nasiona marihuany

[DIY] Podwójna moc - czyli świecimy podwójnie.

Wyszukiwarka Forumowa:

P_F

Well-known member
Rejestracja
Wrz 28, 2009
Postów
424
Buchów
0
Siema, przeszukałem internety w poszukiwaniu odbłyśnika na 2 żarówki, znalazłem jakąś długą jak lanca cooltube i taki niby specjalnie dla cfl za 400zł chyba. Pomyślałem "ku**a.. trzeba będzie zbudować" i tak też się stało.

Chciałbym podzielić się z wami tym co powstało, być może jest ktoś taki jak ja gdzie ma możliwość włożenia 2 żarówki ale nie ma miejsca. Pragnę również zaznaczyć, że odbłyśnik wykonany jest z dostępnych materiałów w każdym mieście/wiosce/domu a koszt jest znikomy. Liczę na wasz komentarz jak i spostrzeżenia. OK to do dzieła!

Na samym początku zdjąłem swój odbłyśnik z mocowaniem gniazda E40 i balastem który był zamontowany tak:



Jak widać na zdjęciu nie mam za bardzo jak wsadzić 2 lampy a okazja się trafiła i mam CFL 125W/6500k, przypomnę, że szafę mam szeroką na 70cm głęboką na 60cm i wysoką na 180cm. Dobra do rzeczy..

Narzędzia i materiały:
- drewnowkręty krótkie
- wkrętak krzyżowy
- 2x kantówka drewniana
- odbłyśnik ja mam taki zwykły
- 2x gnizdo E40
- trochę kabla

Kupiłem 100cm kantówki drewniane 19x40 sztuk 2. Przeciąłem obie w połowie czyli dostałem 4x50cm kawałek drewna. W piwnicy znalazłem drewnowkręty i skręciłem to tak:


Następnie wziąłem starą lampę i zdemontowałem na części zostawiając sam odbłyśnik:


Wkrętakiem krzyżowym zrobiłem po 3 dziurki wzdłuż odbłyśnika (dalej zobaczycie jak to będzie zamocowane)
Ok.. czas na gniazda, do których wcześniej podłączamy krótkie odcinki kabla (krótkie na ok 40cm)
Miałem 2 różne stąd wyglądają inaczej ale zamocowałem je bardzo podobnie tj. przykręciłem jednym wkrętem tak, żeby się trzymało następnie drutem do roślin (powlekanym) oplotłem i mocno przytwierdziłem do ramy. Takie zabezpieczenie przed zerwaniem gniazda pod ciężarem żarówek.


Dobra mamy już ramę z gniazdami i dziury w odbłyśniku czas to połączyć!
Nakładamy odbłyśnik na ramę w taki sposób:

Doginamy trochę te pierwsze zagięcia i przykręcamy używając wcześniej przygotowanych dziur.
ZAPAMIĘTAJ!
Odbłyśnik nie może być za nisko! Trzeba pamiętać, że żarówka CFL jest dość gruba!

Jest elegancko zaczyna to powoli jakoś wyglądać:


Jako, że ja chce zrobić sobie lampę "szerokie spectrum" :sunny: czyli do HPS 250W, który miałem chciałbym dołączyć CFL ze spectrum typowo na okres wegetacji rośliny. Jak wszyscy wiemy HPS potrzebuje balastu, którym ja osobiście dociążam sobie lampę (lubię jak jest stabilnie :freak2:)


Dobiegliśmy do końca zostaje przykręcenie oczek do haczyków typu "S" i podłączenie, mam tutaj zdjęcie poglądowe takiego balastu:


LR i LA są do gniazda gdzie będzie wkręcona żarówka HPS
F i N to są wejścia do kabla, który będzie podłączony do sieci. Teraz szczerze mówiąc sam nie jestem pewien czy to 2 gniazdo tj. gdzie będzie CFL mogę włożyć razem z kablem sieciowym w te same dziurki F i N (do których podłączony jest kabel sieciowy) czy od tego służą kolejne dziurki F i N. Wiemy, że CFL nie potrzebuje tego balastu ale też nie chcemy kolejnego kabla więc zostawiam to komuś kto się na tym bardziej zna. Zdjęcie z założonej i świecącej lampy dodam jak oporządzę szafkę do następnego grow i ktoś rozwieje moje wątpliwości co do podłączenia

pozdr
P_F
 

Miertek

guerilla planta
Weteran
Rejestracja
Wrz 20, 2013
Postów
1,367
Buchów
6
Na logikę +i- z kompaktu możesz wpiąć do gniazd in z sieci przed balastem.
W ten sposób prąd dostarczony będzie zarówno do niego jak i do kompaktu przy zastosowaniu jednego kabla wpiętego do sieci.
Prąd z balastu nie nadaje się do zasilania kompaków więc nie próbuj kombinować za bardzo szkoda dobrego sprzętu :)
 

P_F

Well-known member
Rejestracja
Wrz 28, 2009
Postów
424
Buchów
0
Na logikę +i- z kompaktu możesz wpiąć do gniazd in z sieci przed balastem.
W ten sposób prąd dostarczony będzie zarówno do niego jak i do kompaktu przy zastosowaniu jednego kabla wpiętego do sieci.
Prąd z balastu nie nadaje się do zasilania kompaków więc nie próbuj kombinować za bardzo szkoda dobrego sprzętu :)

no no o tym właśnie myślałem, żeby wpiąć tak jak mówisz ale nie wiem po co są 2 pary wejść F i N może właśnie specjalnie do tego.
 

mada

Well-known member
Rejestracja
Maj 18, 2015
Postów
91
Buchów
0
Cyknij fotke tego balastu tak żeby było widać schemat to się zobaczy do czego ta 2 para F i N lub zmierz miernikiem czy pomiędzy jednym F a drugim F jest przejście. Jeśli nie ma podłącz kable razem przed balastem i bedzie git na jednej wtyczce.
 

madaj

Well-known member
Rejestracja
Paź 5, 2013
Postów
113
Buchów
0
Hej

powiem ci szczerze ze tez kiedys wsadzilem druga 125 cfl do malutkiej szafki i z 2 zarowek praktycznie wyszlo mi tyle samo co z jednej , a bylo to wg mnie spowodowane "niewlasciwym" rozproszeniem i de facto swiatla padalo na nie tyle samo co zjednej

mozliwe ze bylo to spowodowane tez tym ze moja szafka miala 40x40 wiec troche inaczej to wygladalo

dociagniesz do konca to sobie porownasz

pozdro
 
M

makaro

Guest
przymierzam sie do zakupu zestawu hps 70 z aledrogo i mam pytanie o krztałt odbłysnika który bedzie lepszy?
displayimage.php
[/url][/IMG]
 

#

Obsługa forum
Administrator
Weteran
Rejestracja
Maj 30, 2009
Postów
15,224
Rozwiązań
1
Buchów
16,363
Odznaki
1
A czemu balast na odblysniku? One sie nagrzewaja ***itnie, teraz jeszcze zarowy go beda podgrzewac dodatkowo.
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół