nasiona marihuany

Szybka pomoc! Wybór między dwoma oświetleniami kupne/znalezione

Wyszukiwarka Forumowa:

francespot

Active member
Rejestracja
Paź 4, 2012
Postów
33
Buchów
0
Czołem, czołem. Proszę o szybką pomoc, wczoraj zakupiłem 5 świetlówek energooszczędnych, 23w 1424lm....



A dziś rano znalazłem dużą lampę w domu
Taką no i nie wiem, czy by się nadała, a kasę za żarówki wydałem w błoto...
Tutaj ta znajda:





No i teraz pytanie... podłączenie czego, wyjdzie mi lepiej? czy męczenie się z tymi świetlówkami, tacą do ciast i łączeniem... Czy podłączenie tego "urządzenia" które znalazłem.
Proszę o pomoc! <joint>

---------- Aktualizacja posta 08:37 ---------- Czas poprzedniego posta 08:33 ----------

Wg. Moich wyliczeń, miał bym przeszło 11 tys lumenów... a w kalkulatorze wychodzi "optymalnie" 10 tys coś... Tak może być?

---------- Aktualizacja posta 08:39 ---------- Czas poprzedniego posta 08:37 ----------

Powieszchnia 0.2184 m2

Minimalnie: 6552 Lumenów
Srednio: 8736 Lumenów
Optymalnie: 10920 Lumenów

Wlasne: 10920 Lumenów
 

jiggitt

Well-known member
Rejestracja
Mar 26, 2012
Postów
404
Buchów
0
lampa fajna... Skoro masz w tej znalezionej wiecej lumenow to pakuj ta. Jest odblysnik i to tez jest plus. Ale wiesz jaka barwe ma to swiatlo?

---------- Aktualizacja posta 08:22 ---------- Czas poprzedniego posta 08:15 ----------

temperatura barwy znalezionej lampy to 4000K raczej sie nie nadaje... 2700K na flo a 6400K na weg. A lumenow masz 8700.
 

francespot

Active member
Rejestracja
Paź 4, 2012
Postów
33
Buchów
0
lampa fajna... Skoro masz w tej znalezionej wiecej lumenow to pakuj ta. Jest odblysnik i to tez jest plus. Ale wiesz jaka barwe ma to swiatlo?

---------- Aktualizacja posta 08:22 ---------- Czas poprzedniego posta 08:15 ----------

temperatura barwy znalezionej lampy to 4000K raczej sie nie nadaje... 2700K na flo a 6400K na weg. A lumenow masz 8700.

Z tego co widzę to ta lampa to MASTER PL-L 36W/840/4P
Znalazłem w internecie to:
Kod barwy 840 [CCT of 4000K]
Wskaźnik oddawania barw 82 Ra8
Oznaczenie barwy Chłodnobiała
Temp. barwowa 4000 K

---------- Aktualizacja posta 09:28 ---------- Czas poprzedniego posta 09:26 ----------

Czyli co? :p Bo już się pogubiłem... Lampa to
MASTER PL-L 36W/840/4P
Są tam 3 podwójne jarzeniówki. Co daje nam razem 8700 LM
Z świetlówek kupnych mam 7120
 

jiggitt

Well-known member
Rejestracja
Mar 26, 2012
Postów
404
Buchów
0
wiec sam widzisz... Lumenow troche wiecej ale ta barwa... Hodowal ktos na takiej? Chyba bedziesz musial sie pier***ic ze swietlowkami i blacha ;)
 

francespot

Active member
Rejestracja
Paź 4, 2012
Postów
33
Buchów
0
wiec sam widzisz... Lumenow troche wiecej ale ta barwa... Hodowal ktos na takiej? Chyba bedziesz musial sie pier***ic ze swietlowkami i blacha ;)

Poczekamy jeszcze na wypowiedź kogoś innego :p
Ta lampa jest taka fajna no.:smokee:
 

jiggitt

Well-known member
Rejestracja
Mar 26, 2012
Postów
404
Buchów
0
no jest fajna w ch*j, tez bym chcial taka :D
 
S

sub

Guest
jiggitt napisał:
[/COLOR]temperatura barwy znalezionej lampy to 4000K raczej sie nie nadaje... 2700K na flo a 6400K na weg. A lumenow masz 8700.

Kwestia gustu:

4000 K to cool white? Tak?

tu raczej... także. - niech się grafika właduje... chwile potrwa a na razie kapkę bredzenia.
Temperatura widmowa ma znaczenie średnie tak naprawdę. A Świetlówki cool white - w takich tam starych - testach naukowych - było określane jako jedne z najlepszych jeśli nie najlepsze do uprawy roślin - zdecydowanie lepiej wypadały pod katem "wydajności" pędzenia fotosyntezy od gro lux np. | mowa o plonach z wata prundu |

raczej 4000K shop lights - kiedyś powszechnie to używano | jest niezerowa szansa, że to np: 3000K albo poł na pół 3000K i 4000K - ale.. różnica we wzroście była by .. bardzo mała - raczej w minimalnie innym pokroju roślin niż czymkolwiek poza|
293.jpg


108W plus moc żarta na balaście. Zapewne magnetyczny :

O ile świetlówki nie są zbyt stare i zużyte dają o wiele więcej światła niż kompakty o łącznej podobnej mocy Jak są stare i bóg wie ile chodziły - lepiej jest się porozglądać za nowymi wkładkami do tej lampy.
Sprawność świetlówek z czasem mocna spada - nawet z 20% mniej światła niż nowe.

takie u kształtne bywają łaczone z ledami | no dobra nie czesto :)|

Zamiast niebieskich i białych ledów - mają zupełnie znośną sprawność + sa o wiele tańsze od ledów o zbliżonym strumieniu fotonów -
https://www.forum.haszysz.com/hubrydowy-panel-led-swietl-wki-t66448.html
user136396_pic788313_1321474081.jpg


user136396_pic799022_1323322140.jpg


w szopach sa tego rodzaju świetlówki - z gównianymi oprawami raczej:

18.jpg


To jest mniej wiecej coś takiego -> Ale grubsza rura starszy typ: - same rury nieco mniej wydajne | to typ T8 | niż typ T5 .. etc.
Ale dzięki temu, że nie jest tak bezsensownie zwinięte - mniej światła się marnuje - i jeśli jest wstawione w porządny odbłyśnik bije to takie wynalazki.

17.jpg


Po prostu sprawność oprawy jest lepsza | tak samo jak lepsza od sprawności oprawy ze świetlówkami kompaktowymi - których konstrukcja także.. "marnuje" światło - wstawionych w blachę do pieczenia ciasta... | tak trudno mini wingi nawet oklejone folią do kanapek zrobić ;) |

o więcej ludzi jednak łaczy 660 nm led z świetlówkami..
Tu z T5

http://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=192317

18.jpg


hmmm..

19.jpg


eee.... to chyba nie jest na temat :]

20.jpg


około 0,7 g/w

co to za diody??

Słabo coś..

21.jpg
 
Ostatnia edycja:
G

Gość

Guest
Wybierz lampę z świetlówkami PL-L Ja używam philips master PL-L 3x36W/856/4P (2900 lm sztuka )
Spisuję się bardzo dobrze przeważnie i tylko używamna faze wegetacji, na kwitnienie zapewnie inna barwa.


Myślę że to będzie lepsze rozwiązanie, ale zamontujesz co wybierzesz. <lol>
icmag
 
Ostatnia edycja:
S

sub

Guest
Wybierz lampę z świetlówkami PL-L Ja używam philips master PL-L 3x36W/856/4P (2900 lm sztuka )
Spisuję się bardzo dobrze przeważnie i tylko używamna faze wegetacji, na kwitnienie zapewnie inna barwa.

Myślę że to będzie lepsze rozwiązanie, ale zamontujesz co wybierzesz. <lol>
icmag

Hmm... no tak kwitnienie i weg:

Weg gdy sie daje minimum strumienia ale dużo niebieskiego co by dalej było niskie zwarte .. miało grube liscie i bardziej sie krzewiło mimo.. byle jakiego przyrostu masy: | wiem wiem mało karmy dziś.. wiec sie je to co jest|

Tak wracając do philipsa.. 4000K

od góry widmo 6500K; 4000K; 3000K I 2700K dla PL-L 4 pinowych:
| 4 piny wiec da się piąć pod stat elektroniczne - ta growszopowa z odbłyśnikiem niewiele lepszym od blachy do ciasta ma elektroniczne czy magnetyczne balasty? |

widma.jpg


Widmo wygląda na typowe dla trójpasmówek.. które chyba są robione na mieszaninie tych samych luminoforów - ale w zależności od uzyskiwanej CCT - mieszanych w innych proporcjach:

dwie ostatnie 3000K i 2700K sie miedzy sobą w zasadzie nie różnią.

Ale to chyba znowu ostro poza tematem wątka.

ps: pod żadną z nich rośliny się nie będą łatwo wyciągały - mają emisje niebieskiego - gigant - w porównaniu do sodówki : - przy walnięciu jakiś 400 w m2 - na wega: pod 3000K będą imo po prostu szybciej rosły - a wyciągać się będą niewiele bardziej.
Chyba,,, :] | może by jakiegoś ilustrowanego testa? Czemu na forum NIKT nie sprawdza ... czy.. zalecenia mają rece i nogi - czy są po prostu... zaleceniami - prawdziwymi o tyle o ile.. hmmm - działającymi może przy bardzo małych nat światła... |
 
G

Gość

Guest
od góry widmo 6500K; 4000K; 3000K I 2700K dla PL-L 4 pinowych:| 4 piny wiec da się piąć pod stat elektroniczne - ta growszopowa z odbłyśnikiem niewiele lepszym od blachy do ciasta ma elektroniczne czy magnetyczne balasty? |

Odbłyśnik zrobiony jest z kawałka blachy elektropolerowanej znalezionej w piwnicy.

Balasty elektroniczne 1szt 2x39W
( na balascie 2x36W nie chciały zaskoczyć świetlówki nie wiem czemu wymieniłem na mocniejszy - 2x39W i działa ) i drugi - 1szt 1x36W

Co do obrazków to się nie znam :D ale muszę stwierdzić fakt że rośliny pod tym typem oświetlenia bardziej się krzaczą niż idą w górę.

icmag
 
Ostatnia edycja:
S

sub

Guest
icmag napisał:
Odbłyśnik zrobiony jest z kawałka blachy elektropolerowanej znalezionej w piwnicy.

Oj Źle Cie oceniłem myślałem, że to kupny | w sumie to kupny wygląda niemalże identycznie - pewnie ma magnetyki... nie zdziwiłbym się...|

icmag napisał:
Balasty elektroniczne 1szt 2x39W
( na balascie 2x36W nie chciały zaskoczyć świetlówki nie wiem czemu wymieniłem na mocniejszy - 2x39W i działa ) i drugi - 1szt 1x36W

I ja nie wiem czemu. A były to balasty pod T8?
Bo te świetlówki to wygłe w u T8 .. tak mi się wydaje ...

Choć to dziwne by było skoro 18 W T8 odpalały na balastach od kompaktów - mimo tego, że nie koniecznie idealnie dopasowane moca i charakterystyką do nich były

icmag napisał:
Co do obrazków to się nie znam :D

Ja także nie: ALE... Ja bardzo lubię dużo mówić.

icmag napisał:
ale muszę stwierdzić fakt że rośliny pod tym typem oświetlenia bardziej się krzaczą niż idą w górę.

Typowy efekt działania wysokiej ilości światła niebieskiego. | ba a jak rosną pod samymi niebieskimi ledami.. sam się zdziwiłem patrzac na obrazka|

HPS nawet argo - i ta cała chałastra - nie philipsowska o zwiększonej emisji niebieskiego - wszystkie wysokoprężne sodówki mają go tyle co kot napłakał.
I w wypadku stosowania natężeń strumienia fotonów | mam idee fix ostatnio - precz z bzdurnymi lumenami raz na zawsze "amen" - ewentualnie jeszcze moc + typ oświetlenia na powierzchnie| w rodzaju 500 mikrolomi na metr kwadrat sekunda - wychodzi w wypadku HPS w szerokim ujęciu ledwie około 30 mikromoli w zakresie niebieskiego | o ile mi się procenty nie pie****nowszy - ale nawet jesli to niewiele| co jest raczej tak zwanym .. z jednej strony minimum.. a z drugiej - również punktem powyżej którego ... rośliny już nie reagują tak.. radośnie.. i "liniowo" na wzrosty .. znaczy się różnica miedzy 15 a 30 w wyciąganiu się będzie spora.. a miedzy 30 a 60 już niewielka.
Oczywiście - co roślina to przypadek i niektóre nieco inaczej - ale konopie należą raczej do tej kategorii.

Wracając z kolei do zaleceń koloru widma skorelowanego na wega i flo.
Im wyższa CCT wiec "zimniejsze" w odbiorze światło - tym więcej niebieskiego wypluwa źródło : A im więcej tego niebieskiego jest tym mniej mocy na powierzchnie można dać.. aby było go wystarczająco dużo ... by utrzymać kompaktowe nie wyciągnięte rozkrzewione rośliny.

Stąd np: lampy MH na wega. choć mają zazwyczaj sprawność 5% | a to sporo| niższą od HPS - ale... ilość niebieskiego światła w widmie - szeroko rozumianego niebieskiego może sięgać dużo... powyżej 25% | co się doda to się ma: halogenki metali - łatwo zimne - a trudniej bardzo ciepłe w każdym razie| - zamiast 5 czy 6% jak u HPS.

Dajesz na wegu zamiast 400 w/m2 HPS - 200W MH .. i rośliny dalej nie skaczą up. Rosną dosyć zwarte - i nawet się krzewią: choć szybkość fotosyntezy - czy .. przyrosty suchej masy są .. jakie są.
Taki jest raczej sens zaleceń - temp. widmowej weg flo.

Na flo źródło ciepłe 2000K HPS - co pluje wysokim strumieniem fotonów ładnie wpisującym się w krzywą - większość w pomarańczy więc... ze sprawności około 30% - wynika większy strumień fotonów - skoro wzór na energię fotonu wygląda tak E=hc/długość fali - im dłuższa mniejsza energia wiec.. ... połączenie wyższej sprawności - wystarczającego przy wyższych strumieniach dodatku niebieskiego ... A sprawność na lumeny tak jakoś przy okazji bo.. emisja na brzegach gdzie czułość wzroku słabsza jest mała.
Hmm.. wiec HPS 200K na flo.. ekchm :)
| w wypadku lamp MH 3000K jest podobnie - większa emisja w okolicy czerwieni - przekłada się na większy strumień fotonów przy podobnej sprawności jak lampa np: 6000K - a fotosynteza.. inaczej ilość zgromadzonej suchej masy w plonie w największym stopniu zależy od sumy dziennej ilości fotonów z zakresu 400-700 - reszta efektu widma to... raczej pokrój roslin - grubość i szerokość lisci itp..- no uproszczenie takie.. tak jak i w tym, że 6500K na weg a 2700 czy 2000K na flo..|

PS: Zamiast pistoletu powinien być REWOLWER :)
 
Ostatnia edycja:
S

sru

Guest
i jak tu przenieść do kosza taki temat w którym sub się napocił :p nie wypada...

dam ci najlepszą odpowiedź - wykorzystaj wszystkie! kompakty na górę rury pionowo po bokach albo na środku i będziesz miał szał pał
 

francespot

Active member
Rejestracja
Paź 4, 2012
Postów
33
Buchów
0
Huh ile wypowiedzi... z kompaktów zrobiłem coś takiego, dłuugo się męczyłem nad podłączeniem wszystkiego... Mogę jakoś wykorzystać obie lampy, nie rozwalając tego "urządzenia" ze świetlówek energooszczędnych? Czy pozostać tylko przy nich?
 
S

sub

Guest
O jaka brudna FORMA.
Ja tam wolę czystą formę..

http://www.wiki.haszysz.com/index.php/Wing

TU KONIECZNIE TEMAT NA FORUM OBOWIĄZKOWY.
https://www.forum.haszysz.com/odb-y-nik-skrzyd-owy-batwing-t18920.html

A może tak: Taki szkic bezwymiarowy: Ale to tylko szkic.. ilustracja - a nie "blueprint" wiec...

I bez szczegółów: Jakakolwiek blacha : może być na tyle miękka, że się ją da ciąć nożyczkami - taśma dwustronna : są takie szerokie po 3 zeta - trzeba tylko trafić | + folia aluminiowa z rosmana błyszcząca stroną na wierzch.

Dwie wygięte blachy np: przykręcone do dwu desek do których haczyki wkręcono.

chalastraszna.jpg


szkicu_szkicu.jpg


Brak desek : deseczek - oprawek kabli haczyków: sama IDEA : -- dziś mi się chyba nie chce z deskami i reszta rysować.

Mogę jakoś wykorzystać obie lampy, nie rozwalając tego "urządzenia" ze świetlówek energooszczędnych? Czy pozostać tylko przy nich?

możesz dać ją jako oświetlenie boczne - ale lepiej było by w takim wypadku.. rozłożyć świetlówki 36W - po jednej na ścianę - Tak jak Ci Stu pisał.

znowu bezwymiarowo: po środku każdej ściany jedna: .. ściana uformowana w bardzo płaskiego winga.. - wysokie tak aby jeszcze w razie czego szło te świetlówki co u góry być mają unieść... aaa.. i te boczne odpalane gdy rośliny dojdą już do rozsądnej wysokości.
rośliny - prowadzone wysoko dosyć.. i tak aby było z 5 cm odstępu od ściany...
Czy ma to sens.. ja wiem.. karton folia alu.. etc + trochę drutu i sznurka wiele nie kosztuje.

free_transform.jpg


Aby to miało rynce i nogi trza by wymiarowo machnąć - może by tak po dwie: na ścianę na bocznych - w tym na otwieranych drzwiczkach: i z 4 wysoko prowadzone klony..

| wszystkie wymiary... trzeba mieć.. - boks rozumiem jeszcze nie powstał? - można by go w zasadzie z kartonów cienkich płyt ze styropianu | lubię konstrukcje kompozytowe przekładkowe| - kleju - foli alu.. foli dwustronnej i kilku kawałków 4 mm płyty paździerzowej zrobić. | tylnie siany starych szaf.. np: z wystawki na śmietniku...| -> wentylacja z pułapkami na światło .. szczelny - z uszczelkami i filtrem węglowym rodem z.. wkładu do okapu nadkuchennego...|

Opcji by się więcej znalazło.. Jakie to ma być wysokie?

te świetlówki 36W mają około 60 cm - wiec rośliny także powinny mieć minimum coś koło tego.
Poniżej metra na lekkim plusie zewnętrznego h.. nie nada.

można chwasty i w jednym rzędzie dać w wąskiego boksa - o szerokości wynikającej z wymiarów kompaktów... + ten odstęp - na nie tyle siatkę.. co drutowanie... dające - lekki dystans...

Mniejsza z tym.. Pokombinować tak aby wydusić ze światełek tyle ile się da

==========================================================
Kurcze ludzie się raczej za bardzo nie szczypią :\

22.jpg


karton czyli to co tygryski lubią najbardziej:

23.jpg


tu także jakoś tak prosto... co to za folia metalizowana? Budowlanka?

24.jpg


eeee...
25.jpg

26.jpg


27.jpg
 
Ostatnia edycja:

francespot

Active member
Rejestracja
Paź 4, 2012
Postów
33
Buchów
0
Panowie... Wczoraj wszystko podłączyłem, męczyłem się chyba z pół dnia. Na końcu wszystko wyglądało o tak:



Mam teraz pod ręką jeszcze tę lampę z długimi świetlówkami, tę 4000K... Mogę ją po prostu położyć na bok boxa, żeby oświetlała boki rośliny? Ona i tak się nie grzeje to by nic nie paliła.
:smokee:
PS.: Dzięki za taką aktywność Sub!
 



Z kodem HASZYSZ dostajesz 20% zniżki w sklepie Growbox.pl na wszystko!

nasiona marihuany
Góra Dół