nasiona marihuany

3 ważne pytania odnośnie odbłyśnika

Wyszukiwarka Forumowa:

Slu

Well-known member
Rejestracja
Kwi 17, 2012
Postów
422
Buchów
0
Tak jak w temacie, prosiłbym o szybką odpowiedź, bo max. w poniedziałek chciałbym już majstrować przy odbłyśniku :)

1. Jak wielki mam zrobić odbłyśnik? box 30x30cm. Chodzi mi o to czy zrobić go wielkością na styk wymiarów boxa, aby między odbłyśnikiem, a ścianą będzie max. 1cm przestrzeni. Dla mnie na chłopski rozum powinienem zrobić mniejszy, aby przerwa miała koło 4cm, aby ,gdy odbłyśnik będzie nisko podwieszony, gorące powietrze mogło unieść się w górę w stronę wentylatora. Ale ja się nie znam i pytam się mądrzejszych :)

2. Myślę nad zrobieniem odbłyśnika z blachy do pieczenia. I myślę czy by nie kupić większej blachy niż wymiary boxa i ją powyginać, ponacinać w taki sposób, aby miała większą powierzchnię odbijającą. Bo jeśli kupię blachę na wymiar to boki będą miały z 6cm wysokości, lampki będą wystawały ponad blachę, więc słabo to będzie odbijało. A jak kupię dłuższą to dłuższe boki tak powyginam, że będą miały koło 10 cm wysokości.

3 dodatkowe. Orientuje się ktoś ile kosztuje arkusz blachy aluminiowej z 50x50? Wtedy sam bym zrobił odbłyśnik :)

Z góry sorry, jeśli napisałem masło maślane, ale pisałem szybko, bo chciałbym max. w poniedziałek kupować części i materiały do odbłyśnika
 
S

sub_23

Guest
Tak jak w temacie, prosiłbym o szybką odpowiedź, bo max. w poniedziałek chciałbym już majstrować przy odbłyśniku :)

1. Jak wielki mam zrobić odbłyśnik? box 30x30cm. Chodzi mi o to czy zrobić go wielkością na styk wymiarów boxa, aby między odbłyśnikiem, a ścianą będzie max. 1cm przestrzeni. Dla mnie na chłopski rozum powinienem zrobić mniejszy, aby przerwa miała koło 4cm, aby ,gdy odbłyśnik będzie nisko podwieszony, gorące powietrze mogło unieść się w górę w stronę wentylatora. Ale ja się nie znam i pytam się mądrzejszych :)

Nie sądze abym był mądrzejszy - mogę sie co najwyżej bardziej mądrzyć. ;)
Ba: ...
Ja bym dał po 3 cm z każdej strony.

2. Myślę nad zrobieniem odbłyśnika z blachy do pieczenia. I myślę czy by nie kupić większej blachy niż wymiary boxa i ją powyginać, ponacinać w taki sposób, aby miała większą powierzchnię odbijającą. Bo jeśli kupię blachę na wymiar to boki będą miały z 6cm wysokości, lampki będą wystawały ponad blachę, więc słabo to będzie odbijało. A jak kupię dłuższą to dłuższe boki tak powyginam, że będą miały koło 10 cm wysokości.

nie!! nie!!! znowu blacha do pieczenia.!!!

3 dodatkowe. Orientuje się ktoś ile kosztuje arkusz blachy aluminiowej z 50x50? Wtedy sam bym zrobił odbłyśnik :)

Kup stalową cynkowaną na dachy - śkombinuj ścinki.. i oklej mylarem:

Patrz:
wisi to na forum od wieków. Instrukcja od Kleszcza z OG.

https://www.forum.haszysz.com/showthread.php?18920-Odbłyśnik-Skrzydłowy-(-Batwing-)-domowej-roboty

stara jak świat - sprawdzało sie z lampami HPS

Chciałbym wam zaprezentować sposób na zrobienie domowej roboty odbłyśnika skrzydłowego ( batwing )

W pierwszej kolejności chciałem zaznaczyć, że nie jest to fotorelacja z mojej pracy, tylko tłumaczenie.

Do rzeczy. Najlepiej do wykończenia takiego odbłyśnika nadawał by się mylar. Należy jednak pamietać, że mylar jest materiałem palnym !!
Zamiast niego można użyć białej farby z dużym współczynnikiem odbicia światla, lub dla uzyskania lepszych efektów foli odbłyskowej, nie palnej !!
Przykład takiej foli - http://shop.growshop.pl/katalog/detail/0806/772?GROWSSID=bfc1a21c935b03693263391cacedaefa


Potrzebne materiały:


Arkusz blachy aluminiowej.
- cena za kg to około 20 zł, jeden metr kwadratowy takiej blachy o grubości 0.6 mm waży 1,6 kg.

Deseczka/listewka.
Koniecznie prosta.


normal_4729xReflector1.jpg



Narzędzia :


Uchwyty stolarskie/jakieś ciężarki.
Jeśli nie masz profesjonalnych uchwytów stolarskich, możesz użyć ciężarków, jednak nie jest już to takie komfortowe rozwiązanie.

Nożyce do cięcia blachy

Kątownik mierniczy:
Najlepiej metalowy, ale nie koniecznie.

Flamaster.

Najlepiej nie zmywalny


normal_4729xReflector2.jpg



Możemy zacząć działać

Najpierw ucinamy blachę do wymiarów jakie nas interesują.
Najlepiej jeśli każda połowa odbłyśnika (skrzydło), jest idealnym prostokątem o bokach w stosunku : bok krótszy = 3/4 dłuższego

Następnie dociskamy blachę do stołu z równym kantem, idealnie na środku, prostopadle do krawędzi stołu


normal_4729xReflector3.jpg



Teraz wykonujemy zgięcia zgodnie z poniższymi zdjęciami. Musimy pamiętać, by starać się to wykonać jak najdokładniej. W wersji dla hardkorowców, polecam ekierke prostokątną, i kątomierz 8)


normal_4729xReflector7.jpg


normal_4729xReflector8.jpg


normal_4729xReflector9.jpg


normal_1.jpg


normal_2.jpg


normal_3.jpg


normal_4.jpg


normal_5.jpg



Teraz musimy doprowadzić nasz reflektor do ostatecznego kształtu. Najlepiej jest to robić na śliskiej powierzchni, dociskając starajcie się równomiernie rozkładać siłę na cały element.


normal_z1.jpg


normal_z2.jpg



I w ten oto sposób uzyskaliśmy reflektor Batwing, za na prawdę śmieszne pieniądze. :yeahh:


normal_z3.jpg



Przykład wykończenia mylarem.

Na tych zdjęciach idealnie widać, jak ważna jest staranność wykonania. Dzięki refleksom na tym zielonym dywanie można zaobserwować jak ładnie rozprasza światło odbłyśnik o okrągłych i równych połowach.


normal_11.jpg



normal_12.jpg



normal_13.jpg





Pozdrawiam wszystkich ogrodników :)

ps: daje sie kleić na kontakt glue - budex w szpraju - lub nie szpraju.
Taśmę dwustronną - można kupić szerokie cienkie i nie drogie.
trwałe mniej lub bardziej.. etc.


Z góry sorry, jeśli napisałem masło maślane, ale pisałem szybko, bo chciałbym max. w poniedziałek kupować części i materiały do odbłyśnika

Się nie przejmuj odpowiedź dostajesz z tej samej gliny - znaczy sie masła maślanego:

pojawiało tu sie i takie masło maślane:

chalastraszna.jpg


szkicu_szkicu.jpg


to jako doświetlanie boczne chyba?

free_transform.jpg


takie jakies obrazki:

cos.jpg


232323~1.jpg


oo.. jaki fajny:

lucy_in_the_sky_with_diamonds.jpg


z rozwinięciami.

rozwini.jpg


mniejszy.jpg


blaszka.jpg


Untitled-6~0.jpg


naplask.jpg


cholercia zagineły - rozwinięcia do druku na papier..

blabla.jpg


wymiary.jpg

ps: a wracająć do instrukcji kleszcza.. box kleszcza

kleszcz napisał:

ps: miał awatar z niebieskim ludkiem.. co z człpwekiem ćmą sie prowadza.. i wielce .. roztropnie zawsze prawi.. Poza tym miał w sypialni stado .. boksów ze sklejki..
 
Ostatnia edycja:

Slu

Well-known member
Rejestracja
Kwi 17, 2012
Postów
422
Buchów
0
No tak, ale blacha do pieczenia kosztuje marne 10zł, a teraz dosyć bardzo ogranicza mnie budżet. Od biedy lepsze to niż nic.
A za ten odbłyśnik z mylarem wydam koło 50zł. Choć dobra...może uda się na styk z budżetem albo po prostu mylaru nie nakleję i wtedy byłoby najlepiej, bo zawsze lepszy odbłyśnik z blachy powyginany niż blacha do pieczenia :)

Nie, nie, nie, co najwyżej zostaję przy batwing'u, żadnych magicznych wynalazków, które nie zawsze działają.
 
S

sub_23

Guest
No tak, ale blacha do pieczenia kosztuje marne 10zł, a teraz dosyć bardzo ogranicza mnie budżet. Od biedy lepsze to niż nic.
A za ten odbłyśnik z mylarem wydam koło 50zł. Choć dobra...może uda się na styk z budżetem albo po prostu mylaru nie nakleję i wtedy byłoby najlepiej, bo zawsze lepszy odbłyśnik z blachy powyginany niż blacha do pieczenia :)

Nie, nie, nie, co najwyżej zostaję przy batwing'u, żadnych magicznych wynalazków, które nie zawsze działają.

A tam.

Blacha stalowa cynkowana na dachy - Masz może kawałek? To jest chyba do wykombinowania za grosze.
Oklej folią Al na butapren: błysk na wierzch:

Jak dobrze zrobisz da sie nawet pod-polerować - choć potrzeby nie ma - od tego co jest na -> blaszce do pieczenia będzie na o wiele lepsze.

Nie jest trwałe - i szybko nie jest tak dobre jak na starcie - bardzo dobre kierunkowe odbicie - choćby nie wiem co ludzie pisali na f.. ;)

Jak sie za bardzo uświni/utleni - nakleisz kolejną warstwę.

Tak samo możesz scianki boxa potraktować: naklej na karton folię Al... jak co by wymienisz: mont na pinezki.

| btw: to rozwiazania nie stosowanie przez nikogo na forum - w prowizorkach :: jest zwykle koc ratunkowy - .. i blacha do pieczenia - o wsp odbicia wartym G i kształcie nie lepszym - znaczy sie zdaniem moim. |

ps: w opcji jest jeszcze malowanie odbłyśnika na biało - choć ja wolałbym - lustrzany : porzadna farbe która sie do tego nadaje w miarę także trzeba mieć.. nic za darmo nie ma - a folia Al - jest w każdym domu - i jest zupełnie znośna. ;]
 
Ostatnia edycja:

Slu

Well-known member
Rejestracja
Kwi 17, 2012
Postów
422
Buchów
0
No właśnie nie mam kawałka blachy, bo wszystkie graty zostały w starym domu, a ja się przeprowadziłem. Ale dobra, gdzieś pewnie kupię. Choć znalazłem na aledrogo niedaleko mojej miejscowości właśnie blachę aluminiową za 20zł wielkości koło 50x70. Grubość 0,8mm ale chyba da rade się powyginać :)

Serio folia aluminiowa? Wszyscy piszą, że to gówno. To jak w końcu jest? Wiesz postaram się pokombinować, aby był ten mylar

Co do malowania....to amelinium, tego nie pomalujesz :)
 
S

sub_23

Guest
Serio folia aluminiowa? Wszyscy piszą, że to gówno. To jak w końcu jest? Wiesz postaram się pokombinować, aby był ten mylar

Jest z tym tak: - znośna prowizorka o małej trwałości - tracąca szybko - połysk.

http://en.wikipedia.org/wiki/Aluminium_foil

The reflectivity of bright aluminium foil is 88% while dull embossed foil is about 80%.[6]

Błyszczaca strona około 90%

--> fajny obrazek: http://en.wikipedia.org/wiki/Reflectivity

blachy raczej tak nie wypolerujesz:

.. a blaszki do ciasta mogą miec ile?
z czego to jest?

stal ocynkowana?

https://www.google.pl/search?q=blac...urce=univ&ei=xv04VIPYJsi3OLLfgHA&ved=0CB8QsAQ

cholera a może to kryte jest stopem ZN_AL? tak jak co niektóre blachy na budynki? .. hmmm...


Co do malowania....to amelinium, tego nie pomalujesz :)

;)
 
Ostatnia edycja:

Slu

Well-known member
Rejestracja
Kwi 17, 2012
Postów
422
Buchów
0
No dobra, postaram się doinwestować na mylar. Od biedy nakleję amelinium.

Zastanawiam się jeszcze nad jedną sprawą. Batwing jest teoretycznie na 1 lampę umieszczoną po środku. A ja będę miał 2 cflki po 32W (tornado philips) (brak hpsu i mniejszy box oczywiście ze względów budżetowych), więc mogę je umieścić po prostu na skrzydłach i najwyżej zrobić trochę wyższe te skrzydła albo spróbować umieścić obie po środku obok siebie czy kombinować z innym typem odbłyśnika?
 
S

sub_23

Guest
Pokombinuj - wing ma taki kształt a nie inny - w określonym celu.
Jeśli wyginasz coś w skrzydło - i wstawiasz swietlówki.. w łuki.. nie masz winga a dwa.. paraboliczne czy jakie tam te łuki wyjda.. ;]

Ty chcesz mieć dwie świetlówki - o kształcie - niby to kulustym nieco walcowym - trudno do tego robić sensowny odbł.. raczej.
One sa zaprojektowane nie tak aby - dało sie jaknajlepiej z nich światło wykorzystać - ale tak. .. by wysyłały swiatło podobnie do klasycznej żarówki.. Z punktu widzenia sprawności/strat jest to.. żenada..

kombinować.. a czemu nie.. Kilka - czy naście % wiecej nie zmarnowanych fotonów - .. to .. kilka czy ... % wiecej plonu... Kosztem estetyki i kombinowania które same w sobie jest niezła zabawą.
Ojej ale gadam farmazony.
 

Slu

Well-known member
Rejestracja
Kwi 17, 2012
Postów
422
Buchów
0
Hmm pokombinuję…już myślałem, aby zrobić 2 wingi na 1 blaszce, taki „podwójny wing”.

Sub mam takie pytanie…bo Ty się znasz. Czy kierować światło również na ściany, aby się odbijało i od boku doświetlało roślinę? Czy kierować tylko i wyłącznie na powierzchnię ziemi? Bo wczoraj wieczorem przy odbłyśniku parabolicznym obliczałem jaką długość blachy muszę mieć, aby odpowiednio ją wygiąć i idealnie wpasował się w moje wymiary i jaki kąt musi się znajdować między prostą łączącą żarówkę z grzebiem odbłyśnika, aby oświetlał całą powierzchnię ziemi. I nie wiem czy się kierować tymi obliczeniami czy się nie trudzić i robić na czuja. Wiem, że nigdy nie osiągnę idealnych wymiarów, ponieważ refrakcja światła nigdy nie jest idealna, powierzchnia też nie jest idealnie paraboliczna i gładka i nie uda mi się zrobić idealnego łuku parabolicznego bez odpowiedniej maszyny. Ale jak pisałeś….zawsze to jakieś kilka czy naście procent nie zmarnowanych fotonów.
 
S

sub_23

Guest
Hmm pokombinuję…już myślałem, aby zrobić 2 wingi na 1 blaszce, taki „podwójny wing”.

Sub mam takie pytanie…bo Ty się znasz. Czy kierować światło również na ściany, aby się odbijało i od boku doświetlało roślinę?

Jak kura na pieprzu.
W małym pomieszczeniu - tak zawsze będzie - czy to warto robić - ekchm.. raczej nie.
Dodatkowe oświetlenie od boków i owszem - ale - wielokrotne odbicia i rozpraszanie - nie jest.

Ja przejmowałbym sie głównie swiatłem które - bie wychodzi ze żródła w "dół" a w górę" i starał sie je skierować z jaknajmniejszymi stratami w dół - .. nic ponad to. A czy lepiej.. czy nie.. nie wiem.

Czy kierować tylko i wyłącznie na powierzchnię ziemi?

Jakim kosztem? -> Sprawności oprawy?
Aby to tak działało trza by zabuwowywać świetlówki w głeboki reflektor.

Bo wczoraj wieczorem przy odbłyśniku parabolicznym obliczałem jaką długość blachy muszę mieć, aby odpowiednio ją wygiąć i idealnie wpasował się w moje wymiary i jaki kąt musi się znajdować między prostą łączącą żarówkę z grzebiem odbłyśnika,

Ręcznie? - Ściągnij rhino :)

aby oświetlał całą powierzchnię ziemi. I nie wiem czy się kierować tymi obliczeniami czy się nie trudzić i robić na czuja.

Zawsze mozna wycinać prototyp z kartonu i kleic go na tasmę klejącą. Na 100% czuja.
Obliczenia? Ja rozrysowałbym to na oko - i starał sie tak dobrać kształt i głebokość aby -> rozrysować w jednaj płaszczyźnie całosć kształtu tak: by promienie odbite nie wracały do źródła :

Wiem, że nigdy nie osiągnę idealnych wymiarów, ponieważ refrakcja światła nigdy nie jest idealna, powierzchnia też nie jest idealnie paraboliczna i gładka i nie uda mi się zrobić idealnego łuku parabolicznego bez odpowiedniej maszyny. Ale jak pisałeś….zawsze to jakieś kilka czy naście procent nie zmarnowanych fotonów.

To zabawa.
Zaprojektować idealnie coś takiego - pod konkretną świetlówkę - bez użycia: oprogramowania .. ja sie nie podejmuje.
 

Slu

Well-known member
Rejestracja
Kwi 17, 2012
Postów
422
Buchów
0
Ja przejmowałbym sie głównie swiatłem które - bie wychodzi ze żródła w "dół" a w górę" i starał sie je skierować z jaknajmniejszymi stratami w dół - .. nic ponad to. A czy lepiej.. czy nie.. nie wiem.

No to zostaje batwing. Przy parabolicznym jest większa strata światła, które idzie w górę, a przy prostym blaszaku nawet już nie wspomnę :)

Ręcznie? - Ściągnij rhino :)

Rhino nigdy nie używałem i nie miałoby sensu uczyć się specjalnie programu pod jeden odbłyśnik, skoro ogólnie obliczenia są proste :)

Zawsze mozna wycinać prototyp z kartonu i kleic go na tasmę klejącą. Na 100% czuja.
Obliczenia? Ja rozrysowałbym to na oko - i starał sie tak dobrać kształt i głebokość aby -> rozrysować w jednaj płaszczyźnie całosć kształtu tak: by promienie odbite nie wracały do źródła

Tak też zrobiłem, obliczałem kąt maksymalny, aby światło nie wracało z powrotem do źródła i nie padało bezpośrednio na ściany. Oczywiście i tak czy siak padnie, bo refrakcja nie jest idealna, poza tym cfl’ka ma swoją szerokość, więc źródło światła bliżej odbłyśnika będzie wysyłało wiązkę światła do krawędzi odbłyśnika o innym kącie niż źródło światła najdalej o odbłyśnika.


To zabawa.
Zaprojektować idealnie coś takiego - pod konkretną świetlówkę - bez użycia: oprogramowania .. ja sie nie podejmuje.

Wiesz u mnie jest założenie, że świetlówka ma kształt walca i daje równomierną ilość światła na każdy punkt. Nie chcę zagłębiać się aż w takie szczegóły. Poza tym projektowanie idealnego odbłyśnika dla tornada? Żart. Dla HPS - można się pobawić.
 

leniwiec

Nick Kompostow
Weteran
Rejestracja
Cze 9, 2011
Postów
2,054
Buchów
6
Tutaj zaglądałeś? https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=40637

Masz sekcję light and reflectivity, gdzie są wklejone odnośniki do różnych odbłyśników z instrukcjami wykonania.
Ja sobie zrobiłem ostatnio octagonala (link) i z częściami zmieściłem się w granicach 10zł. Arkusz blachy 50x50 wyjdzie Cię na pewno w granicach 10zł, bo nie warto brać nic grubszego niż te 0,8mm.
U mnie praktycznie nic światła nie ucieka powyżej, bo odbłyśnik jest dość głęboki. Na Twoje potrzeby wystarczyłby arkusz 30x30, bo wtedy po przycięciu i złożeniu odbłyśnik miałby 24cm, więc jeszcze z luzem zostanie. Mógłbyś w nim pionowo zamocować świetlówkę tak, żeby jej trzonek z zasilaczem były powyżej lustra.

Z resztą popatrz co tam jest - może coś Ci się spodoba.
 

Slu

Well-known member
Rejestracja
Kwi 17, 2012
Postów
422
Buchów
0
Tutaj zaglądałeś? https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=40637

Masz sekcję light and reflectivity, gdzie są wklejone odnośniki do różnych odbłyśników z instrukcjami wykonania.
Ja sobie zrobiłem ostatnio octagonala (link) i z częściami zmieściłem się w granicach 10zł. Arkusz blachy 50x50 wyjdzie Cię na pewno w granicach 10zł, bo nie warto brać nic grubszego niż te 0,8mm.
U mnie praktycznie nic światła nie ucieka powyżej, bo odbłyśnik jest dość głęboki. Na Twoje potrzeby wystarczyłby arkusz 30x30, bo wtedy po przycięciu i złożeniu odbłyśnik miałby 24cm, więc jeszcze z luzem zostanie. Mógłbyś w nim pionowo zamocować świetlówkę tak, żeby jej trzonek z zasilaczem były powyżej lustra.

Z resztą popatrz co tam jest - może coś Ci się spodoba.


No mnie wyjdzie koło 20zł, bo jeszcze przesyłka. Cholera w castoramie chcą sprzedawać od razu całą płytę 1x2m, a nie na m2 :/ a w praktikerze nie ma. Ale spoko, tyle mogę wydać i właśnie ma 0,8mm grubości ;)
Przeglądałem i teraz dałeś mi dodatkowy problem :) bo zastanawiam się czy robić batwinga i mam mniejsze straty światła, które idzie w górę, ale mam straty, gdzie światło idzie z góry świetlówki, bo nie ma odbłyśnika i padnie na ścianę. Albo mogę właśnie zrobić taki jak ty i wtedy straty takiej nie ma, ale mam straty światła, które idzie w górę.
 
S

sub_23

Guest
Ja sobie zrobiłem ostatnio octagonala (link)

Instrukcja jeszcze z OG - tak samo jak do tego Winga.

No to zostaje batwing. Przy parabolicznym jest większa strata światła, które idzie w górę, a przy prostym blaszaku nawet już nie wspomnę :)

btw: a co myślisz o propozycji Leniwca? - ale z drobnymi modyfikacjami?

sek:

cuś tak...

bezwymiarowe.jpg


rozwiniecia proste:
344334.jpg


hmm... ile to miało być mocy?
2x kompakt.. 32W tornado philips:

https://www.google.pl/search?q=torn...TMyAOOy4HIBw&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1101&bih=547 jakie to ma wymiary.. trza sciągnąć rys

i 30x30 cm? ups: tak ładnie wygląda a nie wejdzie za żadne skarby ;D

może gdyby to były 2x wiekszej mocy długie.. fotograficzne i prostokatny box.. choć także nie.. a tak ładnie wyglądało na bezwymiarowym obrazku.

a tak... rozmiar oświetlany przez: świetlówkę każdą.. byłby za duży raczej jak na ich osiągi.. jakby dodać do tego wymiary.. i podobierać - było by spoko nie do tych roślin i nie w tym celu.. chyba...

tu: rozmiarówka.. http://www.ecat.lighting.philips.pl...czedne-inne-ksztalty/tornado/929689154401_eu/
 
Ostatnia edycja:

leniwiec

Nick Kompostow
Weteran
Rejestracja
Cze 9, 2011
Postów
2,054
Buchów
6
Albo nie kombinować zbytnio i zamocować po świetlówce w przeciwległych, kwadratowych częściach odbłyśnika. Tylko nie wiem jakie wymiary te lampy mają, bo to też ważne.
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół