nasiona marihuany

Lucas Formula - szybko, łatwo i skutecznie

Wyszukiwarka Forumowa:

Izak

Beta
Weteran
Rejestracja
Lip 4, 2011
Postów
4,932
Buchów
3,381
Odznaki
1
Jakiś czas temu wziąłem się za pisanie artykułu o systemie nawożenia zwanym Lucas Formula. Nawet trochę już napisałem. Przeczytałem jednak to po paru dniach i stwierdziłem że to niepotrzebne pieprzenie i lanie wody tam gdzie tego nie potrzeba.
W skrócie Lucas Formula to metoda wykorzystująca nawozy od GHE.

Pierwsza szkoła którą ja stosuje opiera się na GHE Flora. Rezygnując z Grow i modyfikując delikatnie dawkowanie Micro i Bloom uzyskujemy gotowy plan nawożenia. Całość jest banalnie prosta. Wystarczy dodać 2ml micro i 4 ml bloom na litr wody i wyregulować PH.

Druga metoda wykorzystuje nawóz sypki Maxibloom. Normalnie stosuje się go w połączeniu z Maxigrow ale tutaj też jest on zbędny. Wymieszaj 0,5 grama Maxibloom z litrem wody i wyreguluj PH. Z chęcią przesiadł bym się na ten nawóz ale niestety nie jest on dostępny w naszym kraju. Na niemieckim ebay można go kupić za 12 euro czyli 48zł za kilogram Dzięki temu możemy przygotować 2000 litrów gotowej pożywki.

Kolejnym nawozem który z powodzeniem możemy wykorzystać w Lucas Formula to Bloom z serii Flora Nova. Dodaj 2ml na litr i wyreguluj PH. Był by to mój pierwszy strzał gdyby nie cena. Za litr tego nawozu krzyczą sobie w polskich growshopach w okolicach 90zł. Dla mnie za drogo jak na nawóz do roślin.


Dodam tylko że Lucas dedykowany jest do hydro, coco i innych bezglebowych upraw takich jak np.: hempy buckets. Czyli regulacja PH to ustawienie pożywki w okolice 5,8. Wszystko się zgadza ale ja jadąc kiedys ostatni cykl w ziemi również lałem 2/4 micro/bloom na litr z tym że regulowałem PH na 6,5 i karmiłem tak raz w tygodni. Reszta woda.
W oryginalnej recepturze wspomniane jest żeby używać wody RO. Pewnie łatwiej wtedy z odczynem. Ja lałem już kranówę i mieszałem też z RO w stosunku 50/50. Za każdym razem było OK.

Tak jak wspomniałem na początku miałem pisać elaboraty na ten temat ale po prostu nie ma o czym . Wiem że kilka osób tutaj to stosuje i może zamiast moich wywodów podzielimy się tu swoimi doświadczeniami z tym prostym nawożeniem.

Tutaj stronka z Lucas Formula:
http://lucasformula.com/
Wszystkie miary są tam w galonach. Ja przyjąłem że to 3,8 litra wody i tak obliczałem powyższe dawkowania. Jak gdzieś znajdziecie błąd to proszę mnie poprawić
 
Ostatnia edycja:

Dyzma

odwyk...
Weteran
Rejestracja
Lip 11, 2009
Postów
4,089
Buchów
4,292
Odznaki
2
Ja od siebie może dodam tylko tyle,że cały czas jadę na odstanej kranówce i nie widzę stosowania w tym wypadku wody z RO jak to ma się w oryginale.Drugą sprawą jest sama zasada dawkowania nawozów...czyli na wegu 0-5-10 (G-M-B),a po przełączeniu na flo:0-8-16 (G-M-B).Ma to zagwarantować optymalne ilości pożywki w określonym stadium rozwoju rośliny...aczkolwiek zaobserwowałem ,że niekiedy trzeba po prostu dodać ekstra azotu szczególnie jak roślina ma duże przyrosty po przełączeniu.Przy większych osobnikach jest to praktycznie nieuniknione ponieważ bardzo szybko wykazują niedobór azotu.Dodatkowym suplem jaki dodaje co drugie karmienie jest CaliMagic.Poprawia szczególnie kondycję tych większych osobników poprawiając transport substancji odżywczych w całej roślinie.
Tyle tylko chciałem dorzucić ze swojej strony oraz zachęcić wszystkich którzy chcieli by spróbować swoich sił w hydro a się wahają lub mają wątpliwości.
Prostota tego systemu jak i łatwość obsługi wydaje mi się bić na głowę wszystkie inne.
 

sputter_green

Well-known member
Rejestracja
Lis 25, 2015
Postów
1,479
Buchów
1
Nie widac tej tabeli powyzej.A jak karmicie? Co drugie podlanie nawozy? Zbieram wszystko do coco, robie drippery i musze sie przygotowac jak zmieniac pozywke.
 

Izak

Beta
Weteran
Rejestracja
Lip 4, 2011
Postów
4,932
Buchów
3,381
Odznaki
1
Nawozisz cały czas. Raz na cykl zrób kilkudniowe płukanie podłoża i później jeszcze wiadomo, na koniec.
 

sputter_green

Well-known member
Rejestracja
Lis 25, 2015
Postów
1,479
Buchów
1
Tak samo przy uzyciu np autopota? Pozywka na tydzien potem flush z soli np florakleen i jechane znow?
 
F

fazogastor

Guest
Uprawa w autopocie to trochę inna historia.... tam nie powinieneś robić tradycyjnego flusha, tylko np. co trzeci raz napełnić na 2-3 dni zbiornik samą wodą.

Flush od góry tylko jak naprawdę mocno zasolisz i w podstawce jest EC dużo wyższe niż w zbiorniku. No ale do tego trzeba mieć miernik EC.

Tutaj też jest taka sprawa, że EC w podstawce zawsze będzie wyższe niż w podłożu - dlatego, że sole idą na dół (są cieższe niż woda) i jeszcze odkładają się na ściankach podstawki. Dlatego nie można też za bardzo panikować i jeżeli już robi się flush od góry to dobrz jest też wyczyścić z soli samą podstawkę, bo inaczej po flushu nadal w podstawce będzie wysokie EC.

Tylko jak wszystko dobrze robisz to powinno się tak robić tylko raz - po zakończeniu uprawy podczas czyszczenia / konserwacji autopotów, która powinna być po każdej uprawie robiona.
 

zdzichuuu

Well-known member
Rejestracja
Maj 12, 2016
Postów
105
Buchów
0
"Lucas Formula using General Hydroponics Dry Nutrients (Maxibloom)

MaxiBloom and MaxiGro are dry nutrient also from General Hydroponics. It turns out, Maxibloom, used in a ratio of 7 grams per gallon of water*, is very close to the original Lucas Formula (above.) You do not need MaxiGro, and so this is the cheapest and easiest recipe to use.

Add 7 grams of Maxibloom into 1 gallon of water*, and then adjust the pH, and stir vigorously to dissolve the Maxibloom in the water. I advise putting the 7g of Maxibloom into a cup of warm water, dissolving it, and then adding it to the remaining gallon of water, before pH adjusting and mixing again."

Na stronie Lucas jest napisane, że maxibloom daje się 7g na galon wody. Jak bym tego nie liczył to nie wychodzi mi 0,5g na litr tak jak pisał Izak. W takim razie jak te proporcje co są na stronie przeliczyć na Litry?
Kolejnym pytaniem, które chciałbym zadać, to czy przy użyciu tego jednoczęściowego systemu odżywiania, od samego początku do końca wystarczy mi tylko i wyłącznie to? Nie muszę kupować żadnych boosterów, pk czy nic na korzenie np.? Jak to się ma w porównaniu do innych nawozów.

"The original recipe uses 2 parts of the General Hydroponics 3-part FLORA series (Gro, Micro, Bloom) nutrient system, but Lucas Formula may also be used with Advanced Nutrients, GH's dry nutes (Maxibloom), etc. "
Gdybym chciał użyć Micro i Bloom od AN to użyć to w takich samych proporcjach jak podają dla GHE?
 

sputter_green

Well-known member
Rejestracja
Lis 25, 2015
Postów
1,479
Buchów
1
Jak to nie wychodzi ? 3.785412 podzielić przez 7 = 0,54g na L wody.

Haha ładny zawias. Powinno być odwrotnie na 1L wody 1,84g nawozu. Wracam do <piwofuck>
 
Ostatnia edycja:

gigit

Active member
Rejestracja
Mar 15, 2014
Postów
36
Buchów
0
Robił to ktoś w autopotach, bo właśnie startuje mam medium 50 / 50 light mix i perlit i nawozy GHE. Jakie dajecie proporcje? Bo mam tabele do hydro only. Zastanawiam się czy lać to czy biobizz, tylko, że to organiczne i boję się fermentacji....
 
F

fazogastor

Guest
Nigdy nie lej nawozów organicznych ani nic organicznego do zbiornika autopotów. Tylko nawozy mineralne które mogą siedzieć rozpuszczone w zbiorniku wiele dni.

Lucas formula jest przeznaczona głównie dla kokosu / hydro / aero. Ulotki GHE dotyczącą nawozów są w sieci w formie PDF, wystarczy skorzystać z google, np. hasło: "GHE feeding chart PDF".

Lightmix ma już w sobie 30% perlitu, w związku z tym nie robisz mieszanki 50/50 tylko 70/30 lightmix/perlit.
 

gigit

Active member
Rejestracja
Mar 15, 2014
Postów
36
Buchów
0
A co będzie jeżeli się doda 20 % petlitu?? Głównie przeznaczona nie znaczy, że nie można wykorzystać inaczej.. Głównie pytałem czy ktoś już przerabiał coś podobnego, więc mi tu z takimi mądrościami nie wyskakuj, skoro nie masz nic konkretnego do przekazania. A tak na marginesie, to interesuje mnie lucas formuła i autopot, a nie to co jest na ulotce.
 

Izak

Beta
Weteran
Rejestracja
Lip 4, 2011
Postów
4,932
Buchów
3,381
Odznaki
1
To lej stężenia Lucasowe do zbiornika głównego. Zacznij od mniejszych dawek i dojedź do 100% w ciągu tygodnia albo dwóch. W połowie flo możesz przepłukać dokładnie podłoże i zalać na kilka dni samą wodę.
 

gigit

Active member
Rejestracja
Mar 15, 2014
Postów
36
Buchów
0
To lej stężenia Lucasowe do zbiornika głównego. Zacznij od mniejszych dawek i dojedź do 100% w ciągu tygodnia albo dwóch. W połowie flo możesz przepłukać dokładnie podłoże i zalać na kilka dni samą wodę.

I o taką informację mi chodziło, dzięki wielkie
 

IWO

Active member
Rejestracja
Maj 7, 2016
Postów
34
Buchów
0
Lucas Formula coraz bardziej popularna, postanowiłem obliczyć który wariant się najbardziej opłaca zakupić w PL.

1. FLORA MICRO + FLORA BLOOM
Potrzebujemy 500ml Flora Micro i 1L Flora Bloom.
Najtaniej gdzie znalazłem obie te rzeczy to 65zł z dostawą. Starczy to na 62,5 galona czyli 236,5L wody, co daje:
27 gr za litr pożywki.

2. Maxibloom
Na początku należałoby poprawić pierwszy post w którym pisze o dawkowaniu 0,5g na litr, a poprawnym jest wg Lucas Formula 1,85g/L, co można zaokrąglić do 2g/L.
Ten wariant mi najbardziej pasował - prostota, suchy produkt, czyli łatwiejsze i dłuższe przechowywanie, same pozytywne opinie, same plusy, do tego cena na amazonie 14,4$ czyli coś około 60zł za 1kg. Starczy to na 142,85 galona, czyli 541L wody, co daje:
11 gr za litr pożywki.
Można kupić również na ebayu za podobną cenę, jednakże ani na amazonie, ani na ebay-u nie jest możliwa wysyłka do polski, a w polskich grow shopach znalazłem tylko u flora-fauna, za 2x większą cenę (115zł) do tego wysyłka, co daje
22 gr za litr pożywki.

3. FloraNova Bloom
Najaniej z dostawą w PL znalazłem za 101 zł za 946ml. Starczy to na 118,25 galona, czyli 448L wody, co daje:
23 gr za litr pożywki.

Czyli mimo wygórowanej cenie w PL, nadal najtańszym wariantem jest Maxibloom, ale ceny są na tyle zbliżone, że nie ma większego znaczenia, co wybierzemy.
Ceny były liczone przy zakupie niewielkich ilości. Oczywiście jeśli kupimy większe opakowania - ceny za litr będą mniejsze. Dla przykładu jak kupimy Maxibloom z amazonu 50LB, czyli prawie 23kg, za ~915zł to starczy nam na 12289L, osiągając cenę 7 gr za litr pożywki :)
 

Powidok

Well-known member
Rejestracja
Maj 26, 2020
Postów
316
Buchów
89
Czy ta tabelka dawkowania jest właściwa ? Dobrze to przeliczyli na litry i można się tego trzymać ?
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół