nasiona marihuany

Efekty działania Marihuany (tłumaczenie z Erowid.org)

Wyszukiwarka Forumowa:

PonuryŻniwiarz

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Kwi 16, 2012
Postów
3,147
Buchów
9
Cześć,

poniżej tłumaczenie informacji o działaniu Marihuany (na człowieka) pochodzące ze strony Erowid.org.

Oryginał po angielskiemu: https://www.erowid.org/plants/cannabis/cannabis_effects.shtml


Jest to zaznaczone w uwagach do informacji, ale podkreślę już na wstępie tu, że jest to kompilacja gromadzonych danych z różnych stron i pokazuje bardziej potencjalną rozpiętość efektów niż same efekty, bo te, co zawsze trzeba podkreślić, mogą różnić się za każdym razem, z każdą osobą, z każdym podejściem, z każdym gatunkiem suszu czy innymi metodami przyjęcia. Niemniej - informacje te są dość wiarygodne, choć oczywiście ogólnikowe, uśrednione, nierozwinięte o dobry przykład. No i jest to także przekład z języka mi obcego, a więc jest trochę "sztywno".

Stronę o używkach Erowid.org zwiedziłem dość niedawno, z rok temu. Ucieszyłem się nawet z takiego zbiorczego zestawienia. Był też wykres (tu się tym bardziej ucieszyłem, bo mnie wcześniej też naszło na wykresy w Smoke Raportach).
Od początku interesował mnie wpływ marihuany na mój organizm, początkowo ten krótkotrwały wpływ, a teraz już raczej związany z długotrwałą obecnością w życiu, w różnych wersjach życia (co absolutnie nie musi oznaczać ciągłości użytkowania - sama ciągłość obecności słoika z suszem kilka metrów obok to już wpływ). Swoje wrażenia może uda mi się opisać też kiedyś w takim zbiorczym, ogólnym tekście. A póki co - niech sobie wisi tutaj to tłumaczenie, do którego i tak chciałem się później odwołać. Może przyda się osobom przegrzebującym polskojęzyczny internet hasłami "co ćpie moje dziecko", "czy marihuana zabija" albo "zwierzęta świata".

Przypominam, jest to tłumaczenie - starałem się oddać wiernie i bezkrytycznie. Nie dorzucałem nic od siebie, nawet jak się nie do końca zgadzałem, więc za treść odpowiedzialności autorskiej nie biorę. A jeśli ktoś w tłumaczeniu znajdzie feler, to proszę o zgłoszenie.

W przypływie natchnienia dorzucę informacje o dawkowaniu, też ważna rzecz. Oryginał tu: https://www.erowid.org/plants/cannabis/cannabis_dose.shtml

Dzięki.

Wasz,

X.

P.S. Z dedykacją dla SUBa - cześć jego staraniom na rzecz rzetelności i kompleksowości przekazywanych tu informacji!
Jestem tęskniący, jak to mówią. Wszystkiego dobrego, Sub.



Efekty działania Marihuany


(tłumaczenie informacji z EROWID.ORG)

CZAS TRWANIA EFEKTÓW

Uwaga: Reakcje i doznania mogą różnić się znacząco w zależności od osoby


Czas trwania efektów marihuany
Palenie
Czas całkowity1 - 4 godz.
Początek0 - 10 min.
Narastanie5 - 10 min.
Okres stabilizacji15 - 30 min.
Wygasanie45 - 180 min.
Następstwa2 - 24 godz.
Kac / Dzień „Po”0 - 24 godz.



(OBRAZEK MAŁY, PÓKI CO, BO TAKI BYŁ - PÓŹNIEJ MOŻE ZROBIĘ WIĘKSZY)

Czas trwania efektów marihuany
Przyjęcie doustne
Czas całkowity4 - 10 godz.
Początek30 - 120 min.
Narastanie30 - 60 min.
Okres stabilizacji2 - 5 godz.
Wygasanie1 - 2 godz.
Następstwa6 - 12 godz.
Kac / Dzień „Po”0 - 24 godz.

Czas trwania zależy w dużym stopniu od: dawki, tolerancji i indywidualnej reakcji. Osoby regularnie używające marihuany doświadczają krótszego czasu trwania efektów od tych osób, które używają marihuany okazjonalnie. Należy zaznaczyć, że wielu użytkowników marihuany spożywa ją kilkukrotnie w czasie pojedynczego podejścia, co wydłuża czas oddziaływania.

Przy spożyciu doustnym czas oddziaływania uzależniony jest od zawartości żołądka i formy dostarczenia substancji. Przykładowo, przyjęcie na pusty żołądek kapsułki z THC (z ekstraktem zawierającym THC) wywoła szybszy przebieg efektów niż w przypadku zjedzenia ciastka z THC, którego pełne strawienie może zająć kilka godzin.

Przeprowadzono badania farmakokinetyczne THC (o tym jak ta substancja przemieszcza się po organizmie i jak organizm ją przetwarza). Zapoznaj się z badaniami Grotenhermen’a, które pokazały, iż szczyt koncentracji THC po zapaleniu wyniósł od 15 do 30 minut, po czym poziom THC opadał przez 1 do 2 godzin. W przypadku spożycia doustnego szczyt koncentracji THC wypadał pomiędzy 2 a 4 godziną i trwał od 4 do 8 godzin.


LISTA EFEKTÓW

Efekty zażywania marihuany są zazwyczaj słabsze od tych, które można odczuć przy zażywaniu wielu innych substancji psychoaktywnych stosowanych rekreacyjnie.

Efekty / odczucia POZYTYWNE


  • polepszenie nastroju, euforia
  • wywołanie rozśmieszenia, rozchichotania
  • zrelaksowanie, zmniejszenie stresu
  • myślenie twórcze, filozoficzne, abstrakcyjne lub „głębokie”, pomysły napływają z dużą łatwością
  • zwiększone docenienie odbioru muzyki; silniejsze poczucie połączenia z muzyką; podwyższony wpływ emocjonalny muzyki
  • nasilenie odbioru zmysłowego (smaku, zapachu, dotyku, słuchu, wzroku)
  • zmiana napięcia mięśniowego; przyjemne odczucia w ciele; nasilenie odczucia połączenia ciała i umysłu
  • poczucie ulgi od bólu (bóle głowy, skurcze mięśni)
  • zmniejszenie mdłości, zwiększenie apetytu (co znajduje zastosowanie medyczne)
  • wykonywane zadania czy zajęcia rozrywkowe mogą wydać się bardziej wciągające lub zabawne
  • zmniejszenie nerwobólu i spastyczności u chorych na stwardnienie rozsiane


Efekty / odczucia NEUTRALNE


  • ogólna zmiana stanu świadomości (postrzegania)
  • nadmiernie nasilony apetyt prowadzący do objadania się
  • spowolnienie (wolniejsze mówienie czy wolniejsze prowadzenie pojazdów)
  • zmiany widzenia (wyostrzenie kolorów lub świateł)
  • doznawanie efektów wzrokowych przy zamkniętych oczach (raczej mało powszechne)
  • sfatygowanie, ospałość, letarg
  • pobudzenie, trudności z zaśnięciem (mało powszechne)
  • przekrwione gałki oczne (częściej występujące przy spożywaniu niektórych odmian i/lub u niedoświadczonych użytkowników)
  • poczucie suchości w ustach (zależne od odmiany)
  • zaburzenia pamięci krótkotrwałej; utrudnienia w śledzeniu ciągu myślowego
  • napięcie lub odrętwienie szczęki, policzków, twarzy (rzadziej zgłaszane)
  • natłok myśli („myślotok”) (szczególnie przy dużych dawkach)
  • zmiana w odczuwaniu upływu czasu (przykładowo, samochody zdają się poruszać za szybko); przyspieszenie lub zwolnienie upływu czasu zwykle odczuwane przy dużych dawkach

Efekty / odczucia NEGATYWNE


  • problemy z górnymi drogami oddechowymi (kaszel, duszności)
  • trudności z pamięcią krótkotrwałą bezpośrednio po spożyciu lub w okresach częstego zażywania (źródło: Ranganathan M, D'Souza DC, Psychopharmacology (Psychofarmakologia), 2006)
  • kołatanie serca, pobudzenie, napięcie
  • łagodny do silnego lęk
  • ataki paniki u osób podatnych lub przy bardzo wysokich dawkach (ryzyko przyjęcie nieprzyjemnie wysokiej dawki zwiększone przy spożyciu doustnym)
  • bóle głowy
  • zawroty głowy, zmieszanie
  • osłabienia lub omdlenia (w przypadku obniżenia ciśnienia tętniczego krwi)
  • częstsze występowanie epizodów lękowych i zaburzeń urojeniowych
  • możliwe uzależnienie psychiczne od marihuany
  • nieporadność, zaburzenia koordynacji ruchowej (przy wysokich dawkach)
  • mdłości (szczególnie w połączeniu z innymi substancjami psychoaktywnymi, w tym alkoholem, lekarstwami)
  • może doprowadzić do ujawnienia lub spotęgowania istniejących schorzeń umysłowych


Objawy “KACA” / DNI “PO”


  • suchość w ustach
  • zmęczone, przekrwione, suche, podrażnione oczy
  • sztywność stawów
  • zmęczenie, senność, przymglone lub powolne myślenie
  • obniżona zdolność zapamiętywania, wolniejszy czas reakcji

Objawy ODSTAWIENIA (po intensywnym użytkowaniu)


  • łagodne lub umiarkowane, niezagrażające życiu symptomy odstawienia występują po codziennym użytkowaniu u niektórych osób
  • symptomy odstawienia trwają typowo od 2 do 4 dni, z możliwością przedłużenia nawet do 6 tygodni przy długotrwałym użytkowaniu. Dotkliwość symptomów zależy od częstotliwości i łącznego czasu używania, a także od indywidualnej podatności
  • anhedonia (zmniejszenie odczuwania przyjemności)
  • bóle głowy, ogólny dyskomfort
  • problemy ze snem
  • pragnienie zażycia marihuany
  • lekka utrata apetytu
  • odbieranie „trzeźwego” życia jako nieciekawe, nudne
  • poczucie zmęczenia, marazm
  • powolne myślenie, mówienie
  • abstrakcyjne myślenie podobne do „bycia pod wpływem”, niecierpliwość lub poirytowanie utrzymaniem ciągłości myśli

OPIS DZIAŁANIA

Podstawowe efekty odnotowywane przez osoby używające marihuany rekreacyjnie to euforia, relaks i zmiany percepcji (postrzegania). Efekty są zmienne w zależności od dawki. Przy małych dawkach są to: dobre samopoczucie, łagodne zwiększenie wrażliwości zmysłów (zapachu, smaku, słuchu), subtelne zmiany w sposobie myślenia i wyrażania siebie, gadatliwość, podatność na śmiech, zwiększone docenienie odbioru muzyki, zwiększony apetyt, łagodne doznania wzrokowe przy zamkniętych oczach. Przy większych dawkach poczucie czasu zostaje zaburzone, koncentracja i zdolność zapamiętywania ulegają wpływowi, a sposób myślenia i rozumowania może zostać znacząco zmieniony.

Najczęściej spotykane komentarze o marihuanie, to że zwielokrotnia doznania zmysłowe bez istotnej zmiany sposobu postrzegania. Wiele osób przypisuje działaniu marihuany fascynację odbiorem muzyki w różnych formach czy też umiejętność grania na instrumencie.

Przy zbyt dużych dawkach, odczucia zbliżają się do efektów przypisywanych innym substancjom o działaniu psychodelicznym, a panika lub dysforia (silnie obniżony nastrój) występują dużo częściej. Wysokie dawki, szczególnie przy przyjęciu doustnym, mogą skutkować w trudnych do zniesienia reakcjach i szukaniu pomocy medycznej przy kołataniach serca, głębokim poczuciu zagubienia, zaburzeniach pamięci krótkotrwałej czy panice. Po doświadczeniach związanych z przyjęciem dużej dawki, szczególnie w przypadku okazjonalnych użytkowników, następstwa mogą trwać nawet 1 lub 2 dni.

Paradoksalnie, mimo iż marihuanie zwykle przypisuje się działanie uspokajające, u zauważalnej części osób wywołuje ona efekt pobudzenia. Podczas gdy niektórzy korzystają z niej, żeby zasnąć, inni doświadczają bezsenności trwającej 3 do 6 godzin.


WAŻNE - ADNOTACJA:

Informacje o efektach działania substancji psychoaktywnych na stronie Erowid opierają się na danych gromadzonych przez użytkowników strony, badaniach oraz innych źródłach. Informacje te mają na celu przybliżyć zasięg efektów, które zgłaszają doświadczające ich osoby. Efekty mogą różnić się diametralnie między osobami lub między podejściami do używki, w zależności od wielu czynników takich jak biochemia organizmu, wiek, płeć, kondycja psychiczna, dawka, forma spożycia, itd.
 
Ostatnia edycja:

Dragon

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Mar 3, 2012
Postów
1,219
Buchów
1,559
Amatorów pewnie badali, na mnie inaczej by wyszło. Jak są jakieś zapisy to na badania to ja chętny jestem.
 

mr.whitewidow

## King of the Road ##
Weteran
Rejestracja
Lis 4, 2014
Postów
3,279
Buchów
25
Amatorów pewnie badali, na mnie inaczej by wyszło. Jak są jakieś zapisy to na badania to ja chętny jestem.

BioInfoBank chciało zorganizować badania na większa skale z MJ ale jak to w Polsce, wpadła policja i po zabawie.
szkoda bo sam liczyłem na ten eksperyment.
 

5gFM

Well-known member
Rejestracja
Gru 27, 2013
Postów
365
Buchów
1
ja zgłaszam się na chętnego do badań dot. śmiertelnej dawki thc
 

motylanoga

Well-known member
Rejestracja
Paź 7, 2013
Postów
279
Buchów
0
ja zgłaszam się na chętnego do badań dot. śmiertelnej dawki thc


Idę razem z Tobą ;)
Nie ma dawki śmiertelnej - czasami robiłem sobie z kumplem i moją żoną imrezkę z większą (czytaj nieograniczoną) ilością palenia, czy to w formie palenia, ciastek, dragona, słodkich krówek, czy podgrzanego na oleju haszyku z jogurtem - największym przeżyciem jakie doznałem poza spadającym łbem jak się umordowałem za bardzo, było uczucie lekkości powiązanej z uniesieniem 2 może 5cm nad ziemią :) Wydarzyło się w sumie raz, po 3 ciastkach, gdzie nie znalazłem mocnego na więcej jak dwa <lol2> W***ałem 3 sztuki, w piękny sobotni poranek dla testu dorzuciłem dwie słodkie krówki i zajechał do nas kolega imprezowy z żoną z planem wycieczki w sumie mi nawet pasowało zanim się zaczytało byliśmy na miejscu później już tylko fruwałem - piękne wydarzenie.
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół