nasiona marihuany

Regulator obrotów wiatraczków komputerowych

Wyszukiwarka Forumowa:

PrzeMan

Well-known member
Rejestracja
Lut 5, 2014
Postów
259
Buchów
0
Witam wszystkich tak jak w temacie.

Chciałbym wam przedstawić łatwy i taniutki regulator obrotów wiatraczków komputerowych, które używa tak liczne grono forumowiczów. Najmocniej przepraszam was za zdjęcia ale tymczasowo nie mam aparatu. Został mi tylko ten w telefonie.

Na wstępie chciałem powiedzieć, że żaden ze mnie elektronik. Schemat znalazłem gdzieś w sieci wybrałem najłatwiejszy, kupiłem elementy i działa. No to lecimy

Elementy które będą nam potrzebne by zrobić sam regulator:
- tranzystor LM317T
- rezystor 240 Ω (ohm)
- potencjometr 2,2 k Ω
- radiator
- kawałek przewodu dwużyłowego
- zasilacz 12V
- kostka elektryczna (im mniejsza tym lepiej)
- wentylator



Bez20tytulu~2.jpg





Narzędzia:
- Lutownica
- kombinerki/cążki do paznokci
- nożyk do tapet
- śrubka, nakrętka/podkładka samo-kontrująca
- super glue
- pinceta

Najpierw zajmijmy się radiatorem.
Może to być klasyczny radiator komputerowy bądź kawałek aluminiowej blach grubości (1-2mm) w zupełności wystarczy. Ja wykorzystałem połamana drabinę aluminiowa. Docinamy blachę na wymiar wentylatora.

Teraz montujemy rezystor po miedzy dwoma wyjściami z tranzystora. Wymaga to trochę precyzji ale do zrobienia. UWAGA!!! Najlepiej jest trochę poodginać nóżki tranzystora by łatwiej się go montowało ale z wyczuciem by nie ułamać nóżki. Polecam również ocynować sobie delikatnie nóżki tranzystora oraz rezystora by łatwiej było przylutować te elementy.



20140801_182858~3.jpg








20140801_182729~3.jpg



Nadmiar odstających nóżek od rezystora obcinamy cążkami do paznokci.

Następnie borujemy w blaszce otwór o średnicy podobnej do otworu w tranzystorze mocujemy wszystko do naszej aluminiowej blaszki (radiatora) za pomocą śrubki z nakrętka bądź podkładka samo-kontrującą jak na zdjęciu.

20140801_185129~3.jpg










20140801_184922~3.jpg



Dalej przechodzimy do"suchego" rozplanowania gdzie co i jak. By w miarę to wyglądało i było wygodnie dla nas.

Następnie montujemy potencjometr na naszej blaszce. Zanim się za to weźmiemy delikatnie ocynujemy nóżki potencjometru co znacznie ułatwi nam montaż w kolejnym etapie. Ja umieściłem potencjometr w prosty sposób. Mianowicie na kawałku plastiku zrobiłem dziurki na wymiar i wsadziłem w nie nóżki potencjometra. Całość przykleiłem na super glue do płytki. Może mało profesjonalnie ale działa.Montaż potencjometru zależy tylko i wyłącznie od was i od wielkości potencjometru oraz możliwości zamontowania g . Można również zrobić gdzieś na boxie panel i tam mieć potencjometry do sterowania wiatraczkami ale jest trochę motaniny z kablami. Dla chcącego nic trudnego. Następnie montujemy kostkę elektryczna. Ja wywierciłem małą dziurkę w miejscu montażu kostki i przymocowałem na krótkiego wkręta i się trzyma elegancko.

20140802_172233_LLS~3.jpg



Teraz czas na zabawę czyli łączenie wszystkiego zusammen do kupy.
Łączymy tranzystor z potencjometrem to tez wymaga precyzji. Docinamy odpowiednią długość przewodu i ocynujemy z obu stron. Dolutowujemy do wcześniej ocynowanej nóżki tranzystora i potencjometru.

20140802_175907_LLS~3.jpg


Przyklejamy na super glue płytkę do wiatraczka i następnie czarny przewód wentylatorka minus (-) lutujemy do tylnej pojedynczej nóżki potencjometru dodatkowo trzeba poprowadzi osobny kabelek minus do kostki elektrycznej jak na zdjęciu.

20140802_185105~3.jpg



Teraz zajmijmy się + (czerwone kabelki). Montujemy czerwony z wentylatora do środkowej stopki tranzystora (ja wcześniej wywierciłem sobie dwie dziurki pod tranzystorem by to wyglądało estetycznie i by mi się kable tak nie walały po tej płytce).
Potem prowadzimy osobny przewód z pozostałej (patrząc na zdjęcie prawej)nóżki tranzystora do kostki elektrycznej.

20140802_191007~3.jpg


Podpinamy zasilacz plus (+) do czerwonego przewodu minus (-) do czarnego i możemy się cieszyć naszym regulatorem obrotów.

20140802_191454~3.jpg


P.S Polecam bawić się tymi kabelkami przy zimnym piwku i joincie tylko bądźcie ostrożni!!!

Mam nadzieję, że komuś się przyda mój krótki poradnik.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią tego postu bądź skonsultuj się z autorem lub moderatorem.

5! PZDR
Enjoy!
 

PrzeMan

Well-known member
Rejestracja
Lut 5, 2014
Postów
259
Buchów
0

Sugerujesz, że od gapiłem ;>?

Powiem Ci szczerze, że szukałem czegoś takiego jak kombinowałem ze swoim poradnikiem ale nie znalazłem. Kto wie może moja regulacje była by bardziej zaawansowana.

Gdzieś tam myślę o jakimś sterowniku do wiatraczków z termostatem ale to już chyba za duża elektronika jak dla mnie ;D

5! Zapraszam do oddawania głosów w tym zacnym konkursie :)
 

PonuryŻniwiarz

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Kwi 16, 2012
Postów
3,147
Buchów
9
Sugerujesz, że odgapiłem?

Powiem Ci szczerze, że szukałem czegoś takiego jak kombinowałem ze swoim poradnikiem ale nie znalazłem. Kto wie może moja regulacje była by bardziej zaawansowana.

Ja wiem, nic nie sugeruję. Wkleiłem tylko forumowy link sprzed 8 lat, z instrukcją wykonania takiego urządzonka. Trochę się nie dziwię, że nie znalazłeś, bo tu niełatwo czasem cokolwiek znaleźć.

Nie wiem, nie chcę mieszać, bawcie się, pókiście młodzi.
 

Konopioland

Lazy Bastard
Rejestracja
Sie 19, 2014
Postów
1,006
Buchów
1
Ja tylko dla ścisłości dodam, że LM317 to nie jest tranzystor lecz scalony regulator napięcia ( ma w sobie dużo tranzystorów i innych elementów półprzewodnikowych).
 

PrzeMan

Well-known member
Rejestracja
Lut 5, 2014
Postów
259
Buchów
0
Ja tylko dla ścisłości dodam, że LM317 to nie jest tranzystor lecz scalony regulator napięcia ( ma w sobie dużo tranzystorów i innych elementów półprzewodnikowych).

Spoko dzięki za informację. widzisz taka moja wiedza ... :)
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół