nasiona marihuany

Jak rozpoznam i ochronię swoją hodowlę marihuany przed zgnilizną korzeniową?

Wyszukiwarka Forumowa:

shy-moon

New member
Rejestracja
Wrz 9, 2008
Postów
3
Buchów
0
Jak rozpoznam i ochronię swoją hodowlę przed zgnilizną korzeniową w uprawie glebowej?

Zgnilizna korzeniowa\zgnilizna łodygi jest częstą chorobą występującą w uprawie hydroponicznej, glebowej jak również bezglebowej. Hodowcy kierujący uprawą glebową i bezglebową powinni unikać środowiska w którym grzyb z rodzaju Pythium rozwija się najlepiej i w związku z tym czynnie poprawiać jego warunki. W przypadku uprawy w glebie nie mamy możliwości kontroli systemu korzeniowego więc powinniśmy przewidywać problemy i rozpoznawać wczesne objawy chorobowe tego patogena.
Nawet zaawansowane stadium rozwoju choroby może zostać niezauważone, poprzez brak zmian w rozwoju części nadziemnej. Mimo to wzrost i plony mogą być drastycznie ograniczone. Pythium należy traktować jako bezwzględnego drapieżnika roślin!
Niektóre zewnętrzne objawy:

  • Powolny wzrost bez wyraźnej przyczyny

  • Więdnięcie liści. Często szczytowe części roślin stają się wiotkie i odkształcają się

  • Żółknięcie liści poczynając od dołu od liści zewnętrznych ku wewnętrznym

  • Zaczerwienienie szyjki korzeniowej zmieniające się w brązowy\czarny pierścień otaczający całą łodygę
W końcu czarny pierścień przybiera postać nekrozy pozbawiając rośliny zewnętrznej tkanki. Tkanka przewodząca (wewnętrzna) w dalszym ciągu funkcjonuje transportując wodę i składniki odżywcze (roślina wygląda na zdrową). W przeciągu tygodnia upada ponieważ rozkładająca się łodyga nie jest w stanie dłużej utrzymywać masy rośliny.

Najczęstsze przyczyny pojawienia się Pythium w glebie:


Zgnilizna korzenia znana jest również jako “zgorzel siewek” ze względu na to, iż często pojawia się w stadium siewki z powodu:


1) Nieodpowiedniej przepuszczalności podłoża – MJ wymaga dobrej przepuszczalności podłoża, dodaj więc minimum 25% perlitu do podłoża. Ewentualnie sterylizowane otoczaki czy inne kamyki (pamiętaj, że aby je wysterylizować należy umieścić je w rozgrzanym do 170 stopni piekarniku na 15-20 minut).



Wskazówka: na dnie pojemnika wyłóż średnich rozmiarów żwiru i przykryj przygotowanym podłożem, by uniknąć opadania niższych warstw podłoża i zapewnić prawidłową przepuszczalność.

2 ) Zbyt dużej ilości wody – hodowcy powinni pozwolić swoim roślinom (niemalże) przeschnąć zanim ponownie je nawodnią. Utrzymywanie takiego cyklu nawadniania minimalizuje wystąpienie: zbytniego nawodnienia, zastania się wody i niskiej rozpuszczalności tlenu w środowisku.



3) Stojącej wody – woda która nie jest natychmiast absorbowana z podłoża zastaje się; roślina szybko zużywa tlen z jej zawartości i w konsekwencji nie jest w stanie dalej go czerpać co powoduje niedobór tlenu w podłożu. Grzyb z rodzaju Pythium bardzo dobrze rozwija się w warunkach anaerobowych gdzie występuje niska zawartość O2.

Roślinny należy podlewać na początku każdego cyklu dziennego z uwagi na to, iż będą mogły jak najlepiej wykorzystać zasoby wody co poskutkuje niską wilgotnością gleby i większą zawartością tlenu w ciągu nocy. Duża porowatość podłoża wraz z nikim procentem jego wilgotności zapewnia doskonałą wymianę gazową. Jest to bardzo ważne podczas oddychania korzeni w ciągu nocy, a tym samym pozytywnie wpływa na rozwój kwiatów.



4) Niedoboru światła\ obniżonej temperatury – w warunkach niewystarczającej ilości światła rośliny nie wytwarzają dość energii do prawidłowego rozwoju. Niedobór światła powoduje wybieganie, powolny wzrost, niskie plony i ogólny stres roślin. Wraz z niedoborem światła bardzo często spada temperatura, która również spowalnia rozwój roślin i naraża na stres.


W warunkach niedoborów światła\niskich temperatur, podłoże staje się chłodne i przesiąknięte przez dłuższy czas. W takich okolicznościach transpiracja wody z gleby przez rośliny jest zakłócona. Przesiąknięte podłoże uniemożliwia prawidłową wymianę gazową, a tlen staje się niedostępny.
Rośliny narażone na stres środowiskowy są bardziej podatne na choroby.
Rozwiązanie: Dostarczaj roślinom uprawianym na zewnątrz więcej światła, podgrzewaj podłoże poprzez usuwanie powierzchniowej warstwy gleby. Rozpoczynaj uprawę po1 czerwca by uniknąć niskich temperatur podłoża.



Innie wskazówki:
Możesz dodać 5ml\l fungicydu No-Damp do pożywki podczas jej przyrządzania. Jednakże fungicyd ten hamuje wzrost korzeni.
Zgnilizna łodygi jest wynikiem nadmiernej ilości wody lub też czasami efektem przysypania łodygi mulczem w momencie kiedy roślina jest młoda. Usuń natychmiast jakiekolwiek porażone powierzchnie twojej rośliny (Bądź bezlitosny)! Zmiana sposobu podlewania oraz opryski odpowiednimi fungicydami mogą przywrócić roślinie zdrowie.


Źródło: http://www.drugs-forum.com/growfaq/1431.htm
 

Volli

Well-known member
Rejestracja
Kwi 20, 2008
Postów
241
Buchów
0
Wielkie dzięki za tłumaczenie, mi na pewno się przyda w tym sezonie.
Jeśli chodzi o nagrodę za tłumaczenie to najlepiej napisz pw do któregoś z moderatorów albo w temacie w którym jest informacja o nagrodach za tłumaczenie.
 

modny

Well-known member
Rejestracja
Cze 4, 2011
Postów
93
Buchów
0
moze ktoś wie jak się pozbyć tej choroby gdy juz zacznie działać?
 
D

delete

Guest
Taka moja mała rada. Jeżeli wasza roślinka ZACHOROWAŁA PRZEZ ZŁĄ GLEBE(w sensie zatrzymuję wodę zbija się itd itd) a nie przez wasze przelewanie to jedynym sposobem jest kupienie jakiejs lepszej ziemii w moim przypadku był to biobizz all-mix a stara glebe trzeba WYPŁUKAĆ!


Wsadziłem roślinę do miski zalałem na full wodą i delikatnie na BARDZO MAŁYM strumieniu wody z prysznica wypłukiwałem DELIKATNIE glebe tak by nie uszkodzic korzeni chociaż w tej metodzie jest to prawie nie możliwe zawsze korzenie ucierpią a od Ciebie zależy czy ucierpią mocno czy mało. Mi się udało bez większych uszkdzeń już 2 raz :) wiec jezeli chcesz ja ratować wykorzystaj ten sposób
 

dope

Well-known member
Rejestracja
Maj 13, 2012
Postów
164
Buchów
0
Chłopaki od czego mi tak liście żółknął i ogólnie trochę oklapły?
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół