nasiona marihuany

[DIY] Zbuduj - Cree Cob 2x CXB3070 BB 3500K + Cree 660nm na szybko na 0,4m2.

Wyszukiwarka Forumowa:

sputter_green

Well-known member
Rejestracja
Lis 25, 2015
Postów
1,479
Buchów
1
Cześć

Zakładam temat dla wahających się przy budowie panelu led na diodach Cree Cob CXB3070 + Boost z Red 660nm.
Części zostały zakupione na aliexpress coby itp oraz parę lokalnie jak radiatory + pierdółki.

Lista części:

Cree Cob CXB3070 BB 3500K 73$ 304,09zł
PhotoRed 10szt ( 8 działa ) 8$ 33,02zł
Radiator do Cob 160x160x50mm 684CZK 109,44zł
Radiator do Red ( na 4szt) 54zł
Timer 35zł
Zasilacze Mean Well ELG-150-C2100A do CXB3070, APC-16-700 do PhotoRed 1393CZK 222,88zł
Pasta termoprzewodząca Arctic Cooling Mx4 176CZK 28,16zł
Klej termoprzewodzący Chińczyk 1$ 4zł
Taśma kapton 180CZK 30zł
Parę śrubek 70CZK 11,2zł
Wentylatory Arctic Cooling 2szt F12 PWM 230CZK 36,8zł
Skrzynka na 2S 38CZK 6,08zł
Łańcuch 4zł

Taki rzeczy jak kable, opaski, cyne, kostki, taśma izolacyjna, puszka, włączniki już miałem więc do kosztów nie doliczę. Jednak spokojnie +50zł trzeba by wydać.

Co daję panel ?

Według cree tools taki panel może mieć od ( liczone przy 85C) :

1050ma - około 11tyś lm przy 71W 154lm/W minimalna moc panelu bez Photored.
2100ma - około 19,5tyś lm przy 152W 127lm/W maxymalna moc panelu bez Photored.

Photored 8szt 2,2V * 700ma = 1,54W/szt co daję 12W czerwieni, którą włącze jakoś tydzień po zaczęciu FLO.

Realnie panel powinien mieć więcej, led nie osiągnie 85C zadbałem o porządne chłodzenie.
Maksymalnego zakresu mocy używać nie będę, realnie celuję w 1750ma co da około 17 tyś lm. Mój box ma 0,38m2 więc ilość optymalna szczególnie, że mam jeszcze PhotoRed. Zobaczymy jak to wyjdzie w praniu.

Szacowałem tylko po ilości lumenów, choć nie do końca daję to obraz przy ledach. Powyższy zestaw powinien wystarczyć na moją powierzchnię. Będziemy reagować jak będzie mało.

Bardzo się starałem, żeby panel wyglądał jak najlepiej. Porządne grube radiatory,pasta 7,8W, ciche wentylatory chodzą na 5V ( ładowarka od telefonu ukryta w puszcze ) i są absolutnie bezgłośne. Połączenie wykonane w puszce na górze lampy. Panel ma dwa włączniki ( w sumie 3 licząc timer ) jeden włącza cały panel za timerem, drugi włącza czerwone diody. Wentylatory chodzą zawsze. Cztery diody Photored są chłodzone pasywnie pozostałe 4 są na wspólnym radiatorze razem z COB. Do panelu dojdzie jeszcze bezpiecznik, zamontowany już w elektryce boxa.

Starałem się używać materiałów o dobrej jakości, długo zajęło mi szukanie najtańszych sklepów miałem do wyboru Czechy, Polske i Chiny. Kooperacja tych 3 krajów dała łączną cenę panelu na poziomie = 875zł
co daję jakieś 0,05zł/lm. Dużo czy mało? Nie mam pojęcia. Ma działać długo i bezawaryjnie.

Teraz zdjęcia:

Panel od góry na biurku, widać puszkę a w niej zasilanie do went i rozdzielenie napięcia, po prawej zasilacz do Cob, po lewej do Photored.



Panel od dołu, mniej więcej widać jak jest zbudowany. Nie będe opisywać dokładnie tego zagadnienia. Jeżeli chcesz zbudować panel i nie wiesz co to jest połączenie szeregowe czy nie odróżniasz prądu stałego od zmiennego to może być problem, jednak poczytasz z 2 dni o tym na google i sobie poradzisz 8)



Panel od dołu w szafie :



Panel z włączonymi tylko Photored na biurku :



Panel z włączonymi tylko Cobami w szafie :



Panel włączony cały :




Moc jaką pobiera podam później jak podłącze licznik energii.

Pozdrawiam
 

FarmerSAM

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Wrz 2, 2014
Postów
794
Buchów
825
Estetyki za grosz :D
Ale nie o to w tym chodzi, ma działać, dobrze działać.
Łap buchają na zachętę!
 

dnx

the jungle is massive
Rejestracja
Paź 26, 2015
Postów
2,617
Buchów
2
Odznaki
1
Spoko ze pomieszales diody ! Dobra rakieta :D Bedzie kosic cos czuje :D
 
G

Guest

Guest
Ładnie pięknie , świeci ale to jest kupa śmieci sklejona w jedną bezbarwną bryłę , tak wiem liczy się efekt swietlny ale jak bym miał to kupić , zastanowił bym się hehe , projekt pewnie experymentalny ,, ale ja bym to zbudował ładniej hehee ,.

Prosze nie drapać i kopać to jest ocena wyglądu nie pomysłu .
 

sputter_green

Well-known member
Rejestracja
Lis 25, 2015
Postów
1,479
Buchów
1
Nie wiem co sie tak czepiacie, ten panel wyglada lepiej niz polowa robionych tutaj posklejanych z profili do plyty GK :D.Tak BTW, to poświeci dlugo bo materiały sa dobrej jakości.Grube kable, porzadne chlodzenie a nie malutkie od kompa, zasilacze mean well, diody tylko cree. Niby duzo tasmy ale to kapton, puszki sa IP44.Generalnie na obczyźnie, bez narzedzi wyszlo jak dla mnie dobrze. Jakbym wydal jeszcze ze 100zl pewnir zrobilbym ladna obudowe, ale generalnie nie mam nawet wiertarki ;)
 

uho666

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Sie 21, 2008
Postów
3,434
Buchów
7,959
jest dobrze jest moc bedzie szatan palony hehe
 

dnx

the jungle is massive
Rejestracja
Paź 26, 2015
Postów
2,617
Buchów
2
Odznaki
1
Jesli ktos patrzy na estetyke to niech buduje obudowy, maluje je itp.. Wiadome ze jesli ktos robi taki panel to dla siebie i najwazniejsze zeby spelnial swoja role. Oczywiscie jesli ktos bedzie chcial to robic i sprzedawac trzeba bedzie pomyslec o estetyce bo jednak nasze oczy kupuja wszystko pierwsze ;) Jedynie co ja osobiscie bym zmienil to te tasmy i przymocowal ledy bezposrednio do radiatora. Panel fajny bo dorzucona czerwona barwa i na pewno bedzie hulal wiec piona dla sputtera.
 

sputter_green

Well-known member
Rejestracja
Lis 25, 2015
Postów
1,479
Buchów
1
Mam holdery do tych ledow, plastikowe ale jak wiercilem dziury, to zlamalem dwa wiertla i nie chcialem juz robic wiecej dziur dookoła aby nie psuc wlasciwosci chlodzacych radiatora,a wierci sie okropnie w ponad 10mm aluminium w dodatku pozyczona wkretarkam Dlatego padlo na kaptona. Dzis albo jutro kielkuje, wiec do konca tygodnia bedzie fotorelka jak rosliny zaczynaja rosnac, a mam dobre geny bo LVPK od Grzesia.
 

mrnice

New member
Rejestracja
Cze 26, 2015
Postów
2
Buchów
0
przez cały okres chcesz świecić cobem i czerwonymi? myślałeś żeby dać może jakiś inny kolor diod?
 

sputter_green

Well-known member
Rejestracja
Lis 25, 2015
Postów
1,479
Buchów
1
Nie. Trzy dni temu zaczalem indukcje, wiec wlaczylem czerwien.Juz nic nie dokladam, taka kombinacja daje dobre widmo.
 

andy.hicks

Well-known member
Rejestracja
Mar 1, 2015
Postów
105
Buchów
0
Ja myślę że z czerwienią czasem warto się wstrzymać do "po indukcji". Pytanie brzmi ile mamy miejsca i jak bardzo chcemy żeby roślina jeszcze poszła do góry. Co innego gdy mamy dodatkowe panele po bokach
 

kava

Well-known member
Rejestracja
Wrz 29, 2015
Postów
248
Buchów
0
Dobry material zainspirowales mnie. Zawsze lepiej zrobic cos samemu i miec satysfakcje niz kupywac wydac i skamlac ze pizdowate. Podaj jakie ciagnie watty jak mozesz
 

Napletek Batmana

Potargany Czesiek
Weteran
Rejestracja
Sie 14, 2014
Postów
747
Buchów
1
przeciez napisal wam jakie zasilacze i na jaki prad to przeciez widac ile wat co wy leniuchy wszystko na tacy?
 

Unicorn

New member
Rejestracja
Wrz 9, 2014
Postów
3
Buchów
0
ciche wentylatory chodzą na 5V ( ładowarka od telefonu ukryta w puszcze ) i są absolutnie bezgłośne. Połączenie wykonane w puszce na górze lampy.

Podłączyłeś oba te arctic f12 do jednej ładowarki od tel? jak? równolegle, żeby zachować napięcie?
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół