nasiona marihuany

Budowa DWC / Chlodzenie roztworu, pozywki, wody - Pytania swiezaka

Wyszukiwarka Forumowa:

Antek

Well-known member
Rejestracja
Lis 4, 2013
Postów
308
Buchów
0
Siema, jestem w trakcie zamawiania czesci do dwc i pozostalo mi sie upewnic w paru kwestiach.
Mam pojemnik 150l, korzenie w nim beda mialy ok. 23 cm od dna koszyka do dna pojemnika czy nie bedzie to za malo?
Powierzchnia boxa to 1m2, chcialem wlozyc tam 7 roslin. Wiem, ze powietrza w hydro nigdy za malo, ale zalezy mi na cichej pracy pompy powietrza. Mam dylemat czy napowietrzacz 2100l/h starczy na te 7 panien? Nastepny model pompy membranowej (w miare cichej) to 4200/l ale to juz duza roznica w wydawanym dzwieku.
I jeszcze jedno pytanie. Chce zastosowac nagrzewnice samochodowa z wentylatorem do chlodzenia pozywki. Czy ma ktos pojecie ile razy w ciagu godziny cala woda musi przez takie cudo przeplynac zeby utrzymac te optymalne 18-22 stopnie ?
 

Majster

...robi swoje...
Weteran
Rejestracja
Gru 1, 2013
Postów
1,028
Buchów
5
Co do pompy mogę Ci powiedzieć, że ja wymieniałem 4 razy pompkę zanim uznałem, że jestem zadowolony. Na 45l zbiornika 2100L/h mam. Kompresory Hailea są ciche i bardzo dobrze wykonane. Miałem porównanie z podobnymi pompami i nie umywają się.
Do tego sama pompa jest znacznie cichsza niż całość wężyków i 4 airstone (znacznie cichsza niż membranowa pompka podobnej mocy).

Te 2100 na 150L brzmi jak; "trochę za mało" ale widziałem już gorsze pompki na podobnym litrarzu.

Jedyną rzeczą o którą też jeszcze się obawiam to chłodzenie. Jak do tej pory nie znalazłem niedrogiej i skutecznej metody.
Haile Selassje wspominał o dystrybutorze do wody ale temat się ***ał. Jak byś podchodził do tej nagrzewnicy to się pochwal.

Może ktoś pomoże ale ilekroć na forum pytam się o to chłodzenie to temat się urywa;/
 

Ginekolog

Well-known member
Weteran
Rejestracja
Paź 10, 2013
Postów
653
Buchów
113
Odznaki
1
Wszędzie temat z tym szybko umyka (chyba). Nie ma tyle ludu co leci z hydroponiką.

Tu macie ciekawy 1 post odnośnie chłodzenia
https://www.forum.haszysz.com/showthread.php?58867-Temperatura-wody-z-pożywką-w-hydro

Te buteleczki z lodem całkiem ciekawe i dosyć tanie, wrzucić prosto do pojemnika z pożywką chyba że znajdzie jeszcze jakiś większy pojemnik i zrobi tak jak ten gościu.

No i dzień im dać w nocy wtedy temp są troche nizsze
 

Majster

...robi swoje...
Weteran
Rejestracja
Gru 1, 2013
Postów
1,028
Buchów
5
Znam:) Myślalem o czymś mniejszym - przynajmniej w moim przypadku. Już miałem sobie zaprząc do roboty ogniwa peltiera ale żeby miało to sens to trzeba sporo watów.
 

Antek

Well-known member
Rejestracja
Lis 4, 2013
Postów
308
Buchów
0
Co do pompy mogę Ci powiedzieć, że ja wymieniałem 4 razy pompkę zanim uznałem, że jestem zadowolony. Na 45l zbiornika 2100L/h mam. Kompresory Hailea są ciche i bardzo dobrze wykonane. Miałem porównanie z podobnymi pompami i nie umywają się.
Do tego sama pompa jest znacznie cichsza niż całość wężyków i 4 airstone (znacznie cichsza niż membranowa pompka podobnej mocy).

Te 2100 na 150L brzmi jak; "trochę za mało" ale widziałem już gorsze pompki na podobnym litrarzu.

Jedyną rzeczą o którą też jeszcze się obawiam to chłodzenie. Jak do tej pory nie znalazłem niedrogiej i skutecznej metody.
Haile Selassje wspominał o dystrybutorze do wody ale temat się ***ał. Jak byś podchodził do tej nagrzewnicy to się pochwal.

Może ktoś pomoże ale ilekroć na forum pytam się o to chłodzenie to temat się urywa;/

Mowisz o innej pompie niz membranowa tz. o tloczkowej? (wyglada jak maly silniczek)
Dzwonilem do roznych sklepow akwarystycznych i mowiono mi, ze jezeli zalezy mi na cichej pracy to tylko membranowe.

Znalazlem pompe ktora odpowiada prawdopodobnie moim wymaganiom tj. hailea aco 9820 ( 3600l/h dzwiek<40db)


Co do chlodzenia mam juz nagrzewnice, teraz czekam na pompe wody. (1000l/h) Myslice ze wystarczy do schlodzenia takiej ilosci pozywki?

Jaka jest wydajnosc Modułu_Peltiera, rozumiem ze takie cos trzeba zbudowac samemu w duzo wiekszej skali, czy uzywa sie kilku?

Hajle Sellasje pisal mi na priv, ze ten dystrybutor do wody powinien miec przynajmniej 200W mocy chlodzenia, a reszte dosyc z grubsza i nie wiem czy dalbym rade zrobic to samemu. Zaprosze go do tematu moze cos wiecej napisze

Aha, co myslicie zeby zamiast standardowych kamieni napowietrzajacych uzyc takie w ksztalcie kola, plaskie. Jak dla mnie idealnie nadaja sie do naszych potrzeb


Dlaczego nie widac zdjecia (zdjecie sciagniete z neta ale na serwerze hasza)
 
Ostatnia edycja:

Hajle Sellasje

Well-known member
Rejestracja
Mar 20, 2010
Postów
338
Buchów
0
Butelki z lodem dają radę jak stacjonujesz w bazie. Inaczej tylko automatyzacja.

Co do chłodzenia pożywki dystrybutorem do wody to jest dość proste. Robisz tak jak ten typ:

http://www.420magazine.com/forums/do-yourself/126689-dyi-water-cooler-water-chiller.html

Generalnie w tych dystrybutorach jest zbiornik z nierdzewki o pojemności ok 2l wokół którego owinięty jest skraplacz (element odbierający ciepło). W dnie ma 2 otwory i można się pod nie podpiąć (pompka z reza + odpływ do reza). Albo można wrzucić do środka lub na zewnątrz tego zbiornika wężownicę i podpiąć ją pod pompkę.

Nie polecam chłodnic aluminiowych/miedzianych/mosiężnych bo korodują w roztworach takich jak pożywka. Może te malowane dłużej wytrzymają ale to i tak chu*nia.

Z peltierem nie wyrobisz na prąd :p Z jednej strony dobrze chłodzi ale z drugiej wchuj się grzeje. Trzeba zrobić dobry wymiennik ciepła, bo jak go nie odprowadzisz to będą straty na wydajności.

Sam używam jakiegoś chińskiego membranowego wynalazku do pompowania powietrza (1200l/h przy 300l reza) i najcichsze nie jest. Na pewno cichsze niż kompresory wszelkiej maści. Nie grzeją się tragicznie więc raczej da radę je wyciszyć. Jak taką pompę sprytnie umieścisz - tak żeby pompowała zimne powietrze to można zbić kilka *C.

Ciężko mi się wypowiedzieć co do mocy pompy jaką potrzebujesz bo nie bawiłem się w DWC. Internety mówią:
Objętość zbiornika [l] /2*60 = X [l/h]

Moim zdaniem kamienie to kiepskie rozwiązanie, które się zapycha. Może na kilka mies starczą ale na dłuższą metę to chu*nia.
Używam węża PCV 1/2" z dziurami robionymi małym gwoździem <lol> Robisz pętle z plastikowym trójnikiem choinkowym. Jedyny problem tego rozwiązania to mocowanie tego węża do dna reza. Można na klej bo nie trzeba tego serwisować. Przyssawki też dają radę jak masz gładką powierzchnię. Weź normalny kamień i przygnieć nim wąż do dna <rotfl>
 

Majster

...robi swoje...
Weteran
Rejestracja
Gru 1, 2013
Postów
1,028
Buchów
5
Mowisz o innej pompie niz membranowa tz. o tloczkowej? (wyglada jak maly silniczek)
Dzwonilem do roznych sklepow akwarystycznych i mowiono mi, ze jezeli zalezy mi na cichej pracy to tylko membranowe.

Dokładnie. O takiej z żebrami. I nie zgodzę się, że;

Sam używam jakiegoś chińskiego membranowego wynalazku do pompowania powietrza (1200l/h przy 300l reza) i najcichsze nie jest. Na pewno cichsze niż kompresory wszelkiej maści.

Sam miałem na początku 600L/h taką membarnową, niebieską jakich jest najwięcej chyba na allegro i była zauważalnie głośniejsza niż mój kompresor. Jak dawało się ją na maxa to buczało jak diabli. Do tego ta membrana szybko się niszczy. Jak się szarpnie dobry model to powinien być cichszy i posłużyć dłużej.

Ten kamień widuje się często w US-setach i wygląda, że spoko bombluje. W moim akwarystycznym był za cenę 3 dużych kamieni w klasycznym kształcie więc się nie wygłupiałem.

Co do peltiera to można sobie zerknąć na 'elektrodę'. Tam ludkowie bez specjanych umiejętności i wiedzy(coś dla mnie;)) na miętowo robią różne lodóweczki i inne pie****niki na ich bazie.
Jak się okaże, że nie wyrabiam z temperaturą to kolejnym krokiem po chłodzeniu wentylatorami będzie 40W ogniwo. Jak ono załatwi sprawę to po co kupować 200W dystrybutor. To bym dopiero nie wyrobił na prąd.

Ogólnie to jest kiszka z tym chłodzeniem. Jak sobie chcesz zagrzać to nie ma problemu ale jak schłodzić to trzeba się gimnastykować.
 

Hajle Sellasje

Well-known member
Rejestracja
Mar 20, 2010
Postów
338
Buchów
0
Żeby obniżyć 1l wody o 1*C w 1h potrzebujemy 1Kcal czyli jakieś 1.16W. Ilość Watów chłodzenia, którą potrzebujemy zależna jest od wielkości reza/zbiorników i ich stopnia izolacji, a także różnicy temperatur (otoczenia i pożywki). U mnie kompresor maksymalnie bierze ok 600W ale to przy załączeniu. Następnie pobór szybko spada i stabilizuje się na ok 80W.

A co do sprawności układów Peltiera odsyłam tu: http://cmf.edu.p.lodz.pl/pluginfile...2009-2010/T1_-_v._sem._zimowy_20092010/T1.pdf

Jak mi ta chińska membranówka padnie to się może spróbuję tego ACO. A co mi tam :) Albo jakieś próżniowo tłokowej pompy przemysłowej <coolpalacz>

BTW jak Wy czyścicie te kamienie? Wygotowujecie w kwasie czy co? Jak próbowałem sprężonym powietrzem to powybuchały :p
 

Antek

Well-known member
Rejestracja
Lis 4, 2013
Postów
308
Buchów
0
Co do kamieni to jeszcze nie czyscilem :p

Mam nowiny co do systemu chlodzenia. Od poltora godziny chodzi 1000l/h pompa, ktora tloczy wode z brodzika (ok.150l)na wys ok.1m. do nagrzewnicy po czym woda wraca z powrotem.Temp poczatkowa wody to 23 stopnie, temperatura otoczenia 26 stopn. Woda przechodzi przez aluminiowa nagrzewnice na ktora dmucha wentylator. Temp wody zmniejszyla sie minimalnie (nawet nie pol stopnia), mam rteciowy termometr i nie jestem wstanie dokladnie tego badac. Mam nadzieje, ze jak pochodzi dluzej to cos sie poprawi. Tylko, ze w nocy temperatura otoczenia spada automatycznie..

Patrze sie tak na ten system i wyglada ladnie, ale wk***iam sie, bo to chyba nie zadziala patrzac logicznie. Nagrzewnica ma duzo powierzchnie do odprowadzania ciepla, ale skoro temp otoczenia jest wyzsza niz sama pozywka to jak to ma dzialac...
To dalo by rade jakby ciecz miala temp powyzej 30 stopni i wydaje mi sie, ze maksymalnie zbilaby ja do temperatury otoczenia jezeli nagrzewnica bylaby wystarczajaco duza.
Toolmaster w swojej fotorelce z tym systemem pisal ze zbil z 30st. do chyba 22 (nie wiecej), ale cos mi sie teraz nie wydaje.
No nic narazie czekam, nie wiem czy system zostawie na cala noc bez opieki bo jak ***nie to chata zalana. Moze zaczne badania od jutra rana. Tymczasem pozdro, zapraszam do rozkminy!
 

Hajle Sellasje

Well-known member
Rejestracja
Mar 20, 2010
Postów
338
Buchów
0
A jaką masz wilgotność powietrza? Jeżeli niską to możesz spróbować zamontować wentylator, który by dmuchał w samą pożywkę. W ten sposób możesz zbić kilka stopni poprzez parowanie. Jak powietrze cieplejsze to nawet lepiej bo ma większą "pojemność" na parę wodną.
Tylko pamiętaj o dolewaniu wody, najlepiej RO. Inaczej EC Ci pójdzie do góry.
 

Antek

Well-known member
Rejestracja
Lis 4, 2013
Postów
308
Buchów
0
W tym momecie w pokoju mam 50-60 HR. Z tym, ze narazie testuje wszystko na sucho. Jak juz wszystko bedzie w boxie dojda lampy, nawilzacz i wilgotnosc bedzie rozna zaleznie od fazy wzrostu. Czyli 70-80 weg i okolo 50 na flo. Temperatura bedzie w okolicach 30st. albo wiksza bo mam CO2. W zimie mam ok. 22 stopni w domu, w boxie bedzie te 30 myslicie, ze wtedy ta chlodniczka da rade jak ja wystawie poza box?

Zaraz sprobuje dmuchac wentylatorem bezposrednio w wode.
 

Antek

Well-known member
Rejestracja
Lis 4, 2013
Postów
308
Buchów
0
Panowie pompa powietrza dotarla.
Hailea 9820 3600l/h, z czystym sumieniem moge polecic. Mega cisza!
Zobaczymy jak to bedzie z napowietrzaniem, czy korzeniom nie zabraknie tlenu. Na oko wyglada dobrze. Kamienne dyski napowietrzajace 15 cm zamiast cala swoja powierzchnia wypuszczac bable to wypuszcza tylko 1/4... Podchodze do tego tak, ze jak sie czesc kamienia zatka to mysle ze z innej czesci wtedy poleci powietrze.

Teraz moje pytania.

Woda w DWC ma byc natleniona poprostu, czy chodzi tez o to zeby babelki powietrza "ocieraly" sie o korzenie i wtedy je natlenialy?

Filtry wody RO3 wystarcza? Czy lepiej RO5 wziasc i omijac mineralizator jak bede lal do DWC, a z mineralizatora kozystac tylko jak bede chcial sie napic. Gadelem z gosciem ktory takie sprzety zaklada i mowi, ze tak mozna zrobic
 

Antek

Well-known member
Rejestracja
Lis 4, 2013
Postów
308
Buchów
0
Chlodzenie roztworu, pomysl

Witam ponownie. Ostatni szwankowal mi osuszacz, postanowilem go rozkrecic i sprawdzic ocb. Przy okazji dowiedzialem sie na jakiej zasadzie pracuje i tu przyszedl nowy pomysl na chlodzenie pozywki w hydro.

A wiec mniej wiecej.
Zaczyna sie od kabla zasilania, pozniej przechodzi on chyba w jakis sterownik (za foto 1 w bialym plastiku).



To jest polaczone jednym kabelkiem z kompresorem (czarny zbiornik)

W tym domyslam sie musi byc jakas ciecz. Tloczy sie ona przez cienka miedziana rurke do pierwszej "chlodniczki".




Do pierwszej czyli na tym foto blizej prawej strony.


Chlodniczka ta robi sie goraca

dobra ku**a znalazlem caly opis pracy osuszacza na necie


A tak wyglada to u mnie na zywo (wszystkie pozostale zdjecia)



(zimna chlodniczka, musi byc na tyle zimna, zeby skraplac wilgoc i na tyle ciepla zeby nie zamarzla. 1-5 st C?)


PYTANIA

Co myslicie o tym, zeby skrecic to do takiej formy, zeby mozna bylo to upchac w boksie i zanurzyc zimna chlodniczke w roztworze?
Czy ktos zna sie na tyle, zeby powiedziec czy mozna stworzyc ten uklad bez nagrzewania tej drugiej chlodnicy?

link na yt: Jak dziala osuszacz
http://www.youtube.com/watch?v=m2fwlCPb39E
 

Hajle Sellasje

Well-known member
Rejestracja
Mar 20, 2010
Postów
338
Buchów
0
Musiałbyś tą chłodnicę wrzucić w jakimś szczelnym worku inaczej miedź zacznie przechodzić do roztworu aż stanie się toksyczna dla roślin.
Jak układ odbiera ciepło to musi je gdzieś oddać. Więc ta druga chłodnica będzie się nagrzewać. Niestety nie będzie łatwo adaptować to urządzenie do chłodzenia pożywki.
 

Falek

New member
Rejestracja
Kwi 18, 2020
Postów
1
Buchów
0
Proste rozwiązanie to wężyk 6mm w spirale do wiadra, ja umocowałem trytytkami, zrobiłem oczka przez nie przeplotłem wężyk a do środka wkładam zamarznięta 5l butelkę z woda ( albo poprostu schłodzona), rano i wieczorem zmieniam butelki, napędziłem to pompka do fontanny za 13zl
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół