nasiona marihuany

Zbuduj panel LED z Bobem (ok. 45W cree)

Wyszukiwarka Forumowa:

BudowniczyBob

Well-known member
Rejestracja
Kwi 11, 2015
Postów
296
Buchów
1
[FONT=&quot]Witam,[/FONT]
[FONT=&quot]Jako[FONT=&quot] że l[/FONT]edy stają się coraz bardziej popularne i wcale nie takie drogie jakby mogło się wydawać, a więc postanowiłem przy okazji budowy panelu dla siebie napisać takowy poradnik dla was. [/FONT][FONT=&quot]Będzie podzielony na część teoretyczną i praktyczną.
Ledy zbudowalem już okolo2 miesiące t[FONT=&quot]emu więc na dole podlinku[FONT=&quot]je mo[FONT=&quot]ją fotorelację prowadzoną właśnie na tych ledach.[/FONT][/FONT][/FONT]
[/FONT]
[FONT=&quot]Spis treści
1. Część teoretyczna
1.1. Wstęp
1.2. Wybór diod
1.3. Odczytywanie data sheet diod CREE
1.4. Uzupełnianie narzędzia od Suba
1.5. Dobór zasilaczy

[/FONT] [FONT=&quot]2. Część praktyczna
2.1. Lista zakupów i potrzebnych rzeczy
2.2. Rozkład diod na radiatorze
2.3. Lutowanie diod do podłoża
2.4. Przyklejanie diod do radiatora
2.5. Połączenie szeregowe diod
2.6. Przygotowanie i podłączenie zasilaczy
2.7. Zamocowanie łańcuchów i zasilaczy

[/FONT] [FONT=&quot]3. Podsumowanie
3.1. Koszty
3.2. Opis i zdjęcia


[/FONT][FONT=&quot]1. Część Teoretyczna[/FONT][FONT=&quot]

1.1. Wstęp
Od czego zacząć?
No za pewne od tego, że musimy zdecydować się jaki panel potrzebujemy, na jaki metraż. Tutaj proponuje sugerować się po prostu panelami firm takich jak Plantphotonics, STBLED, Prolux itp.[/FONT]
[FONT=&quot]Coś co będzie nieodzownym elementem budowy panelu i pomoże nam we wszystkich obliczeniach to stworzone przez Suba aka lewaka (mam nadzieje że się nie obrazi, że wykorzystam jego narzędzie tutaj[/FONT][FONT=&quot]
2.gif
- jeśli to czytasz to pozdro mistrzu i dzięki za cenne rady!)[/FONT]
[FONT=&quot]https://www.forum.haszysz.com/solarr/albums/userpics/85791/kalkulator_poprawki.xls[/FONT][FONT=&quot]

Jak z tego korzystać mamy napisane w szarej ramce z lewej strony.[/FONT]
[FONT=&quot]
Cały poradnik będzie opierał się na budowie mojego panelu (na powierzchnie 0,20-0,25m2 o wiele lepszy i mocniejszy niż popularny panel PP 23/32W a za razem o wiele tańszy), na diodach Cree, puszczonych na 0,7A. Co analogicznie będziecie mogli przenieść na swoje mniejsze lub większe panele. [/FONT]


[FONT=&quot]1.2. Wybór diod[/FONT][FONT=&quot]
Panel 24 diody CREE[/FONT]
[FONT=&quot]Staramy się zachować proporcje diod następujące 75% red, 15% blue, 10% „reszta” (tudzież białe). I nie mówimy tu o proporcjach ilościowych tylko korzystamy z narzędzia podanego wyżej.[/FONT]
[FONT=&quot]16x photo red ([FONT=&quot]seria X[FONT=&quot]P[/FONT]-E[FONT=&quot] o barwie photo red, minimum 350mW/0,35A[/FONT][/FONT][/FONT][FONT=&quot])
2x royal blue (seria X[FONT=&quot]T-E[/FONT] o barwi[FONT=&quot]e royal blue, minimum 500mW[FONT=&quot]/0,35A[/FONT][/FONT])
6x cool white (seria [FONT=&quot]XB-D o barwie cool white, minimum 120lm/0,35A[/FONT])

[/FONT]Diod szukamy w hurtowniach typu led-byd, maritex bądź na zagraniczcnych portalach aukcyjnych (jest taniej). Najlepiej gotowe, przylutowane do MCPCB.
[FONT=&quot]Jeśli jakiś diod nie ma na podłożach to odnajdujemy ich odpowiedniki nieprzylutowane i kupujemy oddzielnie diodę i MCPCB i lutujemy sami (w dalszej części opisane)[/FONT]


[FONT=&quot]1.3. Odczytywanie data sheet diod CREE[/FONT][FONT=&quot]
Coś co bardzo często jest czarną magią dla kogoś kto tego wcześniej nie robił.
wchodzimy na stronę [/FONT][FONT=&quot]http://pct.cree.com/dt/index.html[/FONT][FONT=&quot] i teraz na przykł[FONT=&quot]a[/FONT]dzie wyżej wymienionych diod odczytamy ich data sheet.
W prawym górnym rogu wybieramy Medium (0.10A - 0.7A) bo jak już wcześniej wspomniałem wszystkie diody będą puszczone na 0,7A.
Teraz sprawdzamy model diody jaki wybraliśmy dla przykładu będzie to dioda photo red a wiec Cree XP-E, barwa photo red, 350mW/350 mA.
W takim razie na stronie Cree w polu model wybieramy Cree XLamp XP-E {Photo Red}, w polu flux wybieramy 14 [350] jako że właśnie taką diodę znalexliśmy.
Ostatecznie dla wszystkich wyżej wybranych diody wygląda to następująco:
cree.jpg

[/FONT]
[FONT=&quot]1.4. Uzupełnianie narzędzia od Suba[/FONT][FONT=&quot]
Ściągamy podane przeze mnie wyżej narzędzie które będzie nam pomagało w obliczeniach i dobraniu spektrum. I wklepujemy wszystkie potrzebne nam dane z data sheet do Excela.
Dla naszego panelu będzie to wyglądało następująco:
1~6.jpg

[/FONT]

[FONT=&quot] 1.5. Dobór zasilaczy
Mamy diody teraz dobieramy do nich zasilacze. Mylnym byłoby spojrzenie na to ile W pociągną diody to taki kupię zasilacz, a niektórzy myślą, że tak jest.
Skorzystamy więc jeszcze raz ze strony [/FONT][FONT=&quot]http://pct.cree.com/dt/index.html[/FONT][FONT=&quot]
I uzupełniamy jeszcze raz wszystko jak w punkcie 1.3. jednak teraz skupiamy się na polu Led Vf.
Scrollujemy wszystko na sam dół tak żebyśmy mogli odczytać dane dla 0,7A.
Teraz musimy podjąć decyzję czy puszczamy wszystko na jednym zasilaczu czy robimy sobie to na 2 a może i nawet więcej. Ja postanowiłem zrobić panel na 2 tryby weg i flo na 2 zasilaczach.
Rozkład diod na tryb weg:
[/FONT]
2~7.jpg


[FONT=&quot]
Oraz dopałka na flo w postaci 6 diod photo red:
3~5.jpg


A więc na jednym zasilaczu musimy puścić 10x photo red, 2x royal blue oraz 6x cool white, sprawdzamy jakiego napięcia potrzebują te diody na 0,7A.
Obliczenia flo:
(10x2,29)+(2x3,2)+(6x3,24)=48,74V
Więc potrzebujemy zasilacza stałoprądowego 0.7A który da nam co najmniej 48,74V.
Przykład:[FONT=&quot] http://www.tme.eu/pl/details/apc-35-700/zasilacze-do-led/mean-well/?brutto=pl¤cy=PLN&gclid=Cj0KEQjw3auuBRDj1LnQyLjy-4sBEiQAKPU_vVnu4Ttc51lmehQERlj6nT2DZQJOOT2AnJ2fLGhP3aAaAusP8P8HAQ[/FONT][/FONT][FONT=&quot]

Obliczenia dopałka weg:
6x2,29=13,74V
Zasilacz: http://www.tme.eu/pl/details/apc-12-700/zasilacze-do-led/mean-well/?brutto=pl¤cy=PLN&gclid=Cj0KEQjw3auuBRDj1LnQyLjy-4sBEiQAKPU_vWBjWYhxBdJn8F9IvrYXipzmtJGdexljM1Nj2ENen_caAjWi8P8HAQ[/FONT][FONT=&quot]


[/FONT][FONT=&quot]2. Część praktyczna

[/FONT]
[FONT=&quot]2.1. Lista zakupów i potrzebnych rzeczy
[/FONT]

  • [FONT=&quot]Diody[/FONT]
  • [FONT=&quot]Zasilacze [/FONT]
  • [FONT=&quot]Radiator (w moim przypadku około 30x20cm)[/FONT]
  • [FONT=&quot]Penseta[/FONT]
  • [FONT=&quot]Żelazko/opalarka[/FONT]
  • L[FONT=&quot]utownica[/FONT]
  • [FONT=&quot]Cyna[/FONT]
  • [FONT=&quot]Klej termoprzewodzący[/FONT]
  • [FONT=&quot]Patyczki jakieś np. wykałaczki[/FONT]
  • [FONT=&quot]Przewody o przekroju żyły 0,5mm[/FONT]
  • [FONT=&quot]Przewody zasilające[/FONT]
  • [FONT=&quot]2x wtyczka[/FONT]
  • [FONT=&quot]2x przełącznik na przewodzie[/FONT]
  • [FONT=&quot]Rurka termokurczliwa[/FONT]
  • [FONT=&quot]Śrubki i podkładki[/FONT]
  • [FONT=&quot]Łańcuch[/FONT]
  • [FONT=&quot]Wiertarka[/FONT]
  • [FONT=&quot]Opaski zaciskowe[/FONT]

[FONT=&quot]2.2. Rozkład diod na radiatorze
[/FONT]
[FONT=&quot]Ja proponuję taki jak na zdjęciu poniżej, możecie rozłożyć to dowolnie inaczej jeśli macie inne radiatory np. dłuższe czy szersze no to robicie to już wg. Własnego uznania byle jakoś to było tam wymieszane a nie że białe z jednej strony, a niebieskie z drugiej.[/FONT][FONT=&quot]
4~2.jpg


[/FONT]
[FONT=&quot]Tutaj też te diody trzeba troszkę rozsunąć bo rysując to popełniłem mały błąd w obliczeniach ale na kartce już nie chciało mi się tego poprawiać.
Następnie nasz szablon przenosimy sobie na radiator.


[/FONT]
[FONT=&quot]2.3. Lutowanie diod do podłoża
[/FONT]
[FONT=&quot]Podczas zakupu okazało się, że nie ma diod royal blue na gotowych podłożach więc musimy przylutować je sami.
Tak wygląda podłoże i dioda:
5~2.jpg


Na środku podłoża mamy nazwijmy to żeby było prościej, 3 paseczki, w miejscu gdzie będzie przymocowana dioda dajemy troszkę cyny (nie przejmuj się jeśli cyna z pasków się „połączy” bo to nie ma kompletnie znaczenia). Teraz sprawdzamy gdzie nasza dioda ma katodę i anodę (zawsze jest oznaczone jakimś wcięciem, kropeczką itp. sprawdzamy to zawsze w informacjach technicznych diody). Gdy już wiemy to ustawiamy diode na podłożu tak by nasza anoda łączyła się z plusem, a katoda z minusem na podłożu. Kładziemy podłoże na żelazku (bądź jeśli mamy łapkę to zaczepiamy łapką i opalarką od spodu podgrzewamy, ja działałem na żelazku) odpalamy żelazko na maksymalną temperaturę, centrujemy diodę i generalnie jak cyna się rozgrzeje to dioda na 99,9% sama wskoczy na swoje miejsce. Ściągamy z żelazka i gotowe.
6~2.jpg


[/FONT]
[FONT=&quot]2.4. Przyklejanie diod do radiatora[/FONT]
[FONT=&quot]Kolejnym etapem będzie przyklejenie diod do radiatora, najprostsza chyba sprawa z całej budowy, smarujemy podłoże diody klejem termoprzewodzącym i układamy dociskając na radiatorze w miejscach które sobie wcześniej zaznaczyliśmy zgodnie z szablonem bądź własnymi wyliczeniami.
[/FONT]
[FONT=&quot]
7~1.jpg



[/FONT]
9~0.jpg



[FONT=&quot]2.5. Połączenie szeregowe diod[/FONT]
[FONT=&quot]Teraz połączymy diody ze sobą, jako że mamy panel podzielony na 2 tryby, będą dwa obwody. Moim zdaniem najlepiej użyć 2 kolorów kabelków żeby się nie pomylić.
No filozofii za dużej tu nie ma łączymy + z jednego podłoża z – drugiego. Ostatecznie wygląda to tak (i teraz zrobiłbym inaczej gdybym miał to robić jeszcze raz, bym przyklejał diody po kolei i od razu je lutował, oszczędziłbym sobie wyginania tak kabli jak sie okazywalo że + mam po przeciwległej stronie -[FONT=&quot]...)[/FONT]:
[/FONT]
10~0.jpg


[FONT=&quot]
2.6. Przygotowanie i podłączenie zasilaczy[/FONT]

[FONT=&quot]Potrzebujemy: przewody zasilające, najprościej będzie kupić kabel 2 żyłowy (2x0,75mm), przełączniki (lub nie jeśli po prostu wystarczy nam wkładanie i wyciąganie wtyczki, ja wolałem mieć włączniki) oraz wtyczki. Będzie łopatologicznie bo nie chce żeby kogoś z was prąd kopnął…
11~0.jpg


[/FONT] [FONT=&quot]Podłączamy kabelki z zasilacza do przełącznika, z przełącznika ciągniemy kabel do wtyczki i ją podłączamy.
12~1.jpg


[/FONT] [FONT=&quot]No i wszystko ładnie składamy
13~0.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot]Teraz czas podłączyć zasilacze do diod. Tutaj będziemy potrzebować taśmy izolacyjnej, lutownicy i cyny (można obejść się bez tego ale ja osobiście wole żeby połączenie było wytrzymałe) oraz rurki termokurczliwe i zapalniczkę.
14~0.jpg


[/FONT] [FONT=&quot]Nasuwamy sobie na kable rurki termokurczliwe i splatamy ze sobą kabelki, oczywiście plus do plusa a minus do minusa!!
15~0.jpg


[/FONT] [FONT=&quot]Teraz bierzemy lutownice i lutujemy to ze sobą (można zrobić to zdecydowanie lepiej niż zrobiłem ja ale dostawałem już nerwicy bo lutownica nie chciał grzać…)
16~0.jpg


[/FONT] [FONT=&quot]Teraz zawijamy łączenie taśmą izolacyjną i zsuwamy wcześniej nałożoną na przewód rurkę termokurczliwą. Ustawiamy ja tak żeby pokrywała całe łączenie i taśmę izolacyjną i podgrzewamy chociażby nad zapalniczką tak by się skurczyła i przylegała do przewodu. Tak zabezpieczone przewody przetrwają wszelkie turbulencje i nie straszna im wysoka wilgotność panująca w boxie.
17~0.jpg


[/FONT] [FONT=&quot]Po podłączeniu wszystkiego powinniśmy być na takim etapie naszych prac:
18~0.jpg

[/FONT]

[FONT=&quot]2.7. Zamocowanie łańcuchów i zasilaczy[/FONT]
[FONT=&quot]Można było nawiercić sobie te dziury wcześniej przed przyklejeniem diod i tak proponowałbym wam właśnie zrobić, ja po prostu zapomniałem i była to ostatnia rzecz jaką zrobiłem i raczej nie za wygodnie operowało się radiatorem gdy były na nim diody.

Wiercimy dziury w każdym rogu radiatora oraz z boków do zamocowania zasilaczy
19.jpg


[/FONT] [FONT=&quot]Przymocowujemy do wywierconych dziur zasilacze, nadmiar kabli spinami opaskami zaciskowymi.
20.jpg


[/FONT] [FONT=&quot]Teraz przymocowujemy sobie zaczepy, tu już jak wolicie, możecie kupić haczyki jakieś bądź cokolwiek podobnego, ja postanowiłem wykorzystać to co miałem w domu żeby nie podnosić kosztów, a więc wkręty, podkładki i łańcuch a wyszło to tak:
[/FONT]
21.jpg


[FONT=&quot]3. Podsumowanie[/FONT]
[FONT=&quot]
3.1. Koszty
[/FONT]
[FONT=&quot]Czas podsumować ile wydaliśmy na nasz panel (niewątpliwie ostateczne koszty będą zależeć od tego czy mieliśmy niektóre rzeczy w domu czy nie) ale dla mnie wygląda to następująco:[/FONT]
[FONT=&quot]DIODY
Photo red: 166,24 zł
Royal blue: 16,98 zł
Cool white: 73,08 zł
Podłoża: 2,96 zł[/FONT]
[FONT=&quot]ZASILACZE:
35W: 54,60 zł
12W: 27,07 zł[/FONT]
[FONT=&quot]RADIATOR:
3,5x19x30cm: 51 zł

PRZEWODY ITP.:
kable: 6 zł
rurka termokurczliwa: 1 zł
wtyczki i przełączniki: 12 zł[/FONT]
[FONT=&quot]RAZEM = 410,93 zł[/FONT]

[FONT=&quot]3.2. Opis i zdjęcia[/FONT]
[FONT=&quot]No i już ostatecznie podsumowując. Za 410zł złożyliśmy panel LED do oświetlenia 0,25m2.
Panel dział w dwóch trybach na weg i flo. Jak zbierzemy całe materiały to wszystko polutować i poskręcać jesteśmy w stanie w 2h na luzaku.
Wygląda całkiem nieźle jak na samoróbkę aczkolwiek teraz zrobiłbym mu troszkę lepszy design [/FONT]J[FONT=&quot]

Kilak zdjęć jak to wszystko wygląda:
Tryb weg:
22~1.jpg


[/FONT] [FONT=&quot]Sama dopałka na flo:
23~1.jpg


[/FONT] [FONT=&quot]Tryb flo:
24.jpg
[/FONT]

[FONT=&quot]A tak prezentuje się już powieszony w boxie:
[/FONT]
26.jpg

[FONT=&quot]
Mam nadzieje że bawiliście się tak samo dobrze jak ja i mam nadzieje że komus to się jednak przydało. Starałem się jak mogłem gdyż sam tez nie posiadam olbrzymiej wiedzy na temat elektroniki toteż informacje tu zawarte powinny nawet laikowi wystarczyć do zbudowania panelu [/FONT]
2.gif
[FONT=&quot]
Pozdrawiam Bob!

PS. Link do fotorelki[FONT=&quot] (nie za często miałem czas tu ją aktualizować ale postaram się teraz na flo już [FONT=&quot]częściej):
https://www.forum.haszysz.com/showthread.php?114236-4x-Amnesia-Cake-x-Skw-LED-DIY-ok-45W-0-24m2
[/FONT][/FONT]
[/FONT]
 

P_F

Well-known member
Rejestracja
Wrz 28, 2009
Postów
424
Buchów
0
no bobuś jest ogień ;)

super poradnik, wszystko fotografowane dokładnie, wyjaśnienie poszczególnych rzeczy również bardzo zrozumiałe, każdy laik da radę.
 

#

Obsługa forum
Administrator
Weteran
Rejestracja
Maj 30, 2009
Postów
15,214
Rozwiązań
1
Buchów
16,341
Odznaki
1
Poradnik elegancki, ale luty fatalne :)
 

Izak

Beta
Weteran
Rejestracja
Lip 4, 2011
Postów
4,932
Buchów
3,381
Odznaki
1
Temat bardzo dobry, ładnie obfocony i opisany. Przyklejam.
 

slow burn

HPS 250
Weteran
Rejestracja
Lip 15, 2013
Postów
1,531
Buchów
1,322
Odznaki
1
przyznam ze wykonałeś kawał dobrej roboty!pomijając fakt ze zrobiłeś to dla siebie to jeszcze podzieliłeś się tu z nami tym wszystkim;) git!
 

mr.whitewidow

## King of the Road ##
Weteran
Rejestracja
Lis 4, 2014
Postów
3,280
Buchów
23
Bob, swietna robota troche mi rozjasniles co i jak:)
Dzieki!!!
 

kosmix

Well-known member
Rejestracja
Wrz 30, 2014
Postów
141
Buchów
1
No i o to chodziło :D jak tylko nazbieram kasę to robię sobie panel na następny grow :) stokrotne dzięki Bob, łap bucha :)
 

HardStuFF

Active member
Rejestracja
Mar 16, 2014
Postów
40
Buchów
0
Jestem pod wrażeniem :) kawał dobrej roboty Bob <piwofuck> będzie dla potomnych.
 

judenskin

Well-known member
Rejestracja
Mar 1, 2013
Postów
762
Buchów
0
bardzo fajny poradniczek, profeska podejscie do pisania.

mam pytanie ... czy nie bylo by lepiej przyklejic diody bezposrednio do radiatora i zrobic jakies inne polaczenie z zasilaniem ?
jaka jest przewodnosc cieplna cyny, jest porownywalna z termoprzewodzacym klejem ?
aha i czy zamiast kleju mozna by zastosowac paste termoprzewodzac i przymocowac "gwiazdki" na śrubach.
 

BudowniczyBob

Well-known member
Rejestracja
Kwi 11, 2015
Postów
296
Buchów
1
Dzięki wszytskim za miłe słowa :)
To dodaje otuchy i chęci do dalszych prac, być może niedługo pojawi się większy panel :)

bardzo fajny poradniczek, profeska podejscie do pisania.

mam pytanie ... czy nie bylo by lepiej przyklejic diody bezposrednio do radiatora i zrobic jakies inne polaczenie z zasilaniem ?
jaka jest przewodnosc cieplna cyny, jest porownywalna z termoprzewodzacym klejem ?
aha i czy zamiast kleju mozna by zastosowac paste termoprzewodzac i przymocowac "gwiazdki" na śrubach.

Ale jak je wtedy podłączyć? Musiałbym mieć jakieś taśmy chyba do przyklejenia diod, nie wiem nawet nie rozważałem innej opcji szczerze mówiąc.
Co do przewodności cieplnej cyny w stosunku do kleju to wiem tyle iż cyna posiada o wiele wyższą przewodność cieplną, dokładnie jaką bym musiał wygoglować a teraz nie mam jak.
Co do pasty i przykręcania na śrubki, jak najbardziej można i widziałem już takie rozwiązania, ale czy gra jest warta świeczki i męczenia się z tym? Póki co wszytsko przewodiz ciepło dobrze, tak mi sie wydaje, diody nie są aż tak gorące moge ich dotknąć i po chwili zaczyna parzyć, nie wiem myśle że mogą mieć około 60*C? (rzucam kompletnie na oko tą wartość). Natomaist raditor jest ciepławy ale spokojnie mógłbym go wziac w reke i trzymać, temp w boxie 0,24m2 przy ledach 20 cm od czujnika najwyższą zanotowałem 26.3*C także wszystko musi się tam sprawnie chłodzić ;)
Aczkolwiek nastepny panel zrobię chyba z wiatraczkiem jakimś tanim komputerowym typu AAB silent by zwiększyć wydajność diod poprzez obniżenie temp ;)
 

mixstarts

New member
Rejestracja
Lis 5, 2015
Postów
4
Buchów
0
Bob zadowolony jesteś z panelu? Planuje zrobić na twoich danych trochę większy panel. Zmieniłbyś coś w diodach czy zostawił tak jak jest?
 

Mammacha Gandy

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Sie 12, 2013
Postów
556
Buchów
0
Poradnik bardzo spoko. Buch się należy albo i dwa. Jedyne co ja bym np zmienił to 70 % red a dodać białej (ja mam około 75% i mi się ciągną te roślinki). Ja mam bardzo podobny zbudowany na 24 diodach cree czyli ma około 52 W i stwierdzam że na 0,25 m^2 to trochę za mało.
 

BudowniczyBob

Well-known member
Rejestracja
Kwi 11, 2015
Postów
296
Buchów
1
Poradnik bardzo spoko. Buch się należy albo i dwa. Jedyne co ja bym np zmienił to 70 % red a dodać białej (ja mam około 75% i mi się ciągną te roślinki). Ja mam bardzo podobny zbudowany na 24 diodach cree czyli ma około 52 W i stwierdzam że na 0,25 m^2 to trochę za mało.


też tak stwierdziłem i przerobiłem troche panel ale nie bardzo mam kiedy napsiać dokladnie o aktualizacji, moze jutro się zbiore ;)
 

WeedMarlboro

Well-known member
Rejestracja
Gru 12, 2005
Postów
310
Buchów
3
Masz 700mA tak? i jest 45wat a jak prąd by był 350mA to miałbyś połowe mniej wat niż przy 700mA? I myślałem o 80w Led na prądzie 350mA przy powierzchni 0.33m2 ma to jakieś znaczenie 350mA a 700mA?
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół