nasiona marihuany

Budowa Panelu led 80W (Osram i Cree)

Wyszukiwarka Forumowa:

Miertek

guerilla planta
Weteran
Rejestracja
Wrz 20, 2013
Postów
1,367
Buchów
6
Witajcie, opiszę tu pokrótce proces budowy mojego panelu.
Przeznaczony jest na powierzchnie 0.36m2.
Koncept rozłożenia diod jest nasępujący.



Z założenia każdy moduł ma mieć moc +/- 20W.
Datasheet każdej diody dostarczyło niezbędnych informacji do wyboru zasilaczy i radiatorów. Prosta matematyka w zasadzie samo dodawanie i mnożenie. Stosunek diod deep red i red malże 1:1, dodatkowo na każdą stronę panelu po jednej sztuce royal blue i cool white (5000-8300K). Całość podłączona szeregowo i zasilana prądem 0.7A z wydajnych zasilaczy MW (po jednym na każdą stronę panela).
Zakupy:


klej termoprzewodzący 20g = 15.00
radiator al. 100x124mm x4 = 48.00


diody cree xpephoto red x 16 = 130.68
diody osram dragon red x 20 = 52.84
diody cree xte royalblue x2 = 21.90
diody cree xpg 2 cw x2 = 22.00


zasilacze MW PLD-40-700B(40w) x2= 174.66
dostawy = 40.00
SUMA:
505,08

Budżet delikatnie przekroczony bo miało być 5 paczek, ale co tam.. hehe
Resztę pierdołek (kątownik aluminiowy, kable, cyna i kalafonia) miałem na stanie.

Budowę rozpocząłem od złożenia jednego skrzydła panelu.

Radiatory nabyłem z Alledrogo. Profile o rozmiarze 124x100mm, 35mm wysokości.
Z wyliczeń wynika, że powinny bez problemu utrzymywać temperaturę 35-40 stopni co mnie satysfakcjonuje.

Czas brać się do roboty. Przymierzam radiatory z kątownikiem. A następnie wiercę niezbędne otwory.



za pomocą kąbinerek i kluczyka skręcam całość by osiągnąć taki efekt



Po szybkim i bardzo prostym montażu raz dwa przechodzę do klejenia diodek.



W narożnikach znajdują sie diody Cree Xpe photored, W środku panelu czerwone Osramy, a miedzy nimi po jednej diodzie Royal Blue na jednym radiatorze i jednej CoolWhite na drugim.

2 Godziny później kiedy klej jest już suchy zabieram się za lutowanie. Przy podłączeniu szeregowym bardzo ważna jest polaryzacja! Obwód zaczynamy od minusa na pierwszej diodzie i tak je łączymy żeby zakończyć na plusie ostatniej. Za każdym razem łącząc plus jednej diody z minusem następnej. W międzyczasie można zamontować zasilacz przy użyciu opasek zaciskowych :)



natomiast ciąg połączeń między diodami powinien wyglądać mniej więcej tak.



Podłączamy Vout- z zasilacza do minusa pierwszej diody, a Vout+ do plusa ostatniej w obwodze.
Natomiast Vin+ i Vin- do wtyczki na 230V.

Efekt jest zdumiewający. Niesamowita moc ledów powala i oślepia!





Przesterowałem diody prądem 80mA, żeby ukazać rozmieszczenie ich na radiatorach jeżeli kogoś to interere heh



Drugą połowę panelu złoże niemalże symetrycznie do pierwszej zamieniając jedynie miejscami diody rb i cw.
Zapraszam po świętach żeby zobaczyć jak panel prezentuje się w całości, a w styczniu na testy :)

Tymczasem odmeldowuje się i lecę do Kopenhagi odwiedzić rodzinkę :)
Zdrowych i wesołych narkusy :) Niech Jah nad Wami czuwa!
 
Ostatnia edycja:

Miertek

guerilla planta
Weteran
Rejestracja
Wrz 20, 2013
Postów
1,367
Buchów
6
Wróciłem wczoraj od rodzinki, a dziś lecę już na sylwka na pomorze. Miałem składać drugą połowę, ale wstrzymam się z tym aż wytrzezwieje hehe. Z ciekawostek, realny pobór prundu pierwszej połowy panelu.



38,4W daje 96% sprawności :) Zasilacze MW są rewelacyjne, nie ma co się zastanawiać nad chińskimi zamiennikami. Kolega pasjonujący się elektroniką przekonał mnie do faktu, że zasilacze są sercem układu i nie ma co na nich oszczędzać. Jak widać miał rację.

A kto mi powie jak pstrykać foty ledom tak jak to robisz np Ty Uho? Nie ważne jakiego aparatu bym używał ich jasność nie pozwala uchwycić ich podczas pracy tak jak w Twoich relkach..



wygląda to średnio..

Oprócz pomiaru poboru prądu zmierzyłem też temperaturę radiatorów bezdotykowym temometrem dedykowanym pomiarom pożywienia dla niemowlaków. Po 3 godzinach pracy temperatura radiatorów nie przekroczyła 32 stopni C. Lepiej beć nie mogło hehe.

Pozdro Waryjaty :jaraczz:
 
S

sub

Guest
Pozwolę sobie odjechać od sedna: jak zwykle..

Bardzo ładny: Konstrukcja prosta : - czy podział na 4 części : bierze się z: inspiracji układem STB ?

Dlaczego tak dużo 630 ?!
Cena zakupu ?

Tu symulacja : szacunkowa : mocy - i sprawności tej konfiguracji : w porównaniu do :
nieco odmiennej. Sprawności zakładane : nie liczone dla konkretnych diod :
Wysoka półka ale nie najwyższa | np: dla białych |

wszystko w tabelce:
góra na 700 mA dół na 350:
obliczony spadek sprawności - wynika z właściwości - diod : Tu czerwieni 630 - która leci ze sprawnością najmocniej wraz ze wzrostem prądu.

symulacja.jpg

okienka % udział
od góry - niebieski, czerwony, zielony | % udział zieleni - zależy od jej przyjętej definicji - stąd nie do 100%|
Ale nie o tym ja chciałem:

Masz : poniżej 11% niebieskich fotonów w strumieniu:
i sprawność około 1.3 mikromola/J | wyliczenia mocy z zasilaczem wyszły podobnie - jak Twój pomiar - połówki|

Przy zmianie konfiguracji :
na 32szt 660, 4 cool w, 4 royal blue:
17% niebieskiego - i sprawność 1.5 coś:

Taka konfiguracja - wychodzi "sprawniejsza" na 700 mA od Twojej puszczonej na 350
[ szacunkowo : obliczenia uwzględniająca dane dla konkretnych typów i binów diod - kapkę by tu zamieszały - ale.. nie "rewolucyjnie" - trend pozostał by taki sam]

Rewolucyjnie pozmieniało by się po: wymianie cześć diod na zupełnie inną klasę:
białych na: CREE® XM-L 2 np. Onę sa kapkę lepsze.

Konfiguracja : podyktowana : głównie : kosztami?: [[ ==> diody osram dragon red x 20 = 52.84]]

ps: bardzo fajne cycuszki
 
Ostatnia edycja:

Miertek

guerilla planta
Weteran
Rejestracja
Wrz 20, 2013
Postów
1,367
Buchów
6
Zasadniczo miałem oprzeć konstrukcję na cobach cree 3050. podobne oglądałem na riu, sprawują się całkiem fajnie
Jednak nie planuje dużych grow na najbliższe sezony, więc panel ma po prostu spełnić swoje zadanie na niewielkiej powierzchni.
Zdaje sobie sprawę z niewielkiego udziału niebieskiego światła w całej konstrukcji, ale zabieg był celowy. Nie chcę małych karzełków.

Konstrukcja raczej jest ekonomiczna, stąd 4 radiatory miast jednego dużego. Co mnie cieszy, takie rozwiązanie świetnie się sprawdza. Jak pisałem wyżej temp radiatorów nie przekracza 32 stopni C.
Opcja samych ciemnoczerwonych i białych diod przeszła mi przez myśl, wiadomo t6 ostatnio robią furorę. Ale jak piszesz koszta Osramów przekonały mnie do takiego a nie innego rozkładu barw. Z resztą wiele widziałem paneli opartych na samej czerwieni i bieli (niewielki udział) które sprawdzały się świetnie. Wybrałem to co uważałem za najlepsze i złozyłem to w kupę. Fakt mogłem zamienić moje xpg 2 na t6 ale doszłyby kolejne zasilacze bo przecież nie puściłbym ich na 700mA.. No i dodatkowe udziwnienia całej konstrukcji z tego wynikające.

Doceniam zainteresowanie, ale nie jestem innowatorem. Chciałem pokazać jak w łatwy i w miarę ekonomiczny sposób złożyć swój panel, który będzie spełniał swoje zadanie :) zdobywanie szczytów wydajności pozostawię panom z Nasa. Ja jedynie skorzystałem z informacji szeroko dostępnych, żeby złożyć sobie zabawkę :]


a co do zabawki, to już ją ukończyłem





tak to to świeci





a tyla prundu pobiera.




ps. dzięki mnie też urzekły i nie oddam :]
 
Ostatnia edycja:
P

prymityw

Guest
ale wy***isty, prosty penlik, kurde dales mi motywacje do zrobienia wlasnego
 
S

sub

Guest
Masz Trolla w wątku ;)

mierzej napisał:
Zasadniczo miałem oprzeć konstrukcję na cobach cree 3050. podobne oglądałem na riu, sprawują się całkiem fajnie

Zawsze możesz dodać do tego ustrojstwa: 2 radiatory : i po 1-2 sztuki: CREE CXA1507
Po danych – z data sheet wypadają zupełnie sensownie. Jeśli przyjąć przeliczniki „lum” strumień – od kogoś tam – dla tych temperatur widmowych – diod na luminoforach YAG – zdumiewająco dobrze.

Ceny także do przyjęcia. Na tyle niskie, że warto by na samych takich składać niewielkie panele. Do 60W? np.? – Jeszcze prościej niż taki.

mierzej napisał:
Opcja samych ciemnoczerwonych i białych diod przeszła mi przez myśl, wiadomo t6 ostatnio robią furorę. Ale jak piszesz koszta Osramów przekonały mnie do takiego a nie innego rozkładu barw. Z resztą wiele widziałem paneli opartych na samej czerwieni i bieli (niewielki udział) które sprawdzały się świetnie.

Tak samo jak i panele z samej bieli – jak i lampy sodowe – które białe nie są a niebieskiego mają 6%. Wszystko sprowadza się do sprawności ..i potencjalnych zmian w pokroju roślin, które.. jakoś tak mało się interesują "dyskusjami" o kolorach. - Marketingiem producentów paneli - czy tasiemcowymi watkami na forach - o przewadze - gruszki nad pietruszką. I po prostu jak mają odpowiednio wysoki strumień - nie za ubogi w niebieskości rosną.

Teraz mamy czasy.. gdy diody o bardzo dobrych sprawnościach na "strumień fotonów" nie są kosmicznie drogie.

btw: Tak co do pewnych wyników na diodach 630 i białych - pokazanych na IC mag: - w rekordach - one są imo mało wiarygodne. Ale to tyko taka moja prywatna opinia.

te: stare jak diabli: teraz to już.. inna generacja diod: jest

evo90 -75w
- 30 led Cree XP-E rojo 630nm.
- 15 led Cree XP-E cool white 10.000K.

obliczeniowo to wypada jakby za słabo.
% niebieskiego mniej więcej jak w Twoim: || no:: bardzo mniej -wiecej bo wiecej:: temp widmowa - arkusz tu kłamie ||
A sprawność z zasilaniem -> 1.15 ?! no.. niech i.. będzie max 1.3 - Dobrych danych dla diod białych o tej temp widmowej - a tym bardziej binów ni mam..

i wynik podany --> około 2g/w :

CR miał sprawność.. 1.7 prawie w swoim puszczonym na 350 mA

mierzej napisał:
Doceniam zainteresowanie, ale nie jestem innowatorem. Chciałem pokazać jak w łatwy i w miarę ekonomiczny sposób złożyć swój panel, który będzie spełniał swoje zadanie zdobywanie szczytów wydajności pozostawię panom z Nasa. Ja jedynie skorzystałem z informacji szeroko dostępnych, żeby złożyć sobie zabawkę

I z całą pewnością pod tym względem jest super: umiarkowane koszty – i konstrukcja – wymagająca posiadania wiertarki i piły.
W sumie dokładnie to samo co w kupnych - .. brak jedynie ładnej owiewki. I modnych soczeweczek.

mierzej napisał:
a tyla prundu pobiera.

O.. arkusz na danych – uśrednionych dla : pewnej „grupy” diod daje dosyć sensowne przewidywania mocy zjedzonej. Może to przypadek?… FV może się przecie dla diod mocno zmieniać – a dla typów tym bardziej. ;]
Zasilacze: PS-PLD-40-700B – nieco mniejsza sprawność :niż wpisana w arkusz:
Jak by wpisać taką..

Ps: Fotorelacja : Kiedy ;?

====
z ciekawości wpisałem tam 88 - jak w ich data sheet jest:

2323.jpg


:lol: - czysty przypadek, że się tak dokładnie trafiło. | poza tym widzę teraz, że powinienem wpisać raczej 87 - no i .. wynik pomiaru Twój jest także w jakimś tam.. stopniu precyzyjny.|
 
Ostatnia edycja:

Miertek

guerilla planta
Weteran
Rejestracja
Wrz 20, 2013
Postów
1,367
Buchów
6
icmaga nie odwiedzalm za często same bufony tam urzędują xD

fotorelacje zacznę jak poscinam to co siedzi pod hpsem aktualnie, pewnie nie predzej jak 2-3 tygodnie.
nie wykluczam dodania dodatkowych diód białych tak jak piszesz, nawet mam 2 radiatory do cpu, które akuratnie wpasowałyby się w cały układ. wsystko okaże się po pierwszym grow. <piwofuck>

I z całą pewnością pod tym względem jest super: umiarkowane koszty – i konstrukcja – wymagająca posiadania wiertarki i piły.
W sumie dokładnie to samo co w kupnych - .. brak jedynie ładnej owiewki. I modnych soczeweczek.

konstrukcja nie miałą być wyszukana <peace> miała być estetyczna i solidna.
szczerze to wystarczyła wkrętarka i wiertełko hehe. ale mniejsza z tym. wyszło jak wyszło i ja osobiście jestem zadowolony. soczewki wg mnie bardziej szkodzą niż omagają, bo po co ograniczać kąt padania światła?

Koniec końców przecież nie wyszło to źle ::) Jak na budrzetowy projekt jest cacy. Przyjdzie potrzeba budowy nowego napewno skorzystam z uwag jakie mi tu wypisałeś markerem na czole Subie :)
 
Ostatnia edycja:
S

sub

Guest
mierzej napisał:
icmaga nie odwiedzalm za często same bufony tam urzędują xD

Nie masz chyba na myśli Polskiego działu.
Polski dział ma bardzo ciekawą specyfikę: - taką samą jak miał gdy był jeszcze na overgrow.
I dalej siedzą tam ludzie którzy, są - jakby : podwaliną: oj źle brzmi.. Polskiego internetowego gro.
Pierwotnie towarzystwo z forum hypka - się przeniosło - z działu konopie - na overgrow: a po jego zamknięciu: wylądowali na IC. Przynajmniej jeden producent nasion : polskich jest z .. drugi chyba wyrósł tu - znaczy sie z tych bardziej znanych.

IC jest fajne: bardzo duży ruch: bardzo dużo w środku: - trudno się tylko przez to przegrzebać - jak się szuka - jakiś - konkretnych danych.

Było tam całkiem sporo ciekawych projektów DIY - także i takich które : nie przypominają DIY wykonawstwem. Knna także co nieco pisał.

Choć jeśli chodzi o oświetlenie led: DIY - miłośnicy akwariów - wydają sie byc jakoś bardziej - .. pomysłowi: inne przeznaczenie : paneli nieco.. ale.. Dużo projektów naprawdę klasa było. + te kilka szopów diy - dedykowanych bardziej dla nich.

to jest poskładane z :klocków: dostępnych w jednym z takich.

4.png


mierzej napisał:
konstrukcja nie miałą być wyszukana
miała być estetyczna i solidna.

I niewątpliwie jest:
Wytrzyma lata - Kilka kabelków widocznych - czy obejmy - to pierdoła.

Widziałeś? Te zdjęcia są gdzieś w otchłani forum: Tu ktoś bardziej dbał o estetykę.
Nie Polski na osram: - zbudowany mniej więcej z podobnym "wyposażeniem" w sprzęt:
chłodzenie aktywne:

fanside.jpg


lightside.jpg


Mi się śniła kiedyś taka konstrukcja : radiatora: - znaczy się łączenia liniowych modułów: profilami alu: - profile alu U i L + śruby. Dokładnie to co Ty zrobiłeś:

plama_ameliniowa.jpg


Reszta pewnie jak U ciebie .. plastykowe obejmy .. jeśli by kiedykolwiek miała powstać | wszyscy co mnie znają wiedzą, że nie powstanie :lol:|

mierzej napisał:
Koniec końców przecież nie wyszło to źle ::) Jak na budrzetowy projekt jest cacy.

ile to było?

klej termoprzewodzący 20g = 15.00
radiator al. 100x124mm x4 = 48.00


diody cree xpephoto red x 16 = 130.68
diody osram dragon red x 20 = 52.84
diody cree xte royalblue x2 = 21.90
diody cree xpg 2 cw x2 = 22.00


zasilacze MW PLD-40-700B(40w) x2= 174.66
dostawy = 40.00
SUMA:
505,08

Jest za***isty :D

mierzej napisał:
Przyjdzie potrzeba budowy nowego napewno skorzystam z uwag jakie mi tu wypisałeś markerem na czole Subie :)

Jakim markerem?
| jak co by : do kota pretensje - podał mi linka do tego tematu ;)|
 
Ostatnia edycja:
Z

Zenon

Guest
@mierzej. Powiedz mi, czy diody OSRAM dragon mogę zastąpić innymi? Po prostu z lenistwa chciałbym zamówić diody+zasilacze od jednego sklepu/osoby i nie bawić się w kilka różnych. Radiatory,klej to allegro a kątownik z Castoramy :p Aaa i czy jakbym robił mniejszy panel np. 50-60W to czy mogę dać 2x40W zasilacz? Ot tak taki zapas jakbym "kiedyś" chciał "wzmocnić" panel kolejnymi diodami. Lub czy mógłbyś mi rozpisać na PW co kupić na 50-60W panel+ ew.jakieś zmiany które podał sub?Bo zabawa w to wszystko(prócz złożenia) to tak kiepsko bo matma z elektroniką kuleje.

Sorry za offtopa. Panel który zbudowałeś wygląda na prawdę solidnie bez zbędnych rzeczy.Budująć nawet zadbałeś nawet o radiatory żeby nie trzeba było chłodzić powietrzem :)

EDIT: Ew. może mógłbyś mi złożyć 50-60W panelik LED i zrobić? Byśmy się dogadali ile za robocizne:)
 

Miertek

guerilla planta
Weteran
Rejestracja
Wrz 20, 2013
Postów
1,367
Buchów
6
Nie masz chyba na myśli Polskiego działu.
Polski dział ma bardzo ciekawą specyfikę: - taką samą jak miał gdy był jeszcze na overgrow.
I dalej siedzą tam ludzie którzy, są - jakby : podwaliną: oj źle brzmi.. Polskiego internetowego gro.
Pierwotnie towarzystwo z forum hypka - się przeniosło - z działu konopie - na overgrow: a po jego zamknięciu: wylądowali na IC. Przynajmniej jeden producent nasion : polskich jest z .. drugi chyba wyrósł tu - znaczy sie z tych bardziej znanych.

IC jest fajne: bardzo duży ruch: bardzo dużo w środku: - trudno się tylko przez to przegrzebać - jak się szuka - jakiś - konkretnych danych.

Powiem Ci, że na IC konto mam od 2008 roku, więcej czytam niż się udzielam i chyba tak zostanie.
Niekoniecznie na myśli mam polski dział, bo widać tam wiele twarzy i z tego forum :) ale ogół.

Co do twojego panelu to fajny pomysł, podobny też kiedyś rozrysowywałem, ale jak pisałem plany indoorowe ograniczam do małej powierzchni na własny użytek :) A Twój projekt samymi rozmiarami sugeruje powierzchnie 1-1.2m2 :) Szczerze Cię zachęcam do jego realizacji. Jak patrzę na watomierz przy obecnym grow, i widzę 331W gdzie sama lampa z zasilaczem pobierają 290 to jestem bardzo rad na samą myśl, że następny będzie 3 razy tańszy hehe. A przede wszystkim cichszy! Namiot stoi niby w nieużywanym pokoju, ale dla mnie melomana wyczulonego na dźwięki i tak tworzy za dużo hałasu :)
Poza tym Ledy mają w sobie to coś..

Jest za***isty :D

Dzięki za dobre słowo :jaraczz: Jak Ty mnie nie objechałeś to już nie mam co się obawiać hehe.
Nie no beka, z tym markerem. Poleciałeś po mojej pracy jak mój wykładowca po magisterce. "Niby fajnie ale ja bym to zrobił inaczej" :] ale spoko po to dałem moją pracę pod ostrzał, żeby ktoś to ocenił.


Ten panelik z chłodzeniem aktywnym wygląda zarąbiście jak elektronika ze starego startreka <coolpalacz>
Oj wiele widziałem paneli nim zdecydowałem się na zakup poszczególnych elementów.
Ostatecznie wybrałem taką konstrukcję ażeby równomiernie doświetlić każdy fragment namiotu.

@mierzej. Powiedz mi, czy diody OSRAM dragon mogę zastąpić innymi? Po prostu z lenistwa chciałbym zamówić diody+zasilacze od jednego sklepu/osoby i nie bawić się w kilka różnych. Radiatory,klej to allegro a kątownik z Castoramy :p Aaa i czy jakbym robił mniejszy panel np. 50-60W to czy mogę dać 2x40W zasilacz? Ot tak taki zapas jakbym "kiedyś" chciał "wzmocnić" panel kolejnymi diodami. Lub czy mógłbyś mi rozpisać na PW co kupić na 50-60W panel+ ew.jakieś zmiany które podał sub?Bo zabawa w to wszystko(prócz złożenia) to tak kiepsko bo matma z elektroniką kuleje.

Sorry za offtopa. Panel który zbudowałeś wygląda na prawdę solidnie bez zbędnych rzeczy.Budująć nawet zadbałeś nawet o radiatory żeby nie trzeba było chłodzić powietrzem :)

EDIT: Ew. może mógłbyś mi złożyć 50-60W panelik LED i zrobić? Byśmy się dogadali ile za robocizne:)

Kolego w Gdyni jest firma na M kończąca się na X.
U nich zakupisz wszystko co potrzebne Ci do konstrukcji panelu. Możesz cały panel puścić na samych diodach Cree. Od jakiegoś czasu mają w ofercie diody xpe pfotored, które ja zastosowałem oraz całą gamę innych potrzebnych składników (xpe 625 nm miast osram, których ja użyłem). Co do zasilaczy zależy to od konstrukcji. 60W panel możesz puścić na zasilaczach, których ja użyłem zostawiając sobie zapas mocy do ew. późniejszego wykorzystania.
Możesz użyć np 20 sztuk Xpe photored. 20 x 2.4v x 0.7A= 33.6W
do tego 3 sztuki xml t6 puszczone na 3A i będziesz miał ciekawy panelik. Mnogość wyboru i konfiguracji jest ograniczona jedynie wyobranią. Sub w swojej wypowiedzi podał nawet przykład wydajniejszej konfiguracji.

Przy zmianie konfiguracji :
na 32szt 660, 4 cool w, 4 royal blue:
17% niebieskiego - i sprawność 1.5 coś:

Zachęcam Cię do lektury bo ja ostatni raz elektroniką zajmowałem się w 94 roku, lutując microsticki w joyu do amigi a jakoś toto poskładałem ;]

Dzięki jeszcze raz wszystkim za dobre słowo i buchy. Jak zaczne fotorelację wkleję do tematu link, żeby było łatwo odnaleźć.
Peace
 
Ostatnia edycja:
Z

Zenon

Guest
Dzięki mierzej :) czytam i czytam. Dużo wszystkiego o ledach jest i powoli do tego "dojrzewam".

Twój Panel wygląda ekstra ale sam jak będę składać zarzucę jakiś większy radiator lub złącze je razem :) chodzi mi żeby wcisnąć ten panel od 30x30 boxa do 50x50.
 

Miertek

guerilla planta
Weteran
Rejestracja
Wrz 20, 2013
Postów
1,367
Buchów
6
mój ma rozmiar 38 x 34 cm ;]
radiator w tych rozmiarach to kupa zbędnie wydanej kasy weź to pod uwagę
 
Z

Zenon

Guest
Drogi.. ale jakbym połączył kilka w całość? ew. z małymi przerwami profilami? chłodzenie nadal by było zachowane.Jak rozstawiłbym radiatory po brzegach to co ze środkiem boxa? NIe będzie doświetlony dobrze. Na profilach będę musiał popracować i jakos zrobić te 30x30 :p Póki co czytam i czytam,oglądam,łapie wiedzę na ten temat. Ale niedługo ruszę :) Czas najwyższy

I jeśli mógłbym prosić to jakie i ile diód zastosować do panelu 50W...Dobra do 60 :p Rozstawienie już podpatrze :) Tak wg. Ciebie jakie i ile :) Chodzi o to aby zrobić coś takiego aby nie brakowało niczego ale żeby też nie przesadzić :)
 
Ostatnia edycja:

Lavender

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Wrz 30, 2006
Postów
597
Buchów
1
Tak się wtrące z butami - gdzie kupiłeś tak tanio golden dragony?
20 szt za 52,84 to wychodzi 2,64 sztuka? Nawet 625nm nie widziałem tak tanio.
Do mastakyo:
Dioda Osram golden dragon ma prąd przewodzenia przy 680mA ok 2,4V - to Ci daje ok 1,63W
Cree XP-G czy XT-E royal blue na 680mA -> 3,3V to daje ok 2,24W
Cree XM_L na 680mA przy 2,9V to 1,97W na 1500mA i 3,05V to już 4,57W.
Resztę wystarczy już tylko policzyć ;]
 
S

sub

Guest
Powiem Ci, że na IC konto mam od 2008 roku, więcej czytam niż się udzielam i chyba tak zostanie.
Niekoniecznie na myśli mam polski dział, bo widać tam wiele twarzy i z tego forum :) ale ogół.

Forum jak każde inne. Rozmach ma większy od tego

Co do twojego panelu to fajny pomysł,

Nie mój pomysł. Raczej inspiracja brana skąś - Coś łączącego liniowe "skalowalne" moduły - z jak najprostszym skręceniem tego do kupy. Gotowe profile Al - dziury i śruby:

Inspiracja rodem z tego:

164.jpg

156.jpg

157.jpg

161.jpg


Tyle, że z wykorzystaniem - radiatorów - nie tylko profili. - które jak radiator....
Ten up: to strasznie stary przykładzik knna style: z dragonami mont: bez fabrycznych mcpcb.
Chyba nic prostszego i tańszego zrobić się nie da | idąc na bardzo duże kompromisy i używając np: "chińskich" diod - puszczanych na 350 : one nie mają izolowanych padów termicznych: ale .. przy pomocy kaptonu i pasków z miedzi.. można wszystko łącznie z : izolowanym niby to mcpcb machnąć.
Co widać na załączonym obrazku.

coś podobnego do .. rysunku... niby to wymiarowego: na forum było:https://www.forum.haszysz.com/showt...ie-diód-Cree&p=1195951&viewfull=1#post1195951
z łączeniem od dołu: mi jakoś się nie podoba: dolna cześć powinna być raczej płaska: krótkie kawałki profilu L montowane do radiatorów aby: dało się nony od góry: to samo co u Ciebie ale odwrotnie.

Jak by nie patrzeć to: .. Panele ...wszystkie są zbudowane tak samo ;)
Diody : zasilanie: radiator [niektórzy jakby zapominali o .. porządnym chłodzeniu] + owiewka : czasem bajery : w rodzaju sterowania - wszystkim : potrzebne do gro jak świni siodło raczej.
normal_Hydro-Grow-LED-Grow-Lights-Interior.jpg


podobny też kiedyś rozrysowywałem, ale jak pisałem plany indoorowe ograniczam do małej powierzchni na własny użytek :) A Twój projekt samymi rozmiarami sugeruje powierzchnie 1-1.2m2 :)

Te szkice były zrobione dla kogoś ;) : Jako ilustracja - jak np: można by to:
- chyba off w jakimś wątku: taki w stylu mam ochotę się pobawić programem.

i dodatkowo optyka miała być dokładana tak aby: z odległości.. 50-60 cm z minimalnymi odbiciami:

aluminium_nie_pomalujesz.jpg


Gdzieś czasy nie policzenia realnych sprawności diod 630 ..

Jeśli ja miałbym w ogóle cokolwiek: to zapewne były by to 4x40 cm moduły liniowe.
po ~12-14 W na każdy. Dla mnie to jest "absolutny" limit - i tak na półkę nie do ...

Szczerze Cię zachęcam do jego realizacji.

I gdzie ja bym to powiesił ;)

Poza tym Ledy mają w sobie to coś.

Niewątpliwie. Na tyle dużo w sobie maja, że chyba kiedyś w końcu zrobię oświetlenie nie do roślin na led.
Żadnej chińszczyzny: Ewentualnie jakaś obudowa ;) z czegoś do lampki.

Nie no beka, z tym markerem. Poleciałeś po mojej pracy jak mój wykładowca po magisterce. "Niby fajnie ale ja bym to zrobił inaczej" :] ale spoko po to dałem moją pracę pod ostrzał, żeby ktoś to ocenił.

Jak by nie patrzeć jestem forumowym Trollem: szukającym dziur w całym. ;)
Nasłanym na Ciebie: przez władze frum.

Szukanie dziur.. Od opublikowanych pomiarów miernikiem | jest watem na forum - tyle było w nim gadana a jakoś nie zwrócono uwagi na to, że wyniki są zupełnie nieprawdopodobne - biorąc pod uwagę realne osiągalne sprawności diod| zabawne na swój sposób.

Ostatecznie wybrałem taką konstrukcję ażeby równomiernie doświetlić każdy fragment namiotu.

W takim razie zapytam raz jeszcze - inspiracja STB - czy jedynie koszty:
Liniowe moduły: składane : bardziej równomierne rozłożenie diod - dało by lepszą równomierność od tego.
Z radiatorami jest problem: albo drogie albo dziwnie cięte - albo do sprowadzenia nie z Polski : zawsze jakieś ale wychodzi.. Ala tak z punktu widzenia samej równomierności.

Tak się wtrące z butami - gdzie kupiłeś tak tanio golden dragony?
20 szt za 52,84 to wychodzi 2,64 sztuka? Nawet 625nm nie widziałem tak tanio.

I ja byłbym ciekaw.
Bez mcpcb kiedyś coś gdzieś tanio było.. ale chyba nie tak.

Edit:Znalazłem w necie po 1.3 $ niebieskie - przy zamówieniu 200 sztuk. Bez mcpcb.

Do mastakyo:
Dioda Osram golden dragon ma prąd przewodzenia przy 680mA ok 2,4V - to Ci daje ok 1,63W
Cree XP-G czy XT-E royal blue na 680mA -> 3,3V to daje ok 2,24W
Cree XM_L na 680mA przy 2,9V to 1,97W na 1500mA i 3,05V to już 4,57W.
Resztę wystarczy już tylko policzyć

przy czym..
Najwygodniej robi się to w arkuszu kalkulacyjnym:
Tabelka : kilka formułek: i okienka do wpisywania:
Raz zrobione działa - i daje wyniki : jakieś tam : na tyle precyzyjne na ile bliskie wartości rzeczywistej są wprowadzane do tego dane. | dane są podawane przez producentów w data sheet : - ci dobrze binują prawie wszystko: - i jeśli się wie jakie diody sie kupiło - wyniki powinny być bardzo ale to bardzo precyzyjne - dla innych prądów: pośrednich - wartości FV idzie - odczytać z wykresu: - albo po jakimś obrysowaniu: w programie i pomiarach: albo po prostu linijką i kalkulatorem na wydrukowanym powiekszeniu |
Kalkulator i ołówek jest zbyt meczący na dłuższą metę.
 
Ostatnia edycja:



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół