nasiona marihuany

ScrOG według LBH

Wyszukiwarka Forumowa:
S

Smutas

Guest
ScrOG według LBH

Artykuły napisane zostały przez użytkownika LBH ze stronki rollitup, ale samo tłumaczenie idzie ze strony growweedeasy, bo jest to już ładnie poukładane. ScrOG, temat wałkowany wiele razy, ale sam artykuł ciekawy, choćby ze względu na to 4way LST.



Wprowadzenie do ScrOG

Cel tej metody, to ciągłe mocowanie pnących się w górę szczytów do siatki, żeby utrzymać je na tym samym poziomie i utworzyć gęste sklepienie. Efekt końcowy to dywanik topków.

3 następne obrazki pokazują, jak wygląda prawidłowy ScrOG.

scrog-diagram.jpg


scrog-in-action.jpg


scrog-under-hps.jpg


A tak nie powinno to wyglądać.

bad-scrog-diagram.jpg


Obrazek niżej może wydawać się okej, ale nie jest to ScrOG. Roślinka powinna być już dawno przełączona, dlatego zdążyła wytworzyć już kilka pięter nad sklepieniem..




Ogólny opis metody ScrOG

ScrOG (Screen of green), to forma LST, gdzie chodzi o dostarczenie światła jak największej ilości szczytom. Normalnie, nie trenując rośliny, KAŻDY niższy szczyt od najwyższego będzie dostawał mniej światła i dlatego główny top jest wielki i napuchnięty, a im niżej, tym więcej luźnego popkornu. Żeby wykonać ScrOG, dzielimy i prowadzimy główną łodygę pod siatką, mocując też wszystkie dolne szczyty. Roślinę prowadzimy tak poziomo, aż do kilku tygodni kwitnienia. I właśnie tak wykonuje się ScrOG, a wiele prób jego wykonania, to tylko ładne rozmieszczenie szczytów, co jeszcze nie jest prawidłowym ScrOG.

real-scrog-training.jpg


O ScrOG mówimy wtedy, gdy takie właśnie odrosty prowadzone są pod siatką. Normalnie, byłby z nich popkorn, ale jeśli tworzą sklepienie razem z główną łodygą, wyrosną z nich normalne pałki.



Ta sama roślina kilka tygodni później. Zostało jej około miesiąca do zbiorów. :)



Teraz możemy przejść do budowy naszej ScrOGowej siatki.

Siatka

Najpopularniejsze materiały na siatkę


1) Cienki sznurek, najlepiej sztuczny.

2) Włóczka też okej. Chociaż wg autora na topach mogą zostawać strzępki. Sam skorzystałem z niej z jednego powodu, jest grubsza i daje się odpowiednio naciągnąc, a to było ważne w mojej konstrukcji. :)

3) Zakładam, że chodzi autorowi o gotową siatkę ogrodniczą, ale taką gibką.

4) Chicken wire, czyli również taka siatka jak wyżej, tyle, że sztywna i gruba, pleciona inaczej. Nieważne, czy drut, czy PCV, trudno będzie z tego wydostać wydostać roślinę, chociaż do trzymania sklepienia się nadaje. Niżej jest jeszcze mowa o żyłce, ale pominę. Wiadomo, nie warto montować.

normal_PVC-Coated-Chicken-Wire-Fence-R-LJW-.jpg

easy-scrog-screen.jpg


Jak zrobić siatkę

Prościzna, po prostu wymierz listewki tworząc prostokąt na wymiar twojego boxa. I teraz, autor poleca zamontować śruby oczkowe, co na pewno wygląda schludnie, ale ja na przykład wywierciłem otwory i myślę, że też jest ok. Kolejne otwory co 2,5 cala = 6,35 centymetra, przyjęło się te minimum 5cm.

Montowanie

Budując podstawę/nogi pod swoją siatkę niepotrzebnie ograniczysz sobie przestrzeń i ciężej będzie czyścić podszycie, szczególnie w mniejszym boxie. Autor pisze, że używa drążków (teleskopowych) do zasłony prysznicowej i na nie kładzie siatkę. Utrzymają jej ciężar, ale są liche, więc trzeba uważać. Polecane też ze względu na cenę (nie w Polsce:)). Zamontowanie siatki ok. 10cm nad roślinkami będzie optymalne.



Cykl wegetatywny

Topping to dzielenie głównego szczytu na dwa. Tzn. otrzymujemy dwie główne cole. W tym rozdziale pokażemy jak przygotować roślinkę do właściwego ScrOG. Chodzi o to, by poprowadzić roślinkę poziomo we wszystkie strony, dlatego właśnie potrzebujemy ją podzielić. I właśnie o to głównie chodzi w tej metodzie. Toppingując, rozłożymy wszystkie szczyty na równym poziomie, roślinka wykorzysta wtedy świetnie światło.
Od siebie dodam, że właśnie dlatego ScrOG tak dobrze sprawdza się w małych boxach, gdzie świecimy kompaktami. Mają one małą penetrację świetlną i najlepiej świecą do 15cm (podobno:)).

real-scrog-training.jpg


Roślinka na zdjęciu wyżej została stopowana raz, co pozwala już prowadzić pod siatką dwie cole. Ta roślinka została przygotowana przez autora, żeby pokazać, jak szczyty powinny być prowadzone pod siatką.
Warto wiedzieć, że pewnych praw nie da się przeskoczyć i żaden z topów w metodzie ScrOG nie będzie większy, niż główna cola roślinki nie trenowanej. Ale na końcu dostajemy wiele takich samych pał, a zbiory są i tak dużo większe.



4 way LST

Takie prowadzenie roślinki jest świetne pod ScrOG. Nie uda się jednak bez toppingu, dlatego nie nadaje się na automaty, czy klony.
Normalnie roślinka będzie chciała rosnąć w górę i łapać najwięcej światła głównym szczytem, a my podzielimy ją i 4 uzyskane ramiona będziemy prowadzić pod siatką.

Najpierw posadźmy roślinkę.



Niech teraz trochę podrośnie, aż będzie miała 5 pięter. Pozbywamy się teraz szczytu.





W tym momencie mamy dwa główne szczyty.






Znów daj jej trochę podrosnąć. Warto cały czas trzymać wiatrak mieszający, żeby łodyga mogła się wzmocnić.



Teraz mamy roślinkę z czterema odrostami, ale to jeszcze nie koniec. Musimy sprowadzić je do tego samego poziomu, czy po prostu nagiąć do gleby.



Delikatnie naginaj do gleby po kolei każdy z odrostów, a potem go przymocuj. Haczyki, drut, cokolwiek.. Pamiętaj, żeby wszystkie były równo ułożone, na tym samym poziomie. Do naginania warto przesuszyć trochę roślinkę, żeby nie była taka sztywna.



Poczekajmy znowu trochę.



Znowu naginamy! 4 nowe odrosty równamy z ziemią, uzyskamy 2x tyle topów, czyli będzie 8 głównych pał, której możemy już prowadzić pod siatką. Warto dać jej jeszcze około tygodnia, a potem przełączyć na kwitnienie.
Jak już wcześniej pisałem, warto pamiętać, że gdy naginamy tak roślinkę, dzieląc ją, uzyskujemy rzeczywiście za każdym razem dwa razy więcej topów, ale są one mniejsze, niż gdybyśmy tego nie robili.
Autor poleca już w tym momencie skończyć dzielenie roślinki, bo topki będą coraz mniejsze.

Ale zobaczmy, jak będzie to wyglądało, gdyby dalej toppować.



Daj jej trochę podrosnąć i naginaj co trzecie piętre, które wyrasta. Niech rośnie w boki. Jeśli troszkę pójdzie w górę, naginaj znowu.
Teraz powinno być już 12-16 następnych odrostów do nagięcia.





Tak roślinka wygląda po tym naginaniu.



I parę godzin później...



Przed 2 naginaniem, mamy 18-19 szczytów.



Po naginaniu przybyło trochę szczytów.



Q: Złamałem łodygę, co teraz?
A: Przymocuj łodyżkę taśmą (plaster też może być, warto przymocować obok coś sztywnego, zapałkę, wykałaczkę..), albo po prostu zrób ze złamanego odrostu klona.

Q: Co by było, gdy zamiast topować jak w tutorialu, robiłbym na roślince FIM?
A: Nie ma wielkiej różnicy, chociaż robiąc tak, nie wypełnisz właściwie odrostami samego środka rośliny.

Q: Czy już za późno na topping? Roślinki mają już 4 tygodnie i jakieś 10 pięter. Mogę w ogóle zrobić ScrOG bez topowania?
A: Możesz to robić w każdym momencie wega, albo w ogóle, ale najlepiej zacząć już od samego początku. Jasne, że możesz spróbować. (ale czy warto?)

Q: Jak długo trzymać na wegu, przy metodzie ScrOG?
A: Dużo zależy od tego, jak twoje rośliny reagują na trening i jakie warunki mają. (niektóre odmiany się rzeczywiście nie nadają) W ziemi normalnie trzymałem 6-8 tygodni, uprawiając teraz w hydro, jest połowę krócej.
Co ważne, siatka nie powinna być wyżej niż 20cm nad doniczkami. Rośliny nie mają urosnąć wysokie, masz je prowadzić pod siatką też podczas kwitnienia (???). Wkrótce na pewno dojdziesz do tego, ile je trzymać, bo naprawdę dużo zależy od warunków, jak masz tam gęsto.



Teraz czas wyciągnąć swoje roślinki i włożyć je pod siatkę! Zajmiemy się krok po kroku tym, jak wygląda dobrze przeprowadzony ScrOG. Większość farmerów źle go wykonuje, podtrzymując tylko roślinę. Wy postaramy się to zrobić właściwie.



Kwitnienie

Nadal prowadzimy roślinę pod siatką, do kilku tygodni kwitnienia! To bardzo ważne!

real-scrog-training.jpg


Prowadzenie rośliny

Niby łatwe, ale uważaj, bo łatwo coś złamać.

Ale właściwie jak to robić? Odrosty pną się w górę. Muszą troszkę podrosnąć, a potem ty
łapiesz każdy z kolei i mocujesz delikatnie w kwadracie obok, pod siatką. Zawsze jeden
kwadrat na raz. Warto przymocować odrosty do siatki, na przykład trytytką (zipem:)).

Robiąc tak już 2-3 tygodnie, powoli zaczniemy wypełniać siatkę zieleniną.



Tak ma to wyglądać. Top powinien mieć długość 15-20cm.




To już wszystko! Czekamy na zbiory. :)


FAQ

Q
: Czy jakieś odmiany lepiej reagują na ScrOG? Może sativy, w końcu bardzo się pną w górę.
A: Nie, po prostu z sativami będzie trochę więcej roboty. Ja lubię mieć kontrolę nad sytuacją, przycinając konkretne liście tydzień przed przełączeniem. Jeśli np. obetniesz obydwa wiatraki na piętrze, ono bardzo zwolni. Więc zwykle przy jakiejś sativie będzie więcej roboty, trenowania..


ScrOG w hydro

Q
: Wydaje się, że dużo ludzi stosuje ScrOG przy hydro. A co ja powinienem wiedzieć przy uprawie w glebie?
A: W glebie cały czas musisz sprawdzać pH pożywki i tym podobne. Podlewanie nie było nawet takie trudne, ale żeby zmierzyć, co wylatuje z podstawki roślinkom z tyłu, musiałem się natrudzić. Dlatego właśnie teraz uprawiam w hydro.

Q: Jak najlepiej mocować roślinkę w hydro do siatki? Grow z artykułu jest w ziemi, ale wspominasz, że teraz już uprawiasz w hydro. Moje roślinki rosną w bubbleponics i zastanawiam się, czy wiesz jak je tam przywiązać? I czy na przykład znasz jakieś sztuczki, żeby skrócić weg?
A: Autor odpowiada tu, że najlepiej poczekać, aż roślinki osiągną 12-13cm ponad siatkę. Potem podnosi ten ekran, żeby odrosty znalazły się pod nim i opuszcza siatkę, na bieżąco mocując odrosty.

Klony w ScrOG?

Jest to możliwe, ale nie przy użyciu 4 way LST, metody opisanej gdzieś wyżej. Uprawiając klony zwyczajnie daj im trochę podrosnąć, a potem naginaj je i prowadź na bieżąco pod siatką.

Niżej klon Bubblegum, łamany, naginany..







Ta sama roślinka tuż przed przełączeniem.




To już 10 dzień kwitnienia!



Według autora przygotowanie roślinki do ScrOG metodą 4way LST, pozwoli skrócić wega.

Niżej trzy zdjęcia od innych użytkowników, na wszystkich Pure Power Plant. Prawda, że ładne?







zobacz inny artykuł na naszej wiki o SCROG https://www.wiki.haszysz.com/index.php?title=Trening_Scrog


http://anonymouse.org/cgi-bin/anon-www.cgi/http://www.rollitup.org/t/lbhs-scrog-tutorial.438789/
http://anonymouse.org/cgi-bin/anon-...y-lst-tutorial-w-topping-sub-tutorial.438784/
http://anonymouse.org/cgi-bin/anon-www.cgi/http://www.growweedeasy.com/scrog-tutorial
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dominicck1

Well-known member
Rejestracja
Sie 6, 2018
Postów
70
Buchów
0
Dzięki bardzo za materiał, bardzo przydatny.
Zdecydowałem się na ScrOG i zakupiłem już siatkę, teraz doczytałem że do tego wymagany jest topping co mnie trochę stresuje bo nigdy nie robiłem.
Czy można przeprowadzić ScrOGa pozostając przy samym LST?
z góry dzięki za odpowiedzi, pozdro.
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół