nasiona marihuany

Fotopułapka -HOMEMADE

Wyszukiwarka Forumowa:

Wuja_Ben

Well-known member
Rejestracja
Lip 1, 2012
Postów
1,750
Buchów
2
Zniesmaczony tegoroczną złodziejską padliną zacząłem szukać fotopułapki
i przy okazji trafiłem na opis który pozwala samemu zrobić takie urządzenie za niewielką kasę a i bez gsm oczywiście.

Całość oparta może być na aparatach canona z dodanym oprogramowaniem CHDK
Listę modeli które obsługują to oprogramowanie znajdziecie tu ( kolumna po prawej stronie ) :


przy modelach macie od razu linki do pasującej wersji oprogramowania CHDK.

Nie wgryzając się w szczegóły powiem że to oprogramowanie pozwala na korzystanie z gotowych skryptów ( dla nas może to być fotografowanie z detekcją ruchu bądź interwałowe ) lub można pisać skrypty samemu, jak także modyfikować istniejące.
Z innych ciekawych gotowych skryptów znalazłem skrypt do fotografowania błyskawic lub antydetekcję ruchu ( robi fotki gdy w kadrze nie będzie ruchu )

korzystamy z detekcji ruchu. Skrypt pozwala na:
ustawienia progu czułości
obszaru kadru kontrolowanego
sposobu detekcji
opóźnienia wykonania fotki
częstotliwości próbkowania
itp.

Opiszę Wam problemy na jakie natrafiłem podczas budowania mojej wersji fotopułapki:





Moje urządzenie zostało oparte na aparacie CANON IXUS 40
w starych ustawieniach aparatu wyłączamy lampę błyskową, Niestety w tym modelu nie poradziłem sobie z ustawieniami oszczędzania energii które wyłączają wyświetlacz po max 3 min, a skrypty detekcji ruchu wymagają działającego wyświetlacza. ( a np.: interwał już nie wymaga wyświetlacza ). Niby CHDK ma w swoich opcjach tez to aby aparat nigdy nie wyłączał LCD ale w moich dwóch różnych IXUSach 40 to nie działa.

Obejście problemu jest takie: w skrypcie detekcji ustawiamy sposób detekcji FAST - czyli aparat najpierw ustawia ostrość i jakby czeka na ruch z wciśniętym do połowy spustem

to nie wyłącza LCD ( druga opcja to ustawianie ostrości i zrobienie zdjęcia dopiero po wykryciu ruchu - lepsze Zakaz
ale czekając na ruch wyłącza się LCD i skrypt przestaje działać).
W czasie pracy fotopułapki, aby jednak LCD nie pracował i aparat brał mniej prądu, a jednocześnie system myślał że LCD pracuje, wtykamy zwykły wtyk słuchawkowy ( nawet taki potrójny - stereo - nie musi być to nawet poczwórny - video) w wyjście AV aparatu:) wyświetlacz gaśnie, bo aparat myśli że wysyła obraz kablem na np.: TV.

Kolejny problem to -- skoro aparat ustawia najpierw ostrość a potem czeka na ruch który może wystąpić w rożnej odległości od obiektywu to zdjęcia będą nieostre.... CHDK może pokazywać na bieżąco też odległość hyperfokalną dla danych ustawień i pozwala na ustawienie ostrości ręcznie na wpisaną odległość. Więc ja po ustawieniu aparatu na miejscu wpisuje ręcznie odległość ostrzenia, aparat niby za każdym razem ustawia sobie sam co chce ale do zdjęcia ustawia tą wpisaną ręcznie.
Czyli mamy działający system

Całość trzeba szczelnie zamknąć, aby uniezależnić go od warunków atmosferycznych







To zostawiam już każdemu do indywidualnego przeanalizowania jakie ma możliwości, sposobów jest wiele. Od najprostszych, czyli zamknięcia w szczelnym worku foliowym lub pudełku z wklejonym na silikon szkiełkiem ( moje to najtańsze filtry UV ) po puszki takie jak moja.

Moja puszka to wyspawane z blachy pudełko z wklejonym filtrem UV, daszkiem nad nim i zamknięciem na kłódkę, całość jest szczelna dzięki zamykaniu na wklejony worek strunowy

W środku jest jeszcze środek absorbujący wilgoć i miejsce na akumulatory ( 6 szt ogniw wyciągniętych ze starej baterii z laptopa ). Niestety baterie od laptopa się nie sprawdziły bo detekcja ruchu działała na nich max 2 dni a moim założeniem było działanie bez przerw przez min tydzień.

Po wielu różnych próbach system działa i spełnia założenia zasilany starym akumulatorem od auta ( mój diesel wymagał już nowego bo nie odpalał, ale dla aparatu taki akumulator spokojnie wystarcza na tydzień ) Oczywiście trzeba zamienić 12V na ok 4V z w miarę dużą sprawnością. Po wielu testach stanęło na ładowarce samochodowej do NOKII DC-4 lub DC-6 ( chyba różnią się tylko końcówkami ) - ważne aby dawała prąd 850 mA ( choć to oszustwo i one nie dają nawet 500 mA - ale wystarcza )
Ja wyprułem całość z obudowy i dolutowałem kable do płytki.

Ładowarka daje za wysokie napięcie na wyjściu więc trzeba podlutować 1-2 diody ( nie pytajcie mnie jakie - poprosiłem w sklepie o diody do 1A i napięcia 5 V )
Napięcie i tak jest wyższe niż daje bateria aparatu bo ok 5V no ale aparaty już 2 tyg non stop działają w plenerze. U mnie dodanie kolejnej diody w celu obniżenia napięcia skutkowało tym że aparat nie chciał się uruchomić ( zbyt mały prąd ?? ).



To że ładowarka jest wewnątrz puszki ma zaletę, cześć energii zostaje zamieniona na ciepło więc aparat jest ogrzewany co powinno pomóc zimą

i tak to sobie działa, zdjęcia podczas marnej pogody są kiepskie, ale ja traktuje je jako informację co dzieje się w danym obszarze, wiem już że psy kradły mi kurczaki, że przylatują do moich kurczaków myszołowy, kruki, sójki, sroki. Aparat reaguje nawet na przelatujące przed nim sikorki

Gdybyście mieli jakieś pytania to chętnie odpowiem
ja jestem zadowolony z działania systemu.
Pozdrawiam
Kris

P.S.
koszt całości to poniżej 100 zł
ja z aparat IXUS 40 w pełni sprawny płaciłem 50 zł
ładowarka do nokii 15 zł
filtr UV - 12 zł



 

Yebak

FollowTheRabbit
Obsługa forum
Moderator
Weteran
Rejestracja
Sie 13, 2012
Postów
5,090
Buchów
5,093
Odznaki
2
Rewelacja :) Na przyszły rok skonstruuje takie cudo. Zawsze to spokojniejsza glowa...
 

zielonamasa

jungle guerilla trooper
Weteran
Rejestracja
Wrz 16, 2008
Postów
3,868
Buchów
3,402
Odznaki
1
uważam, że sprzęt bez modułu GSM jest po prostu... pułapką dla growera
 

Wuja_Ben

Well-known member
Rejestracja
Lip 1, 2012
Postów
1,750
Buchów
2
niekoniecznie , w miarę szybko we wczesnym stadium można się zorientować że ktoś sie kręci
i wtedy przenieść lub porzucić spota.
Aczkolwiek jak już byś się uparł to do telefonu z symbianem s60v3 pod spust migawki można podłączyć fotokomórke
i podobno jakoś to działa
 

motylanoga

Well-known member
Rejestracja
Paź 7, 2013
Postów
279
Buchów
0
Spoko opis, do potwierdzenia wyboru spota się nada - żeby sprawdzić czy nikt się nie kręci :) Dzięki!
 
K

Krym Meyer ┼

Guest
Masa już odpowiedział na wszelkie wątpliwości , na co komu kamera co nie wysyła zdjeć na meila , chyba tylko do obserwacji sikorek żrących słoninkę .
 

Fee_d

Kiedys rudy, teraz łysy..
Weteran
Rejestracja
Mar 16, 2013
Postów
528
Buchów
0
Krym Meyer ┼;1468065 napisał:
Masa już odpowiedział na wszelkie wątpliwości , na co komu kamera co nie wysyła zdjeć na meila , chyba tylko do obserwacji sikorek żrących słoninkę .

Wydaje mi się że przy odpowiednim używaniu tego cuda da radę zaoszczędzić kilka stówek na kupnie foto-pułapki z gsm.
Poradnik rewelacyjny według mnie, jak z głową wymyśli się procedury chodzenia na spoty to można go z sensem używać. Ja chętnie złożę takie cudo co by zobaczyć czy w pobliżu mojej ziemianki nie kręci się nikt i nic :).
 

zielonamasa

jungle guerilla trooper
Weteran
Rejestracja
Wrz 16, 2008
Postów
3,868
Buchów
3,402
Odznaki
1
Wydaje mi się że przy odpowiednim używaniu tego cuda da radę zaoszczędzić kilka stówek na kupnie foto-pułapki z gsm.
Ja uważam, że na bezpieczeństwie nie ma co oszczędzać. Nawet na odwokata te kilka stówek nie starczy...
 

zielony1

Well-known member
Rejestracja
Gru 16, 2014
Postów
319
Buchów
9
Z racji tego ze mi w tym sezonie opie****iszwy 90% roslin to podepne sie z zapytaniem jaki sprzet polecacie do podgladu?
 
F

fan

Guest
Zielonamasa mam pytanie.Chce kupic 3FotopulapkiGSM mam kase ale nie chce niepotrzebnie przeplacac skoro moge kupic fotopulapke pare groszy tansza a spelniajaca takie same funkcje co te drozsze i mam dylemat co wybrac.,mozesz mi doradzic co bys kupil na moim miejscu(niezawodny sprzet bez problemowy z wysylaniem mail i mms.?)nie mam doswiadczenia z zadna z nich a jest ich troche na aukcjach do wyboru.,co kupic?
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół