nasiona marihuany

Projekt CXA3070 pełne pasmo. 380-730nm

Wyszukiwarka Forumowa:

rxr2

Member
Rejestracja
Mar 25, 2014
Postów
19
Buchów
0
witam Jestem konstruktorem i naukowcem specjalizuje się w budowie oświetlaczy (na co dzień zawodowo, ale tu typowo hobbistycznie ;)

Chciał bym sie podzielić moja wiedzą z wami. Z racji ze w moje pracy mam dostęp do techniki świetlnej tj: spektrometry, radiometry kule całkujące ława fotometryczna, zacząłem eksperymenty z oświetlaczami.

szybko opracowałem 2 oświetlacze z pełnym widmem PAR i przystąpiłem do testów na żywych roślinkach.
Obecnie moje oświetlacze testowane są IHAR (Instytucie hodowli roślin) , tam też hodują trawę ale te prawdziwą ;D

Ale pokoleji:

Należy odpowiedzieć sobie czego oczekujemy bo drogi są dwie:

1 SUPER EFEKT:

To oświetlacz który nie jest ekonomiczny i daje pełne pasmo w wczesnej fazie wzrostu (veg) dużo promieniowania UV z zakresu 400-430nm wraz niebieskim 455 a nawet 480 nm.
I teraz to o czym jest jeden z moich referatów naukowych czyli środek pasma. Mowa o 500-600nm, jest to kluczowe dla jakości samych plonów decyduje on o smaku! reszta to wiadomo sprawdzone 625 i 660 a na koniec dnia emerson czyt. 730nm przez 5 min w pulsach.

2 TANI PLON:

To oświetlacz który ma być energetycznie poprawny. Zasada jest jedna Dajmy roślinie tylko to co jej potrzeba by się nie przewróciła i dała nam duży zysk. To bazujemy na tanich oświetlaczach wielo pasmowych w fazie VEG stosuje sie metalohalogeny lub Kompakty lub proste ledy o barwie 10000K plus troche 420nm a potem typowe kombinacjie R 660 i B 455 Nie bede tu sie nad tą metodą rozpisywać bo została ona opisana przez wielu a jej efekty wszyscy znamy.

Interesuje nas oświetlacz 1, bo on daje mocny system korzeniowy niezmiernie ważny w odpowiednim transferze mikroelementów z gleby, i grube i zdrowe łodygi zdolne do efektywnego transportu białek. ( żadnych skrótów w stylu hydroponiki itp) To samo sie tyczy stresu. Roślina musi być poddawana wielu bodźcom takim jak wiązanie które wymusza przystosowanie się do warunków a wyniku tego aktywniejszy system korzeniowy i efektywniejszy system transportu białek i mikroelementów. W naturze ma to w gratisie od wiatru temp słońca itp... a unas trzeba jej potocznie przypier@#$ by jej potem było lepiej.


Sama technika świetlna dla początkowej fazy wzrostu można pokrótce opisać tak :

380-405nm to kluczowe światło wpływające na wzrost układu korzeniowego
420-455 wiadomo chlorofile które są niezbędne i wszyscy o nich wiedzą
460-480 prawidłowa pigmentacji liści i wzmocnienie ich struktur

550-600 nm przez wielu pomijane a jest kluczowe dla smaku to w tym zakresie światła pomidory staja się smaczniejsze a sałata mniej gorzka. Ale bez przesady 20% amplitudy widma w tym zakresie wystarczy.

625-660 o oczywiście by roślinka oddała wszystko co w nią do tej pory pompowaliśmy w postaci naszego plonu.

720-740 to efekt Emersona naturalny usypiacz rośliny (w naturze jest od tego zachodzące słońce) pozwala przyspieszyć przestawienie się rośliny z trybu dziennego na aktywny nocny ( a ma co robić. trzeba zacząć budować a do tego jest potrzeba sprawnego transportu) jak nie podamy mocnego 720nm i tak sie zorientuje o tym ze sie słońce zaszło ale po co czekać :)

Tyle słowem wstępu :)

czas zabrać się do pracy. By efekty były zadowalające należny wytypować najlepsze diody. Tu niestety nie da się oprzeć na zapewnieniach producentów tylko trzeba każda partie przebadać pod kątem strumienia świetlnego i długości fali peak i dominującej.

trochę moich wyników z testów najlepszych LED na rynku nie ma co się sugerować pochodzeniem bo są najlepsi nawet po skośnej stronie ziemi. przetestowałem ponad 40 najlepszych led i troche wiecej tych gorszych epiledów i starów wytypowałem 11 led wartych uwagi:

tabela.png


i najważniejsze moim zdniem nie ma lepszej obecnie diody jako baza niż COB citizena clu54 czy cree cxa 3590 ale lepszym stosunkiem cena warość to cxa3070 :)

i na koniec jedne za moich oświetlaczy nad którym obecnie pracuje

tu wynik na bazie 2x CXA3070 3000K bin AB Ra 70 plus osram ssl
Widmo
2015-03-21_16_14_26.jpg


Pozmroku wyglada zabawnie :) soczewki street light 30x140 stopni
2015-03-21_16_14_49.jpg



zadnia mniej ładnie ale jeszcze z nim nie skończyłem
2015-03-21_16_14_36.jpg


drugi oświetlacz jest na porzeby wzrostu i ma mniej czerwonego a dodam do niego jeszcze 20% 480nm

Bazuje on na CXA3070 5000K bin AB Ra 80 jest wypełni pasywny i ma sprawność świetlna na poziomie 41% !
full_spectrum.JPG


oba oświetlacze są sterowane PWM i można w nich dowolnie kształtować stosunek BWR czyli mamy 3 kanały
B to pasmo 400-460nm i możemy je wysterować cyfrowo 0-100% co 1%
W to dioda COB 140W wysterowana na 60W by mieć wyższa efektywność zakres regulacji 0-25 50 75 100%
R to pasmo 600-730nm i mamy tu sterowanie 0-100% co 1%

wiec możemy dowolnie dostosować oświetlacz do danej fazy wzrostu.


Eh.. to na dzis wystarczy... postaram sie opisywać na bieżąco moje projekty i pomagać gdy będę wstanie wszystkim tym którzy pragną zbudować najlepsze światło dla swoich roślinek
 
Ostatnia edycja:

3072

...
Weteran
Rejestracja
Mar 19, 2010
Postów
4,441
Buchów
9
Witaj na forum! Dzięki że chcesz podzielić się z nami Swą wiedzą - jednak wszystkie fotki musisz umieszczać na naszym serwerze. Jak to zrobić? (klik)
 
S

sub

Guest
witam Jestem konstruktorem i naukowcem specjalizuje się w budowie oświetlaczy (na co dzień zawodowo, ale tu typowo hobbistycznie ;)

Witam ;)

Chciał bym sie podzielić moja wiedzą z wami. Z racji ze w moje pracy mam dostęp do techniki świetlnej tj: spektrometry, radiometry kule całkujące ława fotometryczna, zacząłem eksperymenty z oświetlaczami.

Można Pana poprosić o: - wyniki pomiarów - w postaci "cyferek" - Bardzo by mnie interesowały - dane: chińszczyzny np:
Od sprawności do spd.

trochę moich wyników z testów najlepszych LED na rynku nie ma co się sugerować pochodzeniem bo są najlepsi nawet po skośnej stronie ziemi. przetestowałem ponad 40 najlepszych led i troche wiecej tych gorszych epiledów i starów wytypowałem 11 led wartych uwagi:

I tu ponowiłbym prośbę:
Danych - w wypadku chińszczyzny zupełnie brak.
Nawet do typowo zabawowych: szacowań.
Gdyby pan był na tyle miły.. ;)

i najważniejsze moim zdniem nie ma lepszej obecnie diody jako baza niż COB citizena clu54 czy cree cxa 3590 ale lepszym stosunkiem cena warość to cxa3070 :)

A Nichia? Po danych które zamieszczają - wydają się być sensowne - biorąc pod uwagę ich ceny.
Niestety - mi pozostaje jedynie wierzyć mniej lub bardziej w dane : i szacować sobie - biorąc SPD takie jakie sie "ma": zakładać sobie jakieś "spadki" wraz z temp: etc.

Bazuje on na CXA3070 5000K bin AB Ra 80 jest wypełni pasywny i ma sprawność świetlna na poziomie 41% !

Radiometryczną? Liczoną w zakresie od 400 do 700 ?

Eh.. to na dzis wystarczy... postaram sie opisywać na bieżąco moje projekty i pomagać gdy będę wstanie wszystkim tym którzy pragną zbudować najlepsze światło dla swoich roślinek

Czekam: z niecierpliwością na: następne.
Tyle pytań się znajdzie ;]

Pański: wykres:
-> interpolowany:
Ciekawe na ile: to z tego co Pan zamieścił bliskie real wyszło?

swinia_z_kielbasy.jpg


36% niebieskich fotonów: liczone od: 360 do 498 nm. jako 100% od 360 do 760


dziwnie to wyszło:

23_ocos.jpg
 
Ostatnia edycja:

rxr2

Member
Rejestracja
Mar 25, 2014
Postów
19
Buchów
0
Wyników samych testów całego rynku chińskiego nie mogę udostępnić ale jeśli ktoś ma jakiegoś ciekawego LED mogę go dla niego przebadać. Troche to skomplikowane bo nawet ujawnienie wyników badań ledu z np chińskiego dostawcy dystrybuowanego przez MARITEX daje informacje o co najmniej 4 ledach w chinach. Juz tłumacze o co chodzi. Jedni nazywają tego samego leda ze jego producentem jest ProLight Opto a w chinach ze to LANLeds. Tak naprawde ciężko jest ustalić źródło bo te fabryki produkują pod wieloma nazwami swe produkty. Nie znaczy to ze nie znalazłem innych ciekawych ledów z zakresu czerwonego, ale skupiłem sie nad wysoko energetycznymi ledami by moc kształtować ich strumień świetlny przez soczewki.

Swego czasu pomagałem w pisaniu pracy na temat dryfu prądowego temperaturowego złącza elektroluminescencyjnego, i chciałbym powiedzieć ze rozważania na temat wpływu gęstości prądu, przewodnictwa cieplnego czy temperatury pracy, są bardzo ważne by ułatwić odpowiednią aplikacje leda w warunkach projektowych, ale koniec końców tylko pomiary w rzeczywistym środowisku dają pełny efekt.

Ledy należy dobrać prądowo by zasilanie było najprostsze a ich chłodzenie było wystarczające by złącze pracowało w optymalnej temp. następnie robimy testy w kuli całkującej. gdzie możemy dostać najuważniejszą informacje o całkowitym promieniowaniu wyemitowanym przez leda. wartości te wyrażamy w sposób energetyczny albo w mW albo w wartościach skutecznych umol/m2

Tak dostajemy realne wyniki. Modelowanie liczbowe jest tylko przypuszczeniem. diody osram ssl czy dragon 660nm maja deklarowane 315-400mW a realnie nie zbliżają sie nawet do 350mw testowane 4 partie po 15 szt każda. średnia 305mW max 334mW widać jasno ze mowią prawde ale nadzieje były większe czytając specyfikacje. Dochodzi do tego losowość parti. Tylko realne testy są wstanie ustalić co to za led. Dlatego jestem daleki od wyrokowania na temat danego leda bez jego pomiaru, a tym bardziej na temat rynku chińskiego.

Efektywność swietlna mozna przedstawić w postacji kalsycznej lumen na wat lub radiometrycznej mW wyemitowany na mW pobrany lub najważniejsze energii wyemitowanej z uwzględnieniem energii fotonów umol/m2 na moc pobraną do zasilania led.

Do ledów białych podaje sie lumen/watt bo ich widmo jest łatwe do zmierzenia luxomierze (uwzględniając krzywą Vlambda)

tu jest takie zestawienie dla diody cxa 3070 i 3590

CXA3070_vs_CXA3590_3000K_top_bins.jpg

jak widzimy efektywność kosztuje. i zawsze trzeba pamiętać o tym ze należy znalesc złoty środek miedzy kosztami budowy a kosztami eksploatacji. Na przykładzie diody cxa3070 3000K bin z4 widać ze jest ona lepsza od nowszej znacznie droższej diody 3590. Mimo ze parametry nowszego COB są znacznie ciekawsze to podatek od nowości swoje robi. Ja użyłem CXA3070 Bin AB i w mojej aplikacji uzyskałem 134lumen/wat

Natomiast jednostka lumen nic nie wnosi do widma PAR bo roślina to nie ludzkie oko i ma zupełnie inna krzywą absorbancji i nie da sie jej inaczej wyrazić jak przez energie z uwzględnieniem wartości energetycznej fotonów. (która jest zupełnie inna dla barwy niebieskiej od tej z barwy czerwonej) Takie promieniowanie opisuje jednostka umol/m2

I tylko tak powinno się wyrażać promieniowanie w odniesieniu dla roślin. dodatkowo rozbite na 3 pasma 380-460nm 500-600 i 600-660 z małymi odstępstwami w zależności od oświetlanej rośliny.

A te pomiary powinny być wykonane w kuli by ocenić wartość całkowitego strumienia świetlnego, a następnie w warunkach roboczych by określić co się dzieje z widmem na skraju oświetlanego pola roboczego.

Moje widmo ktore kolega interpolował jest widmem max gdzie wszystkie 3 kanały maja max prąd czyli BR jest wysterowane przez driver 700mA a CXA przez 1.4A użytkownik korzystając z spektrometru moze dowolnie kształtować stosunek B/R i poziom wypełnienia W (500-600nm). Bardziej chodziło mi o pokazanie kształtu krzywej widma mojego oświetlacza. to widmo jeszcze pasowało by zamienić na wartości skuteczne dla widma PAR.

czy kolega ma taką możliwość w swoim programie do analizy ? jak nie to ja poszukam u siebie na dysku.
 
Ostatnia edycja:
S

sub

Guest
Tak naprawde ciężko jest ustalić źródło bo te fabryki produkują pod wieloma nazwami swe produkty. Nie znaczy to ze nie znalazłem innych ciekawych ledów z zakresu czerwonego, ale skupiłem sie nad wysoko energetycznymi ledami by moc kształtować ich strumień świetlny przez soczewki.

Miło było by wiedzieć - mniej więcej jak: się mają ich produkty do "markowych".
Realne sprawności diod royal i 660 : noname : oraz tajwan: ile %? Jak to wygląda - mniej więcej dla diod: Philipsa, cree czy osrama wiadomo.

Rozstrzał FV? do tego jaki to ma.
dane dla 2-3 typów opisanych - "marką" jaka by nie była - było by wiele lepsze niż nic: i coś na zasadzie wydaje mi się , że może?

Danych pomiarowych dla chińskich paneli nie ma za dużo. Ale sprawności rzędu: 0,9 czy 1,1 mikromola/j - przewijają się. Powyżej 1,3 - nic nie leci - a ten co ma nie wiem na jakich diodach jest: - znaczy się wiem jak :kolorystyczne: wygląda: - : Szacunkowo : intepolacyjnie - patrząc na data sheet - i licząc nawet dla : 85 stopni : idzie się zmieścić w sprawności 1,6-1,7 przy takim układzie. | Cree na prądzie 0,7 |

następnie robimy testy w kuli całkującej. gdzie możemy dostać najuważniejszą informacje o całkowitym promieniowaniu wyemitowanym przez leda. wartości te wyrażamy w sposób energetyczny albo w mW albo w wartościach skutecznych umol/m2

Wiem jak to się robi.
Zamiast jakiś wartości skutecznych : wolałbym zwyczajnie strumień fotonów
Na VIS - i w zakresie 400-700 : ten drugi to pewnego rodzaju standard.

Tak dostajemy realne wyniki. Modelowanie liczbowe jest tylko przypuszczeniem.

Ja to sobie na użytek własny nazywam szacowaniem. Zakładam przy okazji, że przy odrobinie szczęścia się w +-15% da zmieścić ;]
A jakie realnie byki robię - hmm.. Może nie zawsze warto wiedzieć ;D

diody osram ssl czy dragon 660nm maja deklarowane 315-400mW a realnie nie zbliżają sie nawet do 350mw testowane 4 partie po 15 szt każda. średnia 305mW max 334mW widać jasno ze mowią prawde ale nadzieje były większe czytając specyfikacje. Dochodzi do tego losowość parti. Tylko realne testy są wstanie ustalić co to za led. Dlatego jestem daleki od wyrokowania na temat danego leda bez jego pomiaru, a tym bardziej na temat rynku chińskiego.

Bez pomiaru nie wiadomo czy się dostało się bin za który się dystrybutorowi zapłaciło. Zupełnie nie mam zaufania do nikogo.

Jeszcze jedno: - dla jakiej temp: wychodziły te wyniki? I dla jakich temp: podane były sprawności w datasheet ? Rozumiem, że to się nie mieściło nawet przy założeniu , że oni dajmy na to - testują to : .. w kompletnie nierealnych "warunkach".

+ jak się układa: sprawność - rozstrzał mocy także jest : Wraz z temp pracy ona spada:
Sam wynik w mW to kapkę mało. - Do tego jeszcze w jakim zakresie +- prąd na diodzie w warunkach pomiaru był 350 mA.. etc. Wynik z szacunkami błędów? |wiem upierdliwy jestem|

Tak przy okazji:
Ledy 625-630 - i ich realnie osiągane w warunkach pracy: sprawności :
[ najbardziej interesujące było by to w formie % : bez uwzględnienia zasilania ]

Tu przy szacowaniu - można popełniać kosmiczne byki: sprawność fotometryczna ze skraju krzywej.
Tak absu****nie wielkie, że...
Ja sobie coś zakładam: np: nieistnienie wysokosprawnych fotometrycznie binów 630. Tu niewielkie przesunięcia - "środkowej" -...

Efektywność swietlna mozna przedstawić w postacji kalsycznej lumen na wat lub radiometrycznej mW wyemitowany na mW pobrany lub najważniejsze energii wyemitowanej z uwzględnieniem energii fotonów umol/m2 na moc pobraną do zasilania led.

Lumeny w tym konkretnym wypadku są najgorszą z możliwych form ;]
SPD + radiometryczna: zupełnie wystarczy.

Na tym obrazku zamieściłeś bardzo: nieprecyzyjną wizualizacje tego.
Można prosić o cyferki - co 2 nm? |kolekcjonuje takie dane, nie wiem na co mi one ale zbieram...|

Piszesz energii wyemitowanej z uwzględnieniem energii fotonów:
Czyli sztuk wyemitowanych fotonów :...
Dlaczego m2???

mikromole/J bez uwzględnienia sekundy.
Ewentualnie całkowity strumień - z mocy. Czy z sekunda czy bez: J czy W bez znaczenia.
Jak by nie patrzeć: standard - pewien: z reguły podaje się to z zakresu 400-700 :

Do ledów białych podaje sie lumen/watt bo ich widmo jest łatwe do zmierzenia luxomierze (uwzględniając krzywą Vlambda)

A nie dlatego, że są przeznaczone do "oświetlenia" dla ludzi ?
I jest to po prostu standard.

Luxomierz: Ano łatwo - łatwiej dostępny - choć te porządne kosztują także krocie.
Nie dość, że pomiar jest obarczony dodatkowymi błędami odmiennymi dla różnych źródeł - niezbyt dużymi ale zawsze. To i tak mało warty będzie bez SPD źródła - które - można .. uzyskać przy pomocy spectroradiometru. I tak się kółko zamyka. Mamy pomiary - które potem sobie jakoś trzeba dziwnymi współczynnikami - przeliczać: Zakładając.. co? Że spectrum jest takie jakie się oszacowało? | no nie przy białych | Pomiar.. wart .. tyle co.. Tani..Luxomierz dający z 10-12% błędu - na to nakładający się błąd - jakiś krzywych współczynników szacowanych: mniej więcej. Szkoda czasu i energii.. raczej.

A jeszcze jedna taka śmieszna drobnostka: Zazwyczaj w danych data sheet nie podają raczej - nic o - widzeniu skotopowym: | co przy zimnych białych jest raczej bardzo ważne : - : stosunek jednego do drugiego - widzenie w warunkach mezopowych - oświetlenie drogowe.. etc| Chwila .. niektórzy chyba tak ? W wypadku dostępnych danych pomiarowych jest to często podawane.

Wszystkie ledy których światło jeszcze jako tako wypada w lm.. mają sprawności tak podane przez producenta.
Niestety ;]

Błędy popełniane w zabawowych szacunkach - gdyby mieć dla wszystkich kolorowych dane radiometryczne - były by zdecydowanie mniejsze: nawet jakby się .. środek emisji omsknął o 15 nm

tu jest takie zestawienie dla diody cxa 3070 i 3590

rolitup? wygląda na zestawienie tam zamieszczane. Miejsce gdzie najwięcej o COB - w formie DIY - a także i w czymś co zalatuje chwilami mi "religią" COB jest.
| chodzi mi tu o tą zdecydowana przewagę: ich "pełnego widma" - a tu to chyba nie jest ? tak.
Może i lepiej mieć - ale czy potencjalne "efekty" są warte ...|

Ja użyłem CXA3070 Bin AB i w mojej aplikacji uzyskałem 134lumen/wat

Co sądzisz o Nichiach? Mi po danych producenta: - i nieco "szacowanych" - osiągach - wyglądają zupełnie sensownie jeśli chodzi o stosunek cena-jakość.
Puszczone poniżej "specyfikacji" około 350 mA - zamiast około 600 : te:
http://www.ledrise.com/product_info...hia-Chip-on-Board-NSBWL121A-4032lm-white.html

Binowane w 25 stopniach.. ale.. Jeśli się cudów nie oczekuje.. A jedynie - mniej więcej - znanego strumienia i udziału niebieskich fotonów : po dodaniu do tego 660.
O takich - "kwiatkach" jak sterowanie nie wspominam nawet. Gaszenie części lub i całości 660. | minimalizm :] i prostota - może i miło było by mieć: ale.. nie dość, że wymaga zakupu skrzynek z krasnoludkami w środku -.. eee.. znaczy się dla mnie to równie dobrze tak krasnoludki mogły by siedzieć : - Budujesz całość sterowania Sam czy : wykorzystujesz głównie dostępne :klocki?:

Natomiast jednostka lumen nic nie wnosi do widma PAR bo roślina to nie ludzkie oko i ma zupełnie inna krzywą absorbancji i nie da sie jej inaczej wyrazić jak przez energie z uwzględnieniem wartości energetycznej fotonów. (która jest zupełnie inna dla barwy niebieskiej od tej z barwy czerwonej) Takie promieniowanie opisuje jednostka umol/m2

Tak.. McCree : Inada :
Krzywe o dosyć ograniczonym zastosowaniu mimo wszystko.
Byle by mieć: SPD - i sprawność - wtedy się puści po takiej krzywej jak komu wygodnie.
Poda jakieś YPFy - po dowolnej krzywej - w dowolnej formie.

W oprogramowaniu do spectroradiometrów w europie za to często jest zaszyta CIE - jedna z dwu.
Gdzieś mi się te cyferki walają po dysku. | - jedna wygląda wypisz wymaluj jak pewna krzywa dla roślin wodnych: a druga to cholera wie co i skąd? |

I tylko tak powinno się wyrażać promieniowanie w odniesieniu dla roślin. dodatkowo rozbite na 3 pasma 380-460nm 500-600 i 600-660 z małymi odstępstwami w zależności od oświetlanej rośliny.

Strumień fotonów:
Na forum było to - wielokrotnie:

A te pomiary powinny być wykonane w kuli by ocenić wartość całkowitego strumienia świetlnego, a następnie w warunkach roboczych by określić co się dzieje z widmem na skraju oświetlanego pola roboczego.

Masz plik "pomiarowy" IES dla swojego "panelu" ?

i?
Jak wygląda "mieszanie się" widma? Nierównomierność - rozkładu widmowego:
Hmm.. pewnie powyżej jak się to zwało graniczna odległość fotometryczna zupełnie nieźle?

Moje widmo ktore kolega interpolował jest widmem max gdzie wszystkie 3 kanały maja max prąd czyli BR jest wysterowane przez driver 700mA a CXA przez 1.4A

Próbowałem odejmować do tego: - emisje CXA - ale.. Jakoś tak średnio wychodzi - po pierwsze zbyt mała - rozdzielczość obrazka wyjściowego: Po drugie: - SPD ;) które mam jest - .. pewnie jakoś jedynie zbliżone do ..

użytkownik korzystając z spektrometru moze dowolnie kształtować stosunek B/R i poziom wypełnienia W (500-600nm). Bardziej chodziło mi o pokazanie kształtu krzywej widma mojego oświetlacza. to widmo jeszcze pasowało by zamienić na wartości skuteczne dla widma PAR.

Ja wiem? Po co ?
Skoro - kształtowniki - które są są: na tyle prawdziwe - co - krzywa fotopowa - i skotopowa - z setkami pośrednich mezopowych między nimi.

Można policzyć: i podać: Ale.. dla jakich wartości strumienia to jest prawdziwe ;)
Tu w tym wszystkim jest nieco: .. dziegciu.
Są ludziska co sobie liczą po różnorodnych krzywych : - dodając coś przed McCree jeszcze: co jest kompletnie.. w tym wypadku niezrozumiałe.
Mniejsza z tym: jest grupka zapaleńców opracowująca jakieś narzędzie: na IC do odnalezienia - coś się przewijało. Fajne hobby ale.. jakoś tak strasznie mało weryfikowalne to wszystko mi się wydaje.

czy kolega ma taką możliwość w swoim programie do analizy ? jak nie to ja poszukam u siebie na dysku.

Mająć SPD - najchętniej co 1 nm - + resztę danych : najchętniej Pomiarowych :
Jeśli z podanymi błędami - tym lepiej. | ja chce sprzęt!!!|
- Zorbie to w excelu : żaden problem. Dane => Obrabia się łatwo: tylko skąd brać ? ;)
: same obliczenia są raczej niezbyt skomplikowanej natury :

Jeśli byś miał jakieś ciekawe oprogramowanie: w wersji "free" - chętnie przytulę. Za dużo dostępnych narzędzi raczej nie ma. Jedno jako takie - użyteczne .. ułatwia bardzo.
Zdecydowanie szybciej niż - w prowizorycznie kleconym arkuszu:

btw: dlaczego - taka a nie inna konfiguracja całości?

Nie prościej : zrobić mniej więcej to co sporo ludzi uprawiających na COB - opisuje?
Weg: 5000-5700K - flo: 2700-3000K - Wystarczyło by: mieć COB i 660 + możliwość sterowania aby manipulować nawet w większym zakresie.

Oj.. Nie moje zabawki : ;) Jako miejscowy Troll się powstrzymać nie mogę.
Masz możliwość uzyskiwania bardzo wysokiego strumienia w niebieskim - w stosunku do reszty:
2 diody IR których praktycznie na tym SPD nie widać. | mało precyzyjny jest wiec..? - choć z drugiej strony one radiometrycznie chyba zbyt sprawne nie bywają? - i są ledwie 2 sztuki.
Nie bardzo widzę ile jest 660 i 630 na zdjęciu: powinny odbiegać kolorkiem?

ps: jeszcze jedno mi się przypomniało: niedawno był tu watek gdzie pojawiły się te cuda:
http://www.aliexpress.com/item/1pcs...380-840nm-100W-led-grow-light/2026154212.html

Obudowa znana: białe diody tego "gatunku" są dostępne za grosze: I jakieś dane z pomiaru | co prawda pomiarowe naświetlacza a nie samej "gołej" diody + raczej "flat-plane integration" - lub raczej jakaś odmiana z nie płaskim: a półsfera? : i ... detekrorem jadącym wokoło? na ramieniu sterowanym w 3 osiach? ..- i .. nie pomne jakiej mocy - mniejsza : o szczegóły| są i delikatnie mówiąc nie zachęcają do kupna - to tu: ni ma nic.

Miałeś w ręce i takie coś ?
W wątku który był - zwyczajnie wróżono z fusów: ..
A ja ciekaw jestem: Jak "bardzo złe" są te - cuda.
 
Ostatnia edycja:

rxr2

Member
Rejestracja
Mar 25, 2014
Postów
19
Buchów
0
co do ledów chińsko tajwańskich to nie spotkałem żadnego który by był lepszy niż markowe po za tymi z ProLight opto co je maritex sprzedaje (pewnie dlatego nimi handlują. ) Sam siedzę w ledach od paru lat i co jakiś czas kupuje próbki by nie wypaść z rynku. Mocną firmą co robi grow lighty jest vanQ oni dystrybuują też te niby swoje coby na alibabie i expres tak naprawdę są to bridgelux cob z marnym pasmem niebieski i kiepską efektywnością, jest tez odmiana robiona przez nich i jest znacznie lepsza juto podeśle widmo i opisze pare ciekawych ledów zintegrowanych z chin.
z pewnością zaciekawią miłośników dobrego i taniego LED ich modułu 50-60W są po 40-50$ wiec jak ktoś ma ochote na DIY i nie ma głowy do projektowania własnego systemu to doskonały sposób na ciekawy oświetlacz . Musze tylko przygotować prezentacje paru połączonych zestawów.
Innymi słowy jest w chinach trochę dobrych ledów o nieco gorszych skutecznościach ale tez o niebo niższej cenie.. Ja na razie buduje trochę z innego przedziału oświetlacze, te tańsze są już na rynku czas na te lepsze..


Jednostki Lumen i lux opisują strumień całkowity i natężenie z godnie z krzywą Vlambda czyli taką jak człowiek ma wrażliwość oka w świetle dziennym

Moim spektrometrem mierze światło w postaci irradiacji wyrażonej w mW/m2 czyli czystej wartości energetycznej ale bez uwzględnienia energii fotonu, (w zakresie UV i vis do ~500 jest znacznie większa niż w reszcie zakresu VIS IR FIR)

dlatego by opisać "natężenie z uwzględnieniem energi cząstek" używa sie modelu Einsteina co sprowadza sie do jednostki umol/m2
i taka jednostka opisuje rzeczywiste użyteczne natężenie dla "roślinek" (krótsze długości fal maja znacznie większe możliwości penetracji liści niż te powyżej 600nm)

oto porównanie widm wyrażonych w mW do umol
Photosynthesis_yield_photon_flux_spectral_weighting_svg.png




rolitup: to kopalnia wiedzy ale niestety przesycona nie rzeczową i słabą merytorycznie dyskusją. Dobry cob to jedno a pełne pasmo to odpowiednia suplementacja. Tam trochę o tym zapomniano...

nichia używam od lat. do tej pory byli najlepsi w UV brałem od nich ledy po 130-240$ za sztuke 365nm ale teraz jest lepszy i tańszy chińczyk a oni zaczęli robić ciekawe cob. szkoda ze tak małej mocy. nie miałem ich jeszcze w pomiarach bo czekam az zrobią 100-120W cob od paru miesięcy słyszę ze lada chwila ma to nastąpić wiec poczekajmy. wiem ze na pewno uda sie im namieszać w wyścigu miedzy citizenem a cree . Notabene cree jest słabsze od citizena bez dwóch zdań. Ale za to mamy trochę tańsze światło od cree.


Równomierność sprawdzam co jakiś czas na stole roboczym spektrometrem na koniec zrobię pomiary goniometrem i wygeneruje plik w dialux czy innym modelu numerycznym dystrybucji strumienia.

oprogramowanie do analizy muszę sam pisać bo i spektrometry tez sami budujemy na kościach hammamatsu. tu nie wiele mogę pomóc. raczej postaram sie zrewidować pare obiegowych opini pokazać co jest ważne i jak świadomie wybrać dobry panel led. tylko najpierw skończę, by moc pokazać jak ja to widzę. dziś przyszły diody 480 nm i soczewki. Te ostatnie muszę odesłać bo nie spełniły zapewnień producenta.. :( i tak w kółko.... jedno sie planuje i liczy a co innego dostaje..
Budowa oświetlacza uczy pokory i wytrwałości.
 
Ostatnia edycja:
S

sub

Guest
co do ledów chińsko tajwańskich to nie spotkałem żadnego który by był lepszy niż markowe

Dane ;) ? Oni nie mają zwyczaju dawać nic - a jeśli nawet są jakieś: np: Data sheet edisonów - to wynika z tego.. Nie wiem co:

po za tymi z ProLight opto co je maritex sprzedaje (pewnie dlatego nimi handlują. )

Chipy w tych obudowach są od kogo? Producentów :chipów: - jak zwał tak zwał jest niewielu - kilku ledwie:
A firm co pakują to w obudowy masę. Najlepsze zostawiają dla siebie - a reszta na przemiał nie idzie.
Niektórzy mieli się nawet chwalić: czyje używają : | nie za bardzo wyznaje się na "rynku" - ale takie słuchy sie mi o uszy obiły|

Mocną firmą co robi grow lighty jest vanQ oni dystrybuują też te niby swoje coby na alibabie i expres tak naprawdę są to bridgelux cob z marnym pasmem niebieski i kiepską efektywnością, jest tez odmiana robiona przez nich i jest znacznie lepsza juto podeśle widmo i opisze pare ciekawych ledów zintegrowanych z chin.

Miło będzie. Za wiele na temat - nie ma - przynajmniej czegoś co można by w ogóle jako dane brać.

a tak nieco obok: Widziałeś to co zamieścili.. przy jednym z paneli: na alibabie:

Sprawność według tego: liczona na strumień jest "żałosna" - ciekawe czy to prawdziwe dane - czy cokolwiek: jeśli prawdziwe to panel jest "kpiną?."

HTB1deH_GFXXXXXCXXXXq6xXFXXXK.jpg


po odtworzeniu SPD z zamieszczonego obrazka: i zaimportowaniu tego do darmowego narzędzia:

odtworzony.jpg


-->

protokoly.jpg


Na czerwono grają ze sobą idealnie.
Z kolei to na zielono pasuje mi do: krzywej skotopowej:
Blisko tego co podali wyszło po kształtowniku: odtworzonym: nie cyferkach z „norm”

Nie mogłem się powstrzymać przed zupełnie: bezcelową wizualizacją: ... Nie wiem do czego w sumie może się przydać: kolorowy obrazek z - czymś co puszczono po jakimś kształtowniku. Ale ładnie kolorowo wygląda.

pszemnuszmy.jpg


chwila cyferki do tego:
mógłbyś sprawdzić? Ciekaw jestem czy Ci wyjdzie podobnie: mi wyszło: 4471,5 skotopowych : przy takiej wartości energetycznej jak podali: oraz : 1251 fotopowych.

cyferki -> 1000 mW

cyferki napisał:
360 0,000e+00
362 0,000e+00
364 0,000e+00
366 0,000e+00
368 0,000e+00
370 0,000e+00
372 0,000e+00
374 0,000e+00
376 0,000e+00
378 0,000e+00
380 1,590e-04
382 3,794e-04
384 5,174e-04
386 7,137e-04
388 9,838e-04
390 1,375e-03
392 1,841e-03
394 2,254e-03
396 2,661e-03
398 3,031e-03
400 3,113e-03
402 2,924e-03
404 2,602e-03
406 2,191e-03
408 1,766e-03
410 1,445e-03
412 1,236e-03
414 1,117e-03
416 1,095e-03
418 1,223e-03
420 1,460e-03
422 1,727e-03
424 2,034e-03
426 2,423e-03
428 2,939e-03
430 3,572e-03
432 4,273e-03
434 5,028e-03
436 5,739e-03
438 6,283e-03
440 6,681e-03
442 6,991e-03
444 7,441e-03
446 8,101e-03
448 9,139e-03
450 1,029e-02
452 1,132e-02
454 1,247e-02
456 1,301e-02
458 1,272e-02
460 1,180e-02
462 1,057e-02
464 8,951e-03
466 7,692e-03
468 6,272e-03
470 5,327e-03
472 4,685e-03
474 3,996e-03
476 3,345e-03
478 2,780e-03
480 2,304e-03
482 1,911e-03
484 1,585e-03
486 1,325e-03
488 1,112e-03
490 9,419e-04
492 8,060e-04
494 6,999e-04
496 6,081e-04
498 5,253e-04
500 4,572e-04
502 4,180e-04
504 3,939e-04
506 3,769e-04
508 3,644e-04
510 3,534e-04
512 3,448e-04
514 3,390e-04
516 3,342e-04
518 3,299e-04
520 3,263e-04
522 3,231e-04
524 3,203e-04
526 3,181e-04
528 3,164e-04
530 3,150e-04
532 3,142e-04
534 3,139e-04
536 3,139e-04
538 3,145e-04
540 3,153e-04
542 3,168e-04
544 3,186e-04
546 3,207e-04
548 3,232e-04
550 3,263e-04
552 3,296e-04
554 3,333e-04
556 3,374e-04
558 3,419e-04
560 3,467e-04
562 3,518e-04
564 3,583e-04
566 3,694e-04
568 3,851e-04
570 4,045e-04
572 4,270e-04
574 4,562e-04
576 4,934e-04
578 5,370e-04
580 5,891e-04
582 6,542e-04
584 7,313e-04
586 8,212e-04
588 9,279e-04
590 1,053e-03
592 1,201e-03
594 1,348e-03
596 1,473e-03
598 1,555e-03
600 1,564e-03
602 1,569e-03
604 1,677e-03
606 1,872e-03
608 2,133e-03
610 2,514e-03
612 2,993e-03
614 3,514e-03
616 4,226e-03
618 5,317e-03
620 6,545e-03
622 7,733e-03
624 9,136e-03
626 1,061e-02
628 1,226e-02
630 1,383e-02
632 1,450e-02
634 1,397e-02
636 1,226e-02
638 9,570e-03
640 7,066e-03
642 5,225e-03
644 4,024e-03
646 3,372e-03
648 2,953e-03
650 2,692e-03
652 2,676e-03
654 2,737e-03
656 2,848e-03
658 3,091e-03
660 3,428e-03
662 3,812e-03
664 4,124e-03
666 4,273e-03
668 4,079e-03
670 3,523e-03
672 2,917e-03
674 2,320e-03
676 1,829e-03
678 1,434e-03
680 1,102e-03
682 8,632e-04
684 6,904e-04
686 5,482e-04
688 4,267e-04
690 3,372e-04
692 2,756e-04
694 2,275e-04
696 1,962e-04
698 1,785e-04
700 1,654e-04
702 1,587e-04
704 1,569e-04
706 1,577e-04
708 1,613e-04
710 1,688e-04
712 1,800e-04
714 1,952e-04
716 2,169e-04
718 2,479e-04
720 2,877e-04
722 3,362e-04
724 3,926e-04
726 4,555e-04
728 5,237e-04
730 5,956e-04
732 6,714e-04
734 7,505e-04
736 8,320e-04
738 9,164e-04
740 1,021e-03
742 1,128e-03
744 1,181e-03
746 1,188e-03
748 1,143e-03
750 1,022e-03
752 8,929e-04
754 7,678e-04
756 6,464e-04
758 5,399e-04
760 4,632e-04
762 4,242e-04
764 4,051e-04
766 3,891e-04
768 3,746e-04
770 3,616e-04
772 3,488e-04
774 3,353e-04
776 3,340e-04
778 2,626e-04
780 0,000e+00
782 0,000e+00
784 0,000e+00
786 0,000e+00
788 0,000e+00
790 0,000e+00
792 0,000e+00
794 0,000e+00
796 0,000e+00
798 0,000e+00
800 0,000e+00
802 0,000e+00
804 0,000e+00
806 0,000e+00
808 0,000e+00
810 0,000e+00
812 0,000e+00
814 0,000e+00
816 0,000e+00
818 0,000e+00
820 0,000e+00
822 0,000e+00
824 0,000e+00
826 0,000e+00
828 0,000e+00
830 0,000e+00


Innymi słowy jest w chinach trochę dobrych ledów o nieco gorszych skutecznościach ale tez o niebo niższej cenie..

Mnie bardzo ciekawi - jaką one realnie osiągają sprawność.
Dostępne są jedne wyniki pomiarowe panelu opartego na czymś takim – przynajmniej więcej nie znalazłem. Niekoniecznie są one zachęcające.

Jednostki Lumen i lux opisują strumień całkowity i natężenie z godnie z krzywą Vlambda czyli taką jak człowiek ma wrażliwość oka w świetle dziennym

Wiem : Przeliczam dane w drugą stronę: używając SPD - Świnie z kiełbasy ;]
Używając odtworzonych - lub zbliżonych do "typowych" dla podanej temp widmowej i CRI -> SPD.
Precyzja tego jest : jaka jest ;]

Przy białych diodach i tak lepsza niż przy 620-630 || przy okazji ponawiam pytanie o - dane pomiarowe: cree? np? - dobrze zakładam, że one w realnych warunkach pracy nie przekraczają sprawności około 30% +- coś - i najlepsze biny - "fotopowe" mieszczą się bliżej 620 .. a przy 630... najlepszych ni ma ?? - przy innych "założeniach" z szacunków : w wypadku stosowania tych diod: robi się.. chłamik. Zbyt duże błędy ||

Moim spektrometrem mierze światło w postaci irradiacji wyrażonej w mW/m2 czyli czystej wartości energetycznej ale bez uwzględnienia energii fotonu, (w zakresie UV i vis do ~500 jest znacznie większa niż w reszcie zakresu VIS IR FIR)

Masz kule całkującą? I określasz: całkowity "strumień" w postaci energetycznej ?
Oprogramowanie samo z siebie nie podaje wyników w dwu formach ?
Zazwyczaj przelicza raczej samo?

dlatego by opisać "natężenie z uwzględnieniem energii cząstek" używa sie modelu Einsteina co sprowadza sie do jednostki umol/m2

tak hc/lambda - energia: przelicz na sztuki: i podaj w formie "moli" A mikro bo.. mol to bardzo duża "cyfra"

i taka jednostka opisuje rzeczywiste użyteczne natężenie dla "roślinek"

A i owszem:
Ale w wypadku "źródła" – podstawową informacją jest: Całkowity strumień: + Moc.
To jak się potem to rozkłada na powierzchnie: jaki się realny strumień osiąga : straty na odbiciach: itp.. równomierność: etc: to inna bajka.
Pod tym względem HPS stoi na straconej pozycji – Ledy są „kierunkowe”.

Mniejsza z tym.
Tu pojawia się - "coś" - o projektowaniu panelu - tak aby pasował - do założonego zastosowania.

(krótsze długości fal maja znacznie większe możliwości penetracji liści niż te powyżej 600nm)

No nie zupełnie... Penetracje liści ma możliwość zieleń - oraz IR – dla którego liście są praktycznie „przezroczyste”.

Niebieski już nie za bardzo - okolice fioletu także nie.
Można mówić "chyba" jedynie o "zielonym okienku".

oto porównanie widm wyrażonych w mW do umol

Jest na forum: To krzywa McCree : Coś jakby najpowszechniej uznany standard "kształtownik" do liczenia YPF : Taka standardowa krzywa: jak fotopówka dla ludzi.

W jakiej formie się jej nie przedstawi jest tym samym.

Znasz? Stare: ale się nic a nic nie zdezaktualizowało: https://www.forum.haszysz.com/showt...ity-and-duration-on-photosynthesis-and-growth

rolitup: to kopalnia wiedzy ale niestety przesycona nie rzeczową i słabą merytorycznie dyskusją. Dobry cob to jedno a pełne pasmo to odpowiednia suplementacja. Tam trochę o tym zapomniano...

Tam jest kilku ciekawych ludzi. Jeden - bardzo ale to bardzo lubi obliczenia - szacunki: wykresy - i robi to naprawdę z "pasją". Jego panel na COB | wyłącznie białe| to także "hi tech wśród" DIY.

Jedyne co mogło by komuś lekko zawadzać to "zbyt głębokie" przekonanie do pewnych rzeczy - zalatujące mi chwilami - "religią" - Ale hobbyści pasjonaci często tak mają.. Chyba ?

Powiadasz pełne pasmo.

Co kto lubi - Może i lepiej - ale na ile "mierzalne" jest to lepiej.
Smak? Moc oceniana przy pomocy - "płucografu'?
Porównanie aromatu na nos?

Niska weryfikowalność - a bardzo często ludzie - najbardziej polecają to co im się sprawdziło. Albo wierzą w coś: Co kto lubi - i chce ;]

Mi się - bez żadnego - powodu? np: podobają proste układy:
W wypadku COB białych - łączenie - 5000K lub 4000K z diodami 660. Lepsze gorsze:
Dodatek UV - IR : to drugie - w formie osobnego - "kanału" - z możliwością - odpalenia pod koniec dnia - wydaje się sensowne. Nie potrzeba zbyt wielkiej mocy : ani długiego czasu pracy: aby "kasować" fotochrom.

Efekt emersona - .. niby jest w lit. przy jednoczesnym oświetleniu - suma większa niż przy - dwu osobno - spadek czerwieni :
Mniemanie, że pomiędzy innymi - .. długościami istnieją podobne zależności:
Zapewnienia o : ... : Czy chęć zbliżenia się do - "naturalnego widma" -
Niby rośliny są przystosowane do wykorzystania w zmiennych warunkach - widma słonecznego .. ale - czy przy uprawie w sztucznych warunkach warto - budować coś co się do niego zbliży?

ps: dorysowuje coś.. i czekam na ... dane ;]
 
Ostatnia edycja:

Konopioland

Lazy Bastard
Rejestracja
Sie 19, 2014
Postów
1,006
Buchów
1
Hmm... Czemu tu taka cisza?
Ja tu się spodziewałem starcia Tytanów!
Kolego rxr2, będzie coś więcej?
 

rxr2

Member
Rejestracja
Mar 25, 2014
Postów
19
Buchów
0
Trochę na głowie za dużo.

Nie określiłbym tego starciem tylko dzieleniem się wiedzą.


Skończyłem budowę 3 oświetlaczy które zainstalowałem w środowisku idealnym, pomieszczenie jest klimatyzowane ma monitorowane i w pełni zautomatyzowane wszystkie parametry:

temp powietrza
wilgotność
CO2
przepływ powietrza

wszystkie moje oświetlacze ustawione na okolice 550umol/m2

3 kuwety z roślinami o odmiennych parametrach fotosyntezy by otrzymać maksymalnie dużo z jednego cyklu hodowlanego.

sadzonki to zboża z jednego rozsadzenia.


do eksperymentu dałem tez 3 dodatkowe oświetlacze i tak mamy :


1) HPS osram 150W Dual
2) Xenon 60W (typowy na VEG)
3) Fullspectrum plus blue (50W)
4) full Blue + 630 660
5) CXA3070 5000K Plus leds
6) Neonica 100W

załączam parę fotek z eksperymentu.

postaram sie więcej napisać o wynikach za 2tyg..

xenon.JPG
neonica100w.JPG
blue_660Blue_100w.JPG
110w_cob5000k_bbbrbb.JPG
50w_cobfull_blue.JPG
rxr2_287_of_829.jpg
rxr2_286_of_829.jpg
rxr2_285_of_829.jpg
rxr2_284_of_829.jpg
rxr2_283_of_829.jpg
rxr2_282_of_829.jpg
rxr2_281_of_829.jpg
 

Śmieszek420

World Wide Weed
Obsługa forum
Moderator
Weteran
Rejestracja
Paź 29, 2013
Postów
7,139
Buchów
7,886
Odznaki
5
Wygląda co najmniej ciekawie :spalony::yeahh:
 

rxr2

Member
Rejestracja
Mar 25, 2014
Postów
19
Buchów
0
Dokładnie koniec z teoriami czas na prawdziwy test.

po 3 kuwety z 140 sadzonkami z tego samego materiału genetycznego rozsadzone w komorze fitotronowego dają dużą gwarancje eksperymentu.

a przy okazji kolega jeszcze doktorat z tego zrobi.

Cel jest jeden przyspieszyć cykl hodowlany i poprawić plon.

Na obecnym etapie ciężko mowić o konkretach ale wydaje sie ze zbliżone spectrum do siebie dają odmienne efekty i np 50W poboru moze dać to czego nie daje 100W. zapowiada sie troche sensacji...


szkoda ze nie dostałem na czas z Korei lamp xenonowych. mam wielkie nadzieje w tej technologi po przeczytaniu paru prac naukowych z tamtejszych uniwersytetów


następnym krokiem będzie zwiększenie irradiancji jest to związane z cyklem wzrostu traw po 2 tygodniu.

Ustawione bedzie promieniowanie skuteczne na poziomie 1300umol/m2*s-1


Pamiętajmy ze tylko taki model opisowy mocy dostarczonej w postaci promieniowania jest poprawny dla roślin.

Postaram sie tylko opisać jakie są niezbędne obliczenia by poprawnie wyznaczyć moc promieniowania.

1) trzeba posiadać wzorzec irradiacji i ławe fotometryczną
2) kalibrujemy spektrometr do wzorca irradiacji ( ja mam całkiem świeży bo wyświecony zaledwie 16h a jego zycie to 50h)

Następnie mierzymy irradiancjie spektrometrem wyrażoną w W/m2 jest to czysta moc
gdy już mamy zmierzona moc jaka przypada na 1m2 naszej uprawy trzeba zając sie jej skutecznością.

By sie dowiedzieć jaka ona ma energie ( a jes ona zależna od długości fali ) wyznaczamy energie fotonu.

Jest na to łatwy sposób są nim :
współczynniki wagowe pozwalające obliczyć liczbę fotonów przemnażając irradiacje przez nie dla poszczególnych długości fali dostajemy energie fotonu

a następnie dzięki współczynnikom wyznaczonym z krzywej fotosyntezy dostajemy to co najważniejsze. skuteczne promieniowanie oparte o krzywą fotosyntezy.

Nie dajmy sie zwieść ze ktoś nam wyznaczy tą wartość inaczej. wszelkie PAR metry to tylko wskaźniki a nie mierniki i ich błąd jest od kilki to kilkudziesięciu procent w zależności od źródła światła.

rzut ekranu z mojego arkusza
Nazwa pliku: https://www.forum.haszysz.com/solarr/albums/userpics/78271/Zrzut_ekranu_2015-05-18_10_28_12.png

jak ktoś będzie miał ochotę udostępnię cały proces obliczeniowy.

Polecam prace jednego z kolegów która sporo "światła" powinna wnieść w proces myślowy.
http://bambus.iel.waw.pl/pliki/ogolne/prace IEL/245/07.pdf
wolno się ładuje bo to Państwowy serwer a tam się nie spieszy :)
 
S

sub

Guest
rzut ekranu z mojego arkusza
Nazwa pliku: https://www.forum.haszysz.com/solarr/albums/userpics/78271/Zrzut_ekranu_2015-05-18_10_28_12.png

jak ktoś będzie miał ochotę udostępnię cały proces obliczeniowy.

Ja byłbym zainteresowany. Nawet bardzo.
Nie koniecznie: Samym arkuszem - choć było by miło:
Ale np: cyferkami: użyte krzywe: - jeśli miałbyś np: wszystkie normy din: w postaci cyferek dla całego zakresu: - : mam wybebeszoną jedną z oprogramowania do spectroradiometru:- tyle , że jest ucięta: tak samo i - McCree - ta w całości: choć jest dziwnie przeinterpolowana: niepłynna bardzo: schodki: tak jakby była co 4 nm. Ze dwie inne wersje - nie odtworzone z obrazków także sie znajdą. Ale nie dla całego zakresu.

Przy okazji prosiłbym o recenzje: prymitywnego porównywacza : Jest jak by to ująć - testowy: .. ;P

Nieprecyzyjna zabawka: do porównywania: konfiguracji: do samego wyniku wyplutej sprawności wielkiego zaufania bym nie miał:

https://www.forum.haszysz.com/solarr/albums/userpics/83181/wpisane_dane.xls - Wydaje mi się, że dla diod: białych błędy : mieszczą się w nim w granicy 10% o ile gra temp widmowa i mniej więcej CRI.
Ciekawe jestem jak Ty byś to ocenił | dla diod 625 - jest imo najmniej precyzyjny|

Nie zabezpieczony: wszystko odkryte: - cyferki: co 2 nm. Dla diod o podawanych sprawnościach fotometrycznych: suma: na 1 lm : dla reszty: na 1 mW promieniowania : w formie na "fotony: nie na energie.
Tak samo: zabawowy wykres: ..

dla białych robiłem takie: porównania:
Na ich podstawie założyłem, że byki: popełniane przy okazji są : do zaakceptowania: w zabawce.

nichie_oemienne_CRI.jpg

2323123.jpg


btw: ten plik : http://bambus.iel.waw.pl/pliki/ogolne/prace IEL/245/07.pdf się pojawiał na forum: , Mi się wydaje, że tam do liczenia YFP użyto krzywej DIN - nie McCree. Takie wrażenie: nie sprawdzane: na piechotę.

Na obecnym etapie ciężko mowić o konkretach ale wydaje sie ze zbliżone spectrum do siebie dają odmienne efekty i np 50W poboru moze dać to czego nie daje 100W. zapowiada sie troche sensacji...

A konkretniej ?

http://cpl.usu.edu/
http://cpl.usu.edu/htm/publications/by=category/category=871

-> http://cpl.usu.edu/files/publications/poster/pub__3801011.pdf
-> http://cpl.usu.edu/files/publications/poster/pub__2344810.pdf

Ich wyniki pokrywają się z tym co: wychodziło : przed czasami LED.

-> https://www.forum.haszysz.com/showt...ity-and-duration-on-photosynthesis-and-growth

Ze wszystkiego co jest dostępne: wynikało by raczej, że - poza wyjątkowymi wypadkami - np: ostrego przeginania z zielenią : Czy niekoniecznie najlepszych efektów zupełnie monochromatycznych źródeł | LPS np: choć także nie zawsze |- raczej najbardziej liczyła sie sama wartość strumienia. Przynajmniej w zakresie " w miarę racjonalnych wartości strumienia".
 
Ostatnia edycja:

rxr2

Member
Rejestracja
Mar 25, 2014
Postów
19
Buchów
0
dzis zrobiłem cos w niskim budżecie

IMG_2052.JPG


2 x cxa 3070 2700K bin AB

10 x osram ssl80 660nm 400mW realne ~340mW

4 x prolight 420nm 600mW

oraz 2 zestawy z chin

1 combo na blue 420 445 480 i jakies tam mega zimne białe wiekszość led to cree wymieszane edisonami
2 Mix 30szt cree xp-e 24szt 620nm i 6szt 445nm
3 720 nm miało to 9X 720nm w szeregu wywaliłem 4 i wstawiłem te prolight 420 by wzmocnić dolne pasmo

na duży plus jest to ze są na bardzo grubym podkładzie z miedzi ~3mm naprawdę pro.

razem zrobiłem z tego 5 kanałów zasilane z zasilaczy mean well
4x stałe 1400mA
1x regulowane 400-1400mA dla koloru niebieskiego do fazy veg
IMG_2053.JPG



coby są odłaczalne do fazy veg

załaczam widma

veg

2x cxa3070 OFF
blue 100%
new1.JPG



faza wzrostu 1

Blue 60%
1 cxa 3070 ON
2 cxa 3070 OFF
new2.JPG



faza wzrostu 2

Blue 60%
1 cxa 3070 ON
2 cxa 3070 ON
new3.JPG


wyszło niedrogo:

2x cob 54$
3x china led 70$
5x led driver 120$
10x osram 35$
wiatrak i jakies tam pierdoły 20$

razem ~300$
IMG_2054.JPG


za oświetlacz ~250W poboru i całkiem przyzwoitych parametrach jutro go wezmę na warsztat i porobię pomiary
 
Ostatnia edycja:

sub23

nudziarus offtopicus
Weteran
Rejestracja
Paź 6, 2018
Postów
5,259
Buchów
5,170
IR - 9c0 Ironic : And isn"t it ironic, don"t you think? A little too ironic, and yeah I really do think

sub napisał:
Nieprecyzyjna zabawka: do porównywania: konfiguracji: do samego wyniku wyplutej sprawności wielkiego zaufania bym nie miał:

https://www.forum.haszysz.com/solarr/albums/userpics/83181/wpisane_dane.xls - Wydaje mi się, że dla diod: białych błędy : mieszczą się w nim w granicy 10% o ile gra temp widmowa i mniej więcej CRI.
Ciekawe jestem jak Ty byś to ocenił | dla diod 625 - jest imo najmniej precyzyjny|

Właśnie sprawdziłem : ten arkusz ma w sobie niezłego BYKA. chyba błędnie przypisana "komórka".
Straszny szajs : - ale to chyba nieistotne.
 
Ostatnia edycja:



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół