nasiona marihuany

Photometry and Photosynthesis

Wyszukiwarka Forumowa:

Marihuanator

Banned
Rejestracja
Lip 21, 2011
Postów
873
Buchów
0
Wytrzymują 950 mA ? Łał nie spodziewałbym się: Dużo ich pada przy wysokich prądach?
Nie przypominam sobie, by któraś mi kiedyś padła. Bo niby czemu? Po wsadzeniu do zamrażalnika pewnie i raz tyle prądu ich nie uszkodzi, to tylko kwestia prostych zależności temperaturowych i rezystancji mostków cieplnych, więc nie wiem co w tym dziwnego. Może jakieś zaczarowane te diody były, ale raczej nie znam się...

Nie ciekawi Cię do czego doszli ludzie którzy bawili się "diodami" przed Tobą.
I to często z przytupem: pomiarowym : którego mieć raczej nie będziesz:
Kto wie co Oni tam niechcący na tacy podają.

Nie znalazłem do tej pory przeprowadzonego testu interesujących mnie kombinacji konkretnych modeli LED na klonach cannabis i podanym wyniku g/W. Ty też do tej pory takiego mi nie pokazałeś, bo takowego w sieci pewnie nie ma. Poza tym sativa od indica znacząco różnią się we wzroście i kwitnieniu.
A tak w ogóle to jakim to przytupem pomiarowym? Chyba nadal nie wiesz o czym ja od początku piszę. Czego mieć nie będę? Co mi jest potrzebne poza wagą i multimetrem, skoro nie obchodzi mnie nic poza masą i pobrana mocą?
Sugerujesz, że nie potrafię (albo że potrzeba super wyrafinowanego sprzętu) by zważyć ile mi wyszło gramów, policzyć kWh które pobrałem podczas uprawy i podzielić jedno przez drugie?

Przykro mi, że to jest zbyt trudne do zrozumienia, ale prościej się nie da już.

Jak dokończę lampy, to przedstawię konfiguracje i konkretne parametry diod. Zobaczymy jak wyjdzie praktyka w stosunku do tego co zdołasz oszacować.
 
Ostatnia edycja:
S

sub

Guest
Nie przypominam sobie, by któraś mi kiedyś padła. Bo niby czemu?

Po prostu znam opinie o "tego rodzaju" diodach. Nie tak dawno temu - produkty: niezbyt markowe : Opisywane jako 3W - wiec "przeznaczone" do pracy na 700 mA - powyżej 500 mA miały - mieć tendencje do szybkiego padania.
Informacje dostałem w podobny sposób jak tą.

Po wsadzeniu do zamrażalnika pewnie i raz tyle prądu ich nie uszkodzi, to tylko kwestia prostych zależności temperaturowych i rezystancji mostków cieplnych, więc nie wiem co w tym dziwnego. Może jakieś zaczarowane te diody były, ale raczej nie znam się...

Ja tym bardziej. <lol>
Zależności - trwałość temperatura - etc: są w data sheet.
W postaci wykresu: najczyściej - jest to czas do - osiągnięcia 70% pierwotnej wydajności. | dobrze pamiętam?|
I im wyższy prąd: tym szybciej - dioda się "degraduje: nawet jeśli się utrzymuje - temp: na..
Mimo kompletnej ignorancji jeśli chodzi o elektronikę i elektrykę tyle. .. tyle wydaje mi się, że wiem.

Zwykła zdziwienie : po Ciekawej informacji: bo wychodziło by, że są lepsze niż mogły by się wydawać na oko.
Ocena diody po "nazwie". W ręce tego nie miałem i zapewne miał nie będę.

Nie znalazłem do tej pory przeprowadzonego testu interesujących mnie kombinacji konkretnych modeli LED na klonach cannabis i podanym wyniku g/W. Ty też do tej pory takiego mi nie pokazałeś, bo takowego w sieci pewnie nie ma. Poza tym sativa od indica znacząco różnią się we wzroście i kwitnieniu.

Nie ma - i raczej? nie będzie.
Mało jest chętnych do przeprowadzania takich testów.
Koszty: 5-6 paneli: klony: powtórki?

Od groma jest tak zwanych testów : mających przekonać do zakupu konkretnego modelu od kogoś tam.
Są i testy: - gdzie producent pokazuje grow: pod jego panelem: w wykonaniu growera z IC. Na stronie penetratora takie były.

One z kolei są na tyle ciekawe, że przeprowadzone zostały raczej przez kogoś kto "bardzo dobrze wie co robi" I jego wynik w związku z tym jest raczej? pewnym "limitem" osiągów danej zabawki.

Nie ma poza typowymi: naukowymi: danymi - porównań prowadzonych - tak, że - nie można wykluczyć: manipulowania danymi:
Czyste nie marketingowe.
Nie podważalne dane :

Wykraczające ponad: lepsze diody: lepszy wynik: Białe diody : dobrej klasy : lepsze wyniki od gównianych diod kolorowych: Jaki z tego wyciągać wniosek ?

Mam z tego co co miałem : Wnioski z art: z roku: ..
to ma chyba ponad 20 lat:
https://www.forum.haszysz.com/showt...ity-and-duration-on-photosynthesis-and-growth

A tak w ogóle to jakim to przytupem pomiarowym?

Chodzi tylko o możliwość - Określenia realnego wpływu różnic w "składzie widma" - na : uzyskiwane plony.

Tu : bez możliwości pomiaru wartości strumienia: Raczej nie łatwo jest : ocenić co jest efektem:
Lepszej klasy diod: - realnie wyższej wartości strumienia: - a co wynika z odmiennej reakcji tego gatunku na: Światło : Mimo tego, że zasady sa takie jak : tu: https://www.forum.haszysz.com/showt...ity-and-duration-on-photosynthesis-and-growth różnice miedzy gatunkami : występują.
-> Jest raczej pewną informacją to, że największy wpływ ma: mieć po prostu dzienny zintegrowany strumień fotonów. Co z resztą?

Jak chcesz np: określić : czy - w zależności od : docelowego : strumienia na powierzchnie : warto także z punktu widzenia plonów: zmieniać - skład widmowy światła - czy - da się w ten sposób uzyskać np: 15% wzrost plonu: - i czy w związku z tym mimo nieco większego "kosztu" uzyskania takiego strumienia w watach: wyjdzie sie ostatecznie na lekki + ;]

Nie masz nigdy 100% pewności czy: parametry diod które kupiłeś są takie jakie one miały być.
Zbudowałeś : kilka paneli o: podobnej mocy pomiarowej: Albo o podobnym szacowanym po danych strumieniu :

Masz wyniki : panel A o takiej konfiguracji na sztuki - i takiej zmierzonej mocy: tyle a tyle g/w : g/kWg.
Panel B, panel C..

I co jeszcze?
Możesz mieć:
Szacunkową wyliczankę: Jaki mniej więcej strumień wychodzący z panelu miałeś do dyspozycji.
Ile mniej więcej było fotonów niebieskich: zielonych : pomarańczowych: czerwonych.
Ile mniej więcej było fotonów z zakresu poniżej 400 - ile z zakresu powyżej 700.
+ jakieś obliczeniowe szacunki: fotostacjonarnej fazy fitochromu:

Ale: Nie wiesz czy: dane które używałeś do :szacunkowych: obliczeń - oddają - realne "wartości"
Zaczynając od - tego, ze producent niekoniecznie mówi prawdę | na wiarę bo jak inaczej?|
Kończąc na dystrybutorze który mógł Ci sprzedać niski bin jako : wysoki.

Różnica między tym co sobie policzysz: wartości strumienia: a realnym osiągniętym: Jest jaka? 20% 25% ?
Ile było niebieskiego? 15% wartości strumienia? Czy może 25% ?!
Czy wynik lepszy o 15% w takim wypadku świadczy o czymkolwiek?

Pisząc o przytupie pomiarowym mam to i tylko to na myśli.

Jeśli porównanie ma się sprowadzić do tego : czy panel A o mocy podobnej/prawie identycznej do panelu B : pozwala osiągać: wyższe plony: Nie ma żadnego problemu. Po co mierzyć cokolwiek : ponad samą mocą.

Dwie identyczne konfiguracje na sztuki:... albo moc kolorów.. z diod: cree..
philips.. 3 z osramów.. i 4 z mieszanych "chińskich" z cree.
Przy zbliżonej mocy: Przy okazji z puszczaniem jeszcze diod na odmiennych prądach: byle by moc się na kolor się zgadzała.

Kilka odmiennych : konfiguracji porównywanych tak samo:
Jasne, że można: i Wyniki które otrzymasz: Jednoznacznie będą świadczyły o przewadze tego który wygra.

Chyba nadal nie wiesz o czym ja od początku piszę. Czego mieć nie będę? Co mi jest potrzebne poza wagą i multimetrem, skoro nie obchodzi mnie nic poza masą i pobrana mocą?

Ciebie : To interesuje. I to jesteś w stanie zrobić.
Mnie interesuje coś innego:

-> dane doświadczalne : opracowane w taki sposób: aby można było na ich podstawie wyciągnąć jednoznaczne wnioski:

Czy..warto i o ile : zmniejszyć sprawność panelu : zmienny dodatek diod : Białych : | ciepłych zimnych neutralnych| lub i diod IR :
Z punktu widzenia - Kosztów uzyskania danego strumienia.
W jakim zakresie - % i bezwzględnego udziału fotonów niebieskich - warto się mieścić podczas kwitnienia:
Czy warto iść bardziej w stronę około 20% udziału | przekonano mnie do tego | czy może warto : zejść z tym w dół.

Mnie interesuje coś co jest : nie do podważenia: - A koszt: uzyskania : tak zwanego optymalnego "składu " jest zupełnie osobną sprawą.
Dane ilościowe: Opracowane na podstawie doświadczeń: Gdzie - warunki były w pełni kontrolowane.
I dzięki temu mam pewność, że różnice wynikają z odmiennego składu widma: i np: warto: w coś takiego celować: składając panel:

Sugerujesz, że nie potrafię (albo że potrzeba super wyrafinowanego sprzętu) by zważyć ile mi wyszło gramów, policzyć kWh które pobrałem podczas uprawy i podzielić jedno przez drugie?

Sugeruje, że - Nie możesz na podstawie tak uzyskanego wyniku: Uzyskać danych: o których pisze up :

Przykro mi, że to jest zbyt trudne do zrozumienia, ale prościej się nie da już.

Miło mi, że piszesz to w bardzo prosty sposób.

Jak dokończę lampy, to przedstawię konfiguracje i konkretne parametry diod. Zobaczymy jak wyjdzie praktyka w stosunku do tego co zdołasz oszacować.

Oszacować ?- coś tam.

Dobrze wiesz, że szacunki : które jestem w stanie przeprowadzić bez pomiaru: Na podstawie : danych takich jak zdjęcia : liczba diod
Są - obarczone bardzo dużymi błędami - Na tyle dużymi, że są : ciekawym zbiorem cyferek. Wskazywać mogą na "coś tam". Na takie wrażenie jakie się ma: To co piszą o : wartości strumienia jako o podstawowym i najważniejszym parametrze: wydaje się najlepiej pasować do - wszystkiego co się do tej pory widziało.

Szacunki.. Mogą być mniej lub bardziej precyzyjne - tym bardziej im lepiej - się trafi w realne wartości.
Bez konfrontacji tego z : danymi pomiarowymi - nie ma szansy na : określenie tego jaki błąd podczas takich wyliczanek się popełnia.

Na podstawie takich wyliczanek jestem co najwyżej w stanie : określać: które z informacji podanych przez kogoś: są nierealnie : zawyżone np: x2. I co ponad? ;)

ten...
Przytup pomiarowy: Oznacza tu konieczność : wpakowania w aparaturę : gigantycznej kasy.
Nie warto np: kupować mierników: PAR : dzięki którym - dostanie się: Wyniki pomiarowe : Warte jeszcze mniej niż wyliczanki.
Pokazujące coś: Tyle, że to coś nie jest wynikiem który można odnieść do pomiaru pod źródłem o innej charakterystyce widmowej.

To o czym piszesz: Porównania tego rodzaju : zrobić możesz bez problemu:
Tak samo jak : testy w rodzaju:
co wygra: 50W mocy diod białych 1:1 ciepła-biała/zimna-biała : diody na 350 mA

Panel A: CREE® XM-L 2
Panel B: CREE® XR-E

Nieco przegięty przykład ;] -

Pytanie:

Warunki doświadczenia : 400 mikromoli/m2/sek

BOX A: niebieski: 15% : czerwień 75: + reszta. [ konfiguracja źródła :royal: cool white: 660 ]
BOX B : niebieski 20% : czerwień 80% [ konfiguracja : royal : 660 ]
BOX C: Niebieski 20% : czerwień 80% [ konfiguracja : royal : - czerwień 80:20 w wartości strumienia : 630:660]
BOX D: Niebieski 20% : czerwień 80% [ konfiguracja : royal : - czerwień 80:20 w wartości strumienia : 630:660 + suplement IR - wartość strumienia 50 mikromoli]

Porównanie wyników:

- plon z powierzchni: Całkowity na suchą masę: + wpływ na proporcje kwiaty/reszta
- różnica pokroju i elongacji - internody wzrost: dane pomiarowe.
- wpływ na LAI
- wpływ na szybkość dojrzewania :

Seria : doświadczeń po doświadczeniach wstępnych: Bardziej szczegółowe:

I wnioski: -> Pytanie na ile warto poświęcać sprawność liczoną na strumień w imię poszerzania widma: i suplementacji tym: czego w najprostszej i najsprawniejszej konfiguracji nie ma wcale.
W powiązaniu z : docelową wartością strumienia na powierzchnie.
Na ile warto się przejmować fotostacjonarną fazą fitochromu: I jeśli : warto ją trzymać w jakimś zakresie - to jak bardziej się to połaci zrobić: A tu także jest wybór.

Takie doświadczenie wymaga: poza .. tym samym co inne .. kosmicznego nakładu : kasy.. Prawda?
Zdecydowanie większego od porównania:

O jakim piszesz i Jakie Tobie wystarcza.
Twoim : się na pewno - przyglądać będę z wielkim zainteresowaniem.
 
Ostatnia edycja:

Marihuanator

Banned
Rejestracja
Lip 21, 2011
Postów
873
Buchów
0
Wykraczające ponad: lepsze diody: lepszy wynik: Białe diody : dobrej klasy : lepsze wyniki od gównianych diod kolorowych: Jaki z tego wyciągać wniosek ?

Mi wystarczy wiedzieć, czy najwydajniejsze białe są lepsze od najwydajniejszych kolorowych. I tylko tyle.

Pisałem, że do exp. mam zamiar użyć ledów o przewidywalnych parametrach, najwydajniejsze biny jakie uda się pozyskać, wszystko cree, żeby było w mW.

Sugeruje, że - Nie możesz na podstawie tak uzyskanego wyniku: Uzyskać danych: o których pisze up

Moim zdaniem na podstawie tego można dowiedzieć się wszystkiego, wystarczy po prostu odpowiednio przeliczyć uzyskane dane, co mi potrzebne akurat nie jest. Zestawienie ewentualnej różnicy w plonie ze strumieniem jakim dysponował dany panel.
 
Ostatnia edycja:
S

sub

Guest
Mi wystarczy wiedzieć, czy najwydajniejsze białe są lepsze od najwydajniejszych kolorowych. I tylko tyle.

Jest zbyt wysoka różnica w sprawności na strumień - diod royal blue i 660 : aby tak było.
Tego nie trzeba sprawdzać. ;] | mowa o spr: przy tym samym prądzie na diodzie |

Pisałem, że do exp. mam zamiar użyć ledów o przewidywalnych parametrach, najwydajniejsze biny jakie uda się pozyskać, wszystko cree, żeby było w mW.

W mW dla 660 i royal: reszta ma podane dane fotometryczne.
Które można przeliczyć: z dokładnością wiadomą: i wtedy..

Moim zdaniem na podstawie tego można dowiedzieć się wszystkiego, wystarczy po prostu odpowiednio przeliczyć uzyskane dane, co mi potrzebne akurat nie jest. Zestawienie ewentualnej różnicy w plonie ze strumieniem jakim dysponował dany panel.

Oki. Jeśli Tak sądzisz. Lepsze niż : nie robienie NICZego i płacz, że aparatura : kosztuje dziesiatki tysięcy $ ;) : i na pewno lepsze od : "reklamówek".

Tego rodzaju doświadczenia - nie bez powodu - nie przeprowadza się w określony sposób. W tak zwanych warunkach domowych niestety wykonanie ich: - z tymi rygorami jest : nie wykonalne. ;(

Oszacować na tyle dobrze na ile się da: jaki był strumień + określić : udział % fotonów niebieskich: i reszty da się mniej więcej.
Dla diod innych niż : 660 i royal blue : przeliczenia : są albo mało precyzyjne | dla 630 |
Albo bardzo pracochłonne -> i nie koniecznie precyzyjne dla białych. | chodzi o sensowne wsp: lum diody o określonej temp widmowej : na wartość strumienia |
Można do tego oszacować YPF po mccree : fotostacjonarną f.fito.. i inne.

Wynik jest wynik.
Tak jak i plon:

Ale żadnych subtelności z tego się nie wyłuska. ;]
 
Ostatnia edycja:

Marihuanator

Banned
Rejestracja
Lip 21, 2011
Postów
873
Buchów
0
Jest zbyt wysoka różnica w sprawności na strumień - diod royal blue i 660 : aby tak było.
Tego nie trzeba sprawdzać. ;] | mowa o spr: przy tym samym prądzie na diodzie |



W mW dla 660 i royal: reszta ma podane dane fotometryczne.
Które można przeliczyć: z dokładnością wiadomą: i wtedy..

Ok, ale cały czas zakładasz, że białe zimne nie wygenerują tyle niebieskiego co royal blue a białe ciepłe tyle czerwonego, ile deep red. Też tak myślałem, bo to raczej najbardziej wydajne z nich + luminofor (straty), ale nie do końca tak musi być. Dla białych sumaryczny strumień będzie na pewno mniejszy, niż dla kolorowych w takim przypadku. Ewentualne różnice w plonie i morfologii kwiatów odpowiedzą na wiele pytań, niewielkie różnice nikogo raczej nie interesują, ale mogą przyczynić się do pojawienia nowych pytań.

Ale żadnych subtelności z tego się nie wyłuska. ;]

"Tylko" coś takiego:

1. W przypadku pomijalnych różnic w plonie, uzyskam rzetelną informację typu - luminofor nie powoduje strat w plonie (nie warto się nimi przejmować), albo straty strumienia kompensuje lepsza absorpcja poszerzonego widma = drążenie tematu, dlaczego słabszy strumień a plon bez zmian. Tj.-> można wybierać tańszą opcję.
2. W przypadku znaczących różnic na korzyść dla kolorowych, uzyskam informację, że luminofor powoduje zauważalne straty w plonie, a rozszerzenie widma za jego sprawą nie przyczynia się do wzrostu plonów.
3. W przypadku gdyby białe dały znacząco większy plon od kolorowych i potwierdzałyby to kolejne próby, byłby to wstęp do kolejnego etapu, gdyż byłyby do rozpatrzenia dwie ewentualności:
- Białe generują jednak więcej mW (nie są to te same blue i red + luminofor z którymi porównywano).
- Mimo strat strumienia na luminoforze, poszerzenie widma za jego sprawą wpływa dodatnio na plon.

Dopiero mając dane tego typu, będzie można zastanawiać się co dalej i czy jest sens w to brnąć. Bez drogiego sprzętu i niewielkim nakładem €, a odpowiedzi wystarczająco dużo. Ja nie znalazłem w sieci takiego zestawienia, a to ekwiwalent do dalszych działań, bo bez tego to można gdybać w każdą stronę.
 
Ostatnia edycja:

Hakan

Well-known member
Rejestracja
Sty 5, 2013
Postów
149
Buchów
0
To tak wtracajac do tematu jak wg was bylby najwydajniejszy panel led ? Na jakich diodach , kolorach etc ?

napisaliscie w temacie wiele informacji mniej lub bardziej zrozumialych , ale powiedzcie jezeli mowicie ze da sie w pewien sposob przewidziec sprawnosc diod to jak wygladalby taki panel robiony po to aby z pod lampy bym jak najwiekszy plon ?
 

Marihuanator

Banned
Rejestracja
Lip 21, 2011
Postów
873
Buchów
0
Wedle tego co na razie wiadomo, nie wnikając w szczegóły i gdybanie, najbardziej kompromisowa opcja to około 20% sumarycznego strumienia niebieskiego reszta czerwony. Droga ale najsprawniejsza opcja to diody cree zasilane 350mA: royal blue oraz deep red. Mają podaną moc w mW, więc proporcje % należy dobrać samemu, w zależności od zakładanej mocy i przewidzianych zasilaczy. Było wielokrotnie, poczytaj "budowa panelu led".
 
S

sub

Guest
Ok, ale cały czas zakładasz, że białe zimne nie wygenerują tyle niebieskiego co royal blue a białe ciepłe tyle czerwonego, ile deep red. Też tak myślałem, bo to raczej najbardziej wydajne z nich + luminofor (straty), ale nie do końca tak musi być.

W wypadku wartości strumienia Tak jest:
Białe diody są diodami niebieskimi z luminoforem.
Diody 660 osiągają bardzo wysokie sprawności – niższe % od diod royal – ale z uwgi na naturę fotnu – ta sama wartość w mW daje wiekszy ich strumień.

Jeśli się porównuje diody tej samej klasy : na takich samych pradach: tak będzie.
Strumień z mocy: diod:

Białe diody przegonią wartością strumienia – diody 660 : | sumaryczną nie czerwieni |
W sytuacji gdy się je puści na bardzo niskich prądach – i porówna z diodami 660 puszczonymi na prądach w granicy max jaki zniosą. I nie dotyczy to diod ciepłych białych.

Diody ciepłe białe za to na prądach w granicy 700 mA – maja sprawności na strumień zbliżone lub lepsze od diod 625-630. Wszystko pi razy oko razy drzwi:

Bo reguła dla serii diod jednego producenta – sprawdzać się będzie – a przy porównywaniu diod odmiennej klasy : typy: technologi.. => wielkości chipu | rozmiar ma znaczenie| : binu: będzie się nieco zmieniała.

niewielkie różnice nikogo raczej nie interesują, ale mogą przyczynić się do pojawienia nowych pytań.

Niewielkie różnice : w wypadku doświadczeń przeprowadzonych w taki sposób o jakim mówisz: mogą się okazać zdecydowanie większe jeśli się je przeprowadziło by : przy stałych znanych wartościach strumienia. I np.: przy niskich – przewagę mógłby mieć jeden z „układów” a przy wysokich drugi : i to zauważalną .. bo 15% np.: to już jest coś co widać. Tak być może: Ale szybkie znalezienie takich : korelacji - Bez możliwości pełnego sterowania warunkami - i ich kontrolowania - raczej nie będzie możłiwe. Raczej?

To w tym wszystkim mogło by być najbardziej interesujące.

"Tylko" coś takiego:
1. W przypadku pomijalnych różnic w plonie, uzyskam rzetelną informację typu - luminofor nie powoduje strat w plonie (nie warto się nimi przejmować), albo straty strumienia kompensuje lepsza absorpcja poszerzonego widma = drążenie tematu, dlaczego słabszy strumień a plon bez zmian. Tj.-> można wybierać tańszą opcję.

Mniej więcej pi razy oko.

"2. W przypadku znaczących różnic na korzyść dla kolorowych, uzyskam informację, że luminofor powoduje zauważalne straty w plonie, a rozszerzenie widma za jego sprawą nie przyczynia się do wzrostu plonów.

Tu problemem może być wyciąganie wniosków z doświadczeń przy odmiennym strumieniu:
Całkowitym: Patrz wnioski Knna. Z jego doświadczeń.
I nie tylko te : + dane publikowane: przez panów w białych kitlach:

"3. W przypadku gdyby białe dały znacząco większy plon od kolorowych i potwierdzałyby to kolejne próby, byłby to wstęp do kolejnego etapu, gdyż byłyby do rozpatrzenia dwie ewentualności:
- Białe generują jednak więcej mW (nie są to te same blue i red + luminofor z którymi porównywano).

Nie emitują: w mW mierzy się w tym wypadku wartość energetyczną promieniowania : pomiar radiometryczny: Przy mniejszej sprawności układu : wynikającej z zasady działania..
Etc: Chyba, że chciałbyś porównywać diody zupełnie odmiennej klasy:
Kiepskie kolorowe i super białe:

"- Mimo strat strumienia na luminoforze, poszerzenie widma za jego sprawą wpływa dodatnio na plon.

Podobno : lepiej rośliny rosną i jest z nimi mniej problemów: Ale i gdy białego nie ma także się daje: i nie wiem jaka: jest tu korelacja.

"Dopiero mając dane tego typu, będzie można zastanawiać się co dalej i czy jest sens w to brnąć. Bez drogiego sprzętu i niewielkim nakładem €, a odpowiedzi wystarczająco dużo. Ja nie znalazłem w sieci takiego zestawienia, a to ekwiwalent do dalszych działań, bo bez tego to można gdybać w każdą stronę.

Tu masz kapkę badań: Nieco odmiennego rodzaju:

http://cpl.usu.edu/htm/research/by=category/category=871

http://cpl.usu.edu/files/publications/poster/pub__3801011.pdf

http://cpl.usu.edu/files/publications/poster/pub__2344810.pdf

http://digitalcommons.usu.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1729&context=psc_facpub

Z zasady prowadzone jest to przy tych samych wartościach strumienia: przy odmiennym składzie „widma” – przy czym widać jak głęboko to ma gdzieś np.: pszenica
.
Gro dwuliściennych tak nie ma : choć miedzy nimi także występują pewne różnice w reakcji :

Dlatego właśnie cała zabawa jest warta przysłowiowej świeczki:

Ciekawsze było by : posiadanie informacji w formie:
Zależności wzrostu : od składu widma: przy kilku znanych identycznych wartościach strumienia.
Można by wtedy na takiej podstawie komponować sobie np.:
Panel – mniej więcej odpowiadający zakładanym potrzebom : - kompromis : pokroju i plonu : powiązany z kosztami uzyskania – określonej wartości strumienia – z diod : wybranych typów.

PS: Mi się wydaje, że w chwili obecnej: najbardziej sensownym układem jest :
Stosowanie mieszanki: diod royal blue: zimnych białych: I 660:
Co do tego jaki ma być udział niebieskiego: … ekchm: skłaniałem się : kiedyś ku niskim wartością : a teraz raczej : 20 : 10 : 70 – niebieski : wszystko pomiędzy: czerwień.
Czy mam racje? A bo ja wiem.. Wychodzi wysoka sprawność na strumień z mocy.

Udział niebieskiego ? - wpływ na pokrój: połączenie tego z wpływem na: powierzchnie liści: szczególnie efektu zmniejszenia jej : po zamknięciu się łana: wpływu na : przestrzenie wykorzystanie strumienia + inne drobne efekty wpływające na ostateczny wynik.
Łącznie z wspominanym fitochrmem:

Ja wiem: jakieś wnioski porównawcze : snute na podstawie znanych wyników pod MH : HPS: świetlówkami .. coś by się znalazło: zapewne coś w tym będzie ale: określanie na podstawie tego zależności: tak aby były czymś ponad : hipotezy: a może tak jest .. z jakimś prawdopodobieństwem - bo coś tam:
Rożnica między hipotezami mogącymi się sprawdzać: a 100% pewnością : po przeprowadzeniu doświadczeń wykonanych tak aby całkowicie wyeliminować błędy.. Jest spora.. ;) CHYBA ...
 
Ostatnia edycja:

Marihuanator

Banned
Rejestracja
Lip 21, 2011
Postów
873
Buchów
0
Po przeczytaniu tego wszystkiego i przemierzeniu diod (kilku sztuk próbnych Cree) które już mam dochodzę do wniosku, że białe mogą co najwyżej zbliżyć się do red-blue wydajnością. Skąd już wiem, bez specjalistycznego sprzętu?
Zrobiłem to po czysto fizycznemu. Zanim zasiliłem ledy, wrzuciłem je do szklanki z 100ml wody o temp. 5*C z lodówki. Po załączeniu zasilania, porównywałem jak rośnie temp. wody i zmiany w charakterystyce prądowo-napięciowej. Tzn później to już było na zasadzie - po jakim czasie zagotuje się woda :). I resztę chyba się domyślasz... :)
 
S

sub

Guest
Po przeczytaniu tego wszystkiego i przemierzeniu diod (kilku sztuk próbnych Cree) które już mam dochodzę do wniosku, że białe mogą co najwyżej zbliżyć się do red-blue wydajnością. Skąd już wiem, bez specjalistycznego sprzętu?
Zrobiłem to po czysto fizycznemu. Zanim zasiliłem ledy, wrzuciłem je do szklanki z 100ml wody o temp. 5*C z lodówki. Po załączeniu zasilania, porównywałem jak rośnie temp. wody i zmiany w charakterystyce prądowo-napięciowej. Tzn później to już było na zasadzie - po jakim czasie zagotuje się woda :). I resztę chyba się domyślasz... :)

;) Fajne doświadczenie - a, że zupełnie bezcelowe.<lol>
Jakie to ma znaczenie.?
Chyba żadne.
 

Hakan

Well-known member
Rejestracja
Sty 5, 2013
Postów
149
Buchów
0
Czyli jezeli dobrze rozumiem mozna by bylo zrobic z samych niebieskich i czerwonych 660, i najlepiej na 350mA ?
A ktora z serii cree jest do tego najlepsza ?
Cree photo red to xp-e a red to xp-e2
Czy to wgl nie ma znaczenia ?
 
S

sub

Guest
Czyli jezeli dobrze rozumiem mozna by bylo zrobic z samych niebieskich i czerwonych 660, i najlepiej na 350mA ?


Mało kto będzie puszczał drogie diody na 350 mA

.. z samych... Można by było: Ale według opinii - Knna np: -> patrz:

https://www.forum.haszysz.com/showthread.php?69065-teksty-różne-led

As for the moment, Ive checked that there is no an unique optimal spectrum. I would like to emphatize this. Not only some strians does better with some spectrum and others with different spectrum, sometimes with huge differences.

Same strain may do diferentially depending of the irradiance used. At low irradiances, spectrums with dominant red, some blue and only a little of other wl does very good (but some strains dont go fine into bloom this way). While at high irradiances, trend is very different, with spectrums with a good percentage of white LEDs (thus more green-yellow) does same or better. Never worse.

This fact has convinced me of the need of using a good number of white LEDs if wanting to have a LED lamp able to bloom in a variety of conditions. Its possible to use little white (and none!) on some conditions/strains, but in general it not work fine on a variety of conditions.

When I say white LED you can put perfectly any other broadband white light source, as fluorescents. Ive been unable to find any noticiable difference between results using white LEDs or fluorescents when percentage of white is similar.

I tend to use more white each day I check results using it or not. On some conditions is possible to obtain a better spectral efficiency using less white, but in general, more white means a guarantee of good results.

etc: Zbiór tekstów: nie koniecznie można to wszystko co tam jest traktować jako 100% prawdy objawione ale.. Coś w tym jest:

Przy czym : jak popatrzysz na co niektóre panele: i tak pi razy oko postarasz się ocenić ile tam realnie jest - "bieli" wszystkiego poza : 455 - 630 i 660 .. to ...

Na forum jest grow ciągły: z zastosowaniem: tych paneli.

https://www.forum.haszysz.com/showt...ne-odmiany-FULL-ORGANIC&p=1336537#post1336537

Ich osiągi biorą sie po prostu z: jakości diod użytych: - gość używa osrama: z soczewkami 80 stopni: dzięki czemu ma: ładne rozkładanie się: strumienia na powierzchnie bez ..
Ale o tym zaraz wrzuci sie coś.. od knna

popatrz: http://www.plantphotonics.com/ Pomijam olewackie podejście do chłodzenia: - zupełnie nie zrozumiałe: ale nie o tym ma tu być:
Tak samo jak .. to ile to ma W HPS zastępować ;)

LED Details

3 watts 5 Royal Blue 455nm (4 run at ½ power, 1 run at full power)
3 watts 7 Red 623nm
3 watts 7 Hyper Red 660nm
3 watts 1 3500K Warm White

Total 20 leds

następny:

LED Details

3 watts 12 Royal Blue 455nm
3 watts 28 Red 623nm
3 watts 28 Hyper Red 660nm
3 watts 8 3500K Warm White
Total 76 leds

Jak się to przekłada na % udział innych fotonów niż...
te z jednokolorowych diod ;D

a teraz coś pobocznego o optyce: i po cześć rozkładaniu diod: w panelach: - konsekwencjach stosowania jednych i drugich: etc.

knna napisał:
o, what are the benefits of narrow optics (beam angle) and wide ones?

Narrow optic:

Pros:

-Lower light losses (less light goes to side walls)

-Light more focused, being able to send more light through a hole in canopy of a given size

-Work very well when placed at some distance of plants (typically, more than 1ft)

Cons:

-More uneven lighting. In the case of using LEDs separated to the next instead of crowded panels, difficulties mixing light spectrum.

-Dont work fine at short distances. Need some distance to get light distributed evenly, and, more as narrower optics used, exist the risk of excessive local irradiances when plants are too close. But in general, they can be used at short distances without deleterious effects, apart of reduced efficacy.

-Shadowing may be an issue.

In general, narrow optics is a good idea when k and/or LAI are low (low k:leaves mostly in angle, not horizontal; low LAI: leaves not too abundant, there is enough holes in the canopy) as it allows to use just top lighting.

So light losses are lower (good), but lighting obtained, less even (bad).

Wide optics:

Pros:

-Very even lighting with excelent spectrum mix still at short distances. Increased efficacy of the light, especially at short distance of the lamp.

-Produces a kind of diffuse lighting: light comes from almost all directions, being able to enter any hole in the canopy, independent of leave's angle

-Shadowing is never a problem.


Cons:

-More light loss due more photons goes to the side walls. Worse as larger is the distance from lamp to plants and walls less reflective.

So this option only have a drawback, but its an important one. I choosed to go this way and use very reflective walls to overcome the problem, as apart of it, IMHO, wide optics are way more versatile. I tend to use side lighting always that is possible, and for side lighting for sure that narrow optics arnt a good idea.

Wide beam angles are very useful on side lighting and where k is high, as there is little shadowing and light enters for all the holes in the canopy, "looking" for them on a 3D fashion, and not by brute force vertically. Two leaves separated 1" vertically may block fully space looking from top, but have a wide hole between them. Wide optics works better here.

But I admit than 90º beam angles are generally enough to get the advantages of "wide optics". I use larger ones simply because LEDs I like for efficiency/price arnt avalaible on it. If I could get good LEDs with 90º optics, I would use them. Using secondary lens on larger beam angle LEDs is not a good solution because they have their own losses.

ile maja te osramy ? 80 ? Zupełnie sensowne wyjście w wypadku : uprawy w stylu - nie będącego ani stylem HID ani stylem: znanym ze świetlówek liniowych | jakby zupełnie zapominanym od wieków |

A ktora z serii cree jest do tego najlepsza ?

Popatrz: na data sheet:
Masz tam podane: FV i - inne dane - na podstawie których bez trudu ocenisz: które z diod: osiągają większe sprawności:
Masz moc : masz to ile wyłazi z nich .. mW promieniowania etc.

Trudno aby Ktokolwiek: Ci podawał na tacy takie porównania: Jest to dostępne i nie trudne do oceny.
Odmienne typy mają odmienną sprawność: - max dopuszczalny prąd: itp.

Najlepsza z jakiego punktu widzenia? zupełnie sensownym typem są XBD : np:
Nieporównywalnie lepsze są XML2 - ale w ich wypadku do wyboru masz diody białe lub diody białe.. i nic ponad.

Z punktu widzenia rekordowych sprawności - czy z punktu widzenia - sensownych kosztów - uzyskania dobrych:

Przy czym => Diody : 630 - ze sprawnością podaną w formie danych fotometrycznych: nie radiometrycznych: mają to do siebie, ze ich sprawność: po przeliczeniu tego na wartość strumienia jest mniejsza od diod 660.

A przy wyższych prądach: diody białe zimne np: wypadają lepiej od - czerwieni 630: Nawet białe ciepłe. | porównywanie diod z tej samej lini i typu: miedzy typami: różnice mogą być... na tyle duże, że.. przebiją zasadę ogólną: wystarczy, że się zacznie używać chińskich noname: w wypadku których realne dane sprawności są .. ?? |

Dlatego moim zdaniem stosowanie diod 630 - szczególnie w większej ilości nie ma raczej sensu.
Nie wiem dlaczego np: w panelach od plantphotonics ich jest aż tyle:

popatrz na: heliospectre: {obecna także na forum} zupełnie inna konstrukcja pd plantaphonics - zastępstwo opraw szklarniowych hid : kompletnie inne podejście do chłodzenia diod. ;]
I całkowicie odmienne podejście do : .... wygląda to tak jakby w odróżnieniu od swojego poprzedniego produktu: w którym było masę diod kolorowych: - takiego przeznaczonego raczej - na panel naukowo doświadczalny - poszli w stronę - zastosowania jak-najsprawniejszych z dostępnych diod - dla uzyskania założonego: strumienia - z dodatkiem - czegoś ponad: dwa kolory:
Nie niem - czy realnie warto: dodawać do takich konstrukcji IR - i czy jeśli w ogóle: to czy nie na osobną linię zasilania - włączoną np: pod koniec kwitnienia ? Tu w każdym razie to jest:
Zmienia to fotostacjonarną formę: .. ale gadania na temat tego w wątku już kapkę było.

The C plate: high PAR light with the addition of Far-Red light. Flowering crops. A customized light ratio of:

blue (450nm)
white (5700K)
red (660nm)
far-red (735nm)

Royal blue:
biały zimny
660
Oraz suplement IR wspominany tu : nie wiadomo czy .. warto czy nie..

spektrum:

united_LX60C.jpg


Uzyskanie tej samej wartości - sumarycznej strumienia: z zastosowaniem takich diod:
Będzie mniej kosztowne - mniej mocy na to pójdzie niż w wypadku plantaphonics | o ile się nie doda tego suplementu IR ;) |

zresztą

The G plate: highest PAR light output. Applicable for both flowering and vegetative crops A customized light ratio of:

blue (450nm)
white (5700K)
red (660nm)

bez IR

united_LX60G.jpg


Poza tym
Zupełnie sensowne źródło światła dla roślin można zbudować w oparciu o same białe diody: np: CREE® CXA1507 ...

Znaczenie: Tu wszystko zależy od tego CO cie chce mieć.
Nadające się do użytku - i nie-najgorsze źródło można zbudować z chińskich tanich diod noneme: albo martyc - albo pojedynczych.
Coś nie gorszego jeśli chodzi o sprawność od przeciętnej lampy sodowej : na samych białych: planarach
Czy może ma to być: panel przeznaczony do bicia rekordów? Tu - w grę wchodzą niskie prądy: na ogromnej ilości bajecznie drogich diod: i raczej - niezbyt wiele diod białych

wracając do tej nieszczęsnej ierki

ft796nb4n2_00082.gif


ała liczyć foto-stacjonarną fazę fitohromu:
w zależności od tego czy da sie 630 i 660
albo same 660
lub i doda do tego IR ..
Warto?

http://plantsinaction.science.uq.ed...1-phytochromes-multi-functional-light-sensors

chyba : między 630 a 660 wielkiej różnicy tu ni ma.
 
Ostatnia edycja:

Hakan

Well-known member
Rejestracja
Sty 5, 2013
Postów
149
Buchów
0
Sub, Twoja wiedza i zaangazowanie w rozkminianie tego calego tematu ledow, genetyki i bog wie o czym jeszcze masz nie ziemskie pojecie jest imponujace...

Czy bylbys tak dobry i troche pomoc w budowie panelu ?

Jest to projekt do ktorego przymierzam sie naprawde dlugo..
Naprawde dlugo bo bedzie mnie kosztowac kupe kasy i nie chce zrobic pomylki..

Beda to panele na powierzchnie boxa o wym 1.2 na 2.4 na 2.0 ..

Beda to 4 lampy, O takie .. (To jest jedna Lampa)
300 diod , 4 lampy 1200 ; )
Razem w boxie ma byc 1200w Led



Na poczatku planowalem puscic kazda lampe na napieciu 350mA na zasilaczach philips xitanium 150w , nie sciemnialnych.

Czy moglbys powiedziec jak i jakie ty diody bys wrzucil na taka lampe aby byla jak najwydajniejsza..
Chodzi o to aby byl spod niej dobry plon albo jak napisales 'bila rekordy'

Glownie chodzi mi o diody cree.
I moglbym zrobic tak (bo tez nad tym myslalem) aby zrobic np 1 zasilacz 150w 350mA
i drugi 700mA 150w..
Co to chlodzenia to beda tam na calej powierzchni wentylatory, z 12 na lampe.
O i jeszcze to, tam na obrazku gdzie lampa jest przecieta liniami co 8 rzad, beda to osobne radiatory ktore beda sie tak jakby obnizac , cos ala adjust'a wing.
Bedzie mogla miec taki ksztalt

...........____..........
........./........\.........

Co do radiatorow beda grube na 4.5 lub 6 cm.

A tak nawiasem mowiac, to czy dobrze mysle ze jezeli sie zzrobi np lampe 100w led na napieciu 350mA
i taka sama 100w ale 700mA to i z jednej i drugiej mozna uzyskac 1g/1w ?
Roznica jest tylko w ilosci diod i chlodzeniu ? Czy dobrze mysle ?

Z Gory dzieki jesli sie zdecydujesz pomoc.
Pozdro
 
Ostatnia edycja:
S

sub

Guest
tak zupełnie poza tematem: http://www.jakedyson.com/products/ariel-downlight/

A co do reszty chwila:

Czy bylbys tak dobry i troche pomoc w budowie panelu ?

Pogadać: tak:

Jest to projekt do ktorego przymierzam sie naprawde dlugo..
Naprawde dlugo bo bedzie mnie kosztowac kupe kasy i nie chce zrobic pomylki..

Testy w niniejszej skali? Albo po linii najmniejszego oporu:
- Kopia np: sprawdzających się plantaphonics? ;)

Razem w boxie ma byc 1200w Led

;] cholera.

Jakiś test: na 60 W na dobry początek:

Na poczatku planowalem puscic kazda lampe na napieciu 350mA na zasilaczach philips xitanium 150w , nie sciemnialnych.

Prądzie. Nie napięciu: ale..

Czy moglbys powiedziec jak i jakie ty diody bys wrzucil na taka lampe aby byla jak najwydajniejsza..
Chodzi o to aby byl spod niej dobry plon albo jak napisales 'bila rekordy'

W takim wypadku : niezelżenie od prądu: na jakim ma to iść trzeba się nastawiać na - najsprawniejsze typy diod:

- 660
- cool white
- royal blue

a 630 - jeśli koniecznie chciałbyś to w niewielkiej ilosci.

A tak nawiasem mowiac, to czy dobrze mysle ze jezeli sie zzrobi np lampe 100w led na napieciu 350mA i taka sama 100w ale 700mA to i z jednej i drugiej mozna uzyskac 1g/1w ?

1g/w ? niezbyt wygórowane założenia.
: - im niższy prąd na diodach - niezależnie od typu - tym większa ich sprawność:
Zwiększając prąd na diodach - oszczędzasz na półprzewodnikach a tracisz na : sprawności:
I z tej samej mocy w watach masz mniejszy strumień fotonów:
A więc mniejsze możliwe do uzyskania plony z mocy. I tyle.
Albo koszty 2x większe: i lepsza sprawność - albo ..
Wybór należy do Ciebie.


Roznica jest tylko w ilosci diod i chlodzeniu ? Czy dobrze mysle ?

No ni. Diody - puszczone wyżej nie będą miały sprawności takiej jak na niskim prądzie: Nie ma szans.

Chłodzenie lepsze się przyda: .. zawsze im lepsze tym mniejszy dodatkowy spadek sprawności związany z ich temperaturą: i tym mniejsza ich degradacja w czasie - Ich trwałość bardzo zależy od temperatury pracy.

A co do konfiguracji: Pomyłki?
No tak przy takiej kasie jaka wchodzi w grę :lol:
Może co byś był w 100% spokojny kopiuj konfiguracje z : http://www.plantphotonics.com/ ;) Jak by nie patrzeć masz na forum TAKĄ podkładkę:
No.. może by tak jednak zredukować liczbę 630 ;] : zastąpić je częściowo: 660 - częściowo: cool white : olać warm white: ;]

Jeśli użyjesz diody nie mniej sprawne: i dodatkowo jeszcze bardziej zadbasz o ich chłodzenie - szans nie ma na to aby.. wyniki były gorsze :)

Poproś także ucho667 o informacje która konfiguracje : Helispectry ma:

Nie będzie raczej szczególnie trudno : poskładać coś co wypluje z siebie podobny z punktu widzenia "składu" % - fotonów o poszczególnych długościach fali - strumień.

ps: Panel: bez dodatkowej optyki: - na cree: coś do wieszania bardzo nisko nad roślinami?

ps2: Oceniałeś czy nie bardziej się opłaci: lecieć np: na białych planarach? Mimo mniejszej sprawności: .. choćby dopakować ich trochę do: .. Ludziska mają na nich wyniki zbliżone do 1/g w

=============================
A tak wracając do tematu: tematu:
http://www.sevengens.com/id93.html
gotowiec ;)? chyba:
Po co się wysilać ; ciekawe co w środku ściąga się dopiero
edit:
Ups: da się coś z tego "zwinąć/pożyczyć": ale : gotowiec to na pewno nie jest
=============================

btw: http://www.rollitup.org/t/thinking-of-a-new-light.822679/page-3 ; Jakby zupełnie obok tematu: ale zawsze.. blisko: Bardzo ciekawe tematy: forum interesujące dużo : danych...

I kolejny interesujący tool:
https://www.sylvania.com/en-us/tools-and-resources/Pages/LED-ColorCalculator-Version-History.aspx
Wygląda na to, ze da się dużo rzeczy dostać na tacy i mniej się wysilić niż się myślało na początku.
 
Ostatnia edycja:

Hakan

Well-known member
Rejestracja
Sty 5, 2013
Postów
149
Buchów
0
Ok. Mysle ze to zrobie tak jak mowisz.
Beda tylko photo red,royal blue i cool white.
Mam zasilacze jakies chinskie 350mA 40w x 4 i radiatorki.
Zrobie taka mini lampe odpowiadajacej tym wlasciwym, mysle ze jutro zamowie ledy.
Zrobie 70 % 660, 15 % R-blue i 15 % C-white.
Czy tak bedzie ok czy wykombinowac cos innego ?
Nie moge znalezc spektrum tego plantophonica.

Co do moich lamp chce zeby jak najbardziej wydajne, umozliwialy sciecie konkretnego plonu
i byly po prostu konkretne dlatego juz od sluzszego czasu zastanawiam sie jak to wszystko poskladac.

Nie bede uzywac zadnych soczewek i beda tylko diody cree.
z 300 diod mozna puscic 50-100 diod na wyzszym pradzie ale nie wiem czy to do konca ma sens bo jezeli na 350mA ma byc lepiej to wole wydac troche hajsu wiecej, i tak to bedzie kosztowac .. w ch*j i jeszcze troche wiec troche w te czy we wte nie robi roznicy.

Przyjzalem sie teraz tej lampie heliospectra i jezeli mam kupic jedna lampe 600w za prawie 2tys funtow
to i tak zostanie troche w kieszenie a calego mojego boxa bede miec wypchanego ledami.

jak je wszystkie wsadze do boxa to od lamp do scian zostanie gora po 10-15 cm ,dodatkowo bedzie mozna regulowac skrzydla lampy wiec naprawde malo swiatla bedzie sie marnowac ..
Malo ciepla i duzo mniej halasu i wentylow w porownaniu np do chlodzenia 2x 600w hps.
Dodatkowo nie bedzie problemu z tym gdzie wyrzucac cieplo zeby sie sauna nie robila ; )

Jutro lub w tym tygodniu zamowie ledy i zrobie ta mala lampe na probe.
Przy okazji sprawdze maritexa czy wszystko bedzie ok z zamowieniem.

Jezeli masz jakies uwagi/porady lub co kolwiek bede bardzo wdzieczny.
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół