić jaką kostkę żeby połączyć zasilacz z regulatorem czy lutować?

mam też problem ze złożeniem zamówienia na alibaba
 
O

old_school

Guest
dobry wybór, te wiatraki latają na prądzie 12VDC 0,38A czyli pod dwa potrzebujesz zasilacz stałonapięciowy 12V 0,78A albo zbliżony, mój ma 2.1 puszczone na dwa takie wentylatory przez jeden regulator od jakiegoś roku w pudełku do kiełkowania i jakoś się regulator nie spalił, mimo iż parzy jak obroty są maksymalnie zmniejszone
regulator bierz F1 bo w zupełnosci wystarczy, po jednym na wiatrak lub jeden z kabelkiem rozgałęziającym na dwa wentylatory, jak możesz i umiesz to mozesz sobie to polutować albo wiatraki wpinasz normalnie a do regulatora podłączasz zasilanie, prąd stały 12V 1A oznaczenia to czerwony + a czarny - możesz rozebrać wtyczkę albo wetknąć do śrotka wtyczki regulatora kabelki
jesli nie odpisują i mają wyebane, to wszystko masz na znanym portalu aukcyjnym w tej samej cenie chyba od nich
kolejność podłączenia to:
gniazdko230V -> zasilacz sieciowy 12VDC 1A -> regulator obrotów -> rozgałęzienie na dwa wentylatory -> wentylatory analogicznie do rozgałęzień = przy takiej konfiguracji sterujesz obydwoma wentylami jednocześnie jak masz oba na jednym panelu z COBami
albo
gniazdko230V -> zasilacz sieciowy 12VDC 1A -> rozgałęzienie na dwa regulatory obrotów -> regulatory obrotów analogicznie do rozgałęzień -> do każdego regulatora wentylator analogicznie do rozgałęzień = przy takiej konfiguracji sterujesz wentylami niezależnie jak masz wentylatory na oddzielnych panelach z COBami
możesz też robiąc dwa panele dać po prostu po niezależnym zasilaczu ale to jak uważasz
robiąc dwa wentylatory na jednym zasilaczu podłączasz je równolegle a nie szeregowo!
dlaczego? zapyta ktoś podejrzliwy, przecież będzie działać... !
a no dla tego że będzie zawsze któryś buczał na wolnych obrotach na maxa skręconych albo nie będzie się kręcił mimo że drugi może działać...
rozpisaną wtyczkę wiatraczka/regulatora masz tu, interesuje cię tylko + i -
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wentylator#Zasilanie

przez menager zamówienie się składa ale musisz to ze sprzedawcą obgadać nie tak jak na Alledrogo że klikasz na gotowe, z chińczykiem się trzeba potargować/negocjować bo poczuje się urażony :freak:
tak samo jak się rozmyślisz to może robić fochy innym polakom w przyszłości :freak:
ale jak cię polubi to nawet na sztuki sprzeda mimo że w ofercie minimum 5 czy tam 4
nie lubią też cwaniactwa i kombinowania w stylu: "a kolega mówił że sprzedałeś taniej" itp...
 
P

Piję Mleko

Guest
Powoli przychodzą części. Mam radiator z manelami i wentylatory i mam pytanie jaki zasilacz do nich

kupiłem wiatraki z wbudowaną regulacją specyfikacja to 12V; 1000obr- 0,12A 1,44W, 1500obr- 0,15A 1,8W, 1800obr-0,20A 2,4W.
Do tego ostatecznie jaki zasilacz do clu058, widziałem też u kogoś miernik napięcia lampy, który podłącza się pod zasilacz wentylatorów

edit:
sory za lenistwo. Wiatraki pobiorą max 0,40A i 4,8W czyli wziąć zbliżony żeby się nie grzał np. 0,5A 6W?
http://www.tme.eu/pl/details/zs12_0.5m/zasilacze-dogniazdkowe/
amperomierz nic nie bierze poza zasilaniem 12VDC, tylko jaki zakres wziąć 0-100V? dioda ma 47-51V max 55V na 2,25A i to będzie wyświetlane czy 110V 2,25A nie kumam akurat

Co do zasilacza to mam potencjometr i chyba wezmę hgl240-2100. Szukałem oszczędności myśląc nad dwoma lpc 100-2100 ale mają za mało VDC, szukając dalej znalazłem około 100zł taniej ELG http://www.tme.eu/pl/details/elg-240-c2100/zasilacze-do-led/mean-well/
czy to może daremne szukanie?
 
Ostatnia edycja:
O

old_school

Guest
nie wiem jakie są to wiatraki ze trzystopniową regulacja obrotów ale jak chodzą na 12V i prądzie do 0,2A to zasada jest identyczna jak wcześniej podawałem
w zależności ile ich masz sztuk, to patrz aby w sumie natężenie prądu było nie mniejsze na wyjściu z zasilacza
zasilacz stałonapieciowy dający na wyjściu 12V i o zakresie odpowiednim do ilości wentylatorów, może być taki jak do taśm LED 12V na ten przykład
ten co podajesz na dwa wiatraki powinien być ok jak chcesz dogniazdkowy
w zależności co chcech mierzyć masz miernik natężenia prądu czyli amperomierz, miernik napięcia czyli voltomierz albo multi mierzący oba parametry
podłączasz pod instalację której prąd chcesz mierzyć ale aby nie przeklamywał wyniku pobierając z niej prąd do działania to zasila się go z oddzielnego źródła
z myślą o COBach wystarczy Ci amperomierz, ewentualnie możesz wziąść multi tak jak kolega sQniasty zastosował w swoich panelach ale informacja o aktualnym napięciu jest Ci praktycznie zbędna
chodzi o pomiar natężenia prądu stałego który jest głównym wyznacznikiem do określania mocy panelu z jaka świeci, napięcie daje jedynie informację umożliwiającą określenie aktualnego poboru samej diody/diod
po co to komu? no możesz na przykład ustalić sobie jak dioda obsługuje kiolkustopniowe ściemnianie, jak regulować natężeniem zasilacza (zasilacz stałoprądowy dostosuje napięcie automatycznie) aby osiągnąć daną moc diody/diod a przez to jej sprawność itp.
schemat podłączenia pewnie będzie razem z miernikiem, jest tego od luja na alledrogo, schematy też masz w ofertach sprzedawców, wiem bo widziałem, wystarczy poszukać
jaki zakres miernika? a no zależy jak chcesz kolego podłączać te diody, pojedyńczo czyli równolegle, czy po dwie lub więcej czyli raczej szeregowo (zważywszy dobór odpowiedniego zasilacza z pominięciem sterownika napieciowego diody)
miernik musi operować w danym zakresie, mozesz też dobrać go pod specyfikację zasilacza gdyż jego zakres musi być do niego adekwatny
a co do samego zasilacza to podstawowym pytaniem jest jak chcesz dokładnie zkonfigurować panel/panele, czyli czy dwie diody razem z jednego zasilacza, czy też zasilane i sterowane osobno
tu pojawia się kwestia kosztu czyli musisz sie zastanowić i zdecydować na jakieś rozwiązanie
chcąc jednak móc diody puszczać na wyższe wartości w przyszłości, nie szuklał bym oszczędnosci na zasilaczu aby nie musieć go kupować dwa razy
poza tym dobry zasilacz o wysokiej sprawności to połowa sukcesu dobrego panelu
zasilacze Mean Well z serii ELG to dobry wybór, sam mam trzy sztuki z tej serii i jestem z nich zadowolony
co do samego modelu zasilacza nie mam dziś głowy do przeliczenia tego bo trzeci dzień katuje mnie jakaś podejrzana migrena
popacze i podpowiem jak coś znajdę przy okazji, bo dziś się fatalnie jakoś czuję a nie pamiętam dokładnej konfiguracji na jakie diody się w końcu zdecydowałeś, w jakiej ilości i jak to w ogóle miało wyglądać...
pozdro

Edit:
na szybko widać że ten konkretny ELG nie ma regulacji ani też wyjścia na potencjometr, szukaj z literką A w nazwie czyli wbudowana regulacją, albo z literką B w nazwie modelu czyli z wyjściem do podłączenia potencjometru
czyli na ten przykład MEAN WELL ELG-240-C2100A albo MEAN WELL ELG-240-C2100B
patrz też na minimalny zakres napieciowy zasilaczy jak chcesz móc je skręcać na minimum, żeby się mieściło w zakresie minimalnego obciążenia bo zasilacz się nie załączy, no i maksymalnego oczywiście aby zabezpieczenia przeciążeniowe nie rozłanczały
 
Ostatnia edycja:
P

Piję Mleko

Guest
W sklepie wyjaśnili mi, że obojętnie ile diód i tak będzie pokazywać 47-55V więc faktycznie zbędny, zakleję wyświetlacz izolacją hyhy... ale racja, racja. Wziąłem od razu zasilacz za 5,5zł 12V/1,2A 15W DC, szukałem transformatorowego ale się poddałem.


..............
a co do samego zasilacza to podstawowym pytaniem jest jak chcesz dokładnie zkonfigurować....................chcąc jednak móc diody puszczać na wyższe wartości w przyszłości, nie szuklał bym oszczędnosci na zasilaczu aby nie musieć go kupować dwa razy
poza tym dobry zasilacz o wysokiej sprawności to połowa sukcesu dobrego panelu
Biorę 2x Clu058.
Myślałem że jak wartości podają przy 2.25A to jest najlepszy poziom dla tej diody i nie rozumie jak można je puszczać na jeszcze wyższe wartości, skąd taki zasilacz? Masz na myśli żeby kupić zasilacz do np.2.8A?
Obliczyłem te diody przy 2,1A i wszystko było cacy, zasilacz jak na talerzu i mały pobór prądu. Jak będą jakieś konkretne różnice w puszczaniu wyższych wartości to mogę wziąć mocniejszy.


Jeżeli ELG niema wyjścia na potencjometr to odpada, bo zależy mi na prądzie

Co do migreny to masło z konopi leczniczej nie pomaga?
 
P

Piję Mleko

Guest
Siemano
Teoretycznie oprócz zasilacza mam wszystko.

Wyczytałem gdzieś że clu058 nie ma sensu puszczać poniżej 1250mA około 60W, poniżej tej wartości lepiej cxb. Z katalogu tme wyskoczył mi jeden zasilacz hlg 320 2800 http://www.tme.eu/pl/details/hlg-320h-c2800a/zasilacze-do-led/mean-well/ tylko niewiem czy to dobry pomysł,
lub po jednym zasilaczu na diode hlg 150 54A , z koleji ma on 54VDC a dioda 47-51 max 55VDC http://www.tme.eu/en/details/hlg-150h-54a/led-power-supplies/mean-well/ .
Pomożecie wybrać zasilacz na potencjometr? Proszę was o to ponieważ mimo braku wiedzy i musowego doinformowania się o technologii cob kupiłem zasilacz do wiatraków i prawdopodobnie był to zły zakup, prowadzi to do dalszych nieszczęsnych zakupów. Z góry dziękuję.
 

FarmerSAM

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Wrz 2, 2014
Postów
797
Buchów
865
Bierz ten hlg-2800.
Ciekaw jestem jak te 300w schłodzisz...
przy tak mocnych diodach to już lepiej kupić Radiatory Od procka z tdp 200w...
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół