nasiona marihuany

Częste podlewanie kokosu (DTW): jak to poprawnie robić?

  • Autor wątku fazogastor
  • Data rozpoczęcia
Wyszukiwarka Forumowa:
F

fazogastor

Guest
Witam,

od dwóch dni podlewam swoją uprawę w kokosie 2xdziennie dawką 50% nawozów (Drain To waste), zamiast podlewać co 2-3 dni normalną dawką.

Zastanawiam się czy to ma sens, bo różnicy żadnej we wzroście nie widzę.

Po wypływie z donic i parametrach EC/PH widać, że rośliny mało co z tej pożywki jedzą, natomiast przy podlewaniu co 2-3 dni wypływ ładnie pokazywał, że większość pożywki została zjedzona (niske EC / wysokie PH wypływu).

Wypływa jakieś 80-90% tego co leje, więc wody piją tylko 10-20%.

Robie coś źle, czy po prostu to nie daje takich dobrych efektów jak czytałem? Może trzeba jeszcze bardziej zmniejszyć dawkę nawozów?

Byłbym wdzięczny za jakieś porady od kogoś kto ma w tym doświadczenie.
 
S

Sławuś z council estate.

Guest
Powinno wypływać 20% tego co wlewasz. Podlewa się raz dziennie dobrze napowietrzoną wodą o pH nieco niższym niż zwyczajowe 6.5. Zaleca się 5.8 do 6.4 o ile dobrze pamiętam... I dobrze jest postawić po podlewaniu doniczki ukosem tak na godzinkę żeby jak najwięcej spłynęło.
 
F

fazogastor

Guest
Mam donice 11L, w tym momencie jak wlewam 2 x dziennie po pół litra wody to wypływa tak 400-480 ml, największa roślina pije najwięcej, najmniejsza najmniej.

Jeżeli piszesz, że ma wypływać tylko 20% to chyba będę musiał lać tylko po 0,2L raz dziennie? Tylko to znowu jest upierdliwe bo wtedy musiałbym chyba użyć spryskiwacza ręcznego albo bawić się w pompkę i pajączki, żeby to równomiernie po całej powierzhcni rozprowadzić.

Jeśli chodzi o PH to ja teraz leję 5.8 do 6.0 (niedawno przełączone na foto dla flo), wcześniej na weg 5.6 do 5.8.

Podsumowując, zrobię tak:

- raz dziennie 0,2L
- czekam godzinkę na wypływ i dopiero wtedy go usuwam i badam

zobaczymy co wyjdzie, następne podlanie to akurat będzie z flora kleen bo widzę, że się trochę zasolenie utrzymuje, potem powrót do dawki 50% nawozów (wg. rozpiski GHE), fotorelka tutaj:

https://www.forum.haszysz.com/showt...12-1-2-x-Power-Flower-1-x-Shining-Silver-Haze
 

Fafelek

Active member
Rejestracja
Sie 21, 2015
Postów
33
Buchów
0
Po cholerę podlewasz 2 razy dziennie? Nie możesz jak normalny człowiek podlewać co 2 dni?
Jeśli tyle wody wypływa, to jest to jasny sygnał, że od chu*a wody zostało jeszcze w doniczce, a Twój zabieg jest bezcelowy, a wręcz idiotyczny i szkodliwy.

Gołym okiem różnicy nie widać, ale z pewnością jest, gdyż schnący kokos zasysa powietrze do korzeni a Twój, będąc cały czas mokry, jest gorzej napowietrzony. Twoje planty, pomimo że są zbite, jak na swój wiek są słabo rozwinięte. Jedną z przyczyn takiego ostanu rzeczy już znasz...
 

420000000

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Maj 19, 2008
Postów
2,151
Buchów
2
bez sensu jest takie podlewanie:zombi:
 
F

fazogastor

Guest
Panowie, sugerowalem się zagranicznymi forami gdzie coś takiego jest chwalone i po zdjęciach widać, że rośliny rozwijają się jak szalone jakby to było dobrze prowadzone hydro. Może to była jakaś ściema (wątpie) a może po prostu coś źle robie.

Miałem codziennie podlewać 200-300 ml, ale dobra, przekonaliście mnie - będę co dwa dni podlewać 0,5L, albo więcej jeżeli rośliny będą więcej pić.

Może w następnej uprawie znowu spróbuję DTW jak zdobędę więcej wiedzy.

Dzięki za odpowiedzi.

PS. w związku z tym że zasolenie lekko zaczęło rosnąć, roślinki dostały dzisiaj samą wodę + 2ml/litr flora kleen
 

Izak

Beta
Weteran
Rejestracja
Lip 4, 2011
Postów
4,932
Buchów
3,381
Odznaki
1
rośliny rozwijają się jak szalone jakby to było dobrze prowadzone hydro.
Bo kokos należy traktować jak hydro! Pamiętaj że dostarczając codziennie świeżej pożywki dostarczasz również tlen, dlatego też takie podlewanie kokosu się sprawdza i jest bardzo często praktykowane.
 
F

fazogastor

Guest
No właśnie... być może mój błąd polega na tym, że po prostu za dużo tej wody leję: na donicę 11L 2 razy dziennie po pół litra a wypływa prawie tyle samo co wlewam i za każdym razem w wypływie PH się zmniejsza a EC zwiększa co oznacza gromadzenie soli.

Może gdybym podlewał 2-3 razy mniejszą ilością, to byłoby dobrze, ale nie chcę już w tej uprawie katować tych roślin, szczególnie że dostały flora kleen który je może trochę zszokować, a dwa mam 3 donice w boksie 0.36m2, więc może lepiej, żeby za dobrze się nie rozwinęły :)

Kolejny błąd to za duże donice - czytałem, że przy traktowaniu kokosu jak hydro, wystarczą donice max 6-7 litrów.

Więc kolejna uprawa w tym boksie, jeżeli zdecyduje się na system DTW, to będą max 2 rośliny w mniejszych donicach, podlewane taką ilością wody, aby wypływ był minimalny.
 
S

Sławuś z council estate.

Guest
Na początku może nie trzeba tak często podlewać tylko w późniejszej fazie rozwoju kiedy korzenie wypełnią doniczkę.
 
F

fazogastor

Guest
Korzenie to już mi wychodzą przez dziurki odpływu :) Z tym że zauważyłem, że część (jakieś 20%) zmieniła kolor z białego na brązowy...czyli chyba lekkie gnicie...

Muszę im dać trochę odetchnąć i przesuszyć... no ale dzisiaj była flora kleen, a po niej na drugi dzień trzeba nawieźć/podlać... więc znowu będzie mokro, ale potem dostaną 3-4 dni czasu bez podlewania.
 

Dyzma

odwyk...
Weteran
Rejestracja
Lip 11, 2009
Postów
4,089
Buchów
4,292
Odznaki
2
Nawiasem-11 litrów donica przy kokosie to według mnie kolos.Przy 7 litrach rosną potwory jak cholera.Co do podlewania wydaje mi się,że lepiej rzadziej trochę,a za to co jakiś czas flusha,aby sole wypłukać.
 
S

Sławuś z council estate.

Guest
Można albo przelewać albo podlewać raz z nawozem a raz bez. I tak trzeba przepłukać bo w podłożu zostaje to czego rośliny nie wyjadły. Mi raz się nazbierało tyle soli że woda która wypływała miała EC ponad 10. Zabrakło skali na mierniku.
 

Fafelek

Active member
Rejestracja
Sie 21, 2015
Postów
33
Buchów
0
Kokos należy traktować jak hydro pod względem pH i EC, co nie oznacz, że korzenie mają cały czas pływać w wodzie.

Rośliny w kokosie rosną dobrze POMIMO, a nie DZIĘKI częstemu podlewaniu.

Podłoże ma być wilgotne, nie może całkowicie przeschnąć, ale najlepiej podlewać porządnie co 2 dni - oczywiście u roślin z rozwiniętym systemem korzeniowym. Co to za po***ana teoria, że podlewając napowietrza się korzenie? Wręcz przeciwnie - gdy podłoże schnie, rozluźnia się i zasysa powietrze do korzeni.

Najlepiej podlewać po prostu gdy przeschnie górna warstwa kokosa i tyle w temacie.

P.S. Kokos najlepiej podlewać za każdym razem wodą z pożywką ale o zmniejszonych stężeniu. W dodatku warto raz na jakiś czas je przepłukać.
 
F

fazogastor

Guest
Zluzuj może trochę orzecha to po pierwsze, to ma być kulturalna dyskusja (takiej sobie życzę jako rozpoczynający ten wątek) a nie walka na noże, chodzi mi o tekst "Co to za po***ana teoria".


Rośliny w kokosie rosną dobrze POMIMO, a nie DZIĘKI częstemu podlewaniu.

To jest trochę bez sensu... rośliny rosną pomimo podlewania? Pokaż mi roślinę która nie potrzebuje wody.

Podłoże ma być wilgotne, nie może całkowicie przeschnąć, ale najlepiej podlewać porządnie co 2 dni

To jest zasada którą stosuje się w ziemi (tam też nie można pozwolić na całkowite zeschnięcie), można tak w kokosie, ale można też lepiej - podlewać często, kilka razy dziennie, ale mało.

Mój błąd polegał na tym że podlewałem 2 x dziennie za dużą ilością wody, bo 90% ilości pożywki którą wlewałem wypływało - oczywiście nie wypływa ta pożywka którą leje, tylko poprzednia niezużyta.

Należy podlewać 2-3 razy dziennie (gdzieś po 20 dniu wegetacji) małą ilością wody, tak, żeby jej wypłyneło 10-20%. To jest trudniejsze niż podejście z podlewaniem jak w ziemi, bo trzeba częsciej robić wszystkie pomiary, wszystkiego bardziej pilnować - tak jak w hydro.

Nie wiem teraz czy tu można wbijać posty z innych forów, nie mam w głowie regulaminu, ale mógłbym Ci wbić post z zagranicznego forum gdzie gość tak właśnie podlewał, w donicach 6 litrowych i miał takie potwory jak w hydro, w ciągu 5 dni masa zielona mu przyrosła 300%.

PS. Moderatora proszę o zmianę tytułu na:

"Częste podlewanie kokosu (DTW) - jak to poprawnie robić"
 
Ostatnia edycja:

Fafelek

Active member
Rejestracja
Sie 21, 2015
Postów
33
Buchów
0
Czy kokos to podłożę jak ziemia, czy jak uprawa hydro ?
To uprawa "bezglebowa", które jest jak hybryda obu i musi być traktowane jak uprawa hudro, choć wygląda jak gleba. Użyj nawozów dobrej jakości do hydro lub kokosu o pH do 5,8 a podlewaj tak jakby to była gleba. Rośliny musisz karmić w każdym, lub co drugim cyklu podlewania, ponieważ kokos nie przyswaja nawozów tak jak gleba, jest obojętny. Rośliny we włóknie rosną szybciej niż te w glebie, ale wolniej lub w tym samym tempie co w uprawie hydro. Później rozwinę tę kwestię trochę bardziej, na razie chciałem uporządkować kwestię przynależności kokosu jako podłoża.


Ciężko być kulturalnym, jeśli ktoś snuje teorie i twardo stoi przy swoim, pomimo braku jakichkolwiek logicznych i naukowych argumentów na poparcie tezy.
Argument "bo ktoś tak podlewał i było dobrze" jest gówno wart. Powtarzam, że mogły rosnąć dobrze POMIMO przelania, które w kokosie nie jest aż tak drastycznie jak w glebie. Ponad to mógł używać pompki napowietrzającej na dnie donicy lub podlewać mocno napoowietrzoną wodą, co nie zmienia faktu, że praktykaa podlewania kilka razy dziennie, choć roślina nie pije aż tyle i kokos jest mocno jesszczne w pełni nasycony wodą, jest po prostu idiotyczna i sprzeczna z obowiązującą wiedzą na temat uprawy.
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół