nasiona marihuany

[HPS 250W][0,4m2] - GROWBOT - 2x The Ultimate (DPS)

Wyszukiwarka Forumowa:

RunBoyRun

Well-known member
Rejestracja
Sie 29, 2012
Postów
172
Buchów
0
Witajcie ponownie!

Wracam do was po kilku miesiącach dopiero, ponieważ w międzyczasie byłem zwyczajnie zajęty (życie, praca, praca, praca blah blah blah yada yada yada). Przepraszam wszystkich którzy w międzyczasie do mnie pisali - zwyczajnie na forum nie zaglądałem nawet, to konto jest podpięte do fake'owego maila, więc nie miałem zielonego pojęcia że ktokolwiek do mnie pisze. W trakice tych kilku miesięcy przez box przeszły dwie uprawy, ale wyniki, właśnie przez brak czasu by się nimi odpowiednio zając, były po prostu opłakane - dlatego tez nie było growlogów.

Dobra, skończy egocentryczne pie****enie i przejdźmy do rzeczy ciekawszych:

Rośliny to dwie feminizowane sztuki The Ultimate z DPS. Do ziemii poszły 6 grudnia, 23 grudnia trafiły do dużego boxa. Obecnie mają 44dni. Od samego początku rosną jak głupie, tempem które nawet mnie zaskakuje. Generalnie wszystko ok, był FIM, dwa 1,5 tygodnia temu doszła siatka.




Growbox przeszedł poważną przebudowę. W grudniu, przy okazji remontu w mieszkaniu, miałem okazję przebudować zabudowę i wygospodarować parę centymetrów więcej na potrzeby boxa. Znikła niepotrzebna półeczka i obecnie mieszczą się w nim spokojnie 2 doniczki 15l, baniak z wodą 10l oraz nawilżacz powietrza i wciąż jest miejsce.




Zrezygnowałem z dużego klosza na rzecz małej cooltuby, która dodatkowo zyskała chłodzenie w całkowicie oddzielnym obiegu






"Ale co to jest to z ekranem, tam na górze po prawej?" zapytacie?
Moi drodzy, to powód dla którego będziecie chętnie doglądać tej uprawy :>
Prezentuje wam półtora miesiąca pracy po nocach, pierwsze ever urządzenie elektroniczne zbudowane, Panie i Panowie, oto Growbot.




Growbot to zbudowany na podstawie Arduino system który zarządza boxem. Ma on pod swoją opieką światło, temperaturę i wilgotność powietrza, oraz system automatycznego podlewania roślin.




Przejdźmy przez funkcje po koleji:
System włącza i wyłącza światło o określonych godzinach. Wspiera cykl 12/1 (do 5 włączeń światła dziennie) oraz, co ciekawsze, ma zaimplementowany tak zwany progresywny timer. W trakcie kwitnienia ilość światła w ciągu doby będzie się zmniejszać, każdego dnia o 2 min. Ma to na celu wywarcie naturalnej presji czasowej na roślinę. W naturze właśnie o mniej więcej 2 min dziennie skraca się dzień. System oczywiście liczy dni od początku uprawy oraz danego etapu, oraz podaje przewidywaną datę zakończenia danego etapu. Na FLO ta funkcjonalność będzie jak znalazł.

System kontroluje także wilgotność i temperaturę powietrza w określonym zakresie. Z powodu chujowego wentylatora na wylocie z boxa obecnie ta funkcjonalność ogranicza się do zwykłego ON/OFF, jeśli temperatura przekracza założone 32'c wentylator się włącza, jeśli spadnie poniżej 26'C wentylator się wyłącza. Jeśli wentylator jest wyłączony dłużej niż 20 min system uruchamia go na 10 min, by w boxie było zawsze świeże powietrze. Jak będę miał lepszy went (stary Prima Klima mi się spalił) to uruchomię ponownie także regulację prędkości wentylatora (150-230v) który także jest wbudowany w ten system (system automatycznie dąży do optymalnej prędkości wentylatora).




Jeśli chodzi o wilgotność to działanie jest także banalnie proste: jeśli wilgotność spada poniżej określonego zakresu, nawilżacz się włącza, jeśli wyjdzie powyżej pewnego zakresu nawilżacz zostaje wyłączony. Nawilżacz za 50zł z Allegro został zmodyfikowany delikatnie, tak by growbot mógł odczytać jego stan.




W zadania tego systemu wchodzi także kontrola nad wilgotnością gleby w doniczkach. Każda doniczka ma w sobie prostą sondę wilgotności gleby (http://gardenbot.org/howTo/soilMoisture/). Informacje z nich są zczytywane co 3h.





(te kawałki butelek to tylko pierścienie pomagające podlewać, wchodza na 1cm w ziemię)

Jeśli wilgotność gleby spadnie poniżej określonego poziomu rozpoczyna się cykl nawadniania. Cykl zaczyna się od godzinnego napowietrzania pożywki w głównym, 10l, zbiorniku.





W zbiorniku znajduje się także zanurzeniowa pompa kempingowa 12V oraz czujnik poziomu wody, ponieważ pompa nie może pracować na sucho (który odczytuje tylko dwa położenia, min i max, max bo jestem leniwym chu*em i kiedyś dorobię auto-uzupełnianie wody w głównym zbiorniku).



Po godzinnym napowietrzaniu mieszanki załącza się pompka, która pompuje pożywkę do górnego zbiornika, który w moim wypadku ma dwa litry.



W zbiorniku jest idiotycznie prosty czujnik napełnienia (dwa nagie druty). Gdy górny zbiornik się napełni pompa jest wyłączana, a pożywka spływa za pomocą grawitacji do donic.




Mało? To teraz was rozpie****ę: urządzenie jest połączone z WiFi, i kontaktuje się z moim serwerem, gdzie stoi webaplikacja z której urządzenie co jakiś czas aktualizuje sobie wewnętrzny zegar, na który odsyła statusy oraz eventy (np włączenie lampy czy podlewana) oraz pobiera pełną konfigurację danego etapu uprawy. Jeśli zdarzy się coś co wymaga interwencji użytkownika (jak np skończy się woda w głownym zbiorniku, w nawilrzaczu czy np wysiądzie lampa) to system wysyła mi maila z powiadomieniem.



Wciąż debuguję cały system i codziennie praktycznie wgrywam nowe wersje oprogramowania na urządzenie. Uprzedzając wasze pytania: tak, jestem popie****ony. Zapraszam do obserwacji czy mi wyszło ;) Update co tydzień.
 
Ostatnia edycja:

EvilDoctor

Well-known member
Rejestracja
Cze 29, 2011
Postów
493
Buchów
0
fajny motyw z tym odczytywanie wilgotności podłoża a potem napowietrzaniem przed podlaniem, zasiadam i obserwuje, z fartem
 

RunBoyRun

Well-known member
Rejestracja
Sie 29, 2012
Postów
172
Buchów
0
To napowietrzanie ma spełniać dwie funkcje - prócz napowietrzenia mieszanki, co jest zdrowe dla roślin, także wymieszanie. Spodziewam się że na jakieś dwa tygodnie wystarczy jeden baniak 10l, i raz zrobiona mieszanka przed podlaniem będzie musiala być wymieszana mniej więcej.
 

RunBoyRun

Well-known member
Rejestracja
Sie 29, 2012
Postów
172
Buchów
0
Dwie uwagi do ew twórców podobnych systemów: pamiętajcie by porządnie odseparowac masę napięcia stałego od uziemienia napięcia zmiennego, bo mogą wyskakiwać krzaki przy włącznym HPS, który sieje zakłóceniami jak popie****ony. U mnie kabel USB dotkął uziemionej obudowy i na kilkanaście godzin wysiadło WiFi. Druga uwaga to kupujcie plastikowe pompki zanurzeniowe - ta którą miałem była metalowa, zaczeła bardzo szybko rdzewieć, roszczelniła się i spaliła. fu*k yeah.

Wymieniłem dziś wentyl na lepszy, temperatury spadły do akceptowalnych 31'C. Niestety, zmalała też wilgotność, ale nad tym popracujemy.
 
U

Usunięty 58869

Guest
o super - taka automatyka i monitoring to mi się podoba... Może kiedyś spróbuje jak zaoszczędzę funduszy dla bezpieczeństwa mego zbuduje sobie z re-gipsów ślepą ścianę. Do napełniania zbiornika może byś użył jako spłuczki do toalety - prosty mechanizm plus czujnik odcinający dopływ wody do węża jakby co - stosuje się w zmywarkach. Możesz kamerkę dorzucić a do wilgotności ja u siebie rozwiązałem że nawilżacz dmucha mi na horyzontalny wentylator i rozprowadza wilgotność równo po całym boksie...
 

RunBoyRun

Well-known member
Rejestracja
Sie 29, 2012
Postów
172
Buchów
0
Niedługo opublikuje instukcje budowy, całość jest zachowana w mniej więcej modułowym podziale zadań i jeśli np będziesz chciał tylko automat odpowiedzialny za podlewanie nie będzie to najmniejszym problememem. Tak jak już pisałem ludziom którzy do mnie napisali w PM: sprzedawać tego w tym kraju nie mogę, choć bardzo bym chciał, ale bym się za bardzo odsłonił i naraził na wizytę niebieskich. Więc, skoro wolnego rynku nie ma, musi być wolna informacja :)

Przy okazji będzie to niezła alternatywa dla projektu Sensuinio (http://sensuino.net/doku.php?id=en) który, moim skromnym zdaniem, jest ch***wo napisany i oparty tylko o drogie, kupne moduły i sondy. W wypadku Growbota jedyną sondą której nie robi się w domu, własnymi rękami, to DHT22, skalibrowany fabrycznie czujnik wilgotności i temp.

Dam na pewno znać jak w końcu wyskrobię ten wątek, myślę że się wszystkim przyda. A może i admin wyskrobie odznakę jakąś z uznania ;)

Do napełniania zbiornika może byś użył jako spłuczki do toalety - prosty mechanizm plus czujnik odcinający dopływ wody do węża jakby co - stosuje się w zmywarkach.

Bardzo dobry pomysł z mechanizmem odcinającym ze zmywarki! Buch za to. Muszę to rozkminić.
Co do poziomu wody w głownym zbiorniku to sensor który tam zbudowałem też jest mega prosty i tani. Większość ludzi wykorzystyje sensory albo ultradzwiękowe, albo specjalne dedykowane, które podają poziom wody z dokładością do paru mm. Ja stwierdziłem że obchodzą mnie tylko dwa poziomy: min i max. Min by odciąć zasilanie pompki by nie spaliła się od pracy na sucho, max by, gdy i o ile powstanie ten mechanizm, przerwać uzupełnianie wody w głownym zbiorniku. (http://www.electroschematics.com/9964/arduino-water-level-indicator-controller/) Na daną chwilę do działania tej części systemu brakuje mi tylko jakiegoś elektrozaworu, najlepiej na 12V. Muszę jakąś złomową pralkę dorwać, albo sprawdzić jak zawory samochodowe spełniają swoje zadanie.

Możesz kamerkę dorzucić a do wilgotności ja u siebie rozwiązałem że nawilżacz dmucha mi na horyzontalny wentylator i rozprowadza wilgotność równo po całym boksie...

U mnie też są mieszające, załączane przez system jak coś się dzieje (jakikolwiek inny element działa). Kwestią była wydajność nawilżacza - miałem go skręconego do 50%, musiałem metodą prób i błedów ustalić jego moc na ok 70% (nad mocą nawilżacza system nie panuje, tylko ON/OFF) by przy świetle utrzymywał mi piękne 68,7% wilgotności :)
 

aixxos

Well-known member
Rejestracja
Sty 1, 2015
Postów
45
Buchów
0
hehe kolego jestem w szoku ;d powinienes jeszcze aparat zamontowac i go podłączyć ;d ;d i najlepiej tak zrób system zeby sam tu wyslal screeny i robił autoprezentacje ;d buch za Ciebie ;d z fartem kolego ;d
 

TatraMoc

500+ madafaka
Rejestracja
Wrz 6, 2014
Postów
392
Buchów
1
Fantastyczny pomysl. Bede sledzil, widac, ze moze byc sporo ciekawej lektury.
Lap bucha!
 

Wooden Man

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Lut 17, 2012
Postów
1,018
Buchów
5
Odznaki
2
Za***isty projekt będę zaglądał na 100 % i z fartem !
 

3072

...
Weteran
Rejestracja
Mar 19, 2010
Postów
4,441
Buchów
9
Witamy Profesora Growbotyki :)

Zdumiewają mnie takie zajawki.

Kiedy będą możliwe uprawy bez udziału człowieka? W pełni zautomatyzowane i samouzupełniające wszystkie niezbędne składniki...

Niebawem :)


Komputer czy smartphone oraz obraz z kamer HD w boxie/growroomie - i wszystko pod kontrolą.
Osobista wizyta wyłącznie podczas ewentualnych problemów



Życzę powodzenia w rozwijaniu projektu!
 

SprasowanyTop

Well-known member
Rejestracja
Sie 23, 2013
Postów
296
Buchów
1
Widać pasję od pierwszego słowa do ostatniej kropki :) jestem pod wrażeniem tego wszystkiego i zazdroszczę! mega na prawdę :) ale żeby nie bylo za dobrze to trochę burdel masz w tym boxie z tymi kabelkami, dobrze by było jakoś je poukładać :D

Za***isty motyw ze skracaniem dnia. Rośliny powinny szybciej dochodzić dzięki temu. Jeszcze mnie zastanawia czy wyświetlacz przy drzwiach nie świeci za mocno i rośliny podczas nocy go nie odczuwają?
 

RunBoyRun

Well-known member
Rejestracja
Sie 29, 2012
Postów
172
Buchów
0
Kiedy będą możliwe uprawy bez udziału człowieka? W pełni zautomatyzowane i samouzupełniające wszystkie niezbędne składniki...

Niebawem :)

Komputer czy smartphone oraz obraz z kamer HD w boxie/growroomie - i wszystko pod kontrolą.
Osobista wizyta wyłącznie podczas ewentualnych problemów

Zależy, jeśli bez treningu, i z nakładem na sprzęt rzędu kilku tys byłbym w stanie zautomatyzować uprawę przemysłową, tak by zaglądać tam by wstawić klony w hydro, zabezpieczyć odpowiednią ilość nawozów i wrócić za 4 miesiące gdy będzie gotowe. Takie pierdoły jak automatyczne podnoszenie HPSów, cykl światła czy kontrola wentylacji to banał. Większą zabawą by było panowanie nad jakością pożywki (dodawanie nawozów, kontrola PH i EC), bo tu już by trzeba kupić specjalistyczne pompy perystaltyczne do odmierzania nawozów i odczynów. Ale to już duże fundusze. Moim celem, jak widać, było stworzenie czegoś możliwie prostego, niezawodnego i możliwie taniego do wykonania, czegoś pasującego do małych domowych boxów na własne potrzeby. Stąd np idea dwubaniakowego systemu podlewania - pompy które by były wystarczająco dokładne kosztują setki złotych, system dwubaniakowy obsłużysz za pomocą pompy za 40zł z Allegro i Arduino.

Poza tym jako stary siatkarz nie wyobrażam sobie systemu który by mnie dobrze w tym zastąpił. To potrzeba wiedzieć jak roślina rośnie, czuć jej "flow" by optymalnie wypełnić siatkę :) Na razie przerzuciłem na system to za czym nie przepadałem, czyli podlewanie. Jak kiedyś wymyślę automatyczny trening, to opatentuje to gówno i będę bogaty ;)

ale żeby nie bylo za dobrze to trochę burdel masz w tym boxie z tymi kabelkami, dobrze by było jakoś je poukładać :D

Ojtam ojtam, porządek jest dla tych co nie mają co robić ;P A tak na serio to poukładam przy następnym treningu, faktycznie taka ilość kabli bez przybicia do ściany generuje straszny rozpie****.

Jeszcze mnie zastanawia czy wyświetlacz przy drzwiach nie świeci za mocno i rośliny podczas nocy go nie odczuwają?

System ma jeszcze dwa elementy, o których nie wspomniałem: przy drzwiach zamontowany jest tak zwany włącznik barkowy, przez co zachowuje się jak lodówka - w momencie zamknięcia drzwi wygaszany jest ekran i diody statusu. Drugi element to obsługa panic button, odcinający całkowicie całą aktywność boxa w razie potrzeby natychmiastowego ukrycia jego egzystencji. Po co to, chyba każdy wie :) (PS. włączniki barkowe kupujcie w sklepie elektronicznym [4zł] a nie w castoramie [36zł wtf ku**a japie****e]
 

Izak

Beta
Weteran
Rejestracja
Lip 4, 2011
Postów
4,932
Buchów
3,381
Odznaki
1
Ostatnio przeglądałem Twoje stare fotorelki i zastanawiałem się co się z Tobą dzieje. Lubiłem zawsze te siatkowe przygody i ładne foty.
Widzę że nie próżnujesz. Czytając i oglądając to co zamieszczasz szczękę zbieram z podłogi, piętra niżej. Za***ista robota. Masz we mnie, jak zwykle, wiernego widza.
tak, jestem popie****ony.

Byle więcej takich popie****eńców.
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół