nasiona marihuany

DIY Regulator temperatury i wilgotności.

Wyszukiwarka Forumowa:

Dyzma

odwyk...
Weteran
Rejestracja
Lip 11, 2009
Postów
4,089
Buchów
4,292
Odznaki
2
Kolejna odsłona cyklu z serii "Adam Słodowy-zrób to sam"(gimby znajo?)-czyli dla tych co mają trochę czasu,trochę grosza i nie są upośledzeni manualnie,a chcieli by sobie pomajsterkować.
Regulator wilgotności i temperatury.Nazwałem go Dyzmon1...
Nie będę się tu rozwodził w kwestii przydatności czy ceny wyrobu końcowego bo nie oto biega...
Przydatne jest na pewno-wiedzą to ci co mają problemy z wilgotnością(jak ja)czy temperaturą.
Można podpiąć nawilżacz/osuszacz-pod regulator Rh oraz nagrzewnicę/dmuchawę/dodatkowy wentyl pod regulator temperatury.
Całość banalnie prosta jednakże w celu podłączenia urządzeń o większym obciążeniu należy użyć do tego styczników o odpowiednich mocach.Wiadomo,że przy nagrzewnicy musi być 10/16A natomiast nawilżacz albo osuszacz o niewielkim poborze mocy można bezpośrednio.Regulatory wytrzymują obciążenie w granicy 2A co wystarczy na nawilżacz/wentyl/osuszać(mój zasysa około 200W i nic się nie dzieje jak go wepnę "na krótko".
Dalej...
Całość da się zaprogramować tylko na jeden tryb...np.będzie tylko załączał osuszacz po przekroczeniu zadanej wartości lub będzie nawilżał do uzyskania odpowiedniej wartości...da się to połączyć razem przy pomocy odpowiedniego stycznika(2 kanałowy 1no 1 nc)ale mi już nie chciało się bawić i jest właśnie tak jak go zmajstrowałem.Poza tym nie widzę sensu podłączać jednocześnie nawilżania i osuszania...no nie widzę potrzeby.Albo zbijamy albo podnosimy Rh czy tam temperaturę.Co tam kto potrzebuje...
To samo tyczy się regulatora temperatury.Cały niezbędny opis elektryczny oraz procedurę programowania można zassać ze strony producenta/sprzedawcy a nawet widziałem filmy jak te moduły się programuje na YT...
Nic wielkiego.
W sprawie obudowy...no cóż ja tam lubię jak wsio jest tak jak lubię więc wybrałem sobie takie ameliniowe pudełko do składania,trochę pobawiłem się frezami pilnikami i iglaczkami no i tak jest jak sobie wymyśliłem.Można zrobić z plastikowego pudełka po lodach czy pleksy albo...wasza sprawa-może być nawet bez.
Kolejna sprawa...sensory.
Z jednego jak i drugiego regulatora wychodzą(są podłączone)sensory.Dobre wykonanie,3 metry przewodu co jest wystarczającą ilością i nie trzeba kombinować nic więcej z jakimiś przedłużkami.Spokojnie można się rozpiąć po dosyć sporym pomieszczeniu...
Dość szybko przekazują pomiary do regulatora-szczególnie rh i zmiany są odnotowywane na bieżąco.Sam byłem mocno zaskoczony szybkością działania...
No to chyba tego opisu już wystarczy.Jak będziecie chcieli to skorzystacie jak nie to nie...komuś się zawsze przyda.
Spis części...
https://www.conrad.nl/nl/vochtighei...250-vac2-a-inbouwmaten-71-x-29-mm-198532.html
https://www.conrad.nl/nl/fox-temper...diepte-705-mm-sensortype-diode-3m-198545.html
https://www.conrad.nl/nl/proma-alu-...geeloxeerd-168-x-103-x-42-1-stuks-523224.html

Co więcej...przewód zasilający-chyba każdy ma coś takiego,kostki końcówki do zarabiania kabli/przewodów...inne drobiazgi-no nic szczególnego więcej.Jak pisałem wyżej dobrze mieć styczniki do podłączenia czegoś o większej mocy...tu pole do popisu jest bardzo duże i każdy coś sobie może wybrać...więc nie będę się rozwodzić...
Ja zamówiłem sobie takie...
AC 220V Coil General Purpose Relay DPDT 8 Pin 10A AC 240V DC 28V w Socket Base...
No to co jeszcze fotki jak to leciało i do następnego tutka...o ile czas pozwoli.
Klamoty i foty...






W galerii jest jeszcze parę fotek jakby kto chciał zobaczyć sobie...
Ode mnie tak na koniec...złożone przetestowane i działa...tak jak powinien.
Miłego majsterkowania...
 
Ostatnia edycja:

Dyzma

odwyk...
Weteran
Rejestracja
Lip 11, 2009
Postów
4,089
Buchów
4,292
Odznaki
2
Poprawiłem linki bo poprzednie nie działały.Obudowa-168/103/42.
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół