nasiona marihuany

Hydroponika - czy można zrobić samemu?

Wyszukiwarka Forumowa:

Fdpl

Well-known member
Rejestracja
Lut 12, 2016
Postów
45
Buchów
0
Jak w pytaniu czy mozna takie cos zrobic czy by taniej nie wyszlo jak bys sam zrobil niz kupil za 700 zl pozdrawiam
 

lumenator

Well-known member
Rejestracja
Sty 10, 2012
Postów
556
Buchów
0
Jasne nic trudnego, idź do marketu i zobacz co mają wyobrażenie jak działać już masz. Najdroższym wydatkiem będzie pompa wodna ale da się zrobić też hydro bez tego. Jednakże za 200-300zł da się kupić niezłe gotowe hydro na kilka plantów. Ustal najpierw jaka powierzchnia cie interesuje x plantów. Raz robiłem dla koleżki hydro warunek miało być niskie udało się zejść do 10cm + osobny kubeł z pożywką za boxem ale to w ogóle ciekawy był przypadek 40cm wysokości box o długości 3 metrów wsadzone 2 planty s. silver haze rosły z poziomie. udało mu się ale nie polecam zabawa w mistrza bonsai
 

Fdpl

Well-known member
Rejestracja
Lut 12, 2016
Postów
45
Buchów
0
Ja narazie sie o tym dowiedzialem szczerze jeszcze nie wiem na czym to polega ja mam boxa 80x80x180 chcialbym na 4 krzaki i jak to np wygląda jak krzak wyrosnie on sie bie przewroci przeciez jest ciezki ? Sory za takie pytania ale moze jeszcze jestem zaspany i nie ogarniam
 

lumenator

Well-known member
Rejestracja
Sty 10, 2012
Postów
556
Buchów
0
To zależy, jak będzie tęgi to będzie trzeba go wiązać. Wystarczy zrobić donice z keramzytu to będzie wystarczające obciążenie. Na tą powierzchnię to właśnie 4 krzaki z hydro z reguły jak plant ma potencjał na wzrost to go wykorzysta. Jest z tym trochę zabawy ale jak dojdziesz do wprawy to będziesz zaglądać do boxa raz dziennie na pomiary pH i tyle. Planty są większe, okazalsze co przełoży się na plon. Masz większą możliwość sterowania plantem. Nawozy też do wyboru do koloru, dosłownie. W necie są też patenty jak przygotować marketowe nawozy hydroponiki. Taki florovit 1L wystarczy czasem na cały cykl przy małym hydro. Kwestia dawkowania, które jak z***iesz to ulula całe hydro w kilka dni :).


Tak pokrótce to rozejrzyj się za zbiornikiem głównym powiedzmy 30-50Litrowym oraz drugim mniejszym w którym ułozysz planty. Ten mniejszy zbiornik wiadomo umieścisz nad tym większym/głównym.
Doniczki mogą być wręcz dowolne, zamiast ziemi zasypiesz je WYPŁUKANYM keramzytem z odrobiną sody oczyszczonej.

Ułożysz donice na tej mniejszej tacy zaś w samej tacy zrobisz odpływ do większego zbiornika.. tzw. dziura ;).
Do dużego zbiornika wrzucasz pompę wodną tutaj dobierz uważnie moc do litrażu z zapasem około 20% ---> rurka igielitowa najlepiej taka czarna jak do zraszaczy. Potem tą rurkę układasz do mniejszego zbiorniczka, do niej podpinasz mniejsze rurki (są specjalne przejściówki które po prostu wbijasz w tą większą rurę i jest szczelne) Małe rurki tudzież skraplacze bezpośrednio do każdego planta i w sumie tyle. To tak na szybko.

Potrzebny będzie pH metr bierz chemiczny, kwas do regulacji pH ortofosforowy z buforami w sumie dowolny. Najważniejsze jest pH wody musisz to zapamiętać. Przy tym litrażu tego kwasu w zależności do stężenie ale przyjmuję ten kupny do hydro to będziesz go lać za 1 razem kilkanaście ml. Potem do utrzymania sądzę, że nie więcej jak 3-5ml na 50L

No to do sklepu szukaj wanny
 

Fdpl

Well-known member
Rejestracja
Lut 12, 2016
Postów
45
Buchów
0
Stary takie ze dopiero sie ogarnąłem i sobie przypomnialem ze wgl jaki kolwiek temat założyłem (powod 2 tyg byla kosa) :crazy: i dopiero teraz wezme sie do roboty i dobre szukaj wnny masz glowe :crazy: chlopie ja mam boxa 80x80 gdzie ja wanne zmieszcze do niego fajnie to napisales wszystko tylko moglbys mi teraz porobixc takie zdjecia zebym mogl to poskładać do kupy chodzi mi o te rurki zbiorniki itp chyba ze nie masz tego złożonego to bede sam próbował i chyba bede daral z pl bo jestem za granica i nie wiem czy znajde tu takie rzeczy chodzi o te ph tzn moze i sa ale jak sie nazywaja Bog sam wie dzieki i do uslyszenia
 

lumenator

Well-known member
Rejestracja
Sty 10, 2012
Postów
556
Buchów
0
Mam złożonego ale nie taką powierzchnię bardziej gdybyś dodał zero.. z każdej strony :D ogarnę jakies foty bo robię dla kumpla mikro boxa pod white russiana od oriona, miał na oucie i próbowałem sampla to ***any karzeł wyrywa z sandałów po połowie lolka totalny mind fu*k.
Nie dzisiaj, składam właśnie miłego pacana z black gum czuję, że mnie przybije do fotela
 

Fdpl

Well-known member
Rejestracja
Lut 12, 2016
Postów
45
Buchów
0
O kur.. heheh a mniej wiecej jak myslisz cenowo duzo mniej wychodzi niz taki co pisales kupowany w sklepie ?
 

Fdpl

Well-known member
Rejestracja
Lut 12, 2016
Postów
45
Buchów
0
Znalazlem wątek ze zdjeciami teraz tylko pomozesz mi wyjasnic pare rzeczy ? Np tu mam taki zbiornik on ma 25l on to robil na 2 roslinki a ja chce na 4 to musze 50 l?
normal_gallery_40556_772_151964.jpg

Wyciął w tym dziury i mial wsadzic takie koszyki
normal_gallery_40556_772_9305.jpg

Ale nie mial to zrobil w doniczkach dziury bylo na stronie taka kostka zastanawia mnie co to jest bo na zdjeciach nigdzie nie widze w doniczkach jest kamien
gallery_40556_772_7408.jpg
to ma do konca zostac w takich malych doniczkach?
normal_gallery_40556_772_326763.jpg

Tutaj daje zdjecie jak jest juz z korzeniem dobrze rozumiem doniczka ma nie dotykac wody ? A jak jest mala to skad maly kielek ma ja czerpac ?
normal_gallery_40556_772_613512.jpg

I tu jest schemat tylko ten kamien co na spodzie jest jak on sie fachowo nazywa??
normal_gallery_40556_772_32986.png
 

lumenator

Well-known member
Rejestracja
Sty 10, 2012
Postów
556
Buchów
0
25L na 4 jasne, że może byc po prostu subs. z pożywki szybciej będą się kończyć nie wiem czy będziesz sprawdzać EC i czy masz czym? bo jeśli nie to na oko będziesz i tak widział po plantach, że kończy się papu. Średnio raz w tygodniu dawkę nawozów lejesz. Najpierw zaczynasz od niepełnej zalecanej i obserwujesz rośliny potem do pełnej dawki a jak nabierzesz wprawy to będziesz sam zmieniać skład pożywki wedle zapotrzebowań danej odmiany czy fazy wzrostu etc. Kostki wełny są dobre do ukorzeniania możesz kupić takie małe bodajże 5x5 czy nawet mniejsze. Wrzucasz tam skiełkowane ziarno i utrzymujesz wilgoć, oczywiście kiełek przykrywasz na tyle ile się da tą wełną aby światło go nie smyrało. Te kostki to wygodna rzecz bo wystarczy je położyć na jakiejś tacce z wodą one sobie wypiją i nasiąknięte dają dobre warunki dla korzenia. Kiedy już przerośnie tą wełnę wrzucasz do doniczki z keramzytem i zasypujesz. Działa to dodatkowo jak kotwica dla siewki, nie będzie się tak łatwo wywracać. Tutaj pokazałeś metodę bez pompy a z kamieniami napowietrzającymi. Donice są tuż nad lustrem wody, buzujące bąbelki rozpryskują się na powierzchni chlapiąc donicę a tak keramzyt pociągnie wilgoć, przekaże do wełny i korzeni. Szybko korzeń skuma gdzie jest woda i zacznie tam rosnąć. Potem będzie luźno sobie zwisać ale nie może być wszystko pod wodą. Część korzenia w wodzie i część nad powierzchnią. System dobry ale na początku musisz pilnować czy bąbelki chlapią donice i czy wilgoci jest wystarczająco.

Te donice nie są najlepsze, można podziurkować ale w ogrodniczym markecie znajdziesz takie do oczek wodnych są niemal wszędzie kosztują po parę zł. Jako zbiornika używaj tylko i wyłącznie ciemnego plastiku im mniej światła przepuszcza tym lepiej. Zobacz też czy plastik jest miękki bo sztywne tworzywo przy wierceniu pęknie.

Po każdym użyciu taki zbiornik musisz bezwzględnie bardzo dokładnie umyć, odmoczyć nawet z sodą oczyszczoną niech zwiąże co tylko może.
Te plastiki nie są idealnie gładkie a ścianki są porowate i przyjmują resztki nawozów i produktów korzeni co źle wpłynie przy następnej uprawie. Czystość przede wszystkim.

Keramzyt przed użyciem dokładnie wypłukaj i przelej wrzątkiem, czasami niezły syf tam pakują. Taki keramzyt przed transportem leży i przyjmuje wilgoć grzyby, glony i inny shit tylko czeka aby się uaktywnić w twoim zbiorniku :).
Co do nawozów wszyscy będą ci w sklepach wciskać na początek dwu składnikowy lub uniwersalny do hydroponiki ja ci polecam 3 składnikowy GHE dawkowania nie z***iesz chyba, że liczyć nie umiesz :). Jest bardzo wydajny i rezultaty świetne do masowego hydro nie wyobrażam sobie innego a testowałem chyba niemal każdego producenta. Starter pack GHE jest wszystko co potrzebujesz http://ufoledy.cal24.pl/product/25/zestaw-nawozow-ghe-flora-hydro-twarda-woda.html
pamiętaj żeby było do wody twardej.

przyda się ph minus bo woda będzie dążyła do zasady jeśli to kranówka czy głębinówka w powyższym zestawie jest w proszku na 1 uprawę wystarczy a potem to w sumie do wyboru http://ufoledy.cal24.pl/category/24/regulatory-ph.html osobiście polecam plagrona z uwagi na niezłe buforowanie wody.
W sumie czasami same nawozy wystarczą bo też regulują ph w pewnym stopniu.

AA co do napowietrzania tego kamienia to idź do akwarystycznego są takie podłużne kamienie kup coś co będzie w miarę przez całą długość zbiornika (sorry za link ale nie działa mi galeria) http://allegro.pl/listwa-kamien-napowietrzajacy-dlugosc-30cm-i6216570636.html
do tego rurka i pompka wszystko w zestawie nie powinno być drogie.

Dobre hydro do nauki będziesz mieć jak przejdziesz na większe systemy chętnie ci pomogę mało nas hydroponików :D. Ja teraz szykuję się do systemu arena mam 4 metrowej wysokości pomieszczenie i właśnie kończę je remontować.
 

Fdpl

Well-known member
Rejestracja
Lut 12, 2016
Postów
45
Buchów
0
Fajnie napisane mniej więcej wszystko juz rozumiem powoli bede kupowal sprzęt bo dopiero ruszam od wrzesnia jak wroce z Polski i miernik moze być taki do ph ?
http://allegro.pl/elektryczny-miernik-tester-ph-wody-i5651426464.html i mniej wiecej jakie normy sa tego ph wody ? Zeby bylo ?

Mowisz ze 25 l starczy mi na 4 choineczki i jeszcze jedno pytanie sory ze tak du*e zawracam ale korzystam z wiedzy ;) jedna pompka wystarczy ?? Bo czytalem ze minimum 2 na np 40 l co o tym sadzisz i masz jakas pompke co mozesz polecic ? Pozdrawiam
 

Fdpl

Well-known member
Rejestracja
Lut 12, 2016
Postów
45
Buchów
0
I czy trzeba wymieniac wode co tydz i wyslales mi tam do zmiejszania ph temten środek a nie bedzie mi potrzebny do podniesienia?
 

lumenator

Well-known member
Rejestracja
Sty 10, 2012
Postów
556
Buchów
0
Ten tester wystarczy aczkolwiek lepszym rozwiązaniem są takie gdzie elektroda którą mierzysz ph jest na kablu. Raz, że są one łatwo wymienialne znacznie wygodniejsze i mozna wpiąć niemal na stałe do wody - chociaż nie koniecznie polecane rozwiązanie. Szybko docenisz wygodę takiego testera. Kup z płynami kalibracyjnymi abyś sam sobie mógł go kalibrować od czasu do czasu. Przedział jaki Ciebie interesuje to od 5 do 8 więc praktycznie każdy tester będzie odpowiedni. Może być dokładniejszy do dziesiątych części ale nie ma konieczności.

Zasada w hydro jest taka, że im większy zbiornik tym łatwiej utrzymać odpowiednie parametry. Dam ci przykład.
Najmniejsze hydro jakie w życiu zrobiłem było na 2L pożywki, pH musiałem kroplę rozcieńczać w szklance wody i dopiero taki roztwór dawkować. Bo 1 kropla taki mikro zbiorniczek zakwasi w moment. 25L jak najbardziej tylko wszystko musisz wtedy dokładniej liczyć.

Według zasad hydro tak powinno się wodę wymieniać co tydzień z doświadczenia powiem ci, że wymienam 2 razy wodę na cykl jeśli wszystko z nią jest w porządku.
Faza wzrostu 1 woda i dopiero przy kwitnieniu zmieniam całą wodę i leję nawozy na kwitnięcie. Robiłem też eksperyment bez wymianki wody w ogóle i też było ok. Ale u mnie parowanie wody było bardzo duże i niemal co dziennie musiałem dolewać kilkadziesiąt litrów no ale to w dużym hydro normalne. Wodę uzupełniasz po ustawieniu jej odpowiedniego pH - lejesz kranówkę do wiadra kilka kropel pH minus i czekasz, badasz wodę jeśli jest ok to uzupełniasz zbiornik docelowy. To wszystko nie jest trudne i szybko załapiesz na swoim przykładzie co i jak.

Ph plus w twoim wypadku nie będzie konieczny po prostu dolejesz kranówki która to ma pH zasadowe.

Jedna pompka spokojnie wystarczy dobierasz ją do wielkości zbiornika + delikatny zapas czyli jak masz 25L to 30-35L wydajności na godzinę nie będzie przesadą. Zwróć uwagę aby pompka nie miała filtrów z węgla aktywowanego bo ci odfiltruje nawozy. W środku powinna być tylko taka gąbeczka i ją należy czyścić co jakiś czas.

Pytaj pytaj ile chcesz :)
 

Fdpl

Well-known member
Rejestracja
Lut 12, 2016
Postów
45
Buchów
0
Mam teraz dylemat czy nie lepiej takie cos http://i.ebayimg.com/00/s/MTAwMFgxMDAw/z/~0YAAOSwud1W~tVL/$_1.JPG czy zbiornik ? Taki duzy
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół