nasiona marihuany

Przesuw oświetlenia - micro i nie tylko dla majsterkowiczów :D

Wyszukiwarka Forumowa:

Snuff

Well-known member
Rejestracja
Kwi 16, 2013
Postów
195
Buchów
0
Siemka :)

Postaram się przedstawić jak samemu zrobić przesuw oświetlenia.
Po co on jest?:freak2:
Wiele growerów chwali sobie tą opcję z uwagi na zwiększoną powierzchnię oświetlenia, jak wiadomo wraz ze zwiększeniem odległości lamp od roślin zmniejsza się ich skuteczność, dzięki szynie do przesuwu oświetlenia możemy przybliżyć lampy i zwiększyć powierzchnię box-a. Lampa ma poruszać się w jedną i drugą stronę. Jedyne co przemawia przeciw szynie to jej cena - 1000zł i zrobiona jest do bardzo dużych powierzchni przez co nie możemy jej wykorzystać w micro box-ach. Moja szyna przełamie ten problem.

A więc do dzieła :D

Co będziemy potrzebować jest zależne od tego jaką lampę będziemy przesuwać, na jaką długość, i na ile ma to nam wystarczyć.
Moja opcja jest do box-a około 40cm x 100cm. Sama szyna ma długość 60cm i po takiej długości poruszać się będzie lampa.

A więc:

-Listewki
-Deska
-Przełącznik DPDT - ON-ON bez zera 6pin <-- Pan w elektronicznym będzie wiedział o co chodzi. :sunny:
-Kable
-Zasilacz do silnika w zależności jakiego silnika użyjemy.
-Silnik z przekładnią - I tutaj jest największy problem. Mój silnik pochodzi od zdalnie sterowanego czołgu - jego przekładnia przenosi obroty na idealne wręcz do takiej szyny, można tutaj kombimować ale zasadniczo najlepiej rozbebeszczyć coś co się wolno porusza.
-Śrubki
-3 lub 4 łożyska.



Narzędzia jakich użyłem to:

-Wiertarka
-Szlifierka kątowa
-Wkrętarka
-Imadło

A więc do dzieła :D


Na początek robimy po dwóch stronach naszej deski listewki, które będą szynami. Skręcamy to wszystko.




Następnie przygotowywujemy łożyska, śrubki i podkładki.



Przykręcamy je do grubej listewki, która będzie częścią naszego wagonika - powinna mieć długość powyżej 15cm, żeby wszystko się na niej zmieściło.



Robimy też drugą stronę wagonika analogicznie.



Sprawdzamy wszystko i przykręcamy listewkę na wyregulowanie odległości naszego silnika.





Przykręcamy silnik z przekładnią i skręcamy wszystko w jeden wagonik :)



Następnie musimy tak przyczepić nasz przycisk by śrubka lub coś innego mogło go przełączać na obu stronach szyny i jednocześnie by to coś co przełącza nie zawadzało o wagonik.




Teraz mocujemy coś co będzie przełączać - przez co nasz silnik zacznie działać w drugą stronę.



Szybki test czy wszystko działa - czy wagonik jeździ bez zacięć, bez zbytnich luzów, czy gdy dojedzie do danego punktu przełączy przycisk, czy część która porusza wagonik po szynie nie ślizga się. I jeszcze mocujemy hak do naszej lampy i mocowanie do "sufitu" naszego pomieszczenia.




Teraz pora na kable.
Mój zasilacz ma regulowane napięcie przez co później redukując napięcie mogę zmniejszać obroty silnika więc i częstotliwość poruszania lampy.



Schemat podłączenia jest banalnie prosty:





Podłączenie takie ma powodować że przełączając pstryczek silnik zaczyna się kręcić w drugą stronę i wagonik "wraca"

Mój silnik z przekładnią wygląda dokładnie tak:



A oto gotowa i złożona szyna. Wszystko działa super i pewnie kiedyś pokażę na niej fotorelację.




Tutaj już pierwsza próba i wszystko działa jak należy - przy największym napięciu lampa robi jakieś 15 cyklów (tam i z powrotem) na minutę, na minimalnym jakieś 5 cyklów na minutę)




Pozdro i zachęcam do eksperymentowania :D
 

Majster

...robi swoje...
Weteran
Rejestracja
Gru 1, 2013
Postów
1,028
Buchów
5
Bardzo fajny patent. Do verta by się przydało.
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół